jarka1507
30.08.10,09:48
dobrý den,

chcela by som sa opýtať:

Stahovali sme firmu pred pol rokom, čiže sa nam menila adresa a dnes mi prisla faktúra este na predchádzajúcu adresu, je to velká chyba? stačí dodavatela len na to upozorniť do budúcnosti alebo musí zmeniť aj túto faktúru?

Dakujem za odpoved
Mária27
30.08.10,15:06
Mnohí platia faktúry neskoro, medzitým sa môže všeličo zmeniť. Hlavne, že sú uhradené na správny účet!:)
VieraPopluharova
30.08.10,15:16
Čo musí obsahovať daňový doklad?
Ak podnikateľ nie je platiteľom DPH, musí mať účtovný doklad náležitosti podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve. Podľa tohto zákona je účtovný doklad preukázateľný účtovný záznam, musí byť vyhotovený do 15 dní od dátumu dodávky tovaru alebo služby a obsahuje:

slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva, celkovú cenu,
dátum vyhotovenia účtovného dokladu, dátum dodania tovaru alebo služieb,
podpis osoby (vlastnoručný alebo v technickej forme) vystavujúcej daňový doklad a podpis osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje (táto podmienka sa týka podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva).

Ak podnikateľ je platiteľom DPH, musí vyhotoviť daňový doklad (faktúru) najneskoršie do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Faktúra obsahuje náležitosti podľa § 71 zákona č. 222/2004 o DPH:

meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho IČ DPH,
meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho IČ DPH, ak mu je pridelené,
poradové číslo faktúry, dátum vyhotovenia faktúry,
dátum dodania, množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene, uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
výšku dane spolu v eurách, celkovú sumu bez dane a s daňou.

Za faktúru sa považuje aj :

dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov,
cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic a ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho IČ DPH, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 1 660 eur, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou (zjednodušený daňový doklad), ktorý musí podľa vyhlášky č. 55/1994 Z. z. obsahovať najmenej:

daňový kód pokladnice, DIČ alebo IČ DPH (ak je subjekt platičom DPH),
meno a adresu sídla, či miesta podnikania,
poradové číslo dokladu od poslednej uzávierky a dátum vystavenia dokladu,
názov a množstvo tovaru, celkovú cenu,
základ dane a sadzbu dane (ak je subjekt platiteľom DPH), výšku dane spolu alebo údaj o oslobodení od dane.
Za faktúru sa považuje aj každý doklad, ktorý mení alebo dopĺňa pôvodnú faktúru a výslovne a jednoznačne sa k nej vzťahuje (dobropisy, ťarchopisy - musia obsahovaťaj poradové číslo pôvodnej faktúry, súhrnné faktúry).

Doklady, ktoré neobsahujú predpísané náležitosti, nemôžu byť považované za faktúry podľa zákona o DPH, a preto nie je možné, aby si z takéhoto dokladu uplatňoval platiteľ dane odpočet.

Najčastejšie chyby pri vypĺňaní dokladov

nesplnenie požiadavky originálnej písomnosti,
nevyplnenie DIČ alebo niektorých ďalších identifikačných údajov,
absencia podpisu,
bloky z registračných pokladníc nemajú vyčíslený základ dane, chýba uvedené množstvo alebo druh tovaru,
účtovné doklady neobsahujú dostatočný opis obsahu účtovného prípadu,
často chýbajú dva podpisy – osoby zodpovednej za účtovný prípad a osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.


To znamená, že ja osobne by som si dala tu faktúru prerobiť .
jarka1507
31.08.10,06:33
Dakujem za odpoved... Este ak by som sa mohla opýtať .. robím v programe Alfa a nie je mi velmi jasné ked nahadzujem došlé faktury označenie došlo dňa.. znamená to kedy bol doručený tovar? alebo kedy mi prišla FA? či je to na mojom zvážení? Dakujem
VieraPopluharova
31.08.10,06:53
Ak nahadzujes faktury, oznacenie doslo dna znamena, kedy Ti bola dorucena faktura, ten datum.
jarka1507
31.08.10,07:35
Ešte raz DAKUJEM :)
VieraPopluharova
31.08.10,10:14
Niet zaco, rado sa stalo.
Ninna
31.08.10,11:03
[QUOTE=

Najčastejšie chyby pri vypĺňaní dokladov

nesplnenie požiadavky originálnej písomnosti,
nevyplnenie DIČ alebo niektorých ďalších identifikačných údajov,
absencia podpisu,
bloky z registračných pokladníc nemajú vyčíslený základ dane, chýba uvedené množstvo alebo druh tovaru,
účtovné doklady neobsahujú dostatočný opis obsahu účtovného prípadu,
často chýbajú dva podpisy – osoby zodpovednej za účtovný prípad a osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.


To znamená, že ja osobne by som si dala tu faktúru prerobiť .[/QUOTE]
....Pokiaľ mi pošlú faktúru mailom s pečiatkou a podpisom je splnená podmienka originálnej písomnosti? Akceptujete takéto faktúry a účtujete ich ako daňový doklad? :cool:
Ninna
02.09.10,07:22
....Pokiaľ mi pošlú faktúru mailom s pečiatkou a podpisom je splnená podmienka originálnej písomnosti? Akceptujete takéto faktúry a účtujete ich ako daňový doklad? :cool:
...posúvam a prosím o Vaše názory....;)
VieraPopluharova
02.09.10,13:25
...posúvam a prosím o Vaše názory....;)


V pripade, že si obdržala meilom fakturu s elektronickym podpisom mozes ju povazovat za original, ale len ked si si ista, ze ide o fakruru s elektronickym podpisom, skoro v žiadnom zakone sa nehovorí o origináloch faktúr, ale §76 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) hovorí , že platiteľ je povinný uchovávať kopie faktúr , ktoré vyhotovil a originály všetkých prijatých faktúr podobu 10 rokov .... Takže ak si platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) , tak tento zákon hovorí o originále prijatých faktúr .
Takže v zmysle tohoto § si povinna mat original faktury a ten uchovavať.
Bohuzial na original faktury sa nazory roznia, ja z opatrnosti si vzdy overim ci ide o elektronicky podpis, alebo len zaslanie vo formate PDF zoskenovana faktura, vtedy si vyziadam zaslanie originalu postou.