editasara
30.08.10,16:26
Prosím Vás, môže byť vnuk-študent, 18. ročný ako opatrovateľ starých rodičov?
Tweety
30.08.10,15:39
Prosím Vás, môže byť vnuk-študent, 18. ročný ako opatrovateľ starých rodičov?
Môže, veď je už plnoletý.
veronikasad
30.08.10,15:44
Prosím Vás, môže byť vnuk-študent, 18. ročný ako opatrovateľ starých rodičov?
pýtaš sa, či má nárok na príspevok na opatrovanie ?
Stefan2005
30.08.10,16:26
... pretože zadávateľ strohej otázky nereaguje, skúsim doplniť doterajšie odpovede:


Môže, veď je už plnoletý.

Fyzická osoba môže vykonávať opatrovanie, ak je plnoletá, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je fyzicky schopná a psychicky schopná vykonávať opatrovanie a fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím jej udelila písomný súhlas s opatrovaním. Schopnosť fyzicky a psychicky opatrovať skúma komisia pri vydaní svojho rozhodnoutia...


pýtaš sa, či má nárok na príspevok na opatrovanie ?

Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj vtedy, ak si fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím zvyšuje kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou externého štúdia a v čase svojej neprítomnosti z dôvodu zvyšovania kvalifikácie zabezpečí opatrovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím inou fyzickou osobou.
editasara
31.08.10,04:47
Prepáčte, že som nereagovala skôr, bola som mimo PC.
Áno, pýtam sa, či môže dostávať študent aj príspevok, je štvrták na gymnáziu.
veronikasad
31.08.10,04:55
Prepáčte, že som nereagovala skôr, bola som mimo PC.
Áno, pýtam sa, či môže dostávať študent aj príspevok, je štvrták na gymnáziu.
Z toho čo napísal Štefan vyplýva, že pokial sa jedná o denné štúdium - nie.
ivka70
31.08.10,05:01
Z toho čo napísal Štefan vyplýva, že pokial sa jedná o denné štúdium - nie.

Mne to teda z toho nevyplyva ....
arizona
31.08.10,05:03
Áno, pýtam sa, či môže dostávať aj príspevok, je štvrták na gymnáziu.
Najlepšie by bolo ísť sa osobne informovať na UPaSV vo vašom meste.
Ale moc sa mi to nezdá, lebo nemôže súčastne sedieť v škole a zároveň sa starať o starých rodičov.

Dosť sa to zneužívalo, takže teraz viac preverujú, či poberateľ príspevku sa naozaj stará o zverenca,akú starostlivosť mu zabezpečí a pod.

Pred rokom som vybavovala príspevok (babka-vnuk). Vnuk bol nezamestnaný, býval s babkou v jej byte. Babke bolo priznaných 70%,potrebovala opateru cez den aj v noci, ale príspevok neschválili.
A poznám aj prípad , ked vnuk,poberateľ príspevku pracuje dlhé roky v zahraničí a pritom poberá opatrovné na dedka, ktorého vidí 2x ročne.

Takže asi záleží aj na tom, kto to chvaľuje,akú má náladu :mee:
veronikasad
31.08.10,05:05
Mne to teda z toho nevyplyva ....
štúdium na gymnáziu je externá forma, alebo iná forma o ktorej píše Štefan ? Ak ano - rada sa poučím.
ivka70
31.08.10,05:57
štúdium na gymnáziu je externá forma, alebo iná forma o ktorej píše Štefan ? Ak ano - rada sa poučím.

V nutnom pripade si moze poziadat o individualny studijny plan :)
Stefan2005
31.08.10,05:57
Mne to teda z toho nevyplyva ....

... ono to bude podľa všetkého, ako v prípade s daňovým bonusom, lenže opačne.

Jozef Mihál v jednej svojej odpovedi napísal:

"Nárok na prídavok na dieťa a tým i na daňový bonus má aj rodič dieťaťa, ktoré študuje druhú strednú školu alebo po absolvovaní strednej školy navštevuje nadstavbové či pomaturitné štúdium. Musí však študovať v dennej forme štúdia a mať najviac 25 rokov.

Pozor, za sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie sa nepovažuje štúdium na strednej škole popri zamestnaní, kombinované štúdium a štúdium jednotlivých vyučovacích predmetov."

Napr. kombinované štúdium je:
"V kombinovanom štúdiu v stredných školách, ktoré je určené pre študijné odbory podľa oddielu D prílohy, strieda sa denné štúdium so štúdiom popri zamestnaní. Denné štúdium môže v jednom školskom roku nepretržite trvať najmenej jeden mesiac a najviac päť mesiacov. Z celkovej dĺžky štúdia môže denné štúdium trvať najviac sedem mesiacov."

Takže vykladám si znenie zákona tak, že študent denné štúdia nie...
editasara
31.08.10,06:11
Čo poradíte? Nechať prácu? Alebo?
Stefan2005
31.08.10,06:22
Čo poradíte? Nechať prácu? Alebo?

to sa pýtaš ešte v mene vnuka, alebo svojom?

Opatrovanie (v pravom slova zmysle) je náročné po fyzickej, psychickej i ekonomickej stránke. Myslíš si, že na základe tejto krátkej otázky, bez akýchkoľvek vedomostí o zdravotných problémoch a ekonomických pomeroch v rodine ti dokáže niekto dať uspokojivú odpoveď?
editasara
31.08.10,06:28
Rodičia potrebujú hlavne niekoho, kto by bol pri nich, urobil menšie práce, samozrejme čo sa týka hygieny a iných náročnejších vecí, tak sme tu aj my ostatní, hoci pracujeme, máme svoje rodiny, svoje problémy, ktorých je čím ďalej, tým viac.
pepsikova
01.09.10,05:55
Rodičia potrebujú hlavne niekoho, kto by bol pri nich, urobil menšie práce, samozrejme čo sa týka hygieny a iných náročnejších vecí, tak sme tu aj my ostatní, hoci pracujeme, máme svoje rodiny, svoje problémy, ktorých je čím ďalej, tým viac...

..a problémov rodičov bude ešte viac, ako všetkých vašich dokopy..lebo okrem iného budú vyžadovať váš čas, pozornosť, komunikáciu a to nielen o nich ale o všetkom možnom..a pokiaľ je vás viac súrodencov, môže sa stať, že aj rodinné sa budú vyťahovať a bude sa žiadať objektivita..
..myslím, že tak mladý človek, a študujúci, by sa mal venovať štúdiu a nie opatrovníctvu starých ľudí, aj keď sú to starkí..
.
Katy a R
16.09.10,17:25
Rodičia potrebujú hlavne niekoho, kto by bol pri nich, urobil menšie práce, samozrejme čo sa týka hygieny a iných náročnejších vecí, tak sme tu aj my ostatní, hoci pracujeme, máme svoje rodiny, svoje problémy, ktorých je čím ďalej, tým viac.

.. príspevok za opatrovanie sa poskytuje za celodennú starostlivosť ;)
(ako sa to kontroluje .. to komentovať nebudem). samozrejme, že v čase svojej neprítomnosti musí zabezpečiť náhradu.
Teoreticky by to šlo aj s tým individuálnym štúdiom .... Ale! Chcela by si to od svojho syna :confused:
... a ešte dodám, že ten príspevok môže byť len pár eur, alebo aj nevyjde vôbec :mee::D
editasara
17.09.10,06:58
Nie je to môj syn, ale synovec. Môj brat je nezamestnaný, má 5 detí, tento je najstarší, aj rodičia ho majú najradšej z vnúčat, je to vzájomné, rástol pri nich, ich vzťah je "krajší" ako s vlastným synom. Preto som sa pýtala v mene synovca...