m412
30.08.10,18:21
Som poberateľka inv.dôchodku, okrem toho poberám aj mesačne rentu (dávka zo zákonnej zodpovednosti plnenia poistnej udalosti - strata na zárobku). Zaujímalo by ma či pri požiadaní o kompenzáciu zvýšených výdavkov (opotrebovanie šatstva, zabezpečenie prev.mot.vozidla) osobe s ŤZP sa má do príjmu zahrnuť aj renta. Pri požiadaní o peňažný príspevok som uviedla iba výšku môjho inv.dôchodoku bez renty, neviem či som postupovala správne. Výška môjho dôchodku spolu s rentou teraz podľa nového zákona č 447/2008 nepresahuje 3-násobok živ.minima. No v minulosti podľa starého zákona môj príjem presahoval spolu s rentou vtedy 2násobok živ.minima. Aká sankcia za to hrozí v prípade porušenia zákona a ako to mám uviesť na pravú mieru???
veronikasad
30.08.10,16:30
Zo stránky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny :

Za príjem sa na účely poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu nepovažujú
- jednorazové štátne sociálne dávky poskytnuté podľa osobitných predpisov,
- prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa poskytnutý podľa osobitného predpisu,
- peňažné príspevky na kompenzáciu, ak tento zákon neustanovuje inak,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- invalidný dôchodok a čiastočný invalidný dôchodok spätne vyplatené podľa § 263a zákona o*sociálnom poistení,
- jednorazová dávka v hmotnej núdzi,
- štipendiá (§ 96 ods. 4 zákona o*vysokých školách), ak tento zákon neustanovuje inak,
- prijaté náhrady škôd, náhrady nemajetkovej ujmy, plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škody okrem platieb prijatých ako náhrada za
1. stratu zdaniteľného príjmu,
2. škodu spôsobenú na majetku, ktorý bol v čase vzniku škody obchodným majetkom,
3. škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním alebo inou samostatnou zárobkovou činnosťou a za škodu spôsobenú v súvislosti s prenájmom,
4. škodu spôsobenú na majetku, ktorý má fyzická osoba prenajatý, ak tento majetok využíva na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
- jednorazové plnenia z poistenia osôb, ktoré nemajú charakter úrazovej renty, okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia
podľa zákona o*doplnkovom dôchodkovom sporení,
- daňový bonus podľa zákona o*dani z príjmov,
- príjem získaný z*predaja hnuteľných a nehnuteľných vecí uvedených v* časti, čo sa nepovažuje za majetok,
- odškodnenie fyzických osôb podľa osobitného predpisu,
- príspevok na stravu podľa § 64 ods. 1 písm. b) zákona o*sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele,
- resocializačný príspevok podľa § 70 zákona o*sociálnoprávnej ochrane detí a*o*sociálnej kuratele.