Ociviste
30.08.10,19:47
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ci je rozdiel ak brigadnik pracuje na uzemi SR a ak na uzemi CR. Je tam nejake ine zahlasovanie sa na SP a DU, co sa tyka samotneho zamestnavatela ako aj zo strany zamestnanca?
Dakujem za odpoved.
Marína
30.08.10,18:02
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ci je rozdiel ak brigadnik pracuje na uzemi SR a ak na uzemi CR. Je tam nejake ine zahlasovanie sa na SP a DU, co sa tyka samotneho zamestnavatela ako aj zo strany zamestnanca?
Dakujem za odpoved.
Závisí od toho, čo myslíš pod brigádou, či dohodu o provedení práce(DoPP) alebo dohodu o pracovní činnosti(DoPČ).
DoPP - limit 150 hod. ročne, zdravotné a sociálne poistenie sa neplatí. Ak však zamestnanec nemá iný príjem ako z dohody a poistenie na ZP za neho neplatí štát, je povinný sa do 8 dní prihlásiť do ZP a poistné uhrádzať. Výška príjmu z dohody však nemá vplyv na odvod zdr. poistenia. Dohoda m§že byť uzavretá nielen písomne ale aj ústne.
DoPČ - do výšky 1999,99 Kč sa odvody neplatia, od 2000 Kč poistné na ZP a SP odvádza tak zamestnanec ako aj zamestnávateľ. Dohoda musí byť uzavretá písomne.

Zdanenie príjmu závisí, či (ne)podpíšeš vyhlásenie k zdaneniu príjmov, čiže si (ne)uplatníš nezdaniteľnú časť základu dane.
- Ak vyhlásenie nepodpíšeš, daň sa zrazí vo výške 15% z príjmu a to v prípade, že neprekročí hranicu 5000 Kč. Tým je daň voči štátnemu rozpočtu vysporiadaná a ani pri ročnom zúčtovaní ju nemôžeš považovať za preddavkovú.
- Ak vyhlásenie podpíšeš, daň sa odvádza preddavkovo, samozrejme v prípade, ak je výška príjmu vyššia ako nezdaniteľná časť základu dane. Túto daň môžeš voči ŠR vysporiadať prostredníctvom daňového priznania alebo zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie dane.
Ociviste
30.08.10,18:27
Dakujem za odpoved.
Neviem, ci som spravne pochopila. A zrejme som to aj zle napisala.
Jedna sa o to ze Slovensky SZCO zamestna slovenskeho brigadnika na dohodu o vykonani prace. Jedna sa o to, ze brigadnici nebudu vykonavat pracu na uzemi SR ale na uzemi CR. Mala som na mysli, ci im vyplyva zo zakona este nieco ine, okrem toho, ze ich zahlasim na SP (odvody do GF a UF) a DU ako platitela zo zavislej cinnosti - to za zamestnavatela.
Alebo su tam este nejake ine oznamovacie povinnosti a to zo strany zamestnavatela i zamestnanca.
Dakujem
Ociviste
31.08.10,06:38
Dakujem za odpoved.
Neviem, ci som spravne pochopila. A zrejme som to aj zle napisala.
Jedna sa o to ze Slovensky SZCO zamestna slovenskeho brigadnika na dohodu o vykonani prace. Jedna sa o to, ze brigadnici nebudu vykonavat pracu na uzemi SR ale na uzemi CR. Mala som na mysli, ci im vyplyva zo zakona este nieco ine, okrem toho, ze ich zahlasim na SP (odvody do GF a UF) a DU ako platitela zo zavislej cinnosti - to za zamestnavatela.
Alebo su tam este nejake ine oznamovacie povinnosti a to zo strany zamestnavatela i zamestnanca.
Dakujem

Prosim, vie niekto este poradit?
Dakujem
GABRIELA
11.01.11,13:02
Dobrý deň,
moja dcéra študuje VŠ v Prahe. V škole podpísala Dohodu o provedení prác a k tomu aj vyhlásenie . Z odmeny jej odviedli daň 15%. Na slovensku ma však ešte na Dohodu o vykonaní práce tiež odmenu a tiež podpísané vyhlásenie. Jej odmena je v čechádh 2500 czk/R, na Slovensku 1440 €/R
Predpokladám že trvalý pobyt zakladá že je rezident SR.
Nebude mať problém ak ma podpísané dve vyhlásenia? A čo s daňovým priznaním?
Podať v ČR, tam jej aj tú odvedenú daň vrátia, keďže jej príjem je minimálny? Potom požiadať Finanč. úrad o potvrdenie o vysporiadaní dane a podať DP na Slovensku aj keď príjmy sú len 1440 €? Daň z ČR vyňať, aj keď by bola nulová?

Nemá niekto chuť napísať nejaký komplexný pohľad. Mam pocit že len tápam...
Ďakujem