solaris8
30.08.10,19:55
Po otcovi by som mal zo zákona dediť 1/4 bytu druhú dedí jeho druhá manželka, ktorá je uvedená aj v liste vlastníctva ako bezpodielová spoluvlastníčka kde aj sama býva.Byt (asi štátny)otec dostal keď ešte nebola jeho manželkou. Po smrti otca zmenila svoje správanie voči mne keď zistila, že sa nemienim zrieknuť svojho podielu v jej prospech.
Jej prístup v tejto veci je taký, že ak neakceptujem ňou navrhovanú čiastku cca o 3500 eur (nižšia cena ako trhová po preverení ceny podľa lokality v realitkách a na portáloch s podobnými nehnuteľnosťami)na moje vyplatenie tak sa pôjde podľa znalca a tá cena bude oveľa nižšia(že vraj úradná-podľa nej). Dedické konanie sa len začína a ona dostala prvú výzvu od notára.Moja obava je, že po podpísaní akejkoľvej dohody na vyplatenie sumy u notára bude robiť problémy(už teraz tvrdí,že ma vyplatí až po prepísaní bytu v katastri hoci tam zostala napísaná ako jediná po úmrtí otca)Ako môžem u notára zabezpečiť v dohode (zmluve)jej plnenie a na čo si mám dávať pozor aby som sa vyhol problémom.
Ďakujem za radu.
Ice dive
30.08.10,18:29
Po otcovi by som mal zo zákona dediť 1/4 bytu druhú dedí jeho druhá manželka, ktorá je uvedená aj v liste vlastníctva ako bezpodielová spoluvlastníčka kde aj sama býva.Byt (asi štátny)otec dostal keď ešte nebola jeho manželkou. Po smrti otca zmenila svoje správanie voči mne keď zistila, že sa nemienim zrieknuť svojho podielu v jej prospech.
Jej prístup v tejto veci je taký, že ak neakceptujem ňou navrhovanú čiastku cca o 3500 eur (nižšia cena ako trhová po preverení ceny podľa lokality v realitkách a na portáloch s podobnými nehnuteľnosťami)na moje vyplatenie tak sa pôjde podľa znalca a tá cena bude oveľa nižšia(že vraj úradná-podľa nej). Dedické konanie sa len začína a ona dostala prvú výzvu od notára.Moja obava je, že po podpísaní akejkoľvej dohody na vyplatenie sumy u notára bude robiť problémy(už teraz tvrdí,že ma vyplatí až po prepísaní bytu v katastri hoci tam zostala napísaná ako jediná po úmrtí otca)Ako môžem u notára zabezpečiť v dohode (zmluve)jej plnenie a na čo si mám dávať pozor aby som sa vyhol problémom.
Ďakujem za radu.
no keďže "rodinné" vzťahy s druhou manželkou tvojho otca sú už nenávratne preč... budeš prizvaný na dedičské konanie kde k dohode pravdepodobne nepríde... na dedičskom konaní by ste si mali dohodnúť znalca, ktorý predmetný byt ohodnotí... cena by mala zodpovedať +/- tej ktorá je na trhu (pokiaľ znalec nebude dohodnutý z jednej alebo z druhej strany...) nakoľko aj znalec je len človek takže do posudku môže vniesť určitú mieru svojho úsudku smerom nahor ale aj nadol.. preto by mal byť určený po vzájomnej dohode a spoločne...
následne po vypracovaní posudku sa môžete dohodnúť pri notárovi či budeš vyplatený alebo či budeš vlastníkom 1/4 bytu... v prípade že by si mal byť vyplatený v dedičskom konaní by mala byť určená lehota dokedy od právoplatnosti rozsudku by si mal dohodnutú čiasku dostať t.j. do 15 dní + dohodnutá lehota napr. mesiac... v prípade že po dohodnutej lehote nedostaneš peniaze môžeš s právoplatným dedičský rozhodnutím ísť za exekútorom, ktorý veľmi rád vykoná exekúciu nakoľko rozhodnutie má exekučný titul... vôbec nezáleží od toho či byt bude alebo nebude na otcovú manželku zapísaný v katastri rozhodujúce je dedičské rozhodnutie a v ňom dohodnutá lehota...
solaris8
31.08.10,04:51
Mám vážne obavy, že by sa mohlo stať, že bude ako dôchodkyňa argumentovať že nemá peniaze a tým chcieť dosiahnuť vyplácanie môjho podielu 20 rokov po splátkach(tomu by som sa chcel vyhnúť).Keď ešte otec žil vyjadrovala sa, že by sa hneď z toho bytu odsťahovala.Nemal by som u notára navrhnúť že si požičiam a odkúpim jej 3/4 podiel?
ivka70
31.08.10,05:04
Mám vážne obavy, že by sa mohlo stať, že bude ako dôchodkyňa argumentovať že nemá peniaze a tým chcieť dosiahnuť vyplácanie môjho podielu 20 rokov po splátkach(tomu by som sa chcel vyhnúť).Keď ešte otec žil vyjadrovala sa, že by sa hneď z toho bytu odsťahovala.Nemal by som u notára navrhnúť že si požičiam a odkúpim jej 3/4 podiel?

Mozes to navrhnut, ale uvedom si, ze sucastou dedicskeho konania je iba polovica bytu, teda v ramci dedicskeho konania nemozes uvazovat o polovici bytu, ktora patri manzelke tvojho otca.
Na to by si potreboval kupno-predajnu zmluvu.
Ice dive
31.08.10,06:02
Mám vážne obavy, že by sa mohlo stať, že bude ako dôchodkyňa argumentovať že nemá peniaze a tým chcieť dosiahnuť vyplácanie môjho podielu 20 rokov po splátkach(tomu by som sa chcel vyhnúť).Keď ešte otec žil vyjadrovala sa, že by sa hneď z toho bytu odsťahovala.Nemal by som u notára navrhnúť že si požičiam a odkúpim jej 3/4 podiel?
záleží od toho ako veľmi potrebuješ peniaze, môžeš napríklad navrhnúť vyplatenie 1/4 tvojej macoche a dopraješ jej parádny dôchodok:D a potom keď sa ona pominie, môžeš v rámci vysporiadania dedičstva po nej navrhnúť dedičom odkúpenie celého bytu... (čo je trochu ďalekosiahle... ale nie nemožné...)

taktiež môžeš zdediť len svoju 1/4 a požadovať od nej nájomné za jej užívanie...

Splátkový kalendár ti navrhnúť môže ale ty s ním nemusíš súhlasiť... (t.j. 20 ročného vyplácania by som sa neobával...) otázka je aj to či má nejakých potencionálnych dedičov, ktorí by jej s vyplatením mohli pomôcť... (predsa len vyplatiť dnes 1/4 bytu bude lacnejšie ako to vyplácať o xy rokov... )