renataj
31.08.10,07:25
Dobrý deň.
Môj otec 80-ročný opustil moju mamu v čase jej neprítomnosti.S odsťahovaním mu pomáhal syn z prvého manželstva a presťahoval si ho k sebe do Čiech,kde žije so svojou manželkou a synom.Dôchodok mu samozrejme prehlásili do Čiech.Moja mama má ale väčšie výdavky na byt a pod. ako má svôj dôchodok.Platí aj pôžičky na chladničku a TV,ktoré si zobrala ešte včase,keď spolu s otcom žili.Môže mama žiadať prostredníctvom súdu o výživné,aj keď nie sú rozvedení??
Vopred ďakujem za odpovede.
arizona
31.08.10,05:26
áno, môže
pepsikova
31.08.10,19:09
..je potrebné podať žiadosť na súd,kde uvedie všetky nacionálie svoje aj manžela a potom napíše, čo od neho žiada a prečo...podať na súd do podateľne vo 2 kópiách..
Mária27
01.09.10,05:33
Hovorí o tom zákon č. 36/2005 o rodine:

§ 71

(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.