bazalka
31.08.10,09:45
:) Zdravím milí poraďáci,
mám jednu otázočku ohľadom vyplatenia podielu zo zisku spoločnosti.Spoločnosť ukončila rok 2009 ziskom, na VH odsúhlasila konateľovi (zároveň jediný spoločník,majiteľ sro-čky)podiel na zisku.Problém je v tom,že firma nemá hotovosť na vyplatenie tohto podielu (nakúpila materiál + pohľadávky po splatnosti).Je možné,zaúčtovať záväzok firmy voči spoločníkovi tento podiel, s tým, že prejde do nasledujúceho roka? (ak uvedie na VH,že tento podiel bude vyplatený do konca roku 2010?) Vďaka:)
Katarína Cigánová
31.08.10,07:58
:) Zdravím milí poraďáci,
mám jednu otázočku ohľadom vyplatenia podielu zo zisku spoločnosti.Spoločnosť ukončila rok 2009 ziskom, na VH odsúhlasila konateľovi (zároveň jediný spoločník,majiteľ sro-čky)podiel na zisku.Problém je v tom,že firma nemá hotovosť na vyplatenie tohto podielu (nakúpila materiál + pohľadávky po splatnosti).Je možné,zaúčtovať záväzok firmy voči spoločníkovi tento podiel, s tým, že prejde do nasledujúceho roka? (ak uvedie na VH,že tento podiel bude vyplatený do konca roku 2010?) Vďaka:)
prečo si jediný spoločník dal podmienku , že bude podiel vyplatený do konca roka , ked na to nemá peniaze ? , Ved ak je jediný spoločník , tak jediný zvoláva VH - alebo je tam nejaká dozorná rada ??? alebo nejaké iné orgány ?
V každom prípade sa na základe zápisu z VH účtuje 431/364
a následné vyplatenie 364 /221 resp.211 ,
nezabudnut na povinný prídel do rezervného fondu /421 /
jacekova
31.08.10,07:58
Podľa mňa určite môžeš.
Ja na zápisnicu z valného zhromaždenia dole vždy napíšem:

Podiely budú vyplatené v najbližšom možnom termíne, podľa finančnej situácie v spoločnosti.
bazalka
31.08.10,08:25
jasne,vďaka za odpovede, mňa zaujíma hlavne, či môže byť "sám sebe" dĺžny aj dva roky-príklad.Či nie je stanovená doba zaplatenia podielu;) pardon OPRAVA:(ak uvedie na VH,že tento podiel bude vyplatený do konca roku 2011?)
Katarína Cigánová
31.08.10,09:48
jasne,vďaka za odpovede, mňa zaujíma hlavne, či môže byť "sám sebe" dĺžny aj dva roky-príklad.Či nie je stanovená doba zaplatenia podielu;) pardon OPRAVA:(ak uvedie na VH,že tento podiel bude vyplatený do konca roku 2011?)
On nie je sám sebe dlžný :).
Dlžná je spoločnost fyzickej osobe. a ano ako písala v príspevku predo mnou - može tam byt poznámka , že bude vyplatený podiel na zisku neskor , resp. ak by ti to malo niečo ohrozit , može byt dohadovaný termín splatnosti aj na viac krát ap.