Tunco
31.08.10,11:27
Dobrý deň. Môj klient mal minulý rok inú účtovníčku,ktorá mu spracuvávala jeho podvojné účtovníctvo v s. r. o. Tento rok som to po nej prebral ja a po konzultácií s klientom som zistil že niektoré faktúry, či už odberateľské alebo dodávateľské stále niesu uhradené. Zistili sme však že úhrada nastala,ale zabudol sa minulý rok účtovníčke predložiť doklad. Tento rok doklad o úhrade máme, avšak disponuje dátumom z roku 2009. Je možné zaúčtovať neakým spôsobom cez ID úhradu faktúr,aby sme sa zbavili záväzkov ?
Za odpoved vopred veľmi ďakujem!
Katarína Cigánová
31.08.10,09:42
Dobrý deň. Môj klient mal minulý rok inú účtovníčku,ktorá mu spracuvávala jeho podvojné účtovníctvo v s. r. o. Tento rok som to po nej prebral ja a po konzultácií s klientom som zistil že niektoré faktúry, či už odberateľské alebo dodávateľské stále niesu uhradené. Zistili sme však že úhrada nastala,ale zabudol sa minulý rok účtovníčke predložiť doklad. Tento rok doklad o úhrade máme, avšak disponuje dátumom z roku 2009. Je možné zaúčtovať neakým spôsobom cez ID úhradu faktúr,aby sme sa zbavili záväzkov ?
Za odpoved vopred veľmi ďakujem!
ja sa pri takýchto otázkach vždy spýtam : ako bola urobená inventura ??? ved im nemohla sediet / zrejme pokladňa / lebo na banke sa to stat nemože .
lenže tu vyvstáva otázka voči čomu to chceš interne odúčtovat ? aký protiúčet použiješ ?
Gabi03
31.08.10,09:59
Ja by som to zaúčtovala v tomto roku ako nepodstatné chyby minulých období. (Resp. náklady ani tržby nebudeš účtovať.) Samozrejme pripojila poznámku, prečo sa to účtuje až v tomto roku.
A ako spomínala Katarína, zrejme inventarizácia bola odfláknutá.
a_je_to
31.08.10,10:43
Prípad nie je ani veľmi kuriózny, ani ťažko vyriešiteľný. Iba sa z ľahostajnosti niekoho nedostali k účtovníkovi potrebné doklady. Výsledkom je účtovníctvo, ktoré neposkytuje verný a pravdivý obraz o finančnej situácii /§7, ods. 1, ZoÚ/, nie je úplné, lebo neboli zaúčtované všetky prípady obdobia /§8, ods. 3/. Náväzne ÚZ 2009 nie je spoľahlivá /§ 17, ods. 9/
Návod na riešenie je v § 16, ods. 11 ZoÚ ... ak účtovná jednotka zistila, že údaje už schválenej ÚZ nie sú porovnateľné, opraví ich v období, keď túto skutočnosť zistila.
V zmysle posledného uvedeného zaúčtuješ úhrady faktúr z pokladne a uvedieš to v poznámkach k ročnej účtovnej závierke roka 2010. Nevyrieši to úplne všetko, napr. hrozbu nejakej sankcie za minulé obdobie, ale aspoň sa účtovníctvo po oprave stane vernejším a pravdivejším.
Llívia
31.08.10,11:03
Dobrý deň. Môj klient mal minulý rok inú účtovníčku,ktorá mu spracuvávala jeho podvojné účtovníctvo v s. r. o. Tento rok som to po nej prebral ja a po konzultácií s klientom som zistil že niektoré faktúry, či už odberateľské alebo dodávateľské stále niesu uhradené. Zistili sme však že úhrada nastala,ale zabudol sa minulý rok účtovníčke predložiť doklad. Tento rok doklad o úhrade máme, avšak disponuje dátumom z roku 2009. Je možné zaúčtovať neakým spôsobom cez ID úhradu faktúr,aby sme sa zbavili záväzkov ?
Za odpoved vopred veľmi ďakujem!

Pozri tu:
http://www.porada.sk/t91159-faktury-z-r-2006-a-ich-uhrady.html
(Takýchto kurióznych prípadov som mala viac - bordel po predchádzajúcej účtovníčke. Najkurióznejšie boli tie, čo boli platené na dobierku, lebo pri takomto spôsobe úhrady sa ku kópii dokladu o úhrade nedopracuješ.)
Tunco
31.08.10,11:20
ďakujem vám veľmi pekne, som začiatočník v tomto smere, veľmi ste mi pomohli :)
Luba
31.08.10,18:03
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t91159-faktury-z-r-2006-a-ich-uhrady.html
(Takýchto kurióznych prípadov som mala viac - bordel po predchádzajúcej účtovníčke. Najkurióznejšie boli tie, čo boli platené na dobierku, lebo pri takomto spôsobe úhrady sa ku kópii dokladu o úhrade nedopracuješ.)
Mne sa páči ten spôsob, ktorý je popísaný v tu uvedenej téme, a to že zaúčtovať to cez 365. Vtedy sa dá povedať, že inventúra pokladne bola ok, lebo majiteľ to zaplatil z vlastného, zabudol si to včas zúčtovať a robí to dodatočne v ďalšom roku. Len to sa nedá použiť v hocijakej firme.
Danila
31.08.10,19:51
ne sa páči ten spôsob, ktorý je popísaný v tu uvedenej téme, a to že zaúčtovať to cez 365. Vtedy sa dá povedať, že inventúra pokladne bola ok, lebo majiteľ to zaplatil z vlastného, zabudol si to včas zúčtovať a robí to dodatočne v ďalšom roku. Len to sa nedá použiť v hocijakej firme.A ja naivná som si myslela, že tento účtovný blud už neuzrie svetlo sveta, a Tebe sa navyše ešte aj páči....:eek:.
Llívia
31.08.10,22:27
A ja naivná som si myslela, že tento účtovný blud už neuzrie svetlo sveta, a Tebe sa navyše ešte aj páči....:eek:.
Prečo to považuješ za účtovný blud? Audítorka, ktorá mi to poradila, bola veľmi dobrá a nedovolila by si poradiť mi nejakú blbosť. Máš lepšie riešenie Tuncovej otázky? Tak poraď.
Danila
01.09.10,07:06
Prečo to považuješ za účtovný blud? Audítorka, ktorá mi to poradila, bola veľmi dobrá a nedovolila by si poradiť mi nejakú blbosť. Máš lepšie riešenie Tuncovej otázky? Tak poraď.Máš pravdu, audítorka bola veľmi dobrá v účtovaní fiktívnych hospodárskych operácií, ktoré nevznikli, a teda sa jedná o účtovné bludy. Poradil a_je_to. V zmysle zákona. Nemám teda viac čo poradiť.
veronikasad
01.09.10,07:52
Vo väčšine jednoosobových s.r.o., ktoré boli založené za účelom, aby spoločník=konatel nemusel platiť odvody ako SZČO, žiadna fyzická pokladňa neexistuje. Ak by mala externá účtovníčka čakať na inventúru pokladne, nikdy DP nedokončí. Tu už naozaj záleží len na tom, aby boli riadne zinventarizované účty pohladávok a záväzkov (úhrady si zvyčajne sledujú sami a vedia, ktorá faktúra je uhradená a ktorá nie).

To nebolo na obhajobu neporiadku vo firme, ktorú Tunco prevzala - len môj poznatok z praxe.
JAJA11
01.09.10,08:09
Máš pravdu, audítorka bola veľmi dobrá v účtovaní fiktívnych hospodárskych operácií, ktoré nevznikli, a teda sa jedná o účtovné bludy. Poradil a_je_to. V zmysle zákona. Nemám teda viac čo poradiť.

Lenže v prípade, že existuje reálne faktúra, ktorá je uhradená, ale nie je doklad o úhrade, to nie je zlé riešenie. Jednoducho úhradu vykoná spoločník zo svojho. I keď rozumnejšie, pokiaľ sa dá, by som žiadala dodávateľa o kópiu dokladu o uhradení. :o
Luba
01.09.10,10:28
Danila: Nemyslím si, že účtovanie cez 365 nie je v "zmysle zákona". Veď existuje účet 365 zo zákona, takže aj účtovanie na ňom je ok. A či už sa zaúčtuje v ďalšom roku úhrada faktúry, realizovaná v roku predošlom, cez opravu pokladne alebo cez 365, tak či tak je to už len oprava minulého obdobia, ktoré nebolo verne a pravdivo zobrazené. Chyby sa proste stávajú.
A ako píše aj veronikasad, v malých s.r.o. (ani nemusia byť jednoosobové, ale rodinné) sa také veci dejú, pokladňa firemná splýva občas so súkromnou. Či už je to správne alebo nie, ale je to realita.
Llívia
01.09.10,15:46
Máš pravdu, audítorka bola veľmi dobrá v účtovaní fiktívnych hospodárskych operácií, ktoré nevznikli, a teda sa jedná o účtovné bludy. Poradil a_je_to. V zmysle zákona. Nemám teda viac čo poradiť.
Neviem,čo bolo na tom fiktvíne. Tie faktúry skutočne niekto zaplatil - buď účtovníčka z pokladne (ale keďže sa inventúra nerobila, tak na to neprišla), alebo ich skutočne zaplatil spoločník firmy. Inak ich nemal kto zaplatiť (pochybujem, že by ich platil niektorý zo zamestnancov zo svojho vlastného vrecka a doklad o úhrade by si nedal preplatiť).


Lenže v prípade, že existuje reálne faktúra, ktorá je uhradená, ale nie je doklad o úhrade, to nie je zlé riešenie. Jednoducho úhradu vykoná spoločník zo svojho. I keď rozumnejšie, pokiaľ sa dá, by som žiadala dodávateľa o kópiu dokladu o uhradení. :o
V mojom prípade doklady o úhradách faktúr boli - teda aspoň kópie, ktoré som si od firiem vyžiadala. Takže žiadna faktúra nebola uhradená fiktívne.
(Mala som aj prípady, že faktúra bola uhradená na dobierku cez prepravnú spoločnosť. Pri týchto úhradách sa už nedal získať doklad o úhrade, takže som to riešila po dohode s audítorkou a so šéfom odpisom záväzkov.)
a_je_to
02.09.10,09:05
Už som do tejto témy prispel, ale ešte skúsim k niektorým príspevkom. Dostal som až príliš veľa bodov /všetkým ďakujem/ a to ma núti doplniť názor k iným návrhom riešenia. Nechcem napádať, iba poukázať na pár vecí, ktoré podľa mňa neboli ... douvažované do dôsledkov. Napriek tomu, že všetkým šlo o dobrú vec. Ak sa mýlim, ta ma prosím opravte :

Pozri tu:

http://www.porada.sk/t91159-faktury-z-r-2006-a-ich-uhrady.html (http://www.porada.sk/t91159-faktury-z-r-2006-a-ich-uhrady.html)
(Takýchto kurióznych prípadov som mala viac - bordel po predchádzajúcej účtovníčke. Najkurióznejšie boli tie, čo boli platené na dobierku, lebo pri takomto spôsobe úhrady sa ku kópii dokladu o úhrade nedopracuješ.)
K faktúre za dobierku stačí úhradu preukázať aj samotnou faktúrou, na ktorej je poznámka, napr. Dobierka – neuhrádzať .... alebo Spôsob úhrady : Dobierka. Je jasné, aj preukázané, že k faktúre sa odberateľ dostal iba úhradou zásielky, v ktorej bola faktúra pribalená. Treba to pretrieť neónovým zvýrazňovačom a považovať za vydokladovanú úhradu. Ak otvorím dobierku ... a vo faktúre táto poznámka nie je, tak ostrihám obal, aby tam bola adresa odosielateľa a trojrohá nálepka dobierky a priložím ako doklad. Pod linkom v príspevku sa nachádza odkaz na radu neznámej audítorky tohto znenia :

Tiež mám podobný problém. Podľa názoru našej audítorky však nemôžem urobiť v tomto roku výdavok z pokladne na základe opisu dokladu z úplne iného roka. Poradila mi, aby som sumu úhrady účtovala ako záväzok voči spoločníkom (t.j. 321/365) a následne aby som záväzok voči spoločníkom uhradila z pokladne (365/211).
Audítorka zrejme pozabudla na § 16, ods. 11 ZoÚ, ktorý je určený práve pre tieto prípady. Práve jeho znenie umožňuje legálne účtovať o prípadoch úplne iného roka. Zápis 321/365 musí byť vydokladovaný zánikom záväzku 321 a vznikom záväzku 365, čo sa vlaňajším dokladom o úhrade faktúry, kde ako platiteľ je uvedená s.r.o., tiež potom nedá reálne vydokladovať. To by ako subjekt úhrady musel byť uvedený spoločník, ako fyzická osoba, nie s.r.o. , čo určite nebolo. A tam je už doklad z minulého roka podľa audítorky povolený ? Bude to síce mimo témy, alebo skôr nad tému, ale ... Aj ja som sa neraz stretol s tým, že niektorí auditori aj daňoví poradcovia radili tým štýlom, že .... ty biedny účtovník, čo si to vyparatil, veď ti hrozí .... ale ja ti poradím takú kombináciu, že všetko bude v poriadku .... len si váž, že ma máš ... a ešte zaplať ... veď, ak to bude zle, ja mám poistku ... Za 14 rokov praxe hlavného kontrolóra obce som mal česť niekoľkokrát sa ocitnúť vo verejnom konflikte s audítorom. A neraz to bol audítor, kto musel z názorového konfliktu vycúvať. Také prípady boli, keď audítor nerobil, kontrolu, ale spustil opatrovateľské správanie k účtovníčke a radil jej, ako urobiť z nelegálnej účtovnej a hospodárskej operácie legálnu, alebo aspoň menej nelegálnu. Auditori neradi vydávajú audit s nálezom, lebo viac ich tam nezavolajú, tak robia populárnejšiu prevenciu a následne ... audit bez nálezu. V takej situácii sa aj auditor dokáže pomýliť ... a poriadne. Samozrejme, že sa to netýka všetkých auditorov, iba takých, ako v tomto prípade. A nie vždy iba sem tam.

Mne sa páči ten spôsob, ktorý je popísaný v tu uvedenej téme, a to že zaúčtovať to cez 365. Vtedy sa dá povedať, že inventúra pokladne bola ok, lebo majiteľ to zaplatil z vlastného, zabudol si to včas zúčtovať a robí to dodatočne v ďalšom roku. Len to sa nedá použiť v hocijakej firme.
Inventúru možno preukázať vtedy, keď .... na otázku, ako bola urobená inventúra .... predložíš jej zápis .... nie zaúčtovaním vlaňajšieho dokladu o úhrade na 321/365, ak ako platiteľ je s.r.o. Nejde len o inventúru pokladne, ale aj inventúru pohľadávok a záväzkov.

Lenže v prípade, že existuje reálne faktúra, ktorá je uhradená, ale nie je doklad o úhrade, to nie je zlé riešenie. Jednoducho úhradu vykoná spoločník zo svojho. I keď rozumnejšie, pokiaľ sa dá, by som žiadala dodávateľa o kópiu dokladu o uhradení.
Ak niet dokladu o úhrade, tak ani spoločník nepreukáže, že záväzok uhradil a zmenil na záväzok voči nemu. Ani zápis 321/365 nemožno účtovať bez vydokladovania, niečo úhradu musí potvrdiť. Kópia úhrady sa musí dať zohnať, aj keď subjekt zanikol, niekto jeho agendu musí archivovať aspoň nasledujúcich 5 – 12 rokov.

Danila: Nemyslím si, že účtovanie cez 365 nie je v "zmysle zákona". Veď existuje účet 365 zo zákona, takže aj účtovanie na ňom je ok. A či už sa zaúčtuje v ďalšom roku úhrada faktúry, realizovaná v roku predošlom, cez opravu pokladne alebo cez 365, tak či tak je to už len oprava minulého obdobia, ktoré nebolo verne a pravdivo zobrazené. Chyby sa proste stávajú.

A ako píše aj veronikasad, v malých s.r.o. (ani nemusia byť jednoosobové, ale rodinné) sa také veci dejú, pokladňa firemná splýva občas so súkromnou. Či už je to správne alebo nie, ale je to realita.
Účtovanie na 365 je v zmysle zákona, ak vznik záväzku je vydokladovaný a podľa svojej ekonomickej povahy patrí na 365. Účet 365 je určený na účtovanie záväzkov, ktoré vznikajú spoločníkovi z nárokov spoločníka voči s.r,o. podľa obchodného zákonníka, ako ... pôžička svojej s.r.o. , nárok na vyrovnací podiel, nie z neporiadku v účtovníctve, ktorý zavinil, ten by patril potom skôr na 379. Práve preto, že ide o opravu minulého obdobia to nemá zmysel preháňať cez 365, ale účtovať tam, kde podľa povahy priamo patrí. Poľahčujúca okolnosť je, že nedošlo k nesprávnemu vyčísleniu základu dane a nevyžaduje to dodatočné priznania, iba regulérne dodatočné zaúčtovanie. Áno, chyby sa stávajú a § 16, ods. 11 ZoÚ pamätá na možnosť ich zákonného /nešpekulatívneho/ vysporiadania.

....som zistil že niektoré faktúry, či už odberateľské alebo dodávateľské stále nie su uhradené. Zistili sme však že úhrada nastala,ale zabudol sa minulý rok účtovníčke predložiť doklad. Tento rok doklad o úhrade máme, avšak disponuje dátumom z roku 2009.
Prípad ťažko vybaviť cez 365, bolo by treba aj 355. Lebo nezúčtovaných úhrad je viac a nielen tie, ktoré uhradil spoločník akože „z vlastného“, ale aj tie, ktoré z tržby ako „nie vlastné“ účtovne neodviedol do pokladne s.r.o. a použil na úhradu záväzkov s.r.o. „akoby z vlastného“.
Skrátka, bez špekulácií, treba úhrady doložiť dokladmi o úhrade z minulých rokov a zaúčtovať v roku 2010 ..... zákonným spôsobom podľa § 16, ods. 11, ZoÚ. Ak sa to uvedie aj v poznámkach k závierke, tak to nebude mať chybu ... až nato, že nebola tá inventúra a bola nezodpovedajúca závierka .... ale napravilo sa to, účtovníctvo ide očistené ďalej.
Llívia
02.09.10,09:42
faktúre za dobierku stačí úhradu preukázať aj samotnou faktúrou, na ktorej je poznámka, napr. Dobierka – neuhrádzať .... alebo Spôsob úhrady : Dobierka. Je jasné, aj preukázané, že k faktúre sa odberateľ dostal iba úhradou zásielky, v ktorej bola faktúra pribalená. Treba to pretrieť neónovým zvýrazňovačom a považovať za vydokladovanú úhradu. Ak otvorím dobierku ... a vo faktúre táto poznámka nie je, tak ostrihám obal, aby tam bola adresa odosielateľa a trojrohá nálepka dobierky a priložím ako doklad.
Nemyslím si, že pri úhrade na dobierku stačí ako doklad o úhrade poznámka na faktúre "Spôsob úhrady - dobierka", veď ten, kto vystavoval faktúru sa mohol kľudne seknúť pri vyberaní spôsobu úhrady, príp. že si to dodávateľ rozmyslel a nakoniec tovar na dobierku nezaslal. Toto by sa dalo ľahko zneužiť - na faktúre nebude uvedený spôsob jej úhrady, rukou sa dopíše "Dobierka" a je uhradená. Menšie sumy dodávateľ nebude vymáhať, lebo by ho to stálo viac, než bola hodnota dobierky. (A tiež nie vždy dodávatelia, keď niečo posielajú na dobierku, uvedú na faktúre spôsob úhrady "Dobierka".
Ostrihanie obalu z balíka - dá sa použiť, ale nie na dobierky spred 2-3 rokov :D


...Skrátka, bez špekulácií, treba úhrady doložiť dokladmi o úhrade z minulých rokov a zaúčtovať v roku 2010 .....
Doklady o dobierkach sa nedajú získať spätne (overené na viacerých prepravných spoločnostiach). Myslíš si, že by v tomto prípade stačilo aj len prehlásenie dodávateľa, že suma faktúry im bola uhradená dňa XX.XX.XXXX?
zk24
02.09.10,10:16
ja sa pri takýchto otázkach vždy spýtam : ako bola urobená inventura ??? ved im nemohla sediet / zrejme pokladňa / lebo na banke sa to stat nemože .
lenže tu vyvstáva otázka voči čomu to chceš interne odúčtovat ? aký protiúčet použiješ ?

Ja len na margo tych zle vykonanych inventarizacii....

Mozno vo vacsich firmach to funguje tak, ze najprv sa urobi VPD a vysle sa zamestnanec / konatel s peniazmi uhradit fakturu. Byva to vsak aj tak, ze konatel najprv nieco kupi, a az na zaklade dokladu o kupe (blok z registracnej pokladne, doklad o uhrade cohosi) sa mu vyplatia peniaze z kasy.... Kedze konatel fakturu zaplatil a nepredlozil doklad o uhrade, tato suma sa mu z kasy neuhradila - On uz ani nevie ci tu fakturu uhradil alebo nie... donesie v piatok 10 blockov a dokladov co za tyzden poplatil a spravi sa mu jeden VPD - kde sa mu to refunduje.... kedze doklad o uhrade zavazku (321) chybal, nebol mu predsa vyplateny.

A preto nevidim problem v tom ze zakonite musela byt zle spravena inventarizacia pokladne. Co nepredlozil, to mu vyplatene nebolo. a kedze nenaliehal, a ani sam nevie ci fakturu uhradil, peniaze ostali visiet na 211-tke a takisto na 321-tke ako zavazok... "Bohuzial" to konatel uhradil z vlastneho vrecka.

U mojich konatelov sa to stava pravidelne. Akurat ze uz od zaciatku decembra ich vzdy nahanam a overujem ci naozaj "dlzime" tej a tej firme tolko penazi.
účtovník 007
02.09.10,10:31
:D

Doklady o dobierkach sa nedajú získať spätne (overené na viacerých prepravných spoločnostiach). Myslíš si, že by v tomto prípade stačilo aj len prehlásenie dodávateľa, že suma faktúry im bola uhradená dňa XX.XX.XXXX?

Nie je to síce o dobierke, ale o vklade priamo na účet. Náš klient nám uhradil v januári priamo vkladom na účet čistku zodpovedajúcu fa s jej variabilným symbolom. Na ´další rok v januári sa spamätal, že doklad o vklade stratil. Vystavila som mu potvrdenie o úhrade, kde som napísala, kedy nám bola suma pripísaná a pod akým VS. K tomu celému som okopírovala výpis z účtu s touto sumou. Ostatné údaje boli pred kopírovaním prekryté. Z výpisu je zrejmé, že išlo o vklad priamo na účet, preň výdavok z pokladne. Predpokladám, že pri dobierke je niečo podobné tiež možné, veď kurierská spoločnosť, prípadne pošta, musí dodávateľovi doručiť peniaze z dobierky, teda, dodávateľ má doklad o úhrade. Jeho kópiu si treba vyžiadať. V tomto prípade máš doklad o uskutočnenej transakcii a je možné ju zúčtovať z pokladne.
Llívia
02.09.10,10:46
Nie je to síce o dobierke, ale o vklade priamo na účet. Náš klient nám uhradil v januári priamo vkladom na účet čistku zodpovedajúcu fa s jej variabilným symbolom. Na ´další rok v januári sa spamätal, že doklad o vklade stratil. Vystavila som mu potvrdenie o úhrade, kde som napísala, kedy nám bola suma pripísaná a pod akým VS. K tomu celému som okopírovala výpis z účtu s touto sumou. Ostatné údaje boli pred kopírovaním prekryté. Z výpisu je zrejmé, že išlo o vklad priamo na účet, preň výdavok z pokladne. Predpokladám, že pri dobierke je niečo podobné tiež možné, veď kurierská spoločnosť, prípadne pošta, musí dodávateľovi doručiť peniaze z dobierky, teda, dodávateľ má doklad o úhrade. Jeho kópiu si treba vyžiadať. V tomto prípade máš doklad o uskutočnenej transakcii a je možné ju zúčtovať z pokladne.

To som tiež skúšala, lenže prepravné spoločnosti vkladajú na účet naraz peniaze za viac dobierok a bez variabilného symbolu (bez čísla jednotlivých faktúr). Aj pri vklade peňazí len za jednu dobierku chýba variabilný symbol, zhodná je len suma, ale toto je podľa mňa nedostatočne preukazné, lebo dodávateľ mohol vystaviť viacero faktúr s rovnakou sumou a z tejto úhrady sa nedá zistiť, či bola uhradená práve tá "naša" faktúra a meno vkladajúceho je meno zamestnanca prepravnej spoločnosti.
Skúšala som si pýtať aj písomné potvrdenia o úhrade faktúr - väčšina účtovníčok dodávateľov sa bránila, že to nemôžu napísať (formou listu), lebo to by bola duplicitná úhrada tej istej faktúry. :confused:
účtovník 007
02.09.10,11:07
Llívia,
ja si skôr myslím, že je to celé o ochote, alebo neochote, vyhováranie sa účtovníčky, lebo sa jej nechce kutrať v dokladoch a kopírovať. Ono ja som presvedčená, že ak firma posiela v jeden deň viacero dobierok prostredníctvom jedne prepravnej spoločnosti, tak má doklad, aké dobierky a v akej hodnote v ten deň prepravná spoločnosť prevzala. Ak na účet vkladá vždy sumárnu sumu, predsa účtovníčka musí vedieť, že vložená suma sa vzťahuje k dobierkam z určitého dňa, prípadne k akým fa. Veď ak by prepravná spoločnosť nevložila všetky sumy, dodávateľ musí vedieť identifikovať, z ktorej dobierky peniaze chýbajú a môže poprípade kontaktovať odberateľa. Neverím, že to nevie účtovníčka zistiť a že to nevie vydokladovať okopírovanými dokladmi. Ale sa jej nechce, lebo je to veľa roboty.
Luba
02.09.10,12:34
Skúšala som si pýtať aj písomné potvrdenia o úhrade faktúr - väčšina účtovníčok dodávateľov sa bránila, že to nemôžu napísať (formou listu), lebo to by bola duplicitná úhrada tej istej faktúry. :confused:
To je absurdné tvrdenie, skôr vyhováranie sa. Ak to majú zaúčtované ako uhradené, vedia aj ako to bolo uhradené. Keď napíšu krátky list, že daná fa bola uhradená vtedy a vtedy hotovosťou, dobierkou a pod., akáže duplicita?
Luba
02.09.10,12:43
A ešte k príspevku 15, a_je_to (http://www.porada.sk/member.php?u=119876) : Iste, ok. Ja sama som raz takto riešila podobný prípad, a to zápisom cez 211 v ďalšom roku, nie cez 365 ;). Stále si však myslím, že možností riešenia je viacero a môže záležať od okolností. Niekedy môže byť vhodný aj spôsob cez 365 (alebo 379, ako píšeš). Napr. nemusel mať v čase úhrady vo firemnej pokladni dostatok peňazí (prípadne ani na účte), čiže naozaj uhradil (aspoň časť) faktúry z vlastného, nezúčtoval si to, až neskoro. Doklad o úhrade si nechal vystaviť na firmu, nie na seba, lebo tak neuvažoval. že to platí on za firmu, ale že veď platí firemnú faktúru. Takže aj k účtovaniu cez 365 alebo 379 sa dá urobiť krátky komentár, že majiteľ zaplatil zo svojho a až teraz to predložil na zaúčtovanie.
Danila
02.09.10,17:08
Danila: Nemyslím si, že účtovanie cez 365 nie je v "zmysle zákona". Veď existuje účet 365 zo zákona, takže aj účtovanie na ňom je ok. A či už sa zaúčtuje v ďalšom roku úhrada faktúry, realizovaná v roku predošlom, cez opravu pokladne alebo cez 365, tak či tak je to už len oprava minulého obdobia, ktoré nebolo verne a pravdivo zobrazené. Chyby sa proste stávajú.
A ako píše aj veronikasad, v malých s.r.o. (ani nemusia byť jednoosobové, ale rodinné) sa také veci dejú, pokladňa firemná splýva občas so súkromnou. Či už je to správne alebo nie, ale je to realita.Ak sa chyby stávajú, je potrebné ich aj opraviť. Záväzkový účet je veľmi zaujímavý účet. A je jedno, či je s.r.o. jednoosobová, alebo viacosobová. A prečo, a ako veľmi je zaujímavý a s akými dôsledkami v istom účtovnom momente už nie je predmetom tejto diskusie...takže ani v najmenšom nemám v úmysle môj názor na účtovanie záväzku, ktorý nevznikol poopraviť. A že neexistuje u jednoosobovej fyzická pokladňa?:eek: Tak toto verejné konštatovanie ja ponechám bez komentára.;)Keďže devalvovanie odboru účtovníctvo je už bežnou praxou, reagovala som v jednom príspevku na všetky.
a_je_to
02.09.10,19:30
A ešte k príspevku 15, a_je_to (http://www.porada.sk/member.php?u=119876) : Iste, ok. Ja sama som raz takto riešila podobný prípad, a to zápisom cez 211 v ďalšom roku, nie cez 365 ;). Stále si však myslím, že možností riešenia je viacero a môže záležať od okolností. Niekedy môže byť vhodný aj spôsob cez 365 (alebo 379, ako píšeš). Napr. nemusel mať v čase úhrady vo firemnej pokladni dostatok peňazí (prípadne ani na účte), čiže naozaj uhradil (aspoň časť) faktúry z vlastného, nezúčtoval si to, až neskoro. Doklad o úhrade si nechal vystaviť na firmu, nie na seba, lebo tak neuvažoval. že to platí on za firmu, ale že veď platí firemnú faktúru. Takže aj k účtovaniu cez 365 alebo 379 sa dá urobiť krátky komentár, že majiteľ zaplatil zo svojho a až teraz to predložil na zaúčtovanie.
Súhlasím, až nato, že to nebolo predmetom pôvodnej otázky, uberá sa to trochu mimo témy. Ale keď už ...Ak boli záväzky uhradené tak, že pokladňa živelne klesla do mínusu, tak sa to musí účtovať do nuly a zbytok na 379, alebo ak veľmi chceš na 365. Sám som taký prípad ošetroval koncom minulého roka a dodnes v tom neviem dosiahnuť poriadok /zosúladiť ich pokladničnú knihu/. Darmo vysvetujem pokladníčke, že zostatok je iný, než vykazuje a že teraz musí vypísať pokladničný výdaj na preplatenie 379 spoločníkovi, pozerá na mňa a nechápe, čo od nej chcem. Je september a mne stále visí zostatok tohto pôvodu na 379. Zostatok pokladne podľa pokladničnej knihy a zostatok 211 v PÚ sa líši presne o ten 379 a ja už nenachádzam slušnú slovnú zásobu. Aj takéto dôsledky to máva ...
Llívia
02.09.10,19:40
Ty si nenachádzal slušnú zásobu a ja som nachádzala chuť skočiť z okna z toho bordelu na celej 321-ke (ale boli sme na prvom poschodí, to by som si mohla niečo zlomiť a za to mi to nestálo :D).
Luba
02.09.10,19:40
Súhlasím, až nato, že to nebolo predmetom pôvodnej otázky, uberá sa to trochu mimo témy. Ale keď už ...Ak boli záväzky uhradené tak, že pokladňa živelne klesla do mínusu, tak sa to musí účtovať do nuly a zbytok na 379, alebo ak veľmi chceš na 365. Sám som taký prípad ošetroval koncom minulého roka a dodnes v tom neviem dosiahnuť poriadok /zosúladiť ich pokladničnú knihu/. Darmo vysvetujem pokladníčke, že zostatok je iný, než vykazuje a že teraz musí vypísať pokladničný výdaj na preplatenie 379 spoločníkovi, pozerá na mňa a nechápe, čo od nej chcem. Je september a mne stále visí zostatok tohto pôvodu na 379. Zostatok pokladne podľa pokladničnej knihy a zostatok 211 v PÚ sa líši presne o ten 379 a ja už nenachádzam slušnú slovnú zásobu. Aj takéto dôsledky to máva ...
Áno, jasné, že sa aj tá 365 alebo 379 alebo čo už, musí vysporiadať a zrejme zas len cez tú pokladňu, event. banku. Veď ja nevravím, že 365 je jediné alebo dokonalé riešenie, len podľa mňa je to jedno z možných riešení.
Luba
02.09.10,19:46
Ak sa chyby stávajú, je potrebné ich aj opraviť. Záväzkový účet je veľmi zaujímavý účet. A je jedno, či je s.r.o. jednoosobová, alebo viacosobová. A prečo, a ako veľmi je zaujímavý a s akými dôsledkami v istom účtovnom momente už nie je predmetom tejto diskusie...takže ani v najmenšom nemám v úmysle môj názor na účtovanie záväzku, ktorý nevznikol poopraviť. A že neexistuje u jednoosobovej fyzická pokladňa?:eek: Tak toto verejné konštatovanie ja ponechám bez komentára.;)Keďže devalvovanie odboru účtovníctvo je už bežnou praxou, reagovala som v jednom príspevku na všetky.
S dovolením, nikde som netvrdila, že u jednoosobovej firmy neexistuje pokladňa. Len z praktickej skúsenosti viem, že je rozdiel medzi tým, ako si vedie pokladňu povedzme tá jedna osoba v s.r.o. a firma s X cudzími zamestnancami. A z reakcií práve v tejto téme usudzujem, že to nie je iba moja skúsenosť. A nemyslím tiež, že by to nejako devalvovalo účtovníctvo. Len asi vyzerá inak účtovníctvo, resp. práca účtovníka vo firme s 500 zamestnancami a inak vo firmičke, kde sú 2-3 zamestnanci, aj to sú členovia rodiny. Pardon, ak je to už mimo témy, ale nedá mi nereagovať.
Danila
02.09.10,20:43
S dovolením, nikde som netvrdila, že u jednoosobovej firmy neexistuje pokladňa. Len z praktickej skúsenosti viem, že je rozdiel medzi tým, ako si vedie pokladňu povedzme tá jedna osoba v s.r.o. a firma s X cudzími zamestnancami. A z reakcií práve v tejto téme usudzujem, že to nie je iba moja skúsenosť. A nemyslím tiež, že by to nejako devalvovalo účtovníctvo. Len asi vyzerá inak účtovníctvo, resp. práca účtovníka vo firme s 500 zamestnancami a inak vo firmičke, kde sú 2-3 zamestnanci, aj to sú členovia rodiny. Pardon, ak je to už mimo témy, ale nedá mi nereagovať.
Tiež mi nedá nezareagovať. Zákon o účtovníctve nerozlišuje eseročky a ich účtovanie podľa toho, či je firma taková, alebo maková. A prečo? Lebo firemné vlastníctvo je oddelené od osobného vlastníctva. A rodina je vo firme niečim iným, ako za slávnostným kuchynským stolom. A to, že ktosi účtuje vo svojej firme tíško čokoľvek, len aby šibenica neprevisla tam, či onam, by malo byť pod domácou pokrývkou a nie v rovine odporúčaní na renomovanej/vraj/ účtovnej platforme Porada. Toť vsjo. Idem ta het.;)
P.S. Prepáč mi moje expresis verbis. Účtovníctvo za Baťu by sa malo vrátiť do škôl. Lebo dnes je to často - Cól sem, cól tam, kramla dotiahne.
Luba
03.09.10,11:16
Ach jaj, veď áno, lenže majitelia malých firmičiek v praxi nie vždy žijú zákonom o účtovníctve! Veď buďme realisti. Od toho majú aj účtovníka /-čku, aby na ten zákon dbal a aby im s tým zákonom trochu pomohol /-la. Ustrážiť im o.i. aj pokladňu a záväzky a pod. Nikto tu nič nekalé verejne neodporúča, mám dojem, že toto tu bola diskusia na tému možných - vhodných alebo menej vhodných riešení na opravu chyby z minulosti. Nemusíš hneď ironizovať o renomovanosti Porady. Porada je podľa mňa hlavne o radení (si) a o diskusii. Aj pre menej renomovaných účtovníkov.
zuzana164
01.02.12,11:24
ako sa tento istý prípad dá riešiť v JU? mám likvidáciu riešiť cez pokladnu alebo cez ID? a uhrady faktúr bude výdavky ovpl. ZD? aj ked boli uhradené už v predchádzajúcich rokoch? dakujem
JM1968
30.08.12,10:23
Zdravím, nechcem otvárať novú tému, snáď niekto poradí : Kurierska firma doručila 2 ventilátory pre 2 rôzne firmy s 2 faktúrami, ale Potvrdenie o zaplatení dobierky je vystavené len na 1 firmu, ale na súhrnnú sumu oboch faktúr. Čiže 2 faktúry po 50€, jedno potvrdenie na 100€. Stačí ak si tieto firmy vystavia medzi sebou pokladničné doklady? Tá čo zaplatila celkom 100€, tak 50€ účtuje 321/211 svoju faktúru a 50€ na 315/211 faktúru druhej firmy, to jej vráti druhá firma, ktorá zaučtuje 321/211 50€? Firmy majú rovnakého konateľa, ktorý chcel ušetriť na poštovnom. Ďakujem.
JM1968
31.08.12,07:21
Zdravím, nechcem otvárať novú tému, snáď niekto poradí : Kurierska firma doručila 2 ventilátory pre 2 rôzne firmy s 2 faktúrami, ale Potvrdenie o zaplatení dobierky je vystavené len na 1 firmu, ale na súhrnnú sumu oboch faktúr. Čiže 2 faktúry po 50€, jedno potvrdenie na 100€. Stačí ak si tieto firmy vystavia medzi sebou pokladničné doklady? Tá čo zaplatila celkom 100€, tak 50€ účtuje 321/211 svoju faktúru a 50€ na 315/211 faktúru druhej firmy, to jej vráti druhá firma, ktorá zaučtuje 321/211 50€? Firmy majú rovnakého konateľa, ktorý chcel ušetriť na poštovnom. Ďakujem.
prosím posúvam
a_je_to
31.08.12,10:13
Zdravím, nechcem otvárať novú tému, snáď niekto poradí : Kurierska firma doručila 2 ventilátory pre 2 rôzne firmy s 2 faktúrami, ale Potvrdenie o zaplatení dobierky je vystavené len na 1 firmu, ale na súhrnnú sumu oboch faktúr. Čiže 2 faktúry po 50€, jedno potvrdenie na 100€. Stačí ak si tieto firmy vystavia medzi sebou pokladničné doklady? Tá čo zaplatila celkom 100€, tak 50€ účtuje 321/211 svoju faktúru a 50€ na 315/211 faktúru druhej firmy, to jej vráti druhá firma, ktorá zaučtuje 321/211 50€? Firmy majú rovnakého konateľa, ktorý chcel ušetriť na poštovnom. Ďakujem.

Prvú firmu by som účtoval rovnako, iba 315 by som nahradil 378, lebo nejde o pohľadávku voči obchodnému partnerovi, ale inú. Druhú firmu ... výdavkový pokl. doklad by som účoval dvojzápisom 321/379 a 379/211. K dokladu by som pripojil fotokópiu spoločnej úhrady a krátky text vysvetlenia od konateľa, ktorý to uhrádzal.
JM1968
04.09.12,09:21
Prvú firmu by som účtoval rovnako, iba 315 by som nahradil 378, lebo nejde o pohľadávku voči obchodnému partnerovi, ale inú. Druhú firmu ... výdavkový pokl. doklad by som účoval dvojzápisom 321/379 a 379/211. K dokladu by som pripojil fotokópiu spoločnej úhrady a krátky text vysvetlenia od konateľa, ktorý to uhrádzal.
veľmi ďakujem, pekný deň prajem