hana.m.
08.11.05,13:35
Ahojte.
Mám psíka jazvečíčku Fibinku. Naším spoločným problémom je blížiaci sa koniec/začiatok roka. Náš psík strašne reaguje na zvuk a svetlo z delobuchov a svetlíc - breše až do vyčerpania, nedá sa zastaviť a chce ísť von z bytu. Ja sa bojím ísť s ním von aby sa nevytrhol a nestratil. Zverolekár nám odporučil minulý rok dať mu na Silvestra diazepan po 1/2 ráno a večer. Výsledok bol strašný. Psík bol ospalý a chcel veľmi plniť povinnosti strážcu. Vždy keď už už zaspával, tak sa zľakol a brechal.../už nebolo treba svetlicu stačil hocijaký šuchot/. Nepomohlo nám ani zatváranie sa v kúpeľni a púšťanie tečúcej vody a ani zastretie závesov.
Čítala som, že psík si vie zviknúť na určitý zvuk a potom naň už nereaguje tak negatívne. Mala by sa mu púšťať zo začiatku veľmi potichúčky nahrávka tohoto zvuku a neskôr by sa to malo postupne zosilovať až na hranicu bežne počuteľnú. Chceli by sme to vyskúšať. Neviem však, kde sa na nete dajú stiahnuť takéto zvuky.
Ak by ste mi niečo poradili, bola by som vám veľmi veľmi vďačná.
otázka
08.11.05,13:11
No my máme york.teriéra, ten takto reaguje aj bez delobuchov. Keď niekto u nás zazvoní idem zošalieť z jeho brechotu, to isté aj keď sa decká hrajú pod balkónmi. Neviem, či sa s tým dá niečo robiť, ale keď si nezvykol za 2 roky...Lekár nám radil na Silvestra dať mu uspávaciu injekciu, ani nie kvôli tomu, že breše, ale aby nedostal infarkt.
endrju
08.11.05,13:52
Našťastie môj je flegmatická čistokrvná pouličná zmeska.

Na tieto situácie (ak je doma vo svojom prostredí) reaguje tak, že sa schová do tmavého kúta a tam to nejako pretrpí. Nechodím s ním, samozrejme, v čase všeobecnej silvestrovskej bujarosti po ulici bez toho, aby nebol uviazaný na vodítku. A aj vychádzanie so psom na ulicu v tomto čase obmedzujem na maximálne možné minimum.

S internetovou stránkou obsahujúcou nahrávky zvukov vydávaných pri výbuchoch rôznej zábavnej pyrotechniky asi neporadím, ale ma napadlo, že niečo také by mohlo existovať aj v podobe melódií pre mobilné telefóny. Recesistov nikdy nie je dosť ... :D
endrju
08.11.05,13:56
Ešte ma napadla pesnička Dynamit od skupiny Olympic. Na konci je ohlušujúca rana aj s príslušným zvukom.
Nahrávku pesničky určite niekto má aj v digitálnej podobe.
durisovad
08.11.05,14:01
My davame nasmu psikovi na Silvestra "antistresove tabletky" - kusky sunky a reznov alebo nejakeho ineho maska od vecere. Buchanie a strielanie byva tak asi hodinu a to uz pri tych "liekoch" vzdy nejako vydrzi.
Heni
08.11.05,15:06
Ahojte.
Mám psíka jazvečíčku Fibinku. Naším spoločným problémom je blížiaci sa koniec/začiatok roka. Náš psík strašne reaguje na zvuk a svetlo z delobuchov a svetlíc - breše až do vyčerpania, nedá sa zastaviť a chce ísť von z bytu. Ja sa bojím ísť s ním von aby sa nevytrhol a nestratil. Zverolekár nám odporučil minulý rok dať mu na Silvestra diazepan po 1/2 ráno a večer. Výsledok bol strašný. Psík bol ospalý a chcel veľmi plniť povinnosti strážcu. Vždy keď už už zaspával, tak sa zľakol a brechal.../už nebolo treba svetlicu stačil hocijaký šuchot/. Nepomohlo nám ani zatváranie sa v kúpeľni a púšťanie tečúcej vody a ani zastretie závesov.
Čítala som, že psík si vie zviknúť na určitý zvuk a potom naň už nereaguje tak negatívne. Mala by sa mu púšťať zo začiatku veľmi potichúčky nahrávka tohoto zvuku a neskôr by sa to malo postupne zosilovať až na hranicu bežne počuteľnú. Chceli by sme to vyskúšať. Neviem však, kde sa na nete dajú stiahnuť takéto zvuky.
Ak by ste mi niečo poradili, bola by som vám veľmi veľmi vďačná.no, ked mali naši vlčiaka, ten bol tiež z takýchto novoročných osláv hotový... otec ho aj chcel privykať na tie zvuky, streľbu a pod, ale nedalo sa, nezvykol si... dokonca aj ked sused strielal zo vzduchovky, tak on to za tromi zavretými dverami aj oknami počul a išiel sa za tým potrhať... ja si nemyslím, že by si pes zvykol...teda aspoň tento vlčiak si zvyknúť nevedel.
vcielka
08.11.05,20:17
no, ked mali naši vlčiaka, ten bol tiež z takýchto novoročných osláv hotový... otec ho aj chcel privykať na tie zvuky, streľbu a pod, ale nedalo sa, nezvykol si... dokonca aj ked sused strielal zo vzduchovky, tak on to za tromi zavretými dverami aj oknami počul a išiel sa za tým potrhať... ja si nemyslím, že by si pes zvykol...teda aspoň tento vlčiak si zvyknúť nevedel.
Ja mám bernského salašníckeho psa, ktorý si úž zvykol na tie novoročné oslavy, ale stále ho mám pri sebe v tom čase, inák je spokojnejší ale trochu neistý!!!!
Ináč v pohode, trochu zašteká, ako keby vedel,že je tu Nový rok!!
Je to fajn!!!
Včielka.
Alexa.k
08.11.05,21:06
Ja mám 4 fenky a 3 psíkov, všetci to zvládajú rozdielne.Ak ti môžem poradiť, v každom meste a obci sú kynologické cvičiská alebo polovnícke združenia /kedže máš jazvečíka tak ti radi pomožu/, dá sa to psíka naučiť aby si zvykol na určité zvuky alebo situácie. Ak toto zlyhá sú tu tabletky, najlepšie je ich kombinovať zo špeciálnymi zátkami do uší, ak aj toto zlyhá najdôležitejšie je aby zo psíkom niekto bol, hladkal ho a aby psík videl že majiteľ je kľudný.
Držím ti palce

Ešte jedna poznámka nahrávky ako napr. Dynamit môžu skôr spôsobiť psíkovi infarkt ako pomôcť. Radšej by som to neskúšala.
anet
09.11.05,06:30
Mojmu RR je to jedno. Ale predtym som mala suku kolie, ta bola uplne ako zmyslov zbavena. Ona mala panicky strach aj z burky. Nepomohol ani vycvik na cvicaku. Jednoducho bola psychicky labilna. Uz nechcem zazivat take stresy zo psom (nieco rachlo a ona utekalaaaaa cesta-necesta). Od vtedy si davam pozor na povahu predkov, pretoze psychicky labilny jedinci by mali byt jednoznacne vyluceny z chovu.:D
hana.m.
09.11.05,09:25
Moja Fibinka by nebola dobrá na chov - je tvrdohlavá, zanovitá a neposlušná... Má ale strašne veľa pozitívnej energie a je to také malé smiešne šidlo. Máme ju však radi takú aká je a chceme sa o ňu postarať čo najlepšie. Veľa problémov s jej psychikou súvisí, že ešte ako šteniatko nám ju niekto povláčil na drôte za autom /ušla na prechádzke/ a potom ju pravidelne hryzie susedov vlčiak ktorý preskakuje plot /keď ideme na vychádzku/. Však to mnohí poznáte, že niekto má veľkého psa a nevie si s ním spraviť poriadok /skôr by však bolo treba spraviť poriadok s jeho majiteľom/. Preto dosť vylučujem kynologické cvičisko /bojí sa psov/ čo navrhla Alexa. Nejako tie novoročné oslavy spolu opäť zvládneme...:)
Všetkým vám ďakujem za záujem a majte sa so svojimi zvieratkami fajn.
Alexa.k
10.11.05,12:26
hani netreba ist priamo zo psíkom na cvičisko, skôr by som sa skontaktovala s cvičitelom a ten ti poradí čo s problémom, majú viac skúseností a preto som si myslela že by ti mohli pomôcť. Ale tie špeciálne zátky do uší určite vyskúšaj, ak si z BA tak majú ich vo veterinárnej lekárni.
katolik
10.11.05,12:36
Psi sú rôzni.Jedni sa idú uštekať na každú hlúposť a druhí neštekajú aj keď vám zlodeji vyberajú trezor.Proti častému štekaniu pomôže u psov niekedy sterilizácia, zníži sa mu aktivita.Ale to niekedy zaberia až o rok,alebo nikdy. U feniek neviem ale aj tie sú uštekané.
alternativa
11.11.05,04:00
Stekavost je spojena vyrazne s rasou psika, resp. s genmi, ak nevies urcit rasu :) . Ale stekanie pri delobuchoch s tym nesuvisi, to hisaci aj tichucky kludas. 12 rokov sme riesili stlmenie silvestrovskych zvukovych efektov na psika hladkanim a veeeelmi hlasnym pustenim telky - na nasho milacika kokerspaniela /stekavy od prirody/ to trochu zaberalo. Zvuk telky poznal, len nechapal tu hlasitost. Ale co ten sluzbumajuci dospelacky dozor...bol na diazepam, celkom ohluchnuty ;) . Skoda, ze tento Silvester uz s nami nebude...Ale mame novu slecnu "najdusku", tak uvidime ako hlucne spolu posilvestrujeme.
STRELEC
11.11.05,04:25
Máme fenku nemeckého ovčiaka. Obecne kľudný, vyrovnaný, hravý, dospelý havo. Pri ohňostroji má proste strach, možno len veľmi nepríjemný pocit z neznámeho a nepríjemného zvuku. Reaguje štekotom, nervozitou. Ale predsa aj taký psí nemôže nereagovať na neobviklú situáciu.
Potrebuje len nebyť sama, hladkanie, kľudný hlas. Pohrať sa, možno napr. trošku precvičiť povely zo základnej poslušnosti. Pes má v podstate rád stereotyp. Ako vždy pri niečom podobnom, stresujúcom to jednoznačne pomáha. Ani u ľudí by som neriešil vec tabletkami. Už prítomnosť a kontakt s "členom svorky" psa ukľudní. Načo potom pilulky.
ayya
16.12.07,12:16
mam pre vas zvukovy darcek ;)

chcela som zalozit podobnu temu, este dobre, ze som pozrela do archivu - takze vytahujem tuto starsiu, je to presne ona ! :D

kedze u nas sa uz sem tam nejaky ten delobuch objavi a nasa Zoja zacala "strazit" a stekat - hoci to predchadzajuce roky nerobila, tak som nasla jednu nahravku ohnostroja ... popis pouzitia mate vlastne napisany v prvom prispevku, tak len kratko zopakujem: pustat dva-trikrat denne so stale sa zvysujucou intenzitou zvuku, az pokial vydrzite vy :D a "tvarit sa pri tom normalne" ... akoze nic sa nedeje :D

je to nahravka ohnostroja aj s takymi pistiacimi zvukmi, trva viac ako sedem minut a ulozila som ju trikrat na nete, aby ste si mohli vybrat odkial si ju stiahnete ... mam s tym dobre skusenosti, podobne - ked bola u nas este celkom "nova", tak sme jej par dni prehravali burku, dazd a hromy ... nemozem povedat, ze by tie zvuky mala rada, ale - kedze "nasa smečka" sa pri tychto zvukoch tvari normalne, tak to vyhodnotila aj ona ako "pre nas irelevantne zvuky" ... a je pokoj, neboji sa, nestrazi, nesteka ... :--- dnes som jej uz ten ohnostroj pustala, bola uplne kludna :) tak pripadne vyskusajte aj vy a dajte vediet, ok?

je to ulozene tu: na rapidshare (http://rapidshare.com/files/76953027/o03.mp3.html) alebo na badongo (http://www.badongo.com/file/5613353) alebo na ulozisku (http://www.ulozisko.sk/23687-o03.mp3.html) drzim palce ;)
abel
16.12.07,12:44
ayyka, obávam sa, že môj pes si na to zvykne skôr ako ja. Ja jednoducho oslavy takýmto spôsobom nemusím a pamätám si reakcie nášho psa po minulé roky. Ak má sluch neviem koľkokrát citlivejší ako my, musí to byť pre nich strašné. (práve teraz nám pod oknami práskol delobuch a on len pootvoril jedno oko :D). Ale skôr verím, že púšťanie tej nahrávky a postupné privykanie je prijateľnejšie, ako podávanie tabletiek a injekcií psíkom.
ajale
17.12.07,16:31
moja svagrina, je riadna psickarka, ked jej pes zvykol aj bezdovodne brechat zacala s nim chodit k zvieraciemu psychiatrovi, ale prd pomohlo :D potom kupila nejaky sprej, vraj ak nim vystrieka vankus psa to ukludni, ale prd pomohlo:D. tak uz preslo par rokov, pes stale steka ale podla novych sprav mu kupila cizmicky aby mohol chodit po snehu.:D
Bastian
17.12.07,16:54
moja svagrina, je riadna psickarka, ked jej pes zvykol aj bezdovodne brechat zacala s nim chodit k zvieraciemu psychiatrovi, ale prd pomohlo :D potom kupila nejaky sprej, vraj ak nim vystrieka vankus psa to ukludni, ale prd pomohlo:D. tak uz preslo par rokov, pes stale steka ale podla novych sprav mu kupila cizmicky aby mohol chodit po snehu.:D
... veď jej povedz aby ho naučila odhŕňať si sneh pred búdou. Nech mu kúpi odhŕňač snehu pre psov pod stromček.:D
Eulalia
17.12.07,18:12
... veď jej povedz aby ho naučila odhŕňať si sneh pred búdou. Nech mu kúpi odhŕňač snehu pre psov pod stromček.:D
Bastian, takýto miláčik nespáva určite v búde, ale má svoju vlastnú postieľku.:-)
ayya
17.12.07,18:51
...podla novych sprav mu kupila cizmicky aby mohol chodit po snehu.:D

dopredu napisem, ze nasa fenka nema ziadne obutie a ani oblecenie, okrem jednej "polovnickej" psej decky, ktoru ma vonku, ked je zima pod -15 stupnov, lebo nema podsadu ...

a teraz mozem pisat k tvojmu prispevku: neviem, z akeho dovodu mu to kupila ... psikovia, ktori s nami ziju doplacaju tak isto ako ludia na nespravny zivotny styl, hoci - my ludia za to mozeme, psikovia za to nemozu... oblecenie sa kupuje z dvoch dovodov: niektori pre paradu, niektori kvoli zdraviu ... tak isto ako my, aj oni trpia roznymi chorobami... napr. aj reumou ...
a tie cizmicky sa povodne zacali vyrabat hlavne
- na kompenzaciu toho, ze psikovia v zime musia chodit po posolenom snehu a niektorym to sposobuje velke, otvorene, tazko sa hojace, bolave rany medzi prstami na nohach ...
- alebo na prekrytie obvazu ...

takze - ja si nerobim srandu z roznych pomocok pre psikov, ktori doplacaju na svoju vernost cloveku chorobami velmi podobnymi chorobam ludskym ... a to sa tyka nielen telesnych (napr. cukrovka, obezita, reuma) ale aj psychickych ... ludia sa nevedia spravne chovat (nedaju sa poucit, nehladaju si informacie) v zmiesanej "ludsko-psej smečke" a vysledkom casto byvaju neuroticki psikovia, ktori mozu byt dokonca nebezpecni svojmu okoliu a niekedy aj svojmu panovi ... bohuzial, nie je to ich vina ...
ajale
17.12.07,20:07
Samozrejme, ze pan pes nebyva von.:D Ja mam veeeeelmi rada zvieratka. Mame kocurika, ktory mal na pokraji svojho odchodu na ony svet a teraz je to jedna leniva, rozmaznana a tucna rohoz, ale aj tak by sme ho nedali ani za svet. Ja sa smejem, lebo moja svagrina to viac prehana nez ja... Kto z vas by sa prestahoval so svojim 20 kg psom zo 40 stupnovej krajiny do Kanady len aby si spravil kurz spravania sa koni?:D
jozka56
17.12.07,20:35
Silvester a pes, delobuchy, je naozaj malickost. Co takto haranie feniek, ked moj chory havino nezerie ani nepije, ale cele dni zavija
pri balkonovom okne. To je ine kafe. A na toho silvestra spi vo WC, sam sa tam ulozi a ja mu pomozem tak, ze mu zavriem mu dvere. PA
ayya
17.12.07,20:41
... Kto z vas by sa prestahoval so svojim 20 kg psom zo 40 stupnovej krajiny do Kanady len aby si spravil kurz spravania sa koni?:D

hehe... mimochodom - nasa ma 40 kg ... ale ked na to tvoja svagrina ma:
1. chut
2. cas
3. peniaze

tak preco nie? :D ja by som bohuzial mala iba to prve, tu kusok vedla som pred chvilkou pisala, ze som sice prave vyhrala v lote .... zial - na taky kurz by to asi nestacilo :D :D :D ... a moze to byt velmi zaujimave, kone su tiez uzasne zvierata imho :)
ayya
17.12.07,20:46
Silvester a pes, delobuchy, je naozaj malickost. Co takto haranie feniek, ked moj chory havino nezerie ani nepije, ale cele dni zavija pri balkonovom okne. To je ine kafe. A na toho silvestra spi vo WC, sam sa tam ulozi a ja mu pomozem tak, ze mu zavriem mu dvere. PA
:D chvalim ta, moc ...lebo to, ze reaguje na haranie feniek znamena, ze ste ho nedali vykastrovat a to je fajn :) ... ale uznam ti, ze to asi nie je nic prijemne, zvlast preto, ze prirodzene obdobia harania maju fenky v nasom "civilizovanom" svete uplne "rozhasene" a vlastne na takom sidlisku sa hara v jednom kuse :D :D :D v zime, v lete bez ohladu na prirodzene obdobie ...;)
jozka56
17.12.07,21:12
Dakujem ti
VladoaKatka
18.12.07,04:04
Tiež mám skúsenosť s citlivejším sluchom našich miláčikov. Pred 10-timi rokmi v našom okolí vybuchovali tie delobuchy oveľa častejšie ako teraz.Mali sme dvoch vlčiakov. Starší ten bol veľmi citlivý na tieto výbuchy. Tiež "silvestrovali" s nami v obývačke. Silvester je len raz do roka, lenže v tom období ešte boli aj vojenské posádky, ktoré občas mali streľby. On vtedy by sa hádam strčil pod hocičo - väčšinou sa schoval pod auto, v komore alebo v garáži do kúta, pod regál. Bol vystrašený, rozstrasený, kňučal ... no jednoducho povedané trpel, a podotýkam, že tá strelnica bola vzdušnou čiarou cca 8 km vzdialená.

A ten mladší - flegmatik, on sa len pozeral na toho druhého a akokeby ho utešoval,rozveseloval, chcel sa s ním vtedy hrať.
Liekmi sme to nikdy neriešili, skôr s našou prítomnosťou - tak ako tu niekdo napísal "dávali sme mu pocit je je vo svojej svorke". Však sme aj všetci plakali, keď ho syn našiel tiež schovaného pod prívesom ... chrčať...REX náš