matulik21
31.08.10,13:15
Dobrý deň,

Prosím o pomoc:
Od augusta 2009 som poberala matersku dovolenku, po pol roku rodičovskú až po teraz. Od môjho zamestnávateľa som dostala možnosť vrátiť sa naspäť do roboty a mala by som nastúpiť v októbri 2010. Moja dcérka vtedy bude mať rok. Na základe tohto sa chcem opýtať:
1. Mám nárok na 25% z rodičovskej dovolenky až do 3 rokov dieťaťa? (Iba som o tom počula) Ak áno, vyplácajú to jednorázovo? a ako sa má postupovať?
2. Na čo ostatné mám nárok?
3. Môže ísť aj môj partner (otec dieťaťa) na rodičovskú dovolenku aj keď nemá odpracované v kuse 2 roky alebo tych 270 dní? Ak áno ako sa má postupovať?

Ďakujem za odpovede.
brčko
31.08.10,12:12
Dobrý deň,

Prosím o pomoc:
Od augusta 2009 som poberala matersku dovolenku, po pol roku rodičovskú až po teraz. Od môjho zamestnávateľa som dostala možnosť vrátiť sa naspäť do roboty a mala by som nastúpiť v októbri 2010. Moja dcérka vtedy bude mať rok. Na základe tohto sa chcem opýtať:
1. Mám nárok na 25% z rodičovskej dovolenky až do 3 rokov dieťaťa? áno, máš na 25% z rodič.príspevku (Iba som o tom počula) Ak áno, vyplácajú to jednorázovo? áno a ako sa má postupovať? predpokladám mala by si mať potvrdenie od zamestnávatela dokedy si čerpala rodič.dovolenku a odkedy nastupuješ do práce
2. Na čo ostatné mám nárok? ak nepožiada manžel o rodič.príspevok, tak aj na príspevok na starostlivost o dieťa vo výške 25% z 164,22eur( ak dieťa nechodí do škôlky, jasiel, t.j. nemáš preukázatelné náklady, ktoré by si si dala preplatiť).
Ak ale požiada manžel o RP, tak nemáš nárok na nič. Obe oprávnené osoby poberať príspevok nemôžu.
3. Môže ísť aj môj partner (otec dieťaťa) na rodičovskú dovolenku aj keď nemá odpracované v kuse 2 roky alebo tych 270 dní? Ak áno ako sa má postupovať? môže aj on v zamestnaní požiadať o čerpanie rodič.dovolenky napr. od 1.10.2010 (ked ty nastupuješ do práce), zamestnávatel je povinný mu ju poskytnúť. Potom požiada o rodičovský príspevok na upsvar od toho istého dna.
Ak ty požiadaš o jednorázový príspevok rodičovi, tak predpokladám manžel dostane len 75% z výšky RP. Ale toto neviem iste, možno aj v plnej. Tomu zneniu jednoznačne nerozumiem, aj ked by som predpokladala len tých75%, neviem, aká je prax..
Ďakujem za odpovede.

ale aj tak by som si ten príspevok rodičovi overila. či bude nárok aj ked tesne v den tvojho nástupu do práce požiada manžel hned o RP. V zákone je totiž okrem podmienky vykonávania zárobkovej činnosti aj podmienka zabezpečenia riadnej starostlivosti a neviem, ako to berú,či pred nástupom do práce alebo aj po jeho nástupe do práce a ako to bude, ked riadnu staostlivosť hned od nástupu do práce zabezpečuje manžel. MOžno ak by požiadal o RP až o pár dní po nástupe do prácek, tak by to bolo istejšie. Ale tieto podrobnosti ozaj neovládam.

daj vedieť, ako ste to vyriešili.
Dá sa napísať mailom otázka na ústredie upsvar, oni odpovedia.
raya1
11.08.11,10:21
Známa nastúpila na MD 1.7.2010, dieťa sa narodilo 30.8.2010, je na RD. Plánuje sa od 1.9.2011 vrátiť na svoje pôvodné miesto zdrav. sestry v nemocnici.
Musia ju zobrať späť na miesto zodpovedajúce prac. zmluve, ale môžu ju dať na iné oddelenie ?
Čo v prípade, ak by prepúšťali ?
V akej dobe by sa mohla vrátiť späť na rodič. dovolenku?
Ďakujem.
raya1
19.08.11,17:17
Známa nastúpila na MD 1.7.2010, dieťa sa narodilo 30.8.2010, je na RD. Plánuje sa od 1.9.2011 vrátiť na svoje pôvodné miesto zdrav. sestry v nemocnici.
Musia ju zobrať späť na miesto zodpovedajúce prac. zmluve, ale môžu ju dať na iné oddelenie ?
Čo v prípade, ak by prepúšťali ?
V akej dobe by sa mohla vrátiť späť na rodič. dovolenku?
Ďakujem.

Ako to bude s rodič. príspevkom