Ardika
31.08.10,13:31
Zdravím,
niekedy v januári som si kápila nový foťák (Olympus Fe-46) a keĎ som s ním chcela fotiť na dovolenke, mala som strašné problémy s fotením v noci (šum, rozmazané fotky) a nechcem si kupovať statív.
Chcela by som vedieť, čo sa dá robiť, ak nie som spokojná? dá sa to nejako vyriešiť v predajni, kde som ho kúpila? alebo ho len predať a kúpiť si iný?
FugAn
31.08.10,11:38
Skús prečítať v manuáli v sekcii Riešenie problémov. Ak sa nič nedočítaš tak choď do predajne a skús ho reklamovať.
bodliak
31.08.10,11:58
Pomohlo by napriklad, ak by si mohla sem na poradu dat fotku priamo z fotaku bez uprav. Obsahuje informacie, z ktorych sa da vycitat nastavenie a z toho sa da spravit nejaky konkretny zaver.
Rezim, clona, uzavierka, citlivost, rezim, blesk, ohnisko....
arizona
31.08.10,12:00
Neviem, nakoľko si zručný fotograf, ale možno je chyba iba v zlom nastavení.

Ak to nie je v tom, máš nárok reklamovať .
jojom
31.08.10,12:05
No podla recenzií na nete celkom ok foták pre nenáročného fotografa.
Pár postrehov k nemu čo som vyčítal
Pre:
- kompaktné rozmery
- jednoduché menu
- priaznivá cena
Proti:
- na moj vkus privysoký šum v detailoch (hlavne na dlhšom ohnisku)
- pomalé zaostrovanie
- takmer žiadne manuálne ovplyvnenie expozície
- trochu zdĺhavé manuálne nastavenia citlivosti

Takže fotenie v noci, ako píšu aj iný je problém. No myslím si že to treba skúšať nastavenia až sa podarí prijateľná fotka.
Ardika
31.08.10,12:37
keď som niečo fotila, tak som skúšala všetky režimy a možnosti na fotenie v noci, ale dobrá fotka sa mi podarila len párkrát, aj to len ak som mala foťák položený.
A tak isto je v manuáli k foťáku napísané, že sa da urobiť panorama, ale ani to mi nepracuje tak, ako by malo :(
myslela som, že nie som úplné poleno, ale ten foťák ma presvečuje, že asi som :)
220870
31.08.10,12:48
V noci je problém fotiť s akýmkoľvek fotoaparátom pre amatérov.Keď fotíte v noci musíte fotoaparát zastabilizovať.najlepšie je ho niekam položiť ,alebo často oprem fotoaparat o nejaký pevný stĺp a pod.
220870
31.08.10,12:50
keď som niečo fotila, tak som skúšala všetky režimy a možnosti na fotenie v noci, ale dobrá fotka sa mi podarila len párkrát, aj to len ak som mala foťák položený.
A tak isto je v manuáli k foťáku napísané, že sa da urobiť panorama, ale ani to mi nepracuje tak, ako by malo :(
myslela som, že nie som úplné poleno, ale ten foťák ma presvečuje, že asi som :)
Treba skúšať nikto nespadol z neba múdry.;)
misomiso
31.08.10,12:53
Mozes urobit iba dve veci. Kupit si lepsi fotak a prestudovat si nieco o foteni.

Chiet po fotaku aby fotil v noci rovnako ako vo dne je ako keby si si kupila auto, nastartovala ho pri minus 20 st. a isla reklamovat ze nekuri od prvej sekundy.
viktorviktor
31.08.10,13:03
s clonou 3,5 neurobíš už ani v podvečer veľký zázrak nie ešte v noci a bez blesku, čas 4 s neudržíš bez opory, foto bude vždy rozmazané, panoramatická snímka je myslené širokouhlým objektívom tvojho fotoaparátu, teda mänšie ohnisková vzdialenosť než je základná, že má aparát 12 Mpix neznamená, že urobí lepšie foto ako 5 mpix, záleží od snímacieho čipu, mnoho zdaru pri fotení
bodliak
31.08.10,13:26
Z realnej fotky s EXIF datami by sme zistili viac, zatial to vyzera na prehnane ocakavania majitela.
Zatial odporucam: stativ, blesk, alebo plne manualne nastavenie, kde si sam urcim hranicu sumu, casu ktory som schopny udrzat a v zlych svetelnych podmienkach (od sumraku...) nepouzivat zoom.

Co sa panoramy tyka, zvacsa je to seria fotiek, ktora sa potom sklada v obsluznom programe, ktory olympus dodava na CD.
V hladaciku a na displeji sa vtedy zobrazia v pravo a vlavo take obdlzniky, cez stred vedie vodorovna ciara, aby ste nechodili hore-dole...
Julian
31.08.10,18:22
Necítim sa byť dosť kompetentný na to aby som Ti mohol odborne poradiť, preto len tak laicky.

Nemyslím si, že je chyba v aparáte, ale v Tvojej praxi a skúsenostiach. Teraz nie je problém fotiť a fotiť a pritom si všetko okamžite aj pozrieť výsledok a porovnať.

Je veľký rozdiel vo fotke s bleskom a bez blesku.
Ak je to bez blesku, tak treba sa vyrovnať so stabilitou aparátu, pretože časy a clony urobia svoje. Aj to si môžeš overiť aké parametre dokážeš ešte "udržať" v ruke a podľa toho sa zariadiť.
V mojom albume "V rokline Kyseľ.." sú všetky fotky fotené bez blesku (tie čo sa veľmi nepodarili tam nie sú) a je to tam veľmi obtiažné, pretože ak stojíš na nejakom šľapadku, rebríku alebo vo vode, jednou rukou sa zavesíš za reťaz a druhou držíš aparát. Svetelné pomery sú tam veľmi veľmi biedne (clona 2,8 a čas 1/30 a to za slnečného počasia)takže je nemysliteľné bez opory urobiť obstojnú fotku (bez blesku).
Podobné problémy sú pri akcii po zotmeni.
Priložím fotku bez blesku. Parametre: čas 1/30 s, clona 2,8.
Ak by som použil blesk, tak tá skala v popredí by bola vybielená a pozadie by bolo asi tmavé a ďaleko by to bolo od skutočnosti.
Julian
05.09.10,11:40
Ešte sa vrátim k tejto problematike nakoľko som natrafil na foto ktoré bolo fotene v rokline Kyseľ takmer z toho istého miesta ako som fotil ja, ale s bleskom a ten rozdiel je markantný.
Pre názorné porovnanie pripájam obidve fotky. Prvú som fotil ja (clona 2,8 ; čas 0,6 s) druhá je s bleskom stiahnutá s netu.