km30
31.08.10,14:22
Ahoj rozmýšľam, že sa stanem profi rodičom, na internete som si toho veľa prečítala, ale nikde nebola zmienka o tom, ako sa s tým dá skončiť v prípade, že už nebudem chcieť byť pofi rodičom. To môžem dieťa len tak vrátiť? Vedel by mi niekto pomôcť? Ďakujem
misoft
31.08.10,12:41
Trochu morbídne! Dieťa predsa nie je vec, ktorú môžeš kedykoľvek vrátiť. A byť profi rodičom - tak to nie je na mesiac, prípadne na rok. Je to na oveľa dlhšiu dobu!!! Takže popremýšľaj, či máš na to prepoklady, aby si plnila úlohu profi (inak je to náhradný) rodiča na niekoľko rokov, alebo je to len taký rozmar - "skúsim niečo nové a keď ma to prestane baviť, seknem s tým".
sharingan
31.08.10,14:56
Ak už hneď na začiatku uvažuješ nad tým, ako sa to dá ukončiť, tak asi nemáš vhodné predpoklady na túto "prácu". Áno, si de facto zamestnancom detského domova a dostávaš za to peniaze, ale to nie je len o práci, je to aj o tom, že tým deťom má profesionálna rodina dať pocit domova, naučiť ich ako sa funguje v rodinnom prostredí a nie za múrmi DD. Čo myslíš, ako to budú tie deti (áno, čítaš dobre - deti, pretože sa zvyčajne do profesionálnej rodiny umiestňujú dve) vnímať, keď ťa po polroku omrzia a ty ich "vrátiš" späť? Alebo im hneď na začiatku povieš - som platená za to, že ste tu a ak ma omrzíte, vrátim vás? Tie chúdence sú už aj tak dosť potrestané tým, že prišli o vlastnú rodinu - buď nejakou tragédiou, alebo boli odvrhnuté. radšej si vyber nejaké iné povolanie, lebo ako sa zdá, prečítať si niečo na internete z teba ešte neurobí dobrého človeka.
sharingan
31.08.10,16:45
Mimochodom, pozrela som si tvoje staršie príspevky a ešte pred pár mesiaci si tu na Porade vehementne kritizovala nejakú svoju známu, že si zobrala deti z detského domova "pre peniaze". Nič v zlom, ale o čo si lepšia ty od nej, ak tie deti ešte ani nemáš a už uvažuješ nad tým, ako sa ich v budúcnosti zbavíš??
danushka
31.08.10,17:46
Ahoj rozmýšľam, že sa stanem profi rodičom, na internete som si toho veľa prečítala, ale nikde nebola zmienka o tom, ako sa s tým dá skončiť v prípade, že už nebudem chcieť byť pofi rodičom. To môžem dieťa len tak vrátiť? Vedel by mi niekto pomôcť? Ďakujem

Nuž, popravde poviem, ako to cítim ja.
Do pestúnskej starostlivosti dať dieťa niekomu, to by chcelo poriadne rozpitvať človeka a nazrieť mu do duše. Určite by som /ak by to bolo v mojej právomoci / nezverila dieťa niekomu, čo minimálne nejaké svoje nevychoval, nezažil choroby, rôzne duševné a fyzické premeny dieťaťa od kojenca, batoľaťa, predškoláka, školáka, pubescenta až adolescenta.
Nehovorím o adopcii, hovorím o pestúnskej starostlivosti, o profi rodine.

km30,
máš podľa Tvojich starších príspevkov maličké dieťa...
To si chceš prilepšiť k materskej?
Lebo ak by si túto prácu považovala za svoje životné poslanie, otázka v zadaní by určite nepadla.

Apropó,
každý zmluvný vzťah sa dá zväčša vypovedať. Tak prečo nie aj zmluvný vzťah profi rodič vs. štát.
Veď o nič nejde, ide len o obyčajný artikel, tovar - akým je život človeka, zaplatenie za službu. Je to obchod.
Chvíľku tu, potom tam. Raz v jednom regáli, potom v druhom.
Aj psík sa dá odniesť do útulku, no nie?

Ak to berieš takto km30, kašli na to.
Empatii sa nedá naučiť, s tým sa človek narodí a vyvolených s poslaním tiež nie je veľa. Takých je ako šafranu.
ondrejvla
31.08.10,19:39
Tak táto otázka ma zdvihla zo stoličky! Vari je to obchod s detským telom a ty sa rozhodneš, že keď ti už bude úzke, ako sukňa, tak ho vrátiš, vymeníš alebo niekde založíš? Byť profesionálnym rodičom, to musí byť povolanie a nie zamestnanie:eek: Je mi ťažko pri pomyslení, že koľko je takýchto profesionálnych rodičov, ktorí to robia len pre peniaze, kde je potom cit? Myslíš si, že cudzie dieťa nebolí choroba tak ako tvoje vlastné? Myslíš si, že stačí mu venovať povinnú starostlivosť a nepotrebuje cit a pohladenie z lásky? Je mi z teba smutno...:mee:
km30
01.09.10,05:46
Ďakujem všetkým za odpovede. Viacerých Vás to pobúrilo, súhlasím s Vašim názorom, dieťa nie je tovar, ktorý sa dá vrátiť len tak. Ja tieto veci zisťujem, aby som vedela či im môžem pomôcť. Ako ste si mohli všimnúť, už som tu pár krát na túto tému písala a je mi veľmi ľúto, že niektorý ľudia (moja švagriná) si berú deti domov len kôli peniazom. Má dve deti a ešte som nevidela, aby aspoň jedno objala tak ako to robia ľudia - z lásky. Uvažuje, že si zoberie aj tretie, lebo dostane viac peňazí. Neviem čo za človeka vezme peniaze od štátu určené pre deti a kúpi si za ne auto.
km30
01.09.10,05:53
Ja osobne zatiaľ iba uvažujem, či by som takúto prácu zvládla, ale nie som si tým celkom istá. Mám síce rada deti, ale každý by sa na mňa pozeral, že to robím kôli peniazom.
km30
01.09.10,06:32
Práve som zistila, že moja švagriná dala deti do domova, lebo ona má dovolenku a potrebuje si od nich oddýchnuť. Neviem na čo si ich berie, keď to nezvláda. Rodič,ktorý má vlastné dieťa má tak isto dovolenku a svoje dieťa nikam neodloží, aby si od neho oddýchlo, má ho pri sebe aj počas dovolenky.
viktorviktor
01.09.10,11:02
Je to pohľad z vonku, nepoznám presné pomenovanie všetkej starostlivosti o deti z detských domovov, typ starostlivosti je podstatný pre pochopenie odloženie dieťatka do domova počas "dovolenky". Poznám rodinu, kde sa pani stará o dieťa z domova, teraz má už štvrté dve mala od niekoľko mesiacov do asi dvoch rokov ) až po osvojenie inými rodičmi, tretie bolo staršie a štvrtý chlapec má tri roky. Je v pracovnom pomere, dostáva plat a má nárok na dovolenku, ktorú si musí vyčerpať. V tomto čase musí dať dieťa do domova, nemôže si ho zobrať zo sebou na dovolenku, ani v tom prípade ak je cez dovolenku doma v mieste bydliska, vo vlastnom dome. Tretieho chlapca si zobrali profi rodičia - oni však dieťa nemôžu dať do domova cez dovolenku, nie sú v pracovnom pomere ani v pracovnom vzťahu s domovom, majú iný plat, iné nároky zo zákona, atd...
lienocka001
01.09.10,11:18
tak v prvom tade sa tu pletu pojmy...

bavime sa tu o profesionalnom rodicovstve, ktore je zamestnanim a stale je to ustavna starostlivost len je vykonavana v domacom prostredi zamestnanca detskeho domova , ktory za svoju pracu pobera plat a dostava aj prispevky na stravne a ine potreby dietata ktore normalne uctuje detskemu domovu

o tom ci bude dieta pocas dovolenky na ktoru ma profesionalny rodic zo zakona narok umiestnene spet v detskom domove rozhoduje riaditel detskeho domova, ktory moze tiez nariadit aby dieta slo z profesionalnej rodiny spet do domova napr. pri interakciach s buducimi pestunskymi alebo adoptivnymi rodicmi.

o tom ci budes profesionalnym rodicom rozhodne raiditel detskeho domova a ak mas podozrenie ze dochadza k zanedbaniu starostlivosti v profesionalnej rodine... /ano aj take sa deje/ tak na tuto skutocnost mozes upovedomit riaditela DD.

toto je uplne iny vztah ako je to u pestunstva alebo u osvojenia ktore su sudom schvalene a kde su pestuni a osvojitelia preverovani socialkou psychologmi apod.. toto u profi rodicov nie je.. oni iba absolvuju skolenie kde ich ale lektor nehodnoti a o tom ci budu prijati rozhodne riaditel DD.

Skoncenie profirodicovstva je velmi jednoduche... bud sa skonci tak ze dieta ide do pestunskej alebo osvojitelskej rodiny / co u malickych deti ide rychlo.. teda su v profi len kratko/ alebo sa skonci tak ze bude rozviazany pracovny pomer bud z vasej strany alebo zo strany vasho zamestnavatela.
Y pravneho pohladu nemate na tie deti ziaden narok ste v podstate vychovavatelka, ktora ho opatruje doma... a do profi sa davaju dve tri deti na jedneho profi. jedno dieta len ak je tazko zdravotne postihnute a pod.
Ty ako profi rodic nemas velku moznost rozhodnut sa ake dieta budes mat v profi.. niekde daju moznost sa rozhodnut medzi dvomi niekde proste pridelia.. treba si uvedomit ze casto su to deti s abstinencnymi priznakmi, citovo deprivovane a pod. takze to nie je taka lahka praca
km30
02.09.10,05:41
1. Ak by som zistila nejaký problém zo strany profi rodiča voči
dieťaťu stačí ak to nahlásim riaditeľovi DD?
2. Čo v prípade ak je v rodine alkohol a násilie, ale nie je páchané
na dieťati iba na rodine profi rodiča? Nepriamo sa to dotýka aj
zvereného dieťaťa.
lienocka001
02.09.10,11:17
1. Ak by som zistila nejaký problém zo strany profi rodiča voči
dieťaťu stačí ak to nahlásim riaditeľovi DD?
2. Čo v prípade ak je v rodine alkohol a násilie, ale nie je páchané
na dieťati iba na rodine profi rodiča? Nepriamo sa to dotýka aj
zvereného dieťaťa.


ano v tom pripade je to potrebne oznamit riaditelovi DD najlepsie pisomne a oni su povinny si to preverit. Totiz riaditel domova je zodpovedny za to do akej profirodiny dieta zveri, on ma totiz za dieta zodpovednost.