Johana accountant
31.08.10,17:45
Popisem konkretny komplikovany pripad vzhladom nato aby som presne interpretovala problem, ktory mi nie je jasny v ramci platnych zakonov.

Zamestnankyna matka, zamestnana na zaklade pracovnej zmluvy ma maloleteho syna, ktoremu diagnostikovali zhubny nador.Hned bol operovany. Uvedena diagnoza si vyzaduje dlhodobu terapiu.
Pocas liecby syna v maji a juni si matka uplatnila PN na seba. V juli si matka cerpala dovolenku, jej narok na rocnu dovolenku za kalendarny rok je 8 tyzdnov. Je ucitelka. V auguste do 22.8. mali ucitelia v skole prekazku na strane zamestnavatela, ktory im neprideloval pracu. U nas zacal skolsky rok 23.8.
Od 23.8. mala nastupit do prace, ale vzhladom k tomu ze stale doprevadza syna pocas jeho terapie a v skutocnosti ho osetruje tak nenastupila do prace. Syn je hospitalizovany a obcas ho pustaju z nemocnice na priepustku domov. Stale aj pocas pobytu v nemocnici je pod dohladom matky, ktora ho sprevadza na terapie, krmi, oblieka, umyva a poskytuje mu aj inu potrebnu starostlivost za suhlasu lekara.
Matka predlozila zamestnavatelovi ziadost o ospravedlnenie jej nepritomnosti v praci od 23.8.z dovodu ze osetruje svojho choreho syna. K tejto ziadosti prilozila ako prilohu potvrdenie lekara z detskej nemocnice, kde lekar opisuje diagnozu syna a potvrdzuje nasledne:
"Vzhladom k zakladnej diagnoze,znizenej mobilite pacient potrebuje pomoc druhej osoby pri zakladnych potrebach obliekanie, stravovanie v domacej starostlivosti. pacient t.č. podstupuje semiablativnu chemoterapiu s naslednym prevodom autolognych buniek ktora je spojena s hlbokym drenovym utlmom a moznymi komplikaciami. Z tohto dovodu si vyzaduje pritomnost matky pocas hospitalizacii na nasom oddeleni."
Moj dotaz je ci zamestnavatel moze klasifikovat nepritomnost matky v praci na zaklade uvedeneho vyjadrenia lekara ako nepritomnost z dovodu osetrovania clena rodiny v zmysle §141 Zakonnika prace. Inymi slovami pytam sa kto potvrdzuje skutocnost a akym dokladom, ze zamestnankyna je nepritomna v praci z dovodu osetrovania clena rodiny v zmysle §141 Zakonnika prace.
Dalej sa pytam, ci mozno chapat danu situaciu matky tak, ze jej na zaklade uvedenych skutocnosti vznika narok na osetrovne v zmysle §39 zakona c.461/2003 Z.z. pism (1):"Poistenec ma narok na osetrovne, ak a) osetruje chore dieta, choreho manzela,choru manzelku,choreho rodica manzela(manzelky), ktoreho zdravotny stav podla potvrdenia prislusneho lekara nevyhnutne vyzaduje osetrovanie inou fyzickou osobou." Pytam sa cije doklad lekara z nemocnice akceptovatelny ako potvrdenie prislusneho lekara pre poistenca o vzniku naroku na osetrovne a ak nie je a ma matka, nemocensky poistena ako zamestnankyna narok na osetrovne, tak kto je opravneny jej vydat taketo potvrdenie v jej vyse opisanej situacii.

Davam na vedomie ze som sa na zaklade telefonickeho rozhovoru s posudkovou lekarkou v Socialnej poistovni dozvedela informaciu, ze podla interneho nariadenia Socialnej poistovne pocas hospitalizacie dietata v nemocnici nemoze byt rodicovi vystavena ziadost o osetrovne ziadnym lekarom aj ked osetrujuci lekar v nemocnici potvrdi ze si dana situacia vyzaduje pritomnost rodica. Skutocnost ze osetrovanie matkou a pritomnost matky choremu dietatu pomaha zachranit si svoj zivot ze nie je dovodom na vznik naroku poistenca-matky na osetrovne. Neviem ci interne nariadenie Socialnej poistovne je rozhodujuce vo vyse uvedenom pripade pre urcenie naroku matky na osetrovne.
Vzhladom na uvedenu informaciu som sa pytala v Socialnej poistovni ci nie je moznost uplatnit si vynimku z tvrdosti zakona ako to bolo mozne v minulosti, bolo mi povedane ze komisia na udelovanie vynimiek z tvrdosti zakona bola zrusena.
Doplnujem udaj este o matke,obcianke SK, ze je zamestnana na zaklade pracovnej zmluvy na dobu neurcitu v slovenskej firme a miesto vykonu jej prace je Slovensko. Je nemocensky poistena v Slovenskej Socialnej poistovni.
brčko
31.08.10,16:55
TEbe ide o to či:
1. ide o osobnú prekázku podla Zákonníka práce
- § 141 ods. 1, ktorú zamestnávatel musí ospravedlniť (je tam slovo "ospravedlní"alebo
- podla § 141 ods.3 - t.j. či ide o neplatené volno z istých dôvodov, ktoré nezodpovedajú ods.1, Toto musí zamestnávatel povoliť=schváliť, t.j. nemusí súhlasiť (je tam použité slovo "môže poskytnúť")

2. či má nárok na ošetrovné podla zákona o SP. Nejde ani tak o tie peniaze za max. 10dní ale o to, že na poberanie ošetrovného sa odvolávajú aj zákon o SP (tých 10dní poberania ošetrovného trvá poistenie v SP, od 11dna sa prerušuje z dôvodu ošetrovania ...) aj zákon o zdrav. poistení. To sa ale predpokladám dá len na tlačivách, ktoré vyžaduje SP a ak lekári majú zakázané vydávať ich pri takýchto prípadoch hospitalizácie a starostlivosti o dieťa v zdrav.zariadení, tak s tým asi vela nenarobíš. Aj ked je to smutné (skúsila si aj podať otázku mailom na ústredie SP?)

3. odkedy a z akého dôvodu prerušíš poistenie v SP.
- ak poberala ošetrvné, tak od 11dna dáš prerušenie poistenia v sP na RLFO a v časti 10 uvedieš do dátum vzniku prerušenia dátum 11-ho dna očr a dôvod prerušenia "4"
- ak by čerpala NV, tak od prvého dna NV podáš na soc.poistovni prerušenie poistenia a dôvodom bude "1"

od prerušenia jej nebude trvať poistenie ZAMESTNANCA v SP (ani dôchodkové, v nezam, nemocenské)
* ak by malo dieťa do 6rokov alebo bolo uznané za dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom u posudkovej komisie na upsvar (v tom prípade do veku podla posudku), tak by predpokladám mohla byť dôch.poistená štátom. No to by som musela lepšie popozerať zákon. **A v takom prípade by vlastne mala nárok aj na rodič.dovolenku!! do 6rokov dieťaťa (resp. podla posudku)

4. no a ako by to bolo so zdrav.poistením
- ak by poberala ošetrovné, tak by bola poistencom štátu podla § 11 ods.8 písm. n) bod 1. a od 11dna bod 3. (snád sa zákon nemenil, lebo mám dosť dávno ho vytlačený)
- ak by čerpala NV, tak by ste za nu museli platiť poistné z minima, ale predpokladám,
-- ak by išlo o dieťa do 6rokov. tak ak by si dala ročné zúčtovanie ZP, tak by ho mohli firme a aj zamestnancovi vrátiť, ak splní podmienku poistenia štátom podla § 11 ods.8 písm. j) + ods.12 písm c (t.j ak je v zdra. zariadení max. 3 po sebe nasledujúce mesiace)
aj ked to treba pozrieť do zákona a overiť, lebo mám dávno vytlačenú túto časť zákona a som to neoverovala.
Tiež by bolo dobré na ZP to overiť. A s RZZp nemám skúsenosti.
-- ak ide o dieťa nad 6rokov, tak by to možno išlo podla § 11 osd.8 písm. k) no tam tiež ide o občana zťp a je tam odkaz na nejaký predpis o sociál.pomoci § 57 os.1 a 2 195/98 (takto to asi nepôjde, som myslela, že to bude niečo ako pri upsvar, posúdenie dlhod.nepr. zdr. stavu)

Toto zdr. poistenie ber s väčšou rezervou, nevyznám sa v ZP, ale pri zamestnaných mamičkách, ked po dosiahnutí 3rokov dieťaťa sú na neplat. volne do 6rokov dieťaťa sa zdr. poistenie tak rieši cez riadnu starostl. o dieťa + platenie z minima zamestnávatelom + dobrovolné RZZP a vrátenie poistného.
Tak snád ma s tým niekto skúsenosť, ako toto riešia pri takých dlhodobých liečeniach detí v zdr. zariadení a ošetrovaním rodičom.
brčko
09.09.10,14:37
neskúšali ste sa obrátiť na ombudsmana, či je takéto ich interné nariadenie a postup v súlade so zákonom?
viktora
10.09.10,13:05
Dobrý deň, chcem sa opýtať, - koncom roka som sa odhlásila z dnp, následne další den prihlásila-na maximum-tuto zmenu som robila počas čerpania očr. Mám po 6 mesiacoch nárok na maximálnu očr? Pretože som bola v júli na očr a vypočítali mi nižšiu sumu... a na sociálnom mi to odôvodnili s tým, že na maximálnu nemám nárok práve z dôvodu čerpania očerky z konca min.roka..a na max. mam vraj nárok až budúci rok.....? ďakujem vopred za odpoved
Katy a R
10.09.10,13:23
Dobrý deň, chcem sa opýtať, - koncom roka som sa odhlásila z dnp, následne další den prihlásila-na maximum-tuto zmenu som robila počas čerpania očr. Mám po 6 mesiacoch nárok na maximálnu očr? Pretože som bola v júli na očr a vypočítali mi nižšiu sumu... a na sociálnom mi to odôvodnili s tým, že na maximálnu nemám nárok práve z dôvodu čerpania očerky z konca min.roka..a na max. mam vraj nárok až budúci rok.....? ďakujem vopred za odpoved

.. napíš presne ... pravdepodobne si v minulom roku nemala zaplatené žiadne poistné (myslím to nové poistenie) .. je to tak:confused:
Katy a R
10.09.10,13:27
Pre Johana:
OČRku vystavuje v takom prípade detský lekár - je na to príslušné tlačivo... ale je pravda, že nie kým je v nemocnici.
Ale ak pri hospitalizácii treba aby rodič tam bol - ak je tiež prijatý, tak mu môžu vystaviť PNku (rodičovi).

.. no a ešte doplním, že "platené" ošetrovné je max desať dní pri tej istej diagnóze
statue1
10.09.10,13:50
Ja som podobnú situáciu musela riešiť pred 15. rokmi.Žiaľ, mňa z práce vyhodili, tak som to riešila ešte zložitejšie. Ak je matka prijatá na oddelenie, vypíše jej lekár PN počas hospitalizácie. Ak je zamestnaná a po hospitalizácii príde domov s dieťaťom, tak jej detský lekár môže vystaviť OČR. Odporúčala by som matke dobrovoľne sa poistiť v SP na nemocenské poistenie z rozdielu max. nemocenského poistenia a hrubej mzdy, tak by mala nárok na 2 OČR súčasne. Možno to bude platiť len do konca tohoto roka, ale aj to pomôže. Ak by ju prepustili z práce a dieťa má viac ako 6 rokov, môže si vybaviť opatrovanie. Tiež sa dá vybaviť príspevok na dopravu, ZTP preukaz, dokonca príspevok z Dobrého anjela. Tiež by malo existovať poradenstvo na oddelení, prípadne sociálna pracovníčka v nemocnici. Treba sa pýtať aj ostatných rodičov, ako riešia situáciu. Tam si ľudia vedia pomáhať. Títo ľudia nepotrebujú ľútosť, treba im pomôcť informáciami. Našťastie v dnešnej dobe to je jednoduchšie. Prajem veľa síl, optimizmu a úspešnú liečbu.
Johana accountant
10.09.10,13:59
Ďakujem za obsiahly komentár. Zatial som poslala dotaz len na ministerstvo práce ,soc.v. a rod. Odpisali mi ze moj dotaz zaregistrovali a postupili kompetentnym v oblasti Zakonnika prace a socialneho poistenia. Ked dostanem odpoved mozem ju dat na poradu. Komunikujem zatial s pravnickou Ligy proti rakovine a rozmyslam ze by som to mala poslat este p.Radičovej na mail.
Je vela rodicov co supluju pracu sestriciek v nemocnici pri narocnych terapiach, ale tie sestricky by to ani nemohli stihat a vobec este pritomnost rodica pri najtvrdsich terapiach pri tazkych onkologickych diagnozach je nenahraditelna pre deti. Dieta, ktoreho sa tento mnou spominany problem tyka ma 12 rokov. Mne islo o to aby v takychto pripadoch ked rodic v skutocnosti osetruje dieta v nemocnici tak aby to bolo nasou legislativou uznane ako osetrovanie clena rodiny, aby takyto rodic-zamestanec bol ospravedlneny v praci v zmysle "ze osetruje choreho clena rodiny" a aby sa za ten cas co je rodic s dietatom v nemocnici pocas jeho terapie nemuselo platit zdravotne poistenie. Ten rodic v tom case nepobera ziadnu mzdu ani nahradu mzdy a ked mu to nemoze zamestnavatel uznat ako osetrovanie tak musi za to neplatene volno odvadzat zdravotne poistenie, ktore samozrejme poskytne zamestnancovi len ak mu bude zamestananec refundovat uhradene zdravotne poistenie. To znamena ak nechce takyto rodic skoncit pracovny pomer teda prist o zamestnanie, tak musi potom pocas svojho nedobrovolneho volna preplacat zamestnavatelovi svoje zdravotne poistenie. Su rodicia ktori si nemozu dovolit stratit zamestnanie lebo zivia dalsich clenov rodiny....a tak.
Johana accountant
10.09.10,14:19
Ziaden lekar nemoze vystavit PN-ku rodicovi z dovodu,ze je jeho dieta hospitalizovane a rodic je prijaty do nemocnice aby tomuto dietatu pomahal. Toto mi tvrdila posudkova lekarka zo Socialnej poistovne, ze podla interneho usmernenia Socialnej poistovne sa o hospitalizovane dieta ma postarat nemocnica. To ze nemocnica nema nato personal aby zabezpecila vsetku starostlivost, ze sestricky nie su stihacky aby obehali s pacientmi vsetky vysetrenia, to nikoho nezaujima. A psycholog by to vedel urcite odborne vysvetlit, ako je dolezity rodic pre uspesne liecenie dietata. Rodic je vlastne taky dobrovolnik ktory pomaha suplovat chybajuce pracovne sily v nemocnici. Keby tam rodic v nemocnici len tak pobyval a sledoval ako vsetci behaju a staraju sa o jeho dieta tak potom by sa dalo uvazovat ze to dieta neosetruje.
viktora
10.09.10,14:23
Pôvodca textu príspevku: viktora
Dobrý deň, chcem sa opýtať, - koncom roka som sa odhlásila z dnp, následne další den prihlásila-na maximum-tuto zmenu som robila počas čerpania očr. Mám po 6 mesiacoch nárok na maximálnu očr? Pretože som bola v júli na očr a vypočítali mi nižšiu sumu... a na sociálnom mi to odôvodnili s tým, že na maximálnu nemám nárok práve z dôvodu čerpania očerky z konca min.roka..a na max. mam vraj nárok až budúci rok.....? ďakujem vopred za odpoved
.. napíš presne ... pravdepodobne si v minulom roku nemala zaplatené žiadne poistné (myslím to nové poistenie) .. je to tak

Dnp si platím od r.2008. 31.12.2009 som si zrusila,od 01.01.2010 som sa prihlásila s max.VZ ,ktoré si stále platím.
Katy a R
10.09.10,15:16
Dnp si platím od r.2008. 31.12.2009 som si zrusila,od 01.01.2010 som sa prihlásila s max.VZ ,ktoré si stále platím.

.. tak ak máš skutočne nové poistenie od 1.1. dávky sa ti budú počítať so skutočného (max) VZ od 3.7. .. odvolaj sa ak to tak nebolo..
Katy a R
10.09.10,15:21
Ziaden lekar nemoze vystavit PN-ku rodicovi z dovodu,ze je jeho dieta hospitalizovane a rodic je prijaty do nemocnice aby tomuto dietatu pomahal. Toto mi tvrdila posudkova lekarka zo Socialnej poistovne, ze podla interneho usmernenia Socialnej poistovne sa o hospitalizovane dieta ma postarat nemocnica. To ze nemocnica nema nato personal aby zabezpecila vsetku starostlivost, ze sestricky nie su stihacky aby obehali s pacientmi vsetky vysetrenia, to nikoho nezaujima. A psycholog by to vedel urcite odborne vysvetlit, ako je dolezity rodic pre uspesne liecenie dietata. Rodic je vlastne taky dobrovolnik ktory pomaha suplovat chybajuce pracovne sily v nemocnici. Keby tam rodic v nemocnici len tak pobyval a sledoval ako vsetci behaju a staraju sa o jeho dieta tak potom by sa dalo uvazovat ze to dieta neosetruje.

Bola si riadne prijatá do nemocnice :confused: ... ak áno tak ten lekár, ktorý ťa prijímal ti mohol vystaviť PNku. treba o to požiadať - automaticky to nedávajú;)
Samozrejme nemyslím tým, že si tam len chodila cez deň ... a potom domov spať.
len v každej nemocnici nemajú lôžka aj pre rodičov. :confused:
Tiež mám vlastnú skúsenosť ... dokonca bol so synom manžel - mňa nechceli dať ku mužom na oddelenie
viktora
12.09.10,07:43
Pôvodca textu príspevku: viktora
Dobrý deň, chcem sa opýtať, - koncom roka som sa odhlásila z dnp, následne další den prihlásila-na maximum-tuto zmenu som robila počas čerpania očr. Mám po 6 mesiacoch nárok na maximálnu očr? Pretože som bola v júli na očr a vypočítali mi nižšiu sumu... a na sociálnom mi to odôvodnili s tým, že na maximálnu nemám nárok práve z dôvodu čerpania očerky z konca min.roka..a na max. mam vraj nárok až budúci rok.....? ďakujem vopred za odpoved
.. napíš presne ... pravdepodobne si v minulom roku nemala zaplatené žiadne poistné (myslím to nové poistenie) .. je to tak

Dnp si platím od r.2008. 31.12.2009 som si zrusila,od 01.01.2010 som sa prihlásila s max.VZ ,ktoré si stále platím.
.. tak ak máš skutočne nové poistenie od 1.1. dávky sa ti budú počítať so skutočného (max) VZ od 3.7. .. odvolaj sa ak to tak nebolo..

A to,ze som cerpala očr-ku počas robenia odhlasky a prihlasky ma nejaky vplyv na to vyplatenie maxima očr po polroku,alebo nie?
Katy a R
12.09.10,14:19
.. dostala si predsa rozhodnutie .. tam máš dôvod..:confused: bez presných údajov nevieme prečo :confused:;) .. a ak to nebolo v súlade so zákonom - odvolaj sa!
viktora
12.09.10,16:24
Katy a R dakujem za odpovede, urcite sa odvolám.
amda
15.10.10,20:01
Dobry vecer, chcela by som sa opytat:
Momentalne som so synom na OCR. Viem, ze pocas nej sa neplati DPN ( dany pocet dni). Neviem sa vsak dopatrat, ako si mam vypocitat , aku sumu mam potom zaplatit, aby bolo vsetko v poriadku. Alebo mam zaplatit celu sumu a potom na konci roka (alebo v januari) poziadat o vratenie preplatku? Dakujem pekne.
mzdarka renca
15.10.10,20:37
Bola si riadne prijatá do nemocnice :confused: ... ak áno tak ten lekár, ktorý ťa prijímal ti mohol vystaviť PNku. treba o to požiadať - automaticky to nedávajú;)
Samozrejme nemyslím tým, že si tam len chodila cez deň ... a potom domov spať.
len v každej nemocnici nemajú lôžka aj pre rodičov. :confused:
Tiež mám vlastnú skúsenosť ... dokonca bol so synom manžel - mňa nechceli dať ku mužom na oddelenie

Nemyslím si, že by detský lekár - pediater mohol vystaviť PN-ku zdravej dospelej osobe, ktorá dobrovoľne ošetruje svoje maloleté dieťa. Ak by to bolo možné, iste by tak matka spravila. Problém, ktorý rieši Janka je v tom tragický, že súčastná legislatíva nerieši takéto nárazové krízové situácie.:mee: Tragédia je aj v tom, že napr. zamestnávateľ nemusí súhlasiť s čerpaním dovolenky, či neplateným voľnom zamestnanca, ktorý sa nie svojou vinou dostane do takejto situácie. A aj keby súhlasil, tak sa matka dostane do ďaľšej neriešitelnej situácie, nedostatok finančných prostriedkov. Je mi hrozne z toho, ako je človek bezmocný.

PS: hlavná vec, že sa tu stavajú miliardové budovy a komplexy, ale na človeka v núdzi ako takého sa tu zabúda. A pomoc neziskoviek? O tom tu radšej ani písať nebudem, stačil mi ich prístup, keď mala problém Cascade:mee:.
Katy a R
16.10.10,10:30
Nemyslím si, že by detský lekár - pediater mohol vystaviť PN-ku zdravej dospelej osobe, ktorá dobrovoľne ošetruje svoje maloleté dieťa. Ak by to bolo možné, iste by tak matka spravila. Problém, ktorý rieši Janka je v tom tragický, že súčastná legislatíva nerieši takéto nárazové krízové situácie.:mee: Tragédia je aj v tom, že napr. zamestnávateľ nemusí súhlasiť s čerpaním dovolenky, či neplateným voľnom zamestnanca, ktorý sa nie svojou vinou dostane do takejto situácie. A aj keby súhlasil, tak sa matka dostane do ďaľšej neriešitelnej situácie, nedostatok finančných prostriedkov. Je mi hrozne z toho, ako je človek bezmocný.

PS: hlavná vec, že sa tu stavajú miliardové budovy a komplexy, ale na človeka v núdzi ako takého sa tu zabúda. A pomoc neziskoviek? O tom tu radšej ani písať nebudem, stačil mi ich prístup, keď mala problém Cascade:mee:.

.. ja som písala o situácii, keď rodiča prijmú na oddelenie.. má tam svoju posteľ, stravu .. (ak to naozaj treba)
Tiež som takto bola v nemocnici so synom ... a dostala som normálne aj ja prepúšťaciu správu;)
naposledy bol s manželom (na mužskom oddelení - tak mňa nechceli;)) .. aj keď išlo o tri dni, manžel si dal PNku (dovolenka minutá).. a tiež normálne aj on dostal prepúšťaciu správu.
samozrejme, že nie len tak dobrovoľne sme si zmysleli, že chceme - je to nutné.
Ale je fakt, že to nebolo čisto detské oddelenie... a nie všade takáto možnosť je.:mee:
amda
20.10.10,18:25
Dobry vecer, chcela by som sa opytat:
Momentalne som so synom na OCR. Viem, ze pocas nej sa neplati DPN ( dany pocet dni). Neviem sa vsak dopatrat, ako si mam vypocitat , aku sumu mam potom zaplatit, aby bolo vsetko v poriadku. Alebo mam zaplatit celu sumu a potom na konci roka (alebo v januari) poziadat o vratenie preplatku? Dakujem pekne.



Vie mi, prosím, niekto poradiť?:o
veronikasad
20.10.10,18:29
Vie mi, prosím, niekto poradiť?:o
vymeriavací základ : počet kal. dní v mesiaci x počet dní poistenia (bez OČR) x 4,4 %.

Sumu poistného zaokruhliš na 1 des. miesto nadol.
amda
20.10.10,18:53
Dakujem pekne za odpoved. Este by som sa chcela spytat 2 veci:
1. Rata sa aj vikend alebo len pracovne dni?
2. Podobnu situaciu ( OCR) som mala aj minuly mesiac a vtedy som zaplatila celu sumu poistneho. Mozem poziadat o vratenie penazi ( ako preplatok) alebo uz sa s tym neda nic robit?
Dakujem.
jenny5
20.10.10,20:13
Amda, PN a OČR sa ráta na kalendárne dni, nie len pracovné.
veronikasad
21.10.10,06:31
Dakujem pekne za odpoved. Este by som sa chcela spytat 2 veci:
1. Rata sa aj vikend alebo len pracovne dni? kalendárne
2. Podobnu situaciu ( OCR) som mala aj minuly mesiac a vtedy som zaplatila celu sumu poistneho. Mozem poziadat o vratenie penazi ( ako preplatok) alebo uz sa s tym neda nic robit? môžeš požiadať o vrátenie preplatku
Dakujem.
odpoveď v texte
Katy a R
21.10.10,08:40
Amda ... zníž si platbu na nasledujúci mesiac o ten "preplatok" .. nemusíš nič žiadať;)
amda
21.10.10,18:03
Dakujem pekne vsetkym trom za odpoved. Pekny vecer.