Vladimír Ozimý
08.11.05,14:24
dobry den prajem poradaci,

no mna by zaujimalo mojmu klientovi zomrela teta ktora sukromne prenajimala nehnutelnost. on sa stal dedičom. teraz by ma zaujimalo ako to je v pripade ze vznikli nejake pohladavky ktore neboli uhradene dajme tomu ze zomrela 2.9. a k tomuto terminu evidovala pohladavky..zdani sa to v danovom priznani zosnulej osoby alebo pohladavky prechadzaju na dediča(no to mi pride logickejsie) a po dalsie k akemu datumu mam zostavit danove priznanie ku dnu umrtia ak danovy urad vyzval podat danove priznanie do konca novembra dakujem a prajem krasny den
Monika1
08.11.05,13:34
Daňové priznanie by som zostavila ku dňu úmrtia. Niekde som čítala, že ak pokračuje v živnosti po úmrtí podnikateľa príbuzný, potom na neho prechádzajú všetky pohľadávky a záväzky ale neviem či to platí aj v prípade ak sa nejedná o príjem zo živnosti. Ak to tak nie je, pohľadávky sú súčasťou dedičstva ale až po zdanení. To znamená, že v daňovom priznaní tety to treba pripočítať a dodaniť a potom čistá pohľadávka je predmetom dedenia. Ak je dedič jediným univerzálnym dedičom, potom by tieto pohľadávky mohli byť predmetom jeho dedičstva. Ak je dedičov viac a on zdedil len nehnuteľnosť, potom pohľadávka vstupuje do dedičského konania. Je to môj názor. Pozri ešte tú možnosť, ak niekto po smrti podnikateľa pokračuje v jeho podnikateľskej činnosti, či by sa to nemohlo vzťahovať aj na tento prípad. Bolo by to jednoduchšie.
Vladimír Ozimý
09.11.05,10:01
no pokrocil som dalej, moj nazor a teda co som si aj potvrdil je to ze pohladavky nenavysuju danovy zaklad kedze osoba pokracuje nadalej v danej cinnosti cize prenjme...no co ma vsak trochu trapi ci nahodou nemate niekto skusenost ako vlastne pravne vysporiadat pohladavky na osobu ktora to zdedila a pokracuje...tam treba asi dodatky k zmluve ze pohladavky a ostatne platby po danom termine budu uctovane v prospech dedica...alebo nieco take
kikoza
04.03.06,15:52
Chcela by som nadviazať na predošlý prispevok.Mám podobný problém a neviem si poradiť.Dedič zdedil po SZČO menšiu firmu.Urobil si živnosť a pokračoval v pôvodnom podnikaní.Vedie JÚ.Akým spôsobom zaúčtovať všetky prevzaté pohľadávky a záväzky u dediča?Budú daňovým nákladom a výnosom? A ako ukončiť účtovníctvo pôvodného majiteľa? Je treba urobiť aj nejaké postúpenie pohľ.a záv. alebo nejaké iné doklady.To všetko mi vŕta v hlave,preto veľmi prosím poraďte ak viete ináč nedokončím daňové priznanie. Veľmi pekne ďakujem.
sklenkova
04.03.06,16:59
Predsa ten kto dedí majetok preberá pohladávky aj záväzky-pokial dedičstvo neodmietol samozrejme celé.Mal by oznámiť partnerom, že na neho dňom -pravoplatnosť-prešli všetky tieto veci takisto by to mal urobiť s DU-pokial neskončí živnosť smrťou a ide len o vysporiadanie. U nás nakolko každý má svoje,ukončila sa živnosť,podla PK sa urobilo DP a odovzdalo na DU majetok rozdelil. Tak nás poučil notár aj advokát a aj daňováčka vravela, že ak niekto bude pokračovať treba na DU ohlásiť pokračovanie nového majitela
Evanka
04.03.06,17:21
Chcela by som nadviazať na predošlý prispevok.Mám podobný problém a neviem si poradiť.Dedič zdedil po SZČO menšiu firmu.Urobil si živnosť a pokračoval v pôvodnom podnikaní.Vedie JÚ.Akým spôsobom zaúčtovať všetky prevzaté pohľadávky a záväzky u dediča?Budú daňovým nákladom a výnosom? A ako ukončiť účtovníctvo pôvodného majiteľa? Je treba urobiť aj nejaké postúpenie pohľ.a záv. alebo nejaké iné doklady.To všetko mi vŕta v hlave,preto veľmi prosím poraďte ak viete ináč nedokončím daňové priznanie. Veľmi pekne ďakujem.
1. Ak fyzická osoba (živnostník) zomrie, pokračuje v živnosti dedič do skončenia konania o prejednaní dedičstva.
Pokračovanie v živnosti oznámi dedič živnostenskému úradu v lehote jedného mesiaca od úmrtia podnikateľa.
2. Po skončení konania o dedičstve môže pokračovať dedič, ak nadobudol majetkový podiel používaný na prevádzkovanie živnosti; Pokračovanie v živnosti oznámi živnostenskému úradu do jedného mesiaca od skončenia konania o dedičstve.
3. Do šiestich mesiacov od skončenia konania o dedičstve musí získať vlastné živnostenské oprávnenie, inak by nemohol ďalej živnosť prevádzkovať.
takže už je za bodom 3. Pokračuje v podnikaní na vlastný ŽL.
Ku dňu úmrtia podnikateľa – fyzickej osoby je potrebné uskutočniť mimoriadnu účtovnú závierku. Na základe účtovnej závierky je potrebné podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb. Pri úmrtí daňovníka sa upraví ku dňu úmrtia základ dane ako pri skončení podnikateľskej činnosti §17 ods8. Priznanie sa podáva do troch mesiacov po úmrtí daňovníka.
Jana Acsová
04.03.06,17:41
Nadviažem na vyčerpávajúci príspevok Evanky predo mnou a uvediem postup pre dediča:

U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti (napríklad podľa § 13 Živnostenského zákona) poručiteľa sa podľa § 4 ods. 4 zákona o dani z príjmov prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8 ZDP. Čiže dedič môže uplatniť takto získané zásoby ako dańové výdavky v súvislosti so zahájením jeho podnikania.
kikoza
04.03.06,17:46
No neviem, či som tomu dobre porozumela.Pokračovať v živnosti sa môže až do ukončenie ded.konania a potom ešte 6 mesiacov.Ale v tomto prípade si dedič urobil svoju živnosť a previedol všetky pohľad.a záväzky do svojho účtovníctva. Partneri aj DÚ boli oboznámení.Ja ale neviem ako ukončiť pôvodne účtovníctvo.Majú tam zostať neuhradené pohľ. a záväzky? Akým spôsobom ich následne previesť do účtovníctva dediča.V dedičovom účtovníctve to budú daňové alebo nedaňové náklady príp.výnosy.
Jana Acsová
04.03.06,17:49
Partneri aj DÚ boli oboznámení. Čo myslíte tým že DÚ bol oboznámený ... máte písomné stanovisko s odsúhlaseným postupom?
kikoza
04.03.06,17:56
DÚ bol oboznámený s tým, že dedič preberá všetky záväzky a pohladávky pôv.firmy.
Ospravedlňujem sa ale niektoré vety z môjho predch.príspevku sú už bezpredmetné, pretože sa mi ho podarilo odoslať skôr ako som si stihla prečítať Vaše odpovede,ktoré mi,verím pomôžu.Vďaka.
Jana Acsová
04.03.06,17:59
DÚ bol oboznámený s tým, že dedič preberá všetky záväzky a pohladávky pôv.firmy. V zmysle akého právneho predpisu?
kikoza
04.03.06,18:03
Na zákl.dedičského konania.
Jana Acsová
04.03.06,18:13
Ale v tomto prípade si dedič urobil svoju živnosť a previedol všetky pohľad.a záväzky do svojho účtovníctva. Partneri aj DÚ boli oboznámení.Ja ale neviem ako ukončiť pôvodne účtovníctvo.Majú tam zostať neuhradené pohľ. a záväzky? Akým spôsobom ich následne previesť do účtovníctva dediča.V dedičovom účtovníctve to budú daňové alebo nedaňové náklady príp.výnosy.

Na zákl.dedičského konania.
Kedy tak urobil? Po skončení dedičského konania, ktorým mu bol priznaný majetkový podiel?
kikoza
04.03.06,18:33
Áno,keď bolo ukončené dedičské konanie.
Jana Acsová
04.03.06,18:40
Podľa môjho názoru je možné postupovať iba v súlade s príspevkami č. 6 a 7, t.j. vysporiadať základ dane a účtovníctvo poručiteľa a dedič môže daňovo účtovať iba o spomínaných zdedených zásobách.
kikoza
04.03.06,18:44
Ďakujem všetkým za pomoc a prajem pekný zbytok víkendu.
Vladimír Ozimý
07.12.07,09:15
vraciam sa po sto rokoch k téme :) úprava základu dane pri úmrtí nepokračovanie živnosti

a) upraví sa daňový základ o pohľadávky podľa par. 17 ods 8 - ak je platiteľom DPH potom sa do daňových príjmov zahrnie pohľadávka bez DPH
b) to isté platí aj u záväzkov ktoré by boli uplatnené ako daňový výdavok pri úhrade
c) zásoby

noo klient eviduje pohľadávky na ktoré bolo ešte v roku 2001 súdom rozhodnuté že daňovník ich nezaplatí z dôvodu bla bla nedostatku majetku...takéto pohľadávky mali byť v danom roku vyradené to jest o nich nebude sa navyšovať základ dane...

v prípade ak by pokračoval nástupca platí to isté...

O.k.?
Vladimír Ozimý
07.12.07,11:16
v podstate potrebujem už len potvrdiť tú dph že pohľadávky u platiteľa zahrňujem do základu dane bez DPH
Zoltán Kovács
07.12.07,12:42
Bez dane. DPH z pohľadávok je odvedená, zo záväzkov uplatnená. DPH nie je predmetom dane z príjmov.
Vladimír Ozimý
07.12.07,13:08
ja som to potreboval si to potvrdiť je piatok :) dík Smith...