mr_margera
31.08.10,19:35
Dobrý deň.
V šk. roku 2009 / 2010 som ukončil štúdium. Teraz žijem v Prahe a pracujem ako brigádnik avšak bez zmluvy. Neviem či sa mám prihlásiť na úrade práce ako dobrovoľne nezamestnaný a ako to potom funguje s odvodmi.
Ako to je v prípade, že zmluvu by som mal?
Ďakujem, M.
veronikasad
31.08.10,17:38
Aké štúdium si ukončil - stredoškolské ?
mr_margera
31.08.10,17:39
Ja VŠ, priateľka SŠ. Máme ten istý problém
uctokrajan
31.08.10,17:45
skončenie Sš - musis sa prihlasiť na UP a potom na Zdravotnej poistovni, alebo ako dobrovolne nezamestnaný na ZP - ak nemas zmluvu študentom si do 31.8.2010 a do 8 dni sa musiš rohodnut pre ktoru variantu
skoncenie VŠ - študentom si do dna štátnej skúšku, t.z. ak si ju skončil maj-jun tak si už prepasol zakonom stanovene terminy.
mr_margera
31.08.10,17:47
Lenže ja som neskončil skúškou, musel som nedobrovolne skončiť na konci 2. ročníka.Teda mal by som byť študentom taktiež do 31.8. Viete mi poradiť čo teraz?

Dá sa nejak zariadiť tieto veci aj odtiaľto z ČR?
veronikasad
31.08.10,17:52
Doplním, že v prípade ak budete mať obidvaja pracovnú zmluvu (nie dohodu v ČR), treba kopiu odovzdať v prísl. zdr. poisťovni na Slovensku a odhlásiť sa zo zdr. poistenia v SR.
Nedá sa platiť zdr.poistenie ako samoplatitel, počas pobytu v SR budete mať nárok na ošetrenie na europsky ZP vydaný českou zdr. poisťovňou.

Obdobie prázdnin - u teba treba doplatiť ako samoplatitel - od skončenia štúdia do nástupu do zamestnania

priatelka je študentom do 31.8, platitelom poistného je štát. Od 1.9. - do nástupu do zamestnania prihlásiť sa ako samoplatitel. Evidencia na úrade práce asi nebude možná kvoli kontaktom.
veronikasad
31.08.10,17:55
Lenže ja som neskončil skúškou, musel som nedobrovolne skončiť na konci 2. ročníka.Teda mal by som byť študentom taktiež do 31.8. Viete mi poradiť čo teraz? Štúdium končí dňom uvedeným na potvrdení o ukončení štúdia.

Dá sa nejak zariadiť tieto veci aj odtiaľto z ČR?Oznámenie o zmene platitel poistného nájdeš na stránke každej zdravotnej poisťovne. Treba ho vyplniť a poslať poštou. Ak budeš mať prac. zmluvu, treba vrátiť slovenský preukaz poistenca
Odpoveď v texte
uctokrajan
31.08.10,18:01
Ale píšete, že pracujete len ako birgádnici. Tak sa musiš prihlasit ako samoplatiteľ v SR.
mr_margera
01.09.10,08:37
áno, pracujeme na dohodu, tj bez zmluvy. Vedenie nám však povedalo, že spraviť zmluvu neni problém. Najradšej by som čo najviac vecí vybavil cez internet, len neviem či sa to vôbec dá, a ani neviem kde mám hľadať.
veronikasad
01.09.10,10:18
áno, pracujeme na dohodu, tj bez zmluvy. Vedenie nám však povedalo, že spraviť zmluvu neni problém. Najradšej by som čo najviac vecí vybavil cez internet, len neviem či sa to vôbec dá, a ani neviem kde mám hľadať.
Určite výhodnejšia bude pre vás oboch pracovná zmluva. Potom ale vzniká povinnosť odhlásenia v ZP na Slovensku a vrátenie preukazu poistenca. To asi cez net nevybavíš, skôr poštou - doporučeným listom. (ešte lepšie poslať kopiu zmluvy + preukaz poistenca niekomu známenu v SR a požiadať ho, aby to v ZP vybavil za vás). Treba vrátiť aj europsky preukaz poistenca vydaný na Slovensku.
mr_margera
01.09.10,10:23
ďakujem za info. Ešte sa chcem opýtať že čo so sociálnou poisťovňou? Čo musím oznámiť sociálnej poisťovni? A čo úrad práce?
Prepáčte, že sa pýtam takéto otázky, ale nemám nikoho kto by mi poradil.
veronikasad
01.09.10,10:27
ďakujem za info. Ešte sa chcem opýtať že čo so sociálnou poisťovňou? Čo musím oznámiť sociálnej poisťovni? A čo úrad práce?
Prepáčte, že sa pýtam takéto otázky, ale nemám nikoho kto by mi poradil.
Pokial nechceš byť dobrovolným platitelom nem. poistenia alebo poistenia v nezamestnanosti, v SP nenahlasuješ nič - za toto obdobie nebudeš mať žiadne poistenie.

Úrad práce - pokial pracuješ, asi zarábaš viac ako je zákonom stanovená hranica. A na kontatky v stanovenom termíne asi tiež bude problém.

Treba riešiť len zdr. poistenie - počas práce na dohodu, ako samoplatitel v slovenskej ZP, pri práci na prac. zmluvu - viď príspevok vyššie.
mr_margera
01.09.10,10:34
Takže dúfam, že som to dobre pochopil.
V prípade, že zmluvu nemám, musím sa zahlásiť ako samoplatiteľ v ZP, a potvrdenie o tom priniesť na úrad práce.
V prípade, že zmluvu mám, platí za mňa odvody zamestnávateľ.
Len si chcem ozrejmiť všetky veci, nerád by som niečo pokazil a mal z toho následné problémy.
veronikasad
01.09.10,10:37
Takže dúfam, že som to dobre pochopil.
V prípade, že zmluvu nemám, musím sa zahlásiť ako samoplatiteľ v ZP, a potvrdenie o tom priniesť na úrad práce.
V prípade, že zmluvu mám, platí za mňa odvody zamestnávateľ.
Len si chcem ozrejmiť všetky veci, nerád by som niečo pokazil a mal z toho následné problémy.
Prečítaj si pozorne všetky príspevky čo som napísala.
Ak si samoplatitel - nepotrebuješ úrad práce
Ak budeš evidovaný na úrade práce a splníš podmienky príjmu, nemusíš byť samoplatitelom.
pri pracovnej zmluve - povinné odhlásenie zo zdr., poistenia na Slovensku