hettar
01.09.10,10:36
Dobry den, mam takyto problem:
stal som sa obetou dopravnej nehody, kde autobus SAD mi nabural do lavej strany
- privolany policajti spisali spravu, vymenili sme si udaje
- vozidlo som si dal opravit z havarijnej poistky, kde som zaplatil spoluucast 166€
- nasledne som poslal list do poistovne vinnika a ziadal o vyplatenie spoluucasti
- takto som postupoval aj pri predchadzajucich poistnych udalostiach, kde som nikdy nebol vinnikom, a vsetko bolo ok
- prisiel mi vsak list z poistovne vinnika ALLIANZ, ze mi nevyplatia plnu ciastku, ale len 70€, odovodnili to Obcianskym zakonnikom §813 a §815
- ziadal som ich o blizsie vysvetlenie, prisiel mi list, kde mi oznamili, ze vymenou starej casti za novu (islo o cast plechu, ktory museli vyrezat a navarit na zadnom stlpe medzi zadnymi a piatimi dverami) doslo k zhodnoteniu mojho vozidla o ciastu 96€ a z tohto dovodu mi celu ciastku nevyplatia
- pri spominanych 2 udalostiach likvidovanych poistovnou KOOPERATIVA takyto problem nebol a cela ciastka bola vyplatena
- nerozumiem teda preco, ak som bol poskodeny, nemal som auto 2 tyzdne, platim si poistku a aj napriek tomu mam skodovat 96€ ?
Mate nejake podobne skusenosti, alebo ako by som mal postupovat.
Dakujem za kazdu radu
preboha
28.09.10,19:50
poistovna nepostupovala podľa zákona, ak chcete vedieť viac ozvite sa
hettar
29.09.10,18:17
Dobry vecer, dakujem za reakciu. Kedze nesplnam pravidla portalu (Prepáčte, používanie súkromných správ je povolené len užívateľom s minimálnym počtom 3 príspevkov a minimálnou dobou členstva 3 dní.), tak Vas poprosim o blizsie info na mail: msoky ZAVINAC centrum.sk (To be able to post e-mail addresses your post count must be 15 or greater. You currently have 1 posts. Please remove e-mail addresses from your message, then you will be able to submit your post.)
Dakujem velmi pekne
bubkoch
30.09.10,07:01
poistovna postupovala spravne.
pri plneni z PZP sa uplatnuje amortizacia ... ak tá je vyžsia ako spoluucast, poistovna vinnika vam uz spoluucast nepreplati
Stanislav 1975
30.09.10,07:11
poistovna postupovala spravne.
pri plneni z PZP sa uplatnuje amortizacia ... ak tá je vyžsia ako spoluucast, poistovna vinnika vam uz spoluucast nepreplati

Veru, bubkoch má pravdu-pravdepodobne sa jedná o auto staršie ako 3 roky, poisťovňa postupovala správne...
Stefan2005
30.09.10,07:36
... vidím, že sú to odborníci na poistenia, poprosím o svetlenie:


....pri plneni z PZP sa uplatnuje amortizacia ... ak tá je vyžsia ako spoluucast, poistovna vinnika vam uz spoluucast nepreplati

... poškodený píše, že udalosť likvidoval zo svojej havarijnej poistky - tak prečo sa spomína PZP ? Prečo sa oplatí likvidovať udalosť z vlastnej havarijnej poistky (nestrácam bonus ?) a nie z PZP vinníka ?



...ze vymenou starej casti za novu (islo o cast plechu, ktory museli vyrezat a navarit na zadnom stlpe medzi zadnymi a piatimi dverami) doslo k zhodnoteniu mojho vozidla o ciastu 96€ a z tohto dovodu mi celu ciastku nevyplatia...

... zvýraznené pri pripadá ako veľmi chorý prvok; je síce pravda, že ten nový kúsok plechu môže mať vyššiu hodnotu, ako ten starý, ale: samotnou haváriou a odstránením poškodenia (rezanie, narovnávanie, zváranie karosérie, .... ) došlo podľa môjho názoru k oveľa výraznejšej strate na trhovej (predajnej) hodnote vozidla, než ako bola amortizácia poškodeného kusu. Takže poistník, ktorý nespôsobil nehodu, je potrestaný 2x - musí zaplatiť spoluúčasť, a pri prípadnom predaji auta ešte stráca (asi každý uzná, že ak mám dve rovnaké autá, z ktorých jedno bolo havarované, tak to, ktoré nebolo, má vyššiu hodnotu (úžitkovú i trhovú).
bubkoch
30.09.10,08:20
... vidím, že sú to odborníci na poistenia, poprosím o svetlenie:



... poškodený píše, že udalosť likvidoval zo svojej havarijnej poistky - tak prečo sa spomína PZP ? Prečo sa oplatí likvidovať udalosť z vlastnej havarijnej poistky (nestrácam bonus ?) a nie z PZP vinníka ?




ak ti iny sposobi skodu, mas dve moznosti:

1. dat si skodu preplatit priamo a hned z PZP vinnika, vtedy si auto opravujes na vlastne naklady lebo plnenie z PZP dostanes az o niekolko mesiacov, pretoze poistovna vinnika musi pockat na zavery vysetrovania policie, aby vedela jednoznacne kto je vinnik a ci ma povinnost plnit

2. das si skodu preplatit najskor zo svojej havarijnej poistky a potom poziadas poistovnu vinnika o preplatenie spoluucasti, vtedy zo svohho platis len spoluucast a zvysok opravy plati tvoja poistovna z HP, stoji ta to ovela menej ako v bode 1 a tvoju poistovnu ziadne zavery policie nezaujimaju, plni okamzite po oprave ... cakat na spoluucast je ovela menej bolestive ako cakat na celu sumu opravy

poistovna vinnika vsak zvycajne neuhradi plnu sumu spoluucasti kvoli amortizacii

priklad:

havaria, naklady na opravu auta 1000€, skutocna skoda (po amortizacii) 600€, spoluucast v HP: 150€

1. za opravu okamzite zaplatis 1000 zo svojho a cakas pol roka, kym ti poistovna vinnika posle 600€

2. za opravu zaplati tvoja poistovna 850€ a ty zaplatis 150€, poistovna vinnika po vyrieseni nehody zo strany policie posle tvojej poistovni 600€, tebe nic (lebo amortizacia je vyzsia ako spoluucast) a vec je vybavena, ty si skodoval 150€ a tvoja poistovna 250€

2a) ak by skutocna skoda po amortizacii bola napr. 900€, tak poistovna vinnika by poslala tvojej poistovni 850€ a tebe zvysnych 50€, ty by si skodoval 100€ a tvoja poistovna nic
Stefan2005
30.09.10,08:28
...nestrácam bonus ?...

... lebo potom moja škoda bude vyššia ako 150€ !!!


... zvýraznené pri pripadá ako veľmi chorý prvok; je síce pravda, že ten nový kúsok plechu môže mať vyššiu hodnotu, ako ten starý, ale: samotnou haváriou a odstránením poškodenia (rezanie, narovnávanie, zváranie karosérie, .... ) došlo podľa môjho názoru k oveľa výraznejšej strate na trhovej (predajnej) hodnote vozidla, než ako bola amortizácia poškodeného kusu. Takže poistník, ktorý nespôsobil nehodu, je potrestaný 2x - musí zaplatiť spoluúčasť, a pri prípadnom predaji auta ešte stráca (asi každý uzná, že ak mám dve rovnaké autá, z ktorých jedno bolo havarované, tak to, ktoré nebolo, má vyššiu hodnotu (úžitkovú i trhovú).

... posúvam
bubkoch
30.09.10,08:36
... lebo potom moja škoda bude vyššia ako 150€ !!!

... posúvam

1. bonus na HP nestracas, ak ide o nezavinenu skodu
2. to "zhodnotenie" auta po oprave sa bohuzial casto zle intrpretuje ... neznamena zto ze stupne cena auta a pod. ale to, ze napr. ak mas 5r auto, tak jeho casova hodnota je nizsia ako cena noveho, teda aj ked pri havarii ti vinnik znici napr. dvere, tak tvoja skutocna skoda nie je vo vyske ceny novych dveri, ale vo vyske 5r dveri ... no opravou dostanes nove dvere, preto rozdiel medzi cenou novych dveri a cenou 5r dveri ide na tvoje tricko ... ak nechces skodovat, zozen si 5r dvere sam ...

ja tento system neobhajujem, len vysvetlujem, je to cele na zaklade obcianskeho zakonnika, ktory hovoi ze plni sa skutocna skoda v case vzniku skody
hettar
30.09.10,08:46
Dakujem za nazory, mozem si aspon uplatnit nahradu skody podla §420 Obcianskeho zakonnika, skodu u zamestnavatela? Co vy na to?
bea
30.09.10,08:46
1. bonus na HP nestracas, ak ide o nezavinenu skodu

Poisťovňa zistí, že ide o nezavinenú škodu ako? Len podľa toho, čo im ja poviem?
bubkoch
30.09.10,09:13
Poisťovňa zistí, že ide o nezavinenú škodu ako? Len podľa toho, čo im ja poviem?

preboha ludia, vsak rozmyslajte aspon trochu pred tym kym sa spytate ...

ved ked si chces uplatnovat nahradu skody od vinnika nehody, tak mas bud podpisanu spravu o nehode, kde sa vinnik priznava, alebo do 15-dni musel vinnik nahlasit skodu u svojej poistovne co sa da tiez overit tebou alebo tvojou poistovnou, alebo si tvoja poistovna na zaklade tvojich info vyziada od policie spravu, pretoze ked ide o nezavinenu skodu, tak tvoja poistovna si bude vymahat regres od poistovne vinnika (vid moje priklady) ...
bea
30.09.10,09:29
o.k., rozmýšľala som :D , ale som si netrúfla k otázke povedať aj svoj názor. Aby som náhodou nestrelila nejakú úplnú hlúposť :o A aj tak som asi urobila chybu :mee:
Sľubujem, že už sa radšej nikdy nič neopýtam - teda bez dôkladného preštudovania všetkých príspevkov a iných podkladov :)
bubkoch
30.09.10,09:40
o.k., rozmýšľala som :D , ale som si netrúfla k otázke povedať aj svoj názor. Aby som náhodou nestrelila nejakú úplnú hlúposť :o A aj tak som asi urobila chybu :mee:
Sľubujem, že už sa radšej nikdy nič neopýtam - teda bez dôkladného preštudovania všetkých príspevkov a iných podkladov :)

mimotemy ved to neber tak osobne :) nebolo to az tak tvrdo myslene ako to vyznelo ;)
bea
30.09.10,09:51
Veď ani neberiem, skôr som chcela asi povedať, že "moja chyba" :)
preboha
01.10.10,11:44
poistovna postupovala spravne.
pri plneni z PZP sa uplatnuje amortizacia ... ak tá je vyžsia ako spoluucast, poistovna vinnika vam uz spoluucast nepreplati
ide o to, či výpočet amortizácie bol správny, alebo nie. Žiadna poisťovňa totiž nemá ofiaciálne - úradné oprávnenie používať výpočty, na základe ktorých sa o.i. stanovuje amortizácia.