kalinka
08.11.05,19:15
Dobrý večer! Čo všetko musí obsahovať oznámenie DÚ o vyplatených sumách fyzickým osobám v hotovosti? Týka sa to aj dodávok tovaru alebo len služieb. Vopred vďaka.
lenkak
08.11.05,18:25
Mano a priezvisko, trvalý pobyt, suma, dátum, dôvod platby.
Milan Benka
08.11.05,18:28
Nevzťahuje sa na tovar a platby cez ERP.
Oznámenie musí obsahovať meno,priezvisko,trvalý pobyt a DIČ,ak bolo pridelené.
Milan Benka
08.11.05,18:29
Ktosi bol rýchlejší.
slimak
08.11.05,18:30
Presne to maš §32 ods.5 z o správe daní a poplatkoch
Tweety
08.11.05,18:36
Dobrý večer! Čo všetko musí obsahovať oznámenie DÚ o vyplatených sumách fyzickým osobám v hotovosti? Týka sa to aj dodávok tovaru alebo len služieb. Vopred vďaka.
Nemám teraz doma po ruke zákon o správe daní a poplatkoch, v ktorom sa o tom hovorí, ale môžem sa Ti pozrieť zajtra ráno.
Hlásia sa sumy nad 100.000.-Sk ak sa vyplácajú FO , bez zrážok z týchto platieb . Ale ešte je na to čas. Termín je do 30 dní po uplynutí kalendárneho roka, kedy boli platby uskutočnené. :cool:
Paula
08.11.05,18:43
Termín je do 30 dní po uplynutí kalendárneho roka, kedy boli platby uskutočnené. :cool:A do 30.1. ešte na nás vymyslia možno iné kritériá ;)
Tweety
08.11.05,18:54
A do 30.1. ešte na nás vymyslia možno iné kritériá ;)
Ale my sa nedáme, veď nie sme nijaké padavky a prax nás dostatočne naučila, že musíme rátať so všetkým, čo si na nás kadejaká inštitúcia vymyslí. :rolleyes: :cool: :cool:
ajobs
08.11.05,19:14
Ak chceš presné znenie, je to tu Zákon č.511/1992 Zb.


§ 32

Súčinnosť tretích osôb



............................

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej9) alebo inej zárobkovej činnosti10) alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu,10e) deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do 30 dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
apo
08.11.05,19:38
POZOR,

benka sa mýli. Aj na vyplatené sumy za TOVAR (rozumej komodita hmotného charakteru čiže : materiál, tovar, investičný majetok a podobne) sa vzťahuje žalobaba. Benka prehlidla zmenu účinnú asi od roku 2004.

Pozitívnou zmenou od roku 2004 je limit 100.000 úhrnne na jednu FO a vyplatené v hotovosti CASH na drevo. Veľmi LOGICKOU zmenou konečne od zavedenia elektronických pokladníc je to, že zo žalobaby sú vyňaté platby registrované v elektronickej pokladni.

Do žalobaby sa uvádza: meno, proiezvisko, trvalý pobyt, daňové identifikované číslo ak bolo pridelené, prípadne miesto podnikania FO, vyplatená suma, deň a dôvod platby.

Keď hraničná suma bola 10.000 tak to bola riadna záťaž. Žalobaba z 30.1.2005 už bola znesiteľná. Mám informáciu z daňového úradu, že žalobaby z celého Slovenska sú centrálne spracované a je to účinný nástroj proti FO, ktoré ľahkovážne rozdávali náklady, dnes takúto osobu skontrolujú skôr ako jej pošlú oznámenie o začatí daňovej kontroly. Konkrétne v našej firme boli prezerať niektoré platby v dokladoch nášho klienta na základe informácií zo žalobaby.

Žalobabu je treba brať vážne aj keď je to úkon ktorý sa prieči mojim životným zásadám.

apo
Tweety
09.11.05,07:58
Aj Ja mám skúsenosti so súčinnosťou s DÚ pri takom klientovi, ktorí si neplnil svoje záväzky voči svojim partnerom a takisto voči DÚ, na základe tohto ustanovenia zákona si naňho posvietili.;)
apo
02.02.09,21:35
Už je po žalobabe a prišiel mi do rúk pokladničný doklad ako úhrada kúpnej zmluvy, kde príjemca hotovosti je občan.

Spadajú aj občania do oznamovacej povinnosti ak poskytli službu, alebo predali kúpnou zmluvou nejaký hmotný majetok, ktorý presiahne 100.000 Sk.

Ďakujem pekne.

apo
Tweety
02.02.09,21:36
Už je po žalobabe a prišiel mi do rúk pokladničný doklad ako úhrada kúpnej zmluvy, kde príjemca hotovosti je občan.

Spadajú aj občania do oznamovacej povinnosti ak poskytli službu, alebo predali kúpnou zmluvou nejaký hmotný majetok, ktorý presiahne 100.000 Sk.

Ďakujem pekne.

apo
Áno, spadajú.
Marína
02.02.09,21:39