spire011
01.09.10,21:43
Dobry den, mal by som jednu otazku. Na zaklade danoveho priznania za rok 2009 mi vysli platit preddavky na zdravotne poistenie vo vyske 80 eur. Tento rok som skoncil spolupracu so svojim hlavnym odberatelom, takze moje prijmy klesli zhruba o 60%. Predbezne to vyzera na 99,9% tak, ze moje danove priznanie v marci 2010 bude nulove. To znamena, ze vsetky odvody do ZP, ktore zaplatim za obdobie august 2010 az jun 2011, mi budu na buduci rok vratene (kedze mi na zaklade danoveho priznania za rok 2010 vyjde mesacny preddavok v minimalnej vyske). Moja otazka znie: co ak by som si od augusta 2010 platil stale odvody do ZP v minimalnej vyske cca. 44 eur a pri rocnom zuctovani v roku 2010 mi vyjde nulovy preplatok? Berie to zdravotna poistovna ako nedoplatok a moze tieto peniaze po par mesiacoch odo mna vymahat? resp. narasta mi pri neplateni riadneho poistneho nejaky "urok z omeskania" ? Dakujem za odpoved.
Katy a R
01.09.10,21:56
... nie v každej poisťovni rovnako sa rovnako sledujú zálohové platby. Nie je to až taká dlhá doba (vo februári by už bolo RZZP):confused: Problém by mohol nastať, ak by si potreboval nejakú drahú liečbu ...
Asi by bolo dobré dohodnúť sa v ZP, že si na základe svojich doterajších príjmov znižuješ zálohovú platbu (predpokladaný preplatok) .... a písomne.

.. ja som to vyskúšala, ale jednalo sa asi o štyri eurá mesačne .... a vyšiel mi ešte malý preplatok.

Niekedy je v ZP problém aj so znížením zálohovej platby za obdobie DPN .. tak by som sa radšej dohodla v ZP...
Ajuška
02.09.10,04:32
...Moja otazka znie: co ak by som si od augusta 2010 platil stale odvody do ZP v minimalnej vyske cca. 44 eur a pri rocnom zuctovani v roku 2010 mi vyjde nulovy preplatok? Berie to zdravotna poistovna ako nedoplatok a moze tieto peniaze po par mesiacoch odo mna vymahat? resp. narasta mi pri neplateni riadneho poistneho nejaky "urok z omeskania" ? ...
§ 16
Preddavok na poistné
10) Zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti samostatne zárobkovo činnej osoby povinnej odvádzať preddavky na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby povoliť aj inú výšku preddavkov, ako ustanovuje tento zákon pre platobnú neschopnosť tejto osoby, ak dôvodne možno predpokladať, že v ročnom zúčtovaní poistného bude schopná zaplatiť dlžné sumy poistného.

...máš šancu uspieť využitím tohto §... za predpokladu, že platíš preddavky riadne...;)...
spire011
02.09.10,11:07
Ziadost som napisal minuly tyzden, do tyzdna mi prisla zamietava odpoved :(
hanelie
02.09.10,11:18
napíš odvolanie adresuj nadriadenému toho, kto ti odpovedal
Ajuška
02.09.10,11:26
Ziadost som napisal minuly tyzden, do tyzdna mi prisla zamietava odpoved :(
...ak uviedli dôvod, že máš nedoplatky na ročnom zúčtovaní... alebo neplatíš preddavky včas... s tým neurobíš nič... ak začneš platiť preddavky nižšie, myslím si že do termínu na doplatenie nedoplatkov z ročného vyúčtovania chýbajúce čiastky ako nedoplatok poisťovňa naháňať nebude... a ak predsa, máš šancu reagovať ihneď pri prvej výzve...
spire011
02.09.10,12:45
Preddavky si ako SZCO platim pravidelne kazdy mesiac uz 2 roky, nemeskal som ani jeden jediny raz. Ako dovod zamietnutia uviedli, ze podla zakona toho a toho mi mozu povolit znizenie splatky IBA z dovodu dlhsej praceneschopnosti. Do ziadosti som presne uviedol, ze k ziadosti o znizenie preddavkov ma vedie momentalna financna situacia atd.
hanelie
02.09.10,12:50
tak to si zákon vysvetľujú po svojom a treba ich vyviesť z omylu
Katy a R
02.09.10,13:29
tak to si zákon vysvetľujú po svojom a treba ich vyviesť z omylu

.. veď práve, že prax je iná... ozaj si to vysvetľujú rôzne - máme skúsenosti :mee: Aj v prípade PNky majú s tým problém a nie každému sa tam chce opakovane dokladať potvrdenia....
Bohužiaľ v tom paragrafe je - že ZP môže povoliť nižšie preddavky (nemusi;))
... ja mám najlepšiu skúsenosť zaslaním otázky na www.stránke (http://www.stránke) ZP