ninana
02.09.10,04:23

Od cca 2000 pracujem v podstate pre jedného šéfa, aj ked postupne v 3 rôznych firmách.... naposledy od 27.01.2007 v tej na pozícii: Finančný referent – ekonóm – na dobu neurčitú.


Začiatkom 02/2007 som sa však ocitla na PN (rizikové tehotenstvo), potom nástup na materskú dovolenku....

Vo tej firme som teda odrobila len cca 4 kalendárne dni. Pracovná zmluva mi tam však stále trvá...

Dňa 11.10.2010 mi skončí materská dovolenka, keďže moja dcéra bude mať 12.10.2010 - 3 roky.



S mojim zamestnávateľom som mala ohľadom nástupu do práce 3 osobné stretnutia (vo februári, v júni, v auguste 2010). Ani na jednom stretnutí som sa nedozvedela nič konkrétne a jasné, či so mnou počítajú alebo nie.... a vlastne neviem to doteraz...


Dohodnutý termín, do ktorého sa mi mal šéf ozvať s konečným vyjadrením nedodržal (mešká už viac ako 2 týždne) a tak som bola nútená odložiť nástup dcéry do MŠ na neskôr a získať tak čas na rozhodnutie sa, ako idem ďalej v tejto veci postupovať....

Podľa „mlčania“ šéfa firmy mám pocit, že ma do firmy prijať nechcú a pred nedávnom na moje miesto pravdepodobne to, ktoré mám uvedené v PZ už niekoho prijali....

A teraz neviem, akú by som mala zvoliť správnu stratégiu... Či ticho čakať do cca 08.10.2010 a potom prísť povedať, že za 4 dni do práce nastúpim, keďže mi končí materská a mám vo firme platnú zmluvu....

Alebo sa ozvať čo najskôr, aby bol čas na nejaký vzájomný dohovor (aj keď tento čas som poskytovala od začiatku roka... a mám pocit, že táto stratégia – slušne a bez časového stresu sa dohodnúť moc nezabrala, skôr sa akoby otočila voči mne....)

Alebo prísť akoby nič (bez predošlej výstrahy) v deň 3. narodenín mojej Zuzky = 12.10.2010 do práce, keďže som po skončení materskej normálne zamestnaná vo firme a sadnúť si za stôl a spýtať sa, čo treba robiť...?? :-)))

Ako sa to bežne robieva, keď sa so šéfom nedá na ničom jasne dohodnúť.... ??? Aké mám práva ??? Ako mám jednať s chlapom, pre ktorého Zákonník práce nič neznamená a súdnych žalôb sa nebojí ?? :-((

Keďže cítim, že sa situácia za tie roky vo firme zmenila a už tam nie je pre mňa miesto a jednoznačne ma tam nechcú, bola by som samozrejme najradšej, keby mi dali výpoveď s 2 – mesačným odstupným.... Firma je však vo finančnej kríze a tak si nie som istá, či u nich s takýmto návrhom pochodím.... (aj keď viem, že právny nárok by som na to mala... už tretiu noc študujem Zákonník práce a rôzne porady na nete ohľadom odstupného a výpovede....) Myslím však, že ja som zložitejší prípad, lebo „súperím“ s ignorantom... :-( A tak tu opisujem tento svoj konkrétny problém....


Bojím sa tiež, že budú chcieť so mnou vybabrať tak, že ma do firmy vezmú, ale zavalia ma množstvom práce, ktorá bude nad rámec (ale to sa u nich ťažko vymedzuje a obhajuje, pretože činnosti sa tam prelínajú a nik tam nepracuje len pre jednu konkrétnu firmu...), príp. ma tam budú psychicky deptať, aby som odtiaľ zdúchla sama... a samozrejme bez odstupného.... Nie som žiadna cintľavka a ani práce sa nebojím, aj nadčasy potiahnem.... ale keď tam budem cítiť ten neférový „podtón“ a to, že tam z mojej prítomnosti nie sú nadšení a chcú sa ma zbaviť, tak nebudem chcieť podporovať niekoho v jeho – nazvyme to - čudných praktikách....

Mám ešte aj nejakú inú možnosť?? Existuje nejaký fígeľ na tento môj problém?? Z toho, že do firmy napr. toho 12.10. nastúpim (ale bude to len kvôli vypočítavosti šéfa a nie preto, že ma tam chcú seriózne zamestnať..) získam niečo?? ... napr. (píšem, čo mi práve napadlo, čiže možno blbosť...) - vyššiu podporu, než by som sa evidovala na ÚP hneď po materskej s výpoveďou z mojej strany... ?? Z akej sumy sa vypočítava podpora ??
Mám šéfovi napísať list, že keďže ma vo firme zrejme nechcú, že žiadam výpoveď a prislúchajúce odstupné?? Nedám mu tým len šancu, aby on špekuloval, keďže som na seba upozornila ??
No vôbec neviem, čo by bolo dobré spraviť.... Ja som jednoznačne za priame a seriózne riešenie problému, pekne na rovinu sa dohodnúť... len sa bojím, že s druhou stranou to nebude možné... a za dobrotu – na žobrotu.... :-(
Veľmi pekne vopred DAKUJEM za akýkoľvek tip, reakciu, radu, vyjadrenie, opis vlastnej skúsenosti....
Chobot
02.09.10,07:04

Od cca 2000 pracujem v podstate pre jedného šéfa, aj ked postupne v 3 rôznych firmách.... naposledy od 27.01.2007 v tej na pozícii: Finančný referent – ekonóm – na dobu neurčitú.

...............

Veľmi pekne vopred DAKUJEM za akýkoľvek tip, reakciu, radu, vyjadrenie, opis vlastnej skúsenosti....


Príliš veľa špekuluješ nad tým, čo môže byť a nemusí. Jednoducho asi mesiac pred dovŕšením 3 rokov tvojho syna napíš do firme doporučený list, že dňa ..... ti končí rodičovská dovolenka a dňa 12.10.2010 nastupuješ do práce. A uvidíš, ako zareaguje zamestnávateľ.

Pokiaľ sa zamestnávateľ vôbec neozve, tak 12.10.2010 prídi do práce (môžeš aj deň predtým, akože si si prišla pre pracovné inštrukcie). A zase uvidíš, ako zareaguje firma.

Je zbytočné tu rozvádzať všetky možnosti, ako môže šéf zareagovať, aj tak by mohol spraviť niečo, s čím by sme nepočítali. Počkaj čo ti navrhne a podľa toho za ďalej zariadiš.

Ak chceš, môžeš aj sama dať výpoveď, ale stratíš tým nárok na odstupné. AK ťa vo firme nebude chcieť, nech on rieši, ako s tebou skončiť. Uvidíš, čo ti navrhne. Nestresuj sa zbytočne dopredu. V najhoršom prípade skončíš buď dohodou alebo výpoveďou a pôjdeš na úrad práce. Nič horšieho sa stať nemôže.
ninana
02.09.10,09:45
DAKUJEM velmi pekne, mas pravdu, Chobot :-)

Pekny a uspesny den, zelam.... :-)