IvetaH
02.09.10,07:46
Ahoj,
SRO mám 3 autá prenajaté od súkromnej osoby a využíva ich a 1 auto má firma v majetku a využíva ho a 1 auto má firma v majetku, ale prenajala ho na 6 mesiacov inej sro.
Prosím vás, spotrebu PHM musím účtovať na každé auto samostatná analytika? Na tie 3 autá vedie knihu jázd, to prenajaté si hradí PHM iná sro a to posledné ide na 80% bez knihy jázd.
Keď mal iba dva autá, účtovala som na samostatnú analytiku pre každé auto.
Ďakujem
grammatika
03.09.10,06:14
Vyjadrím sa k analytikám:
je to na rozhodnutí účtovnej jednotky, či a koľko si zvolí analytík. Keď chce sledovať spotrebu phm po jednotlivých autách, tak si vytvor analytiku. Ja osobne mám na každé auto analytiku zvlášť a kontrolujem si to s knihou jázd- je to prehľadnejšie a nie je problém účtovať viac analytík
Betina2
03.09.10,06:27
Grammatika dala odpoveď. Avšak aj ked nebudeš účtovať za každé auto na zvlášť analytike, mala by si mať taký systém, aby si vedela preukázať spotrebu pre jednotlivé autá. Osobne ja mám 5 áut a každé má svoju analytiku, ale ak by som to riešila na jeden AU, určite by som robila navyše aj nejakú prehladnú pomocnú tabulku tankovaní, kde by bolo množstvo, cena za l, základ dane celkom, dph celkom a cena zaplatená spolu, resp,. aj spôsob platby, miesto a čas tankovania a celé to potom nejako po mesiacoch a rokoch zosumarzovať. Možno stačí aj prehlad z knihy jázd, ale čo pri autách, kde ju nevedieš? Aby bol za jednotlivé autá nejaký ucelený prehľad.

Rozhodne by som však účtovala osobitne o PHL do prenajatých áut a osobitne do vlastných. vytvorila by som si také skupiny -
1. vlastné zaradené v majetku používané na réžiu
2. prenajaté od inej PO, FO používané na réžiu
3. Vlastné určené na ďalší prenájom
.......
tak aby členenie vyhovovalo aj potrebám účtovnej závierky, potrebám vedenia firmy, prípadným štatistikám a potrebám pre zostavenie Poznámok k UZ.
Neviem, ale predsa máš nejaký začiatočný k 1.1. a konečný k 31.12. stav počítadla km a od neho sa odvíja aj uznaná spotreba, takže zas aby tam neboli potom nejaké bludy typu priem. spotreba 6 l / 100 km, odjazdím 1000 km a mám natankovaných 500 litrov?.........