zuzanavo
02.09.10,10:30
Zaplatili sme preddavok za materiál 10 tis. eur.(Bola požiadavka na zálohu v tejto výške).Neskôr bol materiál odbratý v hodnote nižšej, 7 tis. eur. Na 7 tis. eur sa vystavila faktúra za materiál v rámci toho istého mesiaca. Na 3 tis. eur nám v nasledujúcom mesiaci poslali zápočet, nakoľko sme mali záväzok zo starších neuhradených faktúr(dph z týchto faktúr bola riadne vyúčtovaná pri ich vystavení). Nakoniec nám poslali faktúru s dph na uvedený preplatok 3 tis. eur. No a v tomto momente som si nie istá, či je tento krok správny. Máme nárok na odpočet dph z tohto preplatku, ak bol použitý na úhradu starších faktúr? Vychádzam z toho, že ak by som bola bežne platila za tieto faktúry , predsa by sa s dph vôbec neuvažovalo. Považuje sa takáto platba za platbu prijatú pred dodaním tovaru kedy vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby(§ 19 ods. 4) a pre našu firmu súčasne nárok na odpočet?? Prosím Vás, skúste sa k tomu vyjadriť. Ďakujem.
Adiks
02.09.10,09:58
Mali ste si odpočítať DPH z poskytnutého preddavku 10 000 EUR, na základe faktúry od dodávateľa, samotná faktúra za materiál je daňovo neutrálna (DPH sa vypočíta z ceny materiálu 7 000 EUR a zároveň z odpočítania preddavku, t.j. mínus 7 000 EUR), prípadne poskytnutie preddavku, dodanie materiálu a odpočítanie preddavku mohlo byť uvedené na jednej súhrnnej faktúre. V nasledujúcom mesiaci teda nemáte nárok na odpočet DPH, ale odpočet DPH sa Vám naopak zníži (a vlastná daňová povinnosť na úhradu zvýši) o DPH vypočítanú zo zostatku preddavku 3 000 eur,pričom dodávateľ by Vám mal vystaviť dobropis s dátumom vystavenia zhodným s dátumom zápočtu. Zápočet sa považuje za formu úhrady dobropisu, ktorá je z hľadiska DPH rovnocenná s úhradou v hotovosti alebo na účet. Ak ste si v prvom mesiaci uplatnili odpočet DPH z čiastky 7 000 eur a v ďalšom mesiaci z čiastky 3 000 eur podľa mňa nepostupujete správne, lebo v prvom mesiaci ste si mali uplatniť odpočet DPH z čiastky 10 000 eur a v ďalšom mesiaci znížiť odpočet DPH z čiastky 3 000 eur.
zuzanavo
02.09.10,10:38
Jasne. Takže z toho vyplýva, že samozrejme v konečnom dôsledku nemáme nárok na odpočet z takejto platby, akurát že by nám mali poslať dobropis na preplatok, kedy by sa to celé vynulovalo. Predtým som zabudla podotknúť, že celú úhradu 10 tis naviedli na faktúru za materiál, čím na nej vyrobili preplatok 3 tis. Potom tento preplatok započítavali s našimi záväzkami.