jeltur
02.09.10,10:00
Prosím o radu: moja známa trpí poruchami spánku. chodí neskoro spať a potom aj neskôr stáva okolo obeda, aj o 14 hod. Aj ked pôjde spať skoro okolo 23 hod. do 2 určite je hore a nezaspí. Ináč je zdravá, v noci sa učí, pozerá TV a všetko čo iný robia cez deň. Pozná niekto v Bratislave dobrého lekára, alebo kliniku kde sa zaoberajú poruchami spánku?
alabut
02.09.10,08:21
Skvela choroba, naco klinika? Moze robit v pekarni, alebo nocneho vartasa.
zzz77
02.09.10,09:08
Ja by som najprv skusila navstivit neurologa alebo potom si pozrite stranku http://www.chrapanie.sk/?page=slovnik , pripadne si do vyhladavaca zadajte "spankove centrum" tam najst viac informacii. Centrum je tusim v Bratislave, v Kosiciach a v Martine.
Pekny den:-)
mamka Danka
02.09.10,09:35
v BA je to nemocnica na Mickiewiczovej, spánkové laboratórium MUDr. I. Mucska
ErinErin
02.09.10,10:13
Myslím, že známa nemá nijakú poruchu a nepotrebuje lekára - jednoducho si prestavila svoje vnútorné hodiny podľa svojich zvyklostí. Nie je umelkyňa? Zmeniť by sa to dalo, ak jej tento režim nevyhovuje, jednoduchou zmenou ako je to pri cestovaní do iného časového pásma: Nech nasilu "vstane" o 6.00 každé ráno, počas dňa nech nespí a večer o 20.00 - 22.00 sama padne do postele únavou.
mamka Danka
03.09.10,09:00
Záleží či to tej osobe vadí. Na TV Spektrum dávali, že sú ľudia dvoch typov – škovránky a sovy. Kým škovránky chodia skoro spať a skoro vstávajú, sovy radi ponocujú a potom ráno vyspávajú. Podľa toho si treba zvoliť aj zamestnanie, či pracovať od skorého rána, či poobede, alebo na nočnej.
Karla26
03.09.10,13:31
Spankove centrum v BA, podla mna strata nemalych penazi. Ja som zas mala problemy zaspat, spojene s nejakou neurozou. Vobec mi nepomohli, ale po prvom sedeni som bola asi o 40eur lahsia.
Tiez by som poradila ako tu niektori, len to chce cas, skor vstat, aj ked bude spat len 3h, cez den nepolihovat, vymysliet si aktivitu, urcite ist na vzduch, a potom si skusit skor vecer lahnut a zaspat. Ked zas zaspi neskoro, aj tak vstat skoro rano a zas to iste.. ak by to neslo, tak ma tak asi nastaveny biorytmus, moj partner je taky isty, on je aj do druhej rana hore, ale do tej 9-10 musi spat. Nejak skorsie rano okolo 7-8, je nepouzitelny :D
Drzim palce, so spankom je to tazke, nikto neuveri a nevazi si spanok, pokym on nepride..
danushka
03.09.10,13:44
Súhlasím s tými sovami a škovránkami :)...
Ja som jednoznačne sova a druhý dych chytám od 20tej hodiny. O polnoci mám pocit, že ešte stále by bolo do čoho pichnúť. Samozrejme, že ranné vstávanie je hotová katastrofa a radšej nech sa ma nik na nič nepýta, lebo nie som ochotná okrem prikývnutia hlavou ochotná väčšej komunikácie.
Ak však taká sova otočí svoj biorytmus na vyspávanie do obedňajších až poobedňajších hodín, bez riadnej dávky disciplíny sa z toho sama nedostane.
Treba sa zamyslieť, či takéto fungovanie do dlhej noci vyplýva z naturelu človeka, alebo či za tým nie je napríklad aj neliečená depresia. Ak je čo i len náznak tejto choroby, treba navštíviť psychiatra, spánok upraviť liekmi a nastaviť sa na prísny režim, lebo z blúdneho kruhu je veľmi ťažké vystúpiť.
aisha2110
26.11.10,22:18
No tak ja osobne mám už dva roky problém so spánkom. Neviem proste zaspať chodím fakt neskoro spať a skúšala som už všeličo. A najhoršie je že nepotrebujem vyspávať. Som hore aj do 4 rána a spím do pol 10. Skúšala som aj to že keď som bola do 4 rána hore vstávať o 6 ráno čo sú len 2 hodiny spánku a nepomohlo aj tak som zaspala konečne o 4 ráno. A to som robila rôzne aktivity a aj chodila do školy a necítila som únavu vôbec je jedno či spím 1 hodinu alebo 5 aj pol hodiny som hneď čulá a cítim sa dobre. No občas to zachádzalo do extrému, keď som nevedela vôbec zaspať. Lekárka ma poslala ku neurologičke tá ku psychologičke a zatiaľ neprišli nato prečo to mám. Dali mi proste lieky na spanie a možno tie to upravia. Dúfam že to nieje dedičné nakoľko toto mala aj moja mama problémy mala 3 roky potom zrazu prešli 4 roky mala pokoj zaspala bez problémov a potom sa to zas vrátilo a tak to išlo dookola.
lucifnik
16.11.11,18:31
len ten, kto zazil problemy so spankom, ci uz nespavost alebo nepravidelny spanok, chrapanie a ine, vie ake to v skutocnosti je. cely den ste ospaly, unaveny, nic sa vam nechce, nemate chut na ludi a ana sex uz vobec. okrem toho sa tym moze navodit kopec dalsich zdravotnych problemov, ako vysoky krvny tlak, neskor infart, cukrovka ,prestane vam dobre travit - metabolicke problemy, pomalicky vam rastie brusko a podobne, viem o com hovorim.
spankovych laboratorii je vela, az na to, ze v tych statnych sa caka aj 2 roky, teda viem presne, ze v tomto obdobi davaju uz termin na 2014. ak to je vazne, je aj par sukromnych klinik, kde to robia ihned. neznamena to, ze vas vysetria ihned, kedze je tam potrebna analyza a komplexny odborny pohlad na vas ako na cloveka. nebudem nikomu robit reklamu, vygooglite si, preverte si odbornost doktorov a vyberte si sami, co chcete cakat 3 roky a nespat alebo to mat vyriesene do par dni.
pasuliatko
16.11.11,20:06
má pretočený deň s nocou... musí sa cez deň fyzicky unaviť a mohlo by to byť lepšie...
ja som mala niečo podobné každé prázdniny... a niečo som cez deň robila fyzicky a zaspala som skorej
petermikuláš
01.12.11,08:58
Navštívte klinického psychológa s veľkou pravdepodobnosťou Vám pomôže dať Váš spánok znovu do poriadku a bez liekov /hypnotík/.
Samozrejme mám ny mysli certifikovaného klinického psychológa /nájdete napr. na stránke psychologickej komory/.