andreaS
02.09.10,12:24
Zdravim poradaci...

Mam noveho klienta, kt. potreboval vyriesit nejake uctovne zalezitosti tohto roka, aby mohol svoje podnikanie ukoncit. Ide o sro. A kedze mal nejaky problem s povodnou uctovnou firmou, dostali sa na odporucenie znamej ku mne.

Konecne im byvala firma vydala doklady ale nie zalohu uctovnictva na CD. Kedze uctovali v rovnakom softe v akom pracujem aj ja, tak je pre mna velmi vyhodne dostat tuto zalohu. Lahsie skontrolujem niektore pripady ako vznikli ako sa uctovali a takisto krasne otvorim rok 2010. Lenze tuto zalohu uctovna firma nechce vydat, ze nie su povinny...

Neviem ako vy, ale ja ked skoncim uctovanie klienta, tak spolu s dokladmi odovzdam aj CD so zalohou uctovnictva.

Mozem na zaklade niecoho vyzadovat tuto zalohu???

Mimo ine som rychlo presla odovzdane doklady a inventarizacia je maximalne chabo urobena a aj preto chcem tu zalohu, aby som si skontrolovala zavazky,pohladavky a rozne ine veci... Oni sa ohradzuju, ze odovzdali doklady a ze zalohu softveru proste neodovzdavaju :(

dakujem za akukolvek reakciu...
Ajuška
02.09.10,10:35
...Mozem na zaklade niecoho vyzadovat tuto zalohu???...
...myslím si, že Ty ako tretia osoba vlastne ani nemáš prečo od nich vyžadovať zálohu... je to na komunikácii a korektnom vzťahu Tvojho klienta, s jeho pôvodným účtovníkom... stalo sa mi detto... dôvod neodovzdania zálohy na CD, resp. USB som pochopila, až keď mne niekoľko mesiacov po spracovaní účta (dodaného po hodine 12-tej) ignoroval akúkoľvek komunikáciu a samozrejme že aj platbu za vykonané práce... pri preberaní len papierovej dokumentácie som ho ale upozornila, že to... čo zaplatil pôvodnej účtovníčke, bude musieť duplicitne zaplatiť aj mne (kompletné založenie firmy a nahodenie potrebných údajov)...
...neviem akou činnosťou sa Tvoj klient zaoberá... skús si ešte raz pozrieť, či všetky výstupy sú v printovej verzii (príjemky, výdajky, skladové karty a podobné ev. doklady mám na mysli)... ja totiž takéto doklady tlačím len pre kontrolné orgány, skôr nie... moožno v tomto nájdete priechod... ale jednoznačne jednanie by som nechala na nich... Ty máš minimálne o dôvod viac...prehodnotiť serióznosť "nového" klienta... nie vždy sú účtovníčky mrchami len tak, pre nič-za nič... ;) ...
andreaS
02.09.10,10:46
samozrejme, ze so starou firmou komunikuje klient... ja len hladam sposob, alebo niekde nejaku oporu, cim moze klient oponovat starej firme... pretoze mu bolo proste povedane, ze oni zalohu uctovnictva nedavaju, ze nie su povinny, bodka... :(

doklady by inak nedostali, keby nezaplatili...

serioznost klienta je z mojho pohladu v poriadku... skor sa mi vidi, ze problem bude prave v starej firme, kt. asi aj touto neochotou nieco skryva... neviem si inak vysvetlit preco tu zalohu proste neda... klient odo mna neziada kontrolu uctovania, on len chce uzavriet knihy... lenze ked tie vytlacene zostavy nie su take ake maju byt, tak ja tu zalohu potrebujem... inak sa nepohnem...

v opacnom pripade budem ziadat vytlacenie alebo zaslanie v pdf subore rozne zostavy, kt. by som si inak sama vyhladala keby mi ten subor poskytli...

vytlacili komplet knihu analytickej evidencie co ja nepotrebujem...

napr. omega robi nadherne inventarizaciu uctov... napriek tomu nie je spravena... ani len rucne.. zinventarizovali velmi chabo par uctov...

fakt nechapem preco sa tak zdrahaju...
zk24
02.09.10,10:49
Možno nechcú odovzdať zálohy preto, lebo ty spätne dokážeš spraviť rôzne korekcie a zásahy do nimi vyhotoveného účtovníctva. Následne však nie je možné okontrolovať kto tú zmenu spravil. Tak trošku si asi chránia výsledok svojej práce.

A takisto to, čo oni museli robiť ručne - ty by si mala už predpripravené. Je to časťou ich práce. Predpripravené predkontácie, obchodní partneri, účtový rozvrh...

Myslim, že účtovníctvo v elektronickej podobe je ich "majetkom", pokiaľ nemali niečo iné v zmluve. A takisto ak sa na cene SW nepodieľal klient...

Ak máš všetko v tlačenej forme a nič ti nechýba, tak si myslím, že ti backupy ani nevydajú
zk24
02.09.10,10:51
klient odo mna neziada kontrolu uctovania, on len chce uzavriet knihy... lenze ked tie vytlacene zostavy nie su take ake maju byt, tak ja tu zalohu potrebujem... inak sa nepohnem...


Ak nemáš všetky podklady, trvaj na tlačenej forme v plnej hodnote - všetky podklady... aspon v .pdf forme.

V blízkej budúcnosti budem tiež posúvať jednu firmu inej účtovníčke (zmena konateľov, nová firma...). Ak budú žiadať backupy, neviem, asi im ich nevydám. Vytlačím im akúkoľvek zostavu, všetko čo budú chcieť, ale zálohy asi nedám (neviem či budú vôbec požadovať). Keď si predstavím, že v mojom SW dokážu otvoriť trebárs mzdy Január 2010 a jednoducho všetko prepísať s januárovým dátumom, tak mi neni veľmi veselo...

Je to "nebezpečné".
andreaS
02.09.10,10:55
nemam vsetko vytlacene...

takze ok, nech si zalohu nechaju...

urobim si zoznam vystupov, kt. chybaju a budem ziadat dodat v tlacenej forme...
zk24
02.09.10,10:58
nemam vsetko vytlacene...

takze ok, nech si zalohu nechaju...

urobim si zoznam vystupov, kt. chybaju a budem ziadat dodat v tlacenej forme...

Presne tak. Tak som aj ja preberala účtovníctvo. Nezabudni na účtový rozvrh, spôsob číslovania dokladov, interné smernice, všetky druhy účtovných kníh, saldokonto, účtovný denník, hlavná kniha (SE, AE), obratová predvaha, atď....

Všetko som si pýtala, a s tým nemala nikdy žiadna účtovníčka problém.
Ajuška
02.09.10,11:00
...Možno nechcú odovzdať zálohy preto, lebo ty spätne dokážeš spraviť rôzne korekcie a zásahy do nimi vyhotoveného účtovníctva. Následne však nie je možné okontrolovať kto tú zmenu spravil...
...pri vytlačenej HK, KAE, k poslednému dňu... takéto riziko nehrozí...;)...
zk24
02.09.10,11:02
...pri vytlačenej HK, KAE, k poslednému dňu... takéto riziko nehrozí...;)...

Ak je na papieri, a podpísaná každá strana, tak nie je problém. Ak však sa podpíšeš na konci zostavy, ja si restornem tvoju databázu, prepíšem ti sumy v prvých interných dokladoch a vytlačím prvú stranu, prehodím....

Všetko čo neni individuálne podpísané na každej jednej strane je potenciálnym rizikom ;)

Aspon ja osobne sa nepodpisujem na každý jeden list vytlačený z účtovníctva... a ani nie na všetky zostavy... nehrozí riziko kým neodovzdávas zálohy. ak áno... vždy hrozí.


mimotemy
Len pre príklad - nedávno som si prechádzala výstupy z roku 2009 a našla som si gramatickú chybu v texte jednej predkontácie v hlavnej knihe (a teda aj účtovnom denníku) :rolleyes: Nedalo mi to, tak som otvorila zálohu 2009, prepísala text účtovného prípadu, vytlačila len príslušnú stranu týchto výstupov, odspinkovala, prispinkovala a bolo.... To len na obraz toho, že vždy sa dá "urobiť zle" ...
andreaS
02.09.10,11:37
neviem, ci som nebola zle pochopena... ale ja neziadam soft tej firmy... ja mam svoj vlastny... chcela som pre zjednodusenie (v podstate oboch stran) zalohu, aby som si mohla sama pozriet to co potrebujem...

mojou ulohou nie je v ziadnom pripade hladat chyby, alebo na nich nieco hadzat... ak by som aj na nieco prisla, tak si to opravim v aktualnom roku... aj tak maju zaplatene to co mali dohodnute...

takze zaver je: poriadne prekontrolujem odovzdane doklady a spisem zoznam chybajucich vystupov, kt. budem ziadat okamzite dodat... samozrejme komunikovat s nimi bude nadalej konatel... a ako rychlo si to vyboxuje je uz na nom... ja sa bez toho dalej nepohnem a nebudem moct odovzdat svoju pracu, v mojom pripade likvidaciu firmy...
zk24
02.09.10,11:49
neviem, ci som nebola zle pochopena... ale ja neziadam soft tej firmy... ja mam svoj vlastny... chcela som pre zjednodusenie (v podstate oboch stran) zalohu, aby som si mohla sama pozriet to co potrebujem...




To sme pochopili :) Že máš svoj soft a žiadaš iba zálohy, ktoré si vieš sama prezerať. To nič nemení na tom, že si stále schopná meniť nimi prevedené zápisy. Nikto nevraví, že máš záujem to urobiť, ale je to potenciálne riziko, keďže 90% softov umožňuje robiť opravy aj spätne. Snáď SAP je jediný ktorý poznám, kde ked pridáš faktúru, už ju nevieš jednoducho vymazať, musíš spraviť dobropis a pridať novú...
andreaS
02.09.10,12:08
reagovala som na prispevok, kt. je uz zmazany... tam bolo, ze preco by mal poskytnut elektronicku formu, ked si soft plati...
andreaS
06.09.10,18:15
vratim sa k teme...

chyba mi:

1. uctovny rozvrh

2. spôsob cislovania dokladov (to bude ale tak ako ma nastavene omega, ale aj tak by to malo byt uvedene v dakej pisomnej forme, nech viem, kde co hladat, ano?)

3. interne smernice

4. saldokonto (t.j. k zavazkovym, pohladavkovym uctom nie je vytlacena tato zostava, mam zato, ze to ma byt sucastou inventarizacie)

5. podklady k dph - ziadna zostava, kt. by bola "pofajkana" len rekapitulacie, kt. su vlastne totozne s tlacivom... akoze :eek:

6. inventarizacia uctov - je spravena ALE len pri: 323, 326, 365, 381 a potom su tam prilozene odsuhlasenia stavu zavazkov/pohladavok ale v chaotickom stave... pre mna inventarizacia znamena, ze si vytlacim hlavnu knihu k 31.12. a ked nevyuzijem pomocku z programu (omega), tak urobim zostavu, kde kludne aj na jeden papier ak to dovoli rozsah, postupne napisem cislo uctu, jeho stav a pod to rozpisem, co to predstavuje... pri zav/pohl vytlacim saldokonto neuhradenych dokladov z programu a prilozim... ku 132 prilozim zostavu "stav skladu k 31.12." ... len to by pani uctovnicka aj musela na 132 uctovat... pretoze je uctovane na 131!!!!! uctuju sposobom B a ona to proste nauctovala z 504 na 131 ...

Takze ziadam toto vsetko dolozit... som zvedava na reakciu... ak daka bude ovsem...

Nasla som aj preberaci protokol, v kt. je uvedena evidencia dph, ale to je len ta spominana rekapitulacia nie ten zoznam dokladov v danom obdobi... to by som este ozelela... ale nic z vyssie spomenuteho tam neni... takze sa nemozu ani vykrutit ze to dali, lebo to uvedene nie je... a aj cenu a kukam ako puk... cena je stanovena za pocet zapisov v denniku, kde omega v pohode zauctuje jednu fa aj na 4 zapisy!!!! otazna je aj opravnenost vysky faktury kedze tu zalohu uctovnictva nedali a klient si to ani nevie overit...

som zhrozena...
zk24
06.09.10,18:24
Tieto vsetky veci ti chybaju za rok 2009 alebo aj rok 2010?

Co sa týka císlovania dokladov, tak cislovanie by mohlo byt sucastou internych smernic... osobne vsak vopred tipujem, ze ziadne smernice neexistuju.

Take veci ako uctovy rozvrh más?


Ale odplatu za uctovnicke sluzby by som neriesila... to bolo na ich dohode... ci to je vela alebo malo zistis az ked budes dlhsie pre klienta pracovat.... mozno sa s nim namakas 3x tolko ako s inymi.... Ja kvoli jednemu klientovi pretelefonujem mesacne snad tisic korun (co ho nahanam na podpisy a podobne veci.... je to velmi individualne a je to na dohode). Urob si obraz a podla toho sa zariad sama ;)
andreaS
06.09.10,18:38
toto mi chyba, aby som si vobec mohla otvorit uctovne knihy v roku 2010.

Cenu ja s nimi neriesim, to som sa nad tym len pozastavila.

Mojou ulohou je douctovat 2010 (veeeelmi malinko dokladov a aj to len 1.q, druhy nic, v tretom bude este menej ako v prvom) a tuto firmu zlikvidovat, resp. nachytat na likvidaciu a firma svoje podnikanie ukonci.

Mam len velmi chabu inventarizaciu /mimochodom nazvanu inventura ;) / a dennik uctovnych zapisov, hlavnu knihu otvorenie, zatvorenie, knihu zavazkov ale kompletnu... proste neni to tak, aby to bolo jasne komukolvek kto tie doklady chyti do ruky... predovsetkym danovaci... uvidia chaos tak im bude jasne, ze nieco najdu...

Rovnako tipujem, ze o internych smerniciach ani nechyrovali...

Este si citam tu ich zmluvu, kde je napisane okrem ineho toto:

Spracovanie uctovnictva pozostava z nasledujucich cinnosti:
1. kontrola nalezitosti dokladov a ich formalnej spravnosti
2. komplexne spracovanie podvojneho uctovnictva v sulade s platnymi pravnymi predpismi v oblasti uctovnictva a dani
3. priprava podkladov a vypracovanie danoveho priznania k dani z prijmu PO

povinnosti odberatela:
- individualne si zabezpeci vedenie potrebnych evidencii, ako napr. pokl.knihu, skladovu evidenciu (to si robil) a pod. (akoze ake podobne?)
- doklady predlozene k zauctovaniu musia obsahovat vsetky nalezitosti zodpovedajuce ustanoveniam platneho zakona o uctovnictve, dph, sprave dani a poplatkov (toto si podla mna odporuje s bodom 1 vyssie)

Mne aj ta zmluva pride vskutku podivna...

ps: dufam, ze tymto nic neporusujem, ak ano, zmazem...
zk24
06.09.10,18:45
toto mi chyba, aby som si vobec mohla otvorit uctovne knihy v roku 2010.

Cenu ja s nimi neriesim, to som sa nad tym len pozastavila.

Mojou ulohou je douctovat 2010 (veeeelmi malinko dokladov a aj to len 1.q, druhy nic, v tretom bude este menej ako v prvom) a tuto firmu zlikvidovat, resp. nachytat na likvidaciu a firma svoje podnikanie ukonci.

Mam len velmi chabu inventarizaciu /mimochodom nazvanu inventura ;) / a dennik uctovnych zapisov, hlavnu knihu otvorenie, zatvorenie, knihu zavazkov ale kompletnu... proste neni to tak, aby to bolo jasne komukolvek kto tie doklady chyti do ruky... predovsetkym danovaci... uvidia chaos tak im bude jasne, ze nieco najdu...

Aha, rok 2010 sa ešte nezacal? Spominas vsak ze su platcami DPH? S tymto nemaju problem?

Ked len zacínas rok 2010, tak co sa tyka cislovania myslim ze zacnes aj tak svoje - od zaciatku....

Drzim palce, aby si nezistila take veci ze treba robit opravne DP za rok 2009 :D
andreaS
06.09.10,18:49
dph 1q 2010 som urobila aj bez toho, vsak k tomu to nebolo treba ;), 2q ziadny pohyb... 3q vystavila som jednu fa a ani ta nevstupi do dph... takze opat 3q = 0 ...

akurat potrebujem poriadnu inventarizaciu, aby som otvorila 2010 (dohodila tie stavy) a nachystala podklady k likvidacii....

dodatocne priznania riesit nebudem, nemam to ani ako zistit, jedine, ze by som vsetko dodatocne nahodila od 2008... a to nemam v umysle a ani oni to neziadaju...
zk24
06.09.10,18:49
povinnosti odberatela:
- individualne si zabezpeci vedenie potrebnych evidencii, ako napr. pokl.knihu, skladovu evidenciu (to si robil) a pod. (akoze ake podobne?)



No moji klienti si sami vedu evidenciu cestovnych prikazov, knihu jazd ... na toto nemam dosah... mozno aj toto je "a pod.".



- doklady predlozene k zauctovaniu musia obsahovat vsetky nalezitosti zodpovedajuce ustanoveniam platneho zakona o uctovnictve, dph, sprave dani a poplatkov (toto si podla mna odporuje s bodom 1 vyssie)

Mne aj ta zmluva pride vskutku podivna...

ps: dufam, ze tymto nic neporusujem, ak ano, zmazem...

Ja mám v zmluve nieco "podobne", a teda ze nezodpovedam za nimi vystavene doklady - ja ich sice okontrolujem, ale kedze mi ich prinesu dva mesiace po vystaveni, tak nezodpovedam za to ako ich vystavili... ja ich okontrolujem a potom zauctujem.... teda zauctujem az take ktore su spravne, ale za ich spravne vystavenie nezodpovedam.... /teda u akeho klienta, lebo niektori si chcu sami vystavovat faktury, a niektori to nechavaju na mna vsetko/
andreaS
06.09.10,19:06
to mi je jasne ;)

ale podla mna by v zmluve malo byt vsetko uvedene jednoznacne a nie pouzivat "a pod" pri vymenovani dokladov, kt. si ma on viest sam... ta zmluva je na dve strany a su v nej rozne chyby (ako napr. poradove cisla bodov.. postupnost 1,2,3,5,6 ... nevravim, ze je to vazna chyba, ale nemala by tam byt)

no nic, pockam, co klient vybavi a podla toho pojdem dalej...

ale tipujem, ze nebudu ochotni... :(
nika.sum
10.09.10,20:15
Kočky ja ked som preberala jednu firmu po uctovnej firme tiez som nedostala ziadnu smernicu. Tu na porade, ked som si zistovala, ci si mam pravo ziadat smernicu za predch.zdanovacie obdobie, bolo mi povedane, ze nie. Ja si mam spravit svoju platnu od zaciatku toho obdobia kt. uctujem ja.
andreaS
14.09.10,07:57
tak som dnes dostala chybajuce veci zo zoznamu...

nadalej nemam inventarizaciu tak ako sa ma robit, ale len vytlacene z programu, kde je uvedeny uctovny stav na danom ucte a jeho skutocny stav ale v popise neni o tom ani tuk... viditelna neznalost programu (ked uz to program ponuka, tak to vyuzijem na maximum, ale ani len v primitivnej tabulke v exceli alebo hoci aj rucne na papieri to nevedia urobit... strci hlavnu knihu a ma to v pazi... :mee: takyto by uctovat nemali ... )

a smernice mi nejake dala, na moje pocudovanie...

este to stara uctovnicka okomentovala, ze pytam veci, akoby som cerstvo skoncila skolu... dobre nie??!!!