hackra
02.09.10,14:44
Dobrý deň, som prenajímateľom obchodných priestorov. Mám nájomníka ktorý dlhodobo mešká s úhradov nájomného. Chcem sa vyhnúť situácii, že nájomník sa jednoducho po výpovedi zbalí a odíde bez zaplatenia dlžnej čiastky. Existuje zákonná možnosť zadržať nájomníkovi tovar a vybavenie predajne do zaplatenia celej dlžnej čiastky ? Napríklad zapečatením obchodného priestoru, prípadne výmenou zámku ? Ďakujem za odpoveď.
profesional
03.09.10,17:14
1. Vymenit zamok bezdovodne nemozes ak existuje platna najomna zmluva. Vymenit ho mozes az potom ked dojde k jej pravoplatnemu ukonceniu. Ak zakaznik neplati, tak je tu ista moznost odstupit od zmluvy (zavisi od toho ako je zmluva postavena).

2. Zadrzne pravo je upravene Obcianskym zakonnikom ktory sa v tomto pripade pouzije subsidiarne k Obchodnemu zakonniku. V pripade ak ti je dlzny najomnik financne plnenie, tak mozes vykonat tzv. zadrzanie veci. Ma to niekolko zakladnych podmienok:

A. Zadrzanie je mozne vykonat iba na veciach v primeranej hodnote k pohladavke koli ktorej zadrzne pravo uplatnujes.

B. Zadrzanie veci musis pisomne oznamit tomu koho veci zadrziavas.

C. Zodpovednost za zadrzane veci pocas zadrzania preberas v plnej miere. Takze ak ide napriklad o tovar podliehajuci skaze, moze to byt problem.

So zadrznym pravom velmi opatrne. Ak neurobis vsetko tak ako mas, skoncis na krku s trestnym stihanim pre zatajenie veci, pripadne kradez.