monyque
02.09.10,15:05
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť niektoré veci :
podnikateľ (štvrťročný platca DPH, JÚ) kúpil auto, podotýkam za nízku obstarávaciu cenu, okolo 700eur s DPH od inej firmy. Kúpil ho v júli. Auto stálo, opravovalo, servisovalo sa, apod. V septembri ho podnikateľ chce zaradiť do podnikania, prepísať značky a prihlásiť na IČO, apod.
Moje otázky sú:
1. Keďže je cena nízka, môže sa jednoarazovo odpísať, nemusí sa zbytočne odpisovať 4 roky?
2. Ako prebehne zaradenie z hľadiska účtovníctva? náklady na kúpu VNZD a jednorazový odpis VOZD? alebo sa mýlim?
3. Ak sa nemýlim má nárok na odpočet DPH po novom, však?

Nie je mi to celkom jasné, veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Prosím poraďte!
ESTER
08.09.10,07:30
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť niektoré veci :
podnikateľ (štvrťročný platca DPH, JÚ) kúpil auto, podotýkam za nízku obstarávaciu cenu, okolo 700eur s DPH od inej firmy. Kúpil ho v júli. Auto stálo, opravovalo, servisovalo sa, apod. V septembri ho podnikateľ chce zaradiť do podnikania, prepísať značky a prihlásiť na IČO, apod.
Moje otázky sú:
1. Keďže je cena nízka, môže sa jednoarazovo odpísať, nemusí sa zbytočne odpisovať 4 roky?
2. Ako prebehne zaradenie z hľadiska účtovníctva? náklady na kúpu VNZD a jednorazový odpis VOZD? alebo sa mýlim?
3. Ak sa nemýlim má nárok na odpočet DPH po novom, však?

Nie je mi to celkom jasné, veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Prosím poraďte!

Hmotný majetok sa odpisuje ak má cenu 1700 Eur a vyššiu. Daňovník sa však môže rozhodnúť, že aj majetok v cene 1700 Eur a nižšej zaradí do dlhodobého majetku a bude ho odpisovať. Záleží na tvojom rozhodnutí. Ak ho nechceš považovať za dlhodobý majetok a chceš ho dať celý naraz do daňových výdavkoch budeš ho považovať za zásobu. V tomto prípade ho zaeviduj na kartu drobného hmotného majetku. Ak vieš že vstupná cena auta neprevýši 1700 Eur všetky výdavky môžeš hneď pri preplatení účtovať vo VOZD. Po zaradení auta do užívania na karte drobného hmotného majetku uveď dárum zaradenia do užívania. Pri osobnom aute je od 1.1.2010 ak si platiteľom DPH nárok na odpočet DPH.
monyque
08.09.10,09:57
ďakujem veľmi pekne za odpoveď