SamuelSK
02.09.10,17:24
Dobry den,

Predpokladajme ze predajca chce predat byt, ktory zdedil. V liste vlastnictva vlastny dany byt ani nie dva roky (trvaly pobyt tam pravdepodobne nemal). Byt chce predat za 100 Eur. Bude z tohoto predaja platit 19 Eur, alebo vypocita sa to inym sposobom?
Scenar 2:
Predpokladajme ze predajca chce predat byt, mal od bytoveho druzstva. Nemal ho ani 2 roky napisany na svoje meno. Chce ho predat za 100 Eur, tu tiez plati 19 Eur dan, alebo inu sumu?
Scenar 3:
Predpokladajme ze predajca chce predat byt, ktory zdedil a mal ho od bytoveho. Chce za neho 100 Eur, plati 19 Eur dan?

Pointa tych 3 scenarov je, ze nie som si isty ako sa k tomu bytu dostal. Nie som si isty od koho ho zdedil, no pravdepodobne od niekoho z rodiny. 100 Eur je fiktivna suma, aby sa lahsie pocitalo v tomto priklade.

Dakujem
Oliwa
02.09.10,18:58
mimotemy Sorry, Ty si predávajúci, kupujúci, máš záujem o zníženie deficitu štátneho rozpočtu, si novodobý Dietl alebo Ťa len zaujímajú modelové situácie? Prepáč, ale nedalo mi nespýtať sa... ;)
Inak šťastný každý, kto niečo zdedí... samozrejme okrem dlhov a chorôb. Nerozumiem celkom, o čo Ti ide - ak by som ja zdedila byt, s radosťou by som zaplatila tých 19 % - aj keby som si mala požičať /v prípade, že by sa jednalo o niekoľkomiliónový byt napr. v centre Prešporku.../ :)
SamuelSK
02.09.10,19:55
Ja som potencionalny kupujuci, avsak predavajuci nie je stastny za tuto dan, tak sa preto snazim zistit ake su moznosti... Predavajuci (neslovak, zalezi na tom?) bude pravdepodobne chciet "na zmluve" nie plnu ciastku bytu, alebo podobne... Ja by som take nieco nechcel, kedze je to nebezpecne...
gilda
03.09.10,04:19
Ak predávajúci dedil po príbuznom, prebehlo dedičské konanie. Po správoplatnení osvedčenia o dedičstve je možné previesť zmenu vlastníctva nehnuteľnosti. Je predávajúci jediným dedičom? V prípade, že nehnuteľnosť vlastní viac dedičov predpokladám, že nebude až tak jednoduché "špekulovať", ak ostatní vlastníci nebudú so zmluvou súhlasiť. Pokiaľ je prax iná, tiež ma zaujímajú skúsenosti s týmto problémom. Dôvodom, že predávajúci pristupuje k predaju v relatívne krátkej dobe, môžu byť aj náklady spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti.
SamuelSK
03.09.10,06:20
Byt vlastnia dve osoby (jeden dedic a druhy partner tej osoby)...
Chobot
03.09.10,08:29
Byt vlastnia dve osoby (jeden dedic a druhy partner tej osoby)...

A ten partner ako nadobudol vlastníctvo bytu? Veď ten nemohol dediť!
Oliwa
03.09.10,08:33
Žeby napr. darovaním?...
SamuelSK
03.09.10,08:35
Tak to netusim.. Ale spominali bytove a dedicstvo, ale tak popletene to hovorili, ze raz tak a raz tak.. Aj cena ve velmi dobra, preto sa mi to nepozdava, ci v tom nebude nejaky hacik, alebo co..
Chobot
03.09.10,08:43
Tak to netusim.. Ale spominali bytove a dedicstvo, ale tak popletene to hovorili, ze raz tak a raz tak.. Aj cena ve velmi dobra, preto sa mi to nepozdava, ci v tom nebude nejaky hacik, alebo co..

Aj tak nechápem, prečo teba trápi, či vôbec a akú vysokú daň z príjmu budú platiť, ak byt predajú. Ty ho kúp za dohodnutú cenu a ostatné je už ich starosť (pokiaľ to nie sú samozrejme tvoji príbuzní, ktorým chceš pomôcť radami).

Bez toho, aby sme vedeli, kedy a akým spôsobom nadobudli vlastníctvo, koľko tam mali trvalé bydlisko; a v prípade dedenia ako dlho tam mal poručiteľ trvalý pobyt, nevieme zodpovedať, či budú musieť platiť daň.
SamuelSK
03.09.10,15:47
Byt bol na nich prepisany pred 1,5 rokom (Trvaly pobyt asi 0 rokov). Predtym bol bytovy, no (vlastnila) zila tam pribuzna (neviem aka) jedneho z majitelov a tak si ho prepisali na seba (alebo najskor zdedili). Nerozpraval som sa piramo s majitelmi, lebo su mimo Slovenska, ale len so sprostredkovatelom (ktory chce asi 15% proviziu, majitel o nej nevie). Nasiel som tuto ponuku len v online inzerate.

Mne ide skor o to ci je to legalne, zaplatit 20% z hodnoty bytu a zvysok platit "na ruku", alebo ak uz "pololegalne", tak ci je to pre mna bepzecne, ci mozu dost za rok a povedat ze som ich "okradol" s 80% hodnoty bytu a podobne.

EDIT:
No a preco ma to trapi.. lebo oni chcu zaplatit co najmenej dani, kedze o to nevedeli udajne a boli sokovany ze 1/5 by museli obetovat na dane, ten byt je relativne lacny sam o sebe. (v podstate je asi 5-8% pod cenu). A zistujem ako to vlatne chodi, aby som sa nezamotal do nejakej nekalej cinnosti.
Chobot
03.09.10,20:36
Byt bol na nich prepisany pred 1,5 rokom (Trvaly pobyt asi 0 rokov). Predtym bol bytovy, no (vlastnila) zila tam pribuzna (neviem aka) jedneho z majitelov a tak si ho prepisali na seba (alebo najskor zdedili). Nerozpraval som sa piramo s majitelmi, lebo su mimo Slovenska, ale len so sprostredkovatelom (ktory chce asi 15% proviziu, majitel o nej nevie). Nasiel som tuto ponuku len v online inzerate.

Mne ide skor o to ci je to legalne, zaplatit 20% z hodnoty bytu a zvysok platit "na ruku", alebo ak uz "pololegalne", tak ci je to pre mna bepzecne, ci mozu dost za rok a povedat ze som ich "okradol" s 80% hodnoty bytu a podobne.

EDIT:
No a preco ma to trapi.. lebo oni chcu zaplatit co najmenej dani, kedze o to nevedeli udajne a boli sokovany ze 1/5 by museli obetovat na dane, ten byt je relativne lacny sam o sebe. (v podstate je asi 5-8% pod cenu). A zistujem ako to vlatne chodi, aby som sa nezamotal do nejakej nekalej cinnosti.

No, ak na zmluve oficiálne zaplatíš 20% ceny bytu a 80 % dáš keš na ruku mimo zmluvy, tak si spolupáchateľom daňového podvodu. Ale aby som ťa zase len nestrašil, tak vedz, že v praxi sa to tak robí dosť často.

Určité riziká z toho plynú aj tebe - z daňového hľadiska ale určite menšie, ako predávajúcemu. Skôr by si mal problém, keby si napr. z nejakého dôvodu musel ten byt vrátiť (napr. nevyjasnené vlastnícke práva a súdnou cestou by byt získal pravý majiteľ), tak by si mohol nárokovať od predávajúceho len tú sumu, čo je v zmluve, pretože za tú cenu si byt oficiálne kúpil.

Alebo keby si chcel odstúpiť od zmluvy (napr. byt v havarijnom stave), tak by si mohol prísť o tých 80%. Ale ak je byt v poriadku, dá sa s tým rizikom žiť. Aj brat tak predal dom - len ten pomer bol iný, tuším 2/3 boli v zmluve (jeho obstarávacie náklady na výstavbu) a 1/3 mimo zmluvy (jeho zisk).
SamuelSK
05.09.10,16:29
No to riziko je potom relativne male, ale ak taka situacia nastane tak to bude velmi velmi draha chyba :)
SamuelSK
09.09.10,06:26
No ono to bolo tak, ze to zdedili po babke a v tom case to bol druzstevny byt, potom ho rovno odkupili... Teraz navrhli 1/3 do zmluvy a zvysok cez nejaky prijmovy/vydavkovy doklad, cize by to bolo len medzi nami dvoma (predavajuci a kupujuci). Co ma zaujima je, ci je to dostatocne bezpecne pre mna, ked by sa snazili o nejaky podvod za par mesiacov, alebo ak by sa ohlasil realny majitel a podobne. Alebo ziskal by som spat potom len to co je v zmluve?
Chobot
09.09.10,08:32
No ono to bolo tak, ze to zdedili po babke a v tom case to bol druzstevny byt, potom ho rovno odkupili... Teraz navrhli 1/3 do zmluvy a zvysok cez nejaky prijmovy/vydavkovy doklad, cize by to bolo len medzi nami dvoma (predavajuci a kupujuci). Co ma zaujima je, ci je to dostatocne bezpecne pre mna, ked by sa snazili o nejaky podvod za par mesiacov, alebo ak by sa ohlasil realny majitel a podobne. Alebo ziskal by som spat potom len to co je v zmluve?

Ak chystajú podvod, tak pre teba to nie je bezpečné nikdy.

Ak vedome pôjdeš do takého protiprávneho konania, musíš rátať s rizikom a prípadne s následkami. Vopred je ťažné povedať, čo sa stane a ako sa zachovať, prípadne čo môžeš stratiť.

Skôr si ale myslím, že chcú stlačiť oficiálnu cenu čo najnižšie, aby neplatili daň z príjmu. Netvrdím, že nemôžeš ísť do takéhoto konania, ale ideš do toho vedome a z vlastnej vôle. Nikoho potom nemôžeš viniť, že ťa nevaroval.

Na tvojom mieste by som si dobre overil, či predávajúci sú skutočne vlastníkmi bytu (cez www.katasterportal.sk) a taktiež, či predávajúci nevystupujú pod falošným menom (napr. vieš, kde bývajú? Si si istý, že je to ich pravé meno? Že sa napr. len nevydávajú za toho človeka, čo je vlastníkom?)

Ak sa chceš poistiť, tak tú 1/3nu im daj pri podpise zmluvy a zvyšok dohodni tak, že dáš im to, až budeš mať LV na tvoje meno.

Alebo im to daj pri podpise zmluvy na nejaký ich termínovaný účet v banke a peniaze si vinkuluj v tvoj prospech. Tak síce budú mať peniaze na svojom účte, ale v prípade problémov ich nebudú môcť vybrať a utiecť. Budú na účte, kým by sa prípadný spor nevyriešil.

Ak nebudú problémy, tak vinkuláciu môžeš zrušiť po tom, čo ti kataster zapíše vlastníctvo bytu.