dankamat
02.09.10,17:56
Prosím poraďte mi čím mám "zakryť" susedovu stenu :confused:, ktorá nepôsobí esteticky na našej pekne upravenej záhradke. Ide o veľký priestranný dvor na chatke, takže by to malo byť niečo také "chatkovské".
Táto stena je akási bývalá maštaľ. Od tejto budovy pokračuje drevený plot, na ktorom máme naťahaný brečtan, preto by som prijala iné nápady :rolleyes:
Ďakujeeeem :)
mamina h.
02.09.10,15:58
Ja by som to urcite riesila zelenou, co tak nechat to obrast napriklad brectanom? :)
durisovad
02.09.10,17:02
Pomerne rychlo rastie popinava rastlina, ktoru ja volam psie hrozno, od jari ma pekne zelene velke listy, na jesen sa krasne sfarbia na cerveno, ale na zimu opadaju. Brectan je zeleny stale, ale rastie zo zaciatku pomerne pomalicky. Doporucovala by som ale suseda sa opytat, ci by mu obrastenie jeho steny nevadilo. V pripade, ze to povoli, spisala by som s nim kratky zapis, aby sa neskorsie nestazoval, ak by sa mu to rozlezalo v hlave.
alabut
02.09.10,17:13
Ja by som pokracoval s tym plotom dalej. :-)
arizona
02.09.10,17:26
Ja by som to urcite riesila zelenou, co tak nechat to obrast napriklad brectanom? :)
Netreba zabudnúť, že dom je susedov. Takže popínavky jedine s jeho súhlasom.
Nedávno tu bola téma,ale z opačnej strany..."čo robiť, ked mi sused nasadil brečtan tesne za domom" .

pozri sem, je tam zopár tipov
http://www.porada.sk/t140605-opticke-zakrytie-susedovej-stavby.html
ubka
02.09.10,17:27
asi to nie je také jednoduché, dohovie, či sused bude súhlasiť, aby po jeho dome ťahal brečtan.
Ja by som naťahala zelené siete, kým vyratie napríklad pred ne posadený tis stálozeleny
Oliwa
02.09.10,18:45
V prípade, ak by sused nesúhlasil, možno napr. pol metra od jeho domu /keďže miesta ako píšeš máš dosť/ natiahnuť obyčajné lacné pletivo, po ktorom sa Ti môže ťahať už vyššie spomínané "psie hrozno" - resp. divý vinič. Na jar Ti narastie, zakryje celý plot a na jeseň bude krásne sfarbený. V zime síce opadne, ale ak tam nechodíte tak často ako v lete a na jeseň, tak to nevadí...A bude aj vlk sýty, aj ovca celá... Na svojom pozemku si to predsa môžeš dovoliť... Finančne nenáročné, estetické a účelné... Len tam prosím Ťa nenaťahajte tú zelenú pásovinu ako na tenisové kurty - to ja fakt nemusím, a hlavne na dedine to vyzerá dosť divne... a prípadné bambusové rohože tiež nedoporučujem, nevydržia pekné dlhšie ako rok-dva a potom pôsobia skôr otrasne, ako okrasne...
susann2
05.09.10,09:03
Tých možností je viac. Ja sa snažím pokiaľ možno spojiť príjemné s užitočným. Prvá možnosť ale je, spýtať sa suseda, či s tým mieni niečo robiť. Ked povie, že nie tak nech sa vyjadrí k tomu, či by mu nevadilo, ked by ste na múr opreli pletivo /s väčšími okami/ a ťahali po ňom napr. mini kiwi, dobre sa rozrastá. Nemám nič proti brečtanu, ale nie je z neho žiaden úžitok. Ja by som sa však priklonila k druhej možnosti, nikoho sa nič nepýtala a zasadila k tomu múru napr. liesku alebo drieň alebo podobné vysoké kry, tak asi na vzdialenosť 1,5 až 2 m od múru, aby ked sa rozrastú dosiahli až k samému múru. Sú to husté kry, aj ked opadajú na zimu, nevyzerá to zle. Nebude to vyrastené hned, ale časom nebude vidieť žiaden susedov škaredý múr. Ja tiež riešim podobné problémy, teraz idem objednávať nie síce k múru ale k plotu od suseda japonský drieň, mal by byť 3 až 5 m vysoký. Vždy sa dá niečo vymyslieť.
buchač
05.09.10,09:13
Tých možností je viac. Ja sa snažím pokiaľ možno spojiť príjemné s užitočným. Prvá možnosť ale je, spýtať sa suseda, či s tým mieni niečo robiť. Ked povie, že nie tak nech sa vyjadrí k tomu, či by mu nevadilo, ked by ste na múr opreli pletivo /s väčšími okami/ a ťahali po ňom napr. mini kiwi, dobre sa rozrastá. Nemám nič proti brečtanu, ale nie je z neho žiaden úžitok. Ja by som sa však priklonila k druhej možnosti, nikoho sa nič nepýtala a zasadila k tomu múru napr. liesku alebo drieň alebo podobné vysoké kry, tak asi na vzdialenosť 1,5 až 2 m od múru, aby ked sa rozrastú dosiahli až k samému múru. Sú to husté kry, aj ked opadajú na zimu, nevyzerá to zle. Nebude to vyrastené hned, ale časom nebude vidieť žiaden susedov škaredý múr. Ja tiež riešim podobné problémy, teraz idem objednávať nie síce k múru ale k plotu od suseda japonský drieň, mal by byť 3 až 5 m vysoký. Vždy sa dá niečo vymyslieť.

...nech sa vyjadrí k tomu , že mu nahodíš omietku ...nech si len vyberie ešte aj odtieň farby...;)
No a plot ???
Samozrejme , že by som začal od nova ...pekné dosky ...samozrejme , tiež podľa výberu pána suseda ...:rolleyes:
O nákladoch ani nevravím , je predsa jasné , že by to šlo na vrub realizátora úprav ...;):D:D:D:D:D

Ozaj , aj strecha na tej "maštali ?" je nejaká pofidérna ...tiež by som sa bál popod ňu chodiť ...:---
wagner
05.09.10,16:27
A čo takto vysadiť takýto živý plot. Narastie Ti za dva roky a máš pokoj.
durisovad
05.09.10,17:43
Zivy plot je pekny, aj kapusty pod nim.
legolas
06.09.10,05:47
..myslím, že neurazím ak poviem, že aj vy tam nemáte ktovie aký super poriadok..., ale najvhodnejšie je vysadiť pozdlž plota tuje ktoré po čase budete stríhať do určitej výšky..., samozrejme najsamprv oplotiť ..., stále treba pamätať aj na to, či tie popínavé rastliny nebudú sa poplazmi dostávať aj do jeho záhrady čo by mohlo dôjsť k tomu, že sused by to postriekal nejakou chemikáliou a tebe by potom tie rastliny vyhynuli....
JankaII
06.09.10,06:08
teda ,legolas neviem podľa čoho usudzuješ ,že tam nemajú poriadok...ja vidím Čov a šnúry na prádlo...???
wagner
06.09.10,18:19
Zivy plot je pekny, aj kapusty pod nim.

Kapusta je už v sude:), živý plot rastie ako zdivený. Stále prší, má veľa vlahy a stále ho musím strihať. Keď ho nechcem strihať zo žeriavu:D:D ale z rebríka, nemôžem ho pustiť vyššie.:D
bettylou
08.09.10,16:07
žvý plot je super, len treba mať na mysli, ak sused bude chcieť ten múr opraviť, aby sa skrz ten živý plot dostal s svojmu domu

mimotemy a čo tak GRAFFITY?