Anna1974
02.09.10,23:57
Chcem sa opýtať na jeden problém, na ktorý neviem jednoznačne reagovať a navigovať klienta.
Klient - švajčiarska spoločnosť je materskou spoločnosťou slovenskej s.r.o., doplnujem 100% vlastníkom.Dováža si materiál zo Švajčiarska na SR, kde si ho predá, použije lacnú slovenskú pracovnú silu a potom ho odkúpi naspäť vo forme vyrobených výrobkov.
Nastala situácia, ked dovezený materiál na SR sa spracoval, vyrobili sa výrobky, teda v slovenskej réžii, pracovnej sile s použitím aj materiálu nakúpeného v SR,ale toho v menšej miere a švajčiarska materská firma ale dala taký pokyn,že sa tieto výrobky vyviezli do Anglicka jednej anglickej firme, iba na základe proformy faktúry s tým, že vyšlú celkovú faktúru vystaví materská švajčiarska firma,nie skutočný dodávateľ, teda sloveská s.r.o.
Čo si vy o tomto kroku celkovo myslíte?
Moj názor je,že švajčiari pochybili, pretože ak by oni v skutočnosti vyvážali tie výrobky, tak by anglická strana platila clo. Nie? Vývoz na základe proforma faktúry, síce s oslobodením podľa § 43,ale tu sa tento paragraf nemože aplikovať, ked faktúruje si za tovar švačiarska firma. Angličanom ani nevadí,že majú tovar s CMR slovenskou,ale faktúra je švajčiarska.
Slovenská firma iba vystaví potom faktúru švajčiarskej za tovar, ktorý sa v skutočnosti vyviezol do Anglicka.
Riadny guláš, ale taká realita...čo si o tomto myslíte?
Ja si myslím,že toto neni dobre a su porušené zákony. :confused:
Dakujem za každý názor
dufulus
03.09.10,06:59
toto by som skôr riešil v sekcii DPH, ako je to tam potom s DPHčkou...či by sa to dalo evidovať ako trojstranný obchod, kedy slovenská firma dodala tovar priamo do anglicka, hoci ho fakturuje švajčiarska...a zas švajčiarsko je mimo EÚ...
CLO tam určite nie je, keďže ide o anglickú firmu - je v EÚ...ale čo so švajčiarmi, či oni nemusia precliť...alebo...

ale to sú len moje také základné úvahy zrána :( ale nestretol som sa ešte s týmto
nika.sum
07.12.10,12:39
Ahoj, nechcem otvarat novu temu (ani neviem ako by som ju nazvala). Moja otazka.
Firma A ma uzatvorenu zmluvu s firmou B, v zmluve je uvedene, ze fakturovat sa bude vzdy po vykonani urcitych prac - vyfakturuje prace vykonane za mesiac 11-12/2010. Ale...firma A ma na tieto prace subdodavatela firmu C a s nim ma uzatvorenu zmluvu, kde sa uvadza, ze fakturovat sa bude po odovzdani diela. Firma C vyfakturuje v 03/2011.
Z pohladu firmy A je danovym prijmom za r. 2010 faktura vystavena firme B (samozrejme faktura za obdobie r.2011 bude dan.prijmom r.2011), ale faktura vystavena firmou C je pre nu danovym vydavkom az v r. 2011. Je to tak spravne?
IvoM
07.12.10,14:38
Určite nie, súvisiace náklady a výnosy musia byť v jednom účtovnom období, tu by som v roku 2010 cez ID účtoval rezervu na služby od firmy C alebo by som to riešil cez účty časového rozlíšenia.
nika.sum
07.12.10,15:06
Určite nie, súvisiace náklady a výnosy musia byť v jednom účtovnom období, tu by som v roku 2010 cez ID účtoval rezervu na služby od firmy C alebo by som to riešil cez účty časového rozlíšenia.

Aj mne to neslo do hlavy, ale dostala som jednu mylnu informaciu. Uctovat mozem cez 323. A neviete mi poradit. Ked teraz firma A nie je platitel DPH , ale v case vystavenia faktury firmou C uz bude platitelom DPH, ako treba riesit s DPH?
IvoM
07.12.10,16:05
Rezerva sa tvorí na základe dostupných informácii v čase účtovania takže keď viem že A bude plátca DPH keď obdrží faktúru od C tak A by mala tvoriť rezervu v hodnote bez DPH, keďže DPH v roku 2011 už nebude pre A nákladovou položkou.
nika.sum
07.12.10,16:58
Rezerva sa tvorí na základe dostupných informácii v čase účtovania takže keď viem že A bude plátca DPH keď obdrží faktúru od C tak A by mala tvoriť rezervu v hodnote bez DPH, keďže DPH v roku 2011 už nebude pre A nákladovou položkou.

a nebude treba rozpocitavat fakturu od C co sa tyka DPH casovo rozlisit na obdobie ked nebolo A platitelom DPH a ked bolo. Alebo ak vcase vyuctovania, odovzdania diela bude A platitelom moze si celu DPH odpocitat?
Je to mozno hlupa otazka, ale viem, ze napr. pri mobile ak prechadza z obdobia ked nie je platitelom do obdobia ked sa stal platitelom, tak sa to rozpocitava.

Neviete mi s tymto poradit?