b.anita
09.11.05,09:27
Ako je to so zápočtom rokov súkromného podnikateľa - živnostníka?
Ide o to, že živnosť bola ukončená a bývalý živnostník nastupuje do zamestnania a zamestnávateľ od neho žiada zápočet rokov? Kde ho získať? Kde hľadať ďalšie informácie?
Monika Kováčová
09.11.05,08:29
Zápočet pre SZČO vystavuje sociálna poisťovňa, prísl. pobočka v mieste trvalého bydliska podnikateľa. V minulosti si to podmieňovali uhradením všetkých nedoplatkov za soc. poistenie. Neviem či to je ešte podmieňované.
stdr
11.11.05,12:37
Zápočet pre SZČO vystavuje sociálna poisťovňa, prísl. pobočka v mieste trvalého bydliska podnikateľa. V minulosti si to podmieňovali uhradením všetkých nedoplatkov za soc. poistenie. Neviem či to je ešte podmieňované.

Vystavuje zápočet rokov Sociálna poisťovňa aj v prípade, že neboli platené odvody? /nová živnosť/
Ak mám zápočet rokov z predchádzajúceho zamestnania - z Českej republiky, mám to zahrnúť do odpracovaných rokov? Ja myslím že nie...
účtovník 007
11.11.05,12:51
Vystavuje zápočet rokov Sociálna poisťovňa aj v prípade, že neboli platené odvody? /nová živnosť/
..
Ja som sa s takou podmienkou od SP nestretla. Aj môj manžel má nedoplatky v SP vzniknuté počas podnikania. :confused: Po nástupe do pracovného pomeru SP vystavila potvrdenie o odpracovaných rokoch. Vystavili mu doklad v ktorom bolo celé obdobie od začiatku podnikania až do dňa skončenia podnikania.
ajobs
11.11.05,12:53
Vystavuje zápočet rokov Sociálna poisťovňa aj v prípade, že neboli platené odvody? /nová živnosť/
...
Keď neboli platené odvody, nemá prečo SP vystaviť potvrdenie o zápočte rokov.
Keď sa neplatia odvody do SP, potom ani takéto obdobie sa nemôže započítať do obdobia dôchodkového poistenia, a taktiež poistenec nezíska za takéto obdobie osobný mzdový bod.
Janka6685
11.11.05,12:57
Keď neboli platené odvody, nemá prečo SP vystaviť potvrdenie o zápočte rokov.
Keď sa neplatia odvody do SP, potom ani takéto obdobie sa nemôže započítať do obdobia dôchodkového poistenia, a taktiež poistenec nezíska za takéto obdobie osobný mzdový bod.
Je to škoda:( , ale je to logické.
účtovník 007
11.11.05,12:59
Záleží, ako pochopíme výraz neboli platené odvody. Ak bol prihlásený podnikateľ do SP, ale nemá uhradené odvody, SP si má nedoplatok vymáhať. Nemá dôvod navydať potvrdenie. Ale ak nebol prihlásený do SP a ani nič neplatil, čo neviem ako sa mohlo stať, potom potvrdenie SP nevydá.
ajobs
11.11.05,13:02
stdr píše v príspevku č.3, že odvody neboli platené z dôvodu, že išlo o novú živnosť. Takže moja odpoveď bola na toto.
Janka6685
11.11.05,13:02
Záleží, ako pochopíme výraz neboli platené odvody. Ak bol prihlásený podnikateľ do SP, ale nemá uhradené odvody, SP si má nedoplatok vymáhať. Nemá dôvod navydať potvrdenie. Ale ak nebol prihlásený do SP a ani nič neplatil, čo neviem ako sa mohlo stať, potom potvrdenie SP nevydá.
Otázka bola asi smerovaná na prípad, keď začínajúci podnikateľ je prihlásený do sociálnej poisťovne, ale ešte si neplatí odvody, lebo sú len dobrovoľné.
Janka6685
11.11.05,13:03
stdr píše v príspevku č.3, že odvody neboli platené z dôvodu, že išlo o novú živnosť. Takže moja odpoveď bola na toto.
Odpovedali sme v rovnakom čase a presne to som myslela aj ja.
účtovník 007
11.11.05,13:11
Máte pravdu, v takom prípade je prihlásený a neplatí odvody. A SP nevydá potvrdenie.:(
stdr
14.11.05,06:44
Áno, mala som na mysli začínajúceho podnikateľa, ktorý ešte nie je povinný platiť odvody do SP.Táto doba sa teda do odpracovaných rokov - kvôli vyššej výmere dovolenky - nezahŕňa? Ani doba odpracovaná v Českej republike?
enad
13.01.06,13:22
Áno, mala som na mysli začínajúceho podnikateľa, ktorý ešte nie je povinný platiť odvody do SP.Táto doba sa teda do odpracovaných rokov - kvôli vyššej výmere dovolenky - nezahŕňa? Ani doba odpracovaná v Českej republike?

Mňa by tiež zaujímo, či sa začínajúcemu živnostníkovi,ktorí prvý rok podnikania nemusí platiť odvody a teda by si ich neplatil zaratáva táto doba ako odpracovaná
Janka6685
13.01.06,13:54
Mňa by tiež zaujímo, či sa začínajúcemu živnostníkovi,ktorí prvý rok podnikania nemusí platiť odvody a teda by si ich neplatil zaratáva táto doba ako odpracovaná

Prečítaj si príspevok 5, z ktorého vyplýva, že sa táto doba nezapočítava.
JankaO
13.01.06,14:25
Mňa by tiež zaujímo, či sa začínajúcemu živnostníkovi,ktorí prvý rok podnikania nemusí platiť odvody a teda by si ich neplatil zaratáva táto doba ako odpracovaná

Tak ako píše Janka6685
Prečítaj si príspevok 5, z ktorého vyplýva, že sa táto doba nezapočítava.

Ja len dodám, že ak chcete, môžte sa dobrovoľne poistiť a vtedy sa doba počíta.
mlyn16
13.01.06,14:49
Tak ako píše Janka6685
Prečítaj si príspevok 5, z ktorého vyplýva, že sa táto doba nezapočítava.

Ja len dodám, že ak chcete, môžte sa dobrovoľne poistiť a vtedy sa doba počíta.


Ja by som chcela tiež prispieť na túto tématiku, ale predsa na nárok RD nie je v zákonníku práca § 103 písané o poistnej dobe - to je kapitola pre nárok na dôchodok .t.j. on podniká a ja som zamestnaná to je doba pre nárok na riadnu dovolenku - doba zamestnania, živnosti.
ajobs
13.01.06,17:59
Ja by som chcela tiež prispieť na túto tématiku, ale predsa na nárok RD nie je v zákonníku práca § 103 písané o poistnej dobe - to je kapitola pre nárok na dôchodok .t.j. on podniká a ja som zamestnaná to je doba pre nárok na riadnu dovolenku - doba zamestnania, živnosti.

Ale nezapočítava sa ti toto obdobie ako obdobie dôchodkového poistenia - ak si neplatíš odvody na starobné poistenie.
Nárok na dovolenku je iná kategória, nesúvisí s platením odvodov do SP.
Tintina
14.01.06,13:56
Máte pravdu, v takom prípade je prihlásený a neplatí odvody. A SP nevydá potvrdenie.:(

Sociálna poisťovňa mi nevydala potvrdenie ani za obdobie, kedy som bola začínajúci živnostník, ktorý sa prihlásil ako dobrovoľne poistená osoba a poctivo si rok a pol (do predloženia prvého daňového priznania) platil všetky odvody. Potvrdenie mi vydala len na obdobie, kedy som už bola zo zákona o sociálnom poistení povinne poistená osoba. A mňa mi tiež zaujímalo, čo predložiť zamestnávateľovi ako zápočtový list na započítanie rokov na nárok na dovolenku. (na nič iné podľa mňa totiž zápočtový list neslúži)
ajobs
14.01.06,14:00
Sociálna poisťovňa mi nevydala potvrdenie ani za obdobie, kedy som bola začínajúci živnostník, ktorý sa prihlásil ako dobrovoľne poistená osoba a poctivo si rok a pol (do predloženia prvého daňového priznania) platil všetky odvody. Potvrdenie mi vydala len na obdobie, kedy som už bola zo zákona o sociálnom poistení povinne poistená osoba. A mňa mi tiež zaujímalo, čo predložiť zamestnávateľovi ako zápočtový list na započítanie rokov na nárok na dovolenku. (na nič iné podľa mňa totiž zápočtový list neslúži)

Ak si si platila dobrovoľné starobné a nemocenské poistenie, SP je povinná vydať o tom potvrdenie, pretože pri starobnom poistení sa toto obdobie započítava do obdobia dôchodkového poistenia a zaplatené odvody generujú osobný mzdový bod za obdobie platenia.
Keď ti v pobočke povedali (ústne), že nevydajú, napíš list, uvidíš, že to bude "iné kafe".