gimax
03.09.10,08:07
Dobrý deň, p. Ing. Sekerková,

Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Vysvetlenie problému:

P. XY – samostatne zárobkovo činná osoba má v majetku unimobunky, ktoré sa v roku 2000 doodpisovali. Boli na nich robené rôzne práce, výmena okien, podláh, čo sa účtovalo priamo do spotreby.
V súčasnosti chceme tento majetok previesť na s.r.o.- čku, kde jeden z dvoch konateľov je aj pán XY-szčo.
Ako najjednoduchšie sa dá previesť tento majetok?

1. Môžeme sa previesť tento majetok do sro-čky darovacou zmluvou?
2. Je potrebné pri darovaní odviesť DPH, ak áno čo bude tvoriť základ dane?
3. Môže sa zaúčtovať majetok do kapitálových fondov?
4. Potrebujeme znalecký posudok na darovaný majetok?
5. Aké údaje musí obsahovať darovacia zmluva?

Unimobunky už nemajú účtovnú hodnotu a preto ich v sro-čke nechceme odpisovať.

Chceme postupovať podľa zákona a nič neporušiť, preto Vás prosím o radu.

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem.
a_je_to
10.09.10,17:01
Dobrý deň, p. Ing. Sekerková,

Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Vysvetlenie problému:

P. XY – samostatne zárobkovo činná osoba má v majetku unimobunky, ktoré sa v roku 2000 doodpisovali. Boli na nich robené rôzne práce, výmena okien, podláh, čo sa účtovalo priamo do spotreby.
V súčasnosti chceme tento majetok previesť na s.r.o.- čku, kde jeden z dvoch konateľov je aj pán XY-szčo.
Ako najjednoduchšie sa dá previesť tento majetok?

1. Môžeme sa previesť tento majetok do sro-čky darovacou zmluvou? Áno môže
2. Je potrebné pri darovaní odviesť DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), ak áno čo bude tvoriť základ dane? Ak bude darujúci v čase darovania platiteľom DPH, tak postupuje podľ § 8, ods. 3, ZoDPH. Základ dane sa určí podľa § 22, ods.5 s prihliadnutím na opotrebenie. Keďže sa odpisovali a boli odpísané, ich cena je nulová. Ale s ohľadom na ich opravu nejakú hodnotu majú.
3. Môže sa zaúčtovať majetok do kapitálových fondov? Áno, je na to určený účet 413. darovaný majetok na účet 413 sa neodpisuje.
4. Potrebujeme znalecký posudok na darovaný majetok? Nie, iba ak by bol problém s určením obvyklej ceny podľa § 22, ods. 5
5. Aké údaje musí obsahovať darovacia zmluva? Treba pozrieť § 628 - 630 občianskeho zákonníka

Unimobunky už nemajú účtovnú hodnotu a preto ich v sro-čke nechceme odpisovať. Darovaný majetok na účet 413 sa neodpisuje, aj keby ste chceli..


Chceme postupovať podľa zákona a nič neporušiť, preto Vás prosím o radu.

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem.


Nie som pani Sekerková, tá asi otázku nezachytila. Odpovedal so v texte.
Betina2
10.09.10,17:28
Nie som pani Sekerková, tá asi otázku nezachytila. Odpovedal so v texte.

Ďakujem za info aj za seba.:) Možno sa zíde. :)
martinez
10.09.10,19:27
Ak sa unimobunka daruje do sro, musi sa v zmysle zakona o uctovnictve ocenit "reprodukcnou obstaravacou cenou"-ROC... v tejto cene sa zauctuje na 02x/413 ak je ROC vyssia ako 1700 eur....... v tomto pripade nevidim dovod, preco by sa nemohla odpisovat ak sa vyuziva na podnikanie.
a_je_to
11.09.10,13:32
Ak sa unimobunka daruje do sro, musi sa v zmysle zakona o uctovnictve ocenit "reprodukcnou obstaravacou cenou"-ROC... v tejto cene sa zauctuje na 02x/413 ak je ROC vyssia ako 1700 eur....... v tomto pripade nevidim dovod, preco by sa nemohla odpisovat ak sa vyuziva na podnikanie.

Tvoje tvrdenie by bolo pravdivé, keby šlo o majetok podľa § 25, ods. 1, písm. d, ZoDP ... teda že by pred darovaním bol neobchodným majetkom v osobnom užívaní. Nejde však o majetok podľa písm. d, ale podľa písmena f, z obchodného majetku spoločníka a úplne odpísaný. Čiže o obchodný majetok so známou obstarávacou cenou a nulovou zostatkovou cenou. Pre jeho zaúčtovanie nemožno použiť ani zápis 02X/413, ani ROC, zaúčtuje sa trošku inak, ako uvádzaš. Darovaciu zmluvu na 353/413 v reprodukčnej cene, lebo ide o kapitálový dar a nepeňažný zdroj krytia určitej hodnoty a majetok ako 02X/08X v obstarávacej cene, lebo darovanie účtovne odpísaného majetku nie je investíciou. Pravidlá pre zaúčtovanie som vyvodil z daňového zákona. Bez nich by sa to síce dalo účtovne odpisovať podľa Tvojich doporučení, ale daňové odpisy by nebolo možné uplatniť. A prínos ? Ibaže by sme sa vedeli dostačujúco vytešiť aj z účtovných, odpisov, ktoré by sme museli zo základu dane vylúčiť cez pripočítateľné položky.
Aj túto odpoveď treba skorigovať, v zmysle nasledujúceho príspevku. Nejde o dar, ale o nepeňažný vklad na 413, ktorý sa ako bezodplatný daňovo neodpisuje. Ak by ale šlo o dar, /čo nie je náš prípad/ účtovaný na 042/384, tak by sa mohol aj účtovne, aj daňovo odpisovať, na 551, aj 648, potom by si mal určite pravdu.
a_je_to
16.09.10,07:20
Pri riešení inej podobnej otázky som zistil, že v tejto odpovedi by sa patrilo niektoré tvrdenia upgradeovať. Text mojich pôvodných tvrdení je v texte modrou. Ich opravu, vrátane zdôvodnení píšem červenou. Prepáčte všetci, ale otázka je náročnejšia, než sa zdalo.



Dobrý deň, p. Ing. Sekerková,

Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Vysvetlenie problému:

P. XY – samostatne zárobkovo činná osoba má v majetku unimobunky, ktoré sa v roku 2000 doodpisovali. Boli na nich robené rôzne práce, výmena okien, podláh, čo sa účtovalo priamo do spotreby.
V súčasnosti chceme tento majetok previesť na s.r.o.- čku, kde jeden z dvoch konateľov je aj pán XY-szčo.
Ako najjednoduchšie sa dá previesť tento majetok?

1. Môžeme sa previesť tento majetok do sro-čky darovacou zmluvou? Áno môže. Nie je vhodné riešenie, nejde o dar /občianskoprávny/, ale o nepeňažný vklad spoločníka /obchodnoprávny/ nezvyšujúci ZI. Pre tento účel sa postupuje primerane podľa § 59, 59a, 59b Obch.zákonníka. Vklad od spoločníka do s.r.o. nie je darom, dar môže byť iba od cudzej osoby.
2. Je potrebné pri darovaní odviesť DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), ak áno čo bude tvoriť základ dane? Ak bude darujúci vkladateľ v čase darovania vkladu platiteľom DPH, tak postupuje podľa § 8, ods. 3, ZoDPH. Základ dane sa určí podľa § 22, ods.5 s prihliadnutím na opotrebenie. Keďže sa odpisovali a boli odpísané, ich cena je nulová. Ale s ohľadom na ich opravu nejakú hodnotu majú. Prípadná DPH k vkladanému majetku sa zaúčtuje podľa ďalšieho bodu, ako 343/365.
3. Môže sa zaúčtovať majetok do kapitálových fondov? Áno, je na to určený účet 413. darovaný majetok na účet 413 sa neodpisuje. Áno, zmluva o vklade 353/413, vklad 022/353, dph 343/365. Od 1.1.2006 sa dary DHM už neúčtujú na 413, ale ako 042/384. Ale u vkladov mimo ZI účtovanie zostáva na 413.
4. Potrebujeme znalecký posudok na darovaný majetok? Nie, iba ak by bol problém s určením obvyklej ceny podľa § 22, ods. 5. Cena musí byť uznaná podľa § 59, 59a, 59b Obch.zákonníka, konkrétny postup treba upresniť podľa okolností..
5. Aké údaje musí obsahovať darovacia zmluva? Treba pozrieť § 628 - 630 občianskeho zákonníka. Nie, ide o obchodnú, nie občianskoprávnu zmluvu, viď § 59 – 59b Obch.z.
Unimobunky už nemajú účtovnú hodnotu a preto ich v sro-čke nechceme odpisovať. Darovaný majetok na účet 413 sa neodpisuje, aj keby ste chceli. Tento majetok sa nebude odpisovať, aj keby ste chceli, ak nie je vložený do ZI na 411, ale na 413. Darovaný majetok možno odpisovať, ak je zaúčtovaný ako 042/384. Lebo 042 = 022 sa odpisuje na 551 a 384 na 648 a je to daňovo neutrálne.

Chceme postupovať podľa zákona a nič neporušiť, preto Vás prosím o radu.

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem.
martinez
16.09.10,08:06
no mozno by sa v niecom dalo suhlasit, ale vidim tu nejake protirecenia:
1/ pises, ze nemozno postupovat podla §25,1,d.. ale treba ist podla §25,1,f.. a hned v prispevku nizsie uvadzas, ze sa nejedna o darovanie, ale vklad do VI spolocnosti, a ze to je sakra rozdiel. Lenze §25,1,f pojednava o darovani. Z uvedeneho dovodu zastavam nazor, ze mozno postupovat prave podla §25,1,d.... resp. podla §25,1,c
2/ Ak tvrdis, ze uctujeme 353/413 a nasledne 022/082, ako potom vyrovnas ucet 353 ? To chces povedat, ze pohladavka voci spolocnikovi nebola uspokojena a to aj napriek tomu, ze spolocnik vlozil unimobunky do majetku ?
3/ Dalej, 022/384 (abstrahujme od 042) sa podla postupov uctovania pouziva v inych pripadoch. Pozri si §33, ods.4 Postupov uctovania PU predposlednu vetu :"Dlhodoby nehmotny majetok a dlhodoby hmotny majetok nadobudnuty bezodplatne od spolocnikov alebo clebov, ktorym sa nezvysuje zakladne imanie sa uctuje na tarchu uctu uctovej skupiny 04-Obstaranie dlhodobeho majetku a so suvztaznym zapisom v prospech uctu 413".!!!!!!

podla mna sa mylis, malo by to byt takto :
042/413 .. v ROC
022/042 .. v ROC

iba diskutujeme
a_je_to
20.09.10,13:30
no mozno by sa v niecom dalo suhlasit, ale vidim tu nejake protirecenia: Ak niekto napíše text tvrdenia ... a na jeho konci niečo opraví ... a Ty v tom nájdeš protirečenia ... tak si našiel presne to, čo si tam mal nájsť.
1/ pises, ze nemozno postupovat podla §25,1,d.. ale treba ist podla §25,1,f.. a hned v prispevku nizsie uvadzas, ze sa nejedna o darovanie, ale vklad do VI spolocnosti, a ze to je sakra rozdiel. Lenze §25,1,f pojednava o darovani. Z uvedeneho dovodu zastavam nazor, ze mozno postupovat prave podla §25,1,d.... resp. podla §25,1,c V čase písania prvej odpovede som sa držal pojmu darovanie a nerevidoval som ho. Pri spracúvaní odpovede na inú podobnú otázku som bol nútený prehodnotiť, či ide vôbec o dar ... a s poznatkom, že nie .... som sa vrátil aj do tejto témy, aby som svoj príspevok patrične skorigoval. Jasne, že nie podľa § 25/1/d, lebo nešlo o majetok z os. užívania, ale o majetok vkladu so zostatkovou cenou od vkladateľa. Jasne, že nie ani § 25/1/c ZoDP, lebo nejde o majetok podľa § 25/1/d ZoÚ, ktorý možno oceniť ROC. Ale o majetok podľa § 25/1/e ZoÚ, ktorý sa oceňuje v zmysle § 59 Obch. zákonníka znaleckým posudkom /čo nie je ROC, ale RH/do účtovníctva. Pre daňovú evidenciu zostáva ZC daňová podľa § 25/1/f ZoDP.
2/ Ak tvrdis, ze uctujeme 353 (http://www.porada.sk/t59486-353-pohladavky-za-upisane-vlastne-imanie.html)/413 a nasledne 022 (http://www.porada.sk/t59420-022-samostatne-hnutelne-vici-a-subory-hnutelnych-veci.html)/082, ako potom vyrovnas ucet 353 (http://www.porada.sk/t59486-353-pohladavky-za-upisane-vlastne-imanie.html) ? To chces povedat, ze pohladavka voci spolocnikovi nebola uspokojena a to aj napriek tomu, ze spolocnik vlozil unimobunky do majetku ? Veď som to napísal v príspevku č. 6, bod 3, čo si to nenašiel ? Nemohol som všetko ešte raz napísať do odpovede Tebe ... dúfal som, že ak budeš chcieť nájsť pravdu, tak to tam nájdeš aj sám ...
3/ Dalej, 022 (http://www.porada.sk/t59420-022-samostatne-hnutelne-vici-a-subory-hnutelnych-veci.html)/384 (abstrahujme od 042 (http://www.porada.sk/t59428-042-obstaranie-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html)) sa podla postupov uctovania pouziva v inych pripadoch. Pozri si §33, ods.4 Postupov uctovania PU predposlednu vetu :"Dlhodoby nehmotny majetok a dlhodoby hmotny majetok nadobudnuty bezodplatne od spolocnikov alebo clebov, ktorym sa nezvysuje zakladne imanie sa uctuje na tarchu uctu uctovej skupiny 04-Obstaranie dlhodobeho majetku a so suvztaznym zapisom v prospech uctu 413 (http://www.porada.sk/t59514-413-ostatne-kapitalove-fondy.html)".!!!!!! Ánooo !!!!! Ale len bezodplatne nadobudnutý, napr. darovaný ... aj to som napísal v príspevku č. 6, bod 3. Tento majetok spoločníci nadobudli nie bezodplatne, ale odplatne, odpisovali a po odpísaní ho chcú vložiť do svojej s.r.o. Vklad sa nepovažuje za bezodplatné nadobudnutie. Od 1.1.2006 sa dary neúčtujú na 413 ... aj to som tam napísal .... a toto, ako vklad, je prípad pre 413 !

podla mna sa mylis, malo by to byt takto :
042 (http://www.porada.sk/t59428-042-obstaranie-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html)/413 .. v ROC nieee ! Mýliš sa Ty ... lebo vklad majetku, ktorý u tej istej osoby už raz bol investíciou, sa novým vkladom do nového subjektu, patriaceho tej istej osobe nestáva znova investíciou. Iba dar sa stáva .... a toto nie je dar !
022 (http://www.porada.sk/t59420-022-samostatne-hnutelne-vici-a-subory-hnutelnych-veci.html)/042 .. v ROC viď predchádzajúce, prečo nie 042/413 ... preto nie aj 022/042 .... a nie ROC, podľa § 25/1/d, ale RH, podľa § 25/1/e, bod 1 ZoÚ.

iba diskutujeme .... ááále isteže, .... ale pred diskusiou na úrovni musíš lepšie naštudovať diskutovanú tému, overiť už raz doporučené citácie, zorientovať sa v odlišných pojmoch ... a potom sa dá .... http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif


odpovede v texte modrou ....
natalycom
29.02.12,23:14
Vie mi niekto poradit, ako to je s ostatnym majetkom, ktory si daruje/vlozi spolocnik do sro. Vsetko su to veci, ktore mal v osobnom uzivani ako FO a chce to dat nejako do firmy, aby mohol uplatnovat naklady na udrzbu a podobne. jedna sa o rozne stoje a zariadenia, aj o nejaky material. Nic nepresahuje sumu 1700eur ale celkova ROC je 6000eur.
Zauctujem to na prislusne nakladove ucty s protiuctom 648?? Moze sa to vobec ocenit v ROC?
5xx budu danovo uznatelne? a 648 by nebola predmetom dane a v priznani mi to znizi vysledok hospodarenia??
natalycom
01.03.12,10:31
Vie mi niekto poradit, ako to je s ostatnym majetkom, ktory si daruje/vlozi spolocnik do sro. Vsetko su to veci, ktore mal v osobnom uzivani ako FO a chce to dat nejako do firmy, aby mohol uplatnovat naklady na udrzbu a podobne. jedna sa o rozne stoje a zariadenia, aj o nejaky material. Nic nepresahuje sumu 1700eur ale celkova ROC je 6000eur.
Zauctujem to na prislusne nakladove ucty s protiuctom 648?? Moze sa to vobec ocenit v ROC?
5xx budu danovo uznatelne? a 648 by nebola predmetom dane a v priznani mi to znizi vysledok hospodarenia??

poradi niekto?
natalycom
01.03.12,11:44
posuvam ...
natalycom
01.03.12,12:16
Vie mi niekto poradit, ako to je s ostatnym majetkom, ktory si daruje/vlozi spolocnik do sro. Vsetko su to veci, ktore mal v osobnom uzivani ako FO a chce to dat nejako do firmy, aby mohol uplatnovat naklady na udrzbu a podobne. jedna sa o rozne stoje a zariadenia, aj o nejaky material. Nic nepresahuje sumu 1700eur ale celkova ROC je 6000eur.
Zauctujem to na prislusne nakladove ucty s protiuctom 648?? Moze sa to vobec ocenit v ROC?
5xx by boli v nakladoch voci 648, ktora by nebola predmetom dane cize v priznani by som navysila "polozky znizujuce HV" ??

alebo treba aj drobny majetok zauctovat na 413? vsade sa pise vacsinou iba o dlhodobom hmotnom. mozno by bolo lepsie urobit darovaciu zmluvu s nejako FO a nie so spolocnikom? Netusim, co je lepsie.

Poradi niekto?
natalycom
01.03.12,14:12
neporadite este?
Kviksilka
13.03.12,06:54
MNA BY ZAUJIMALO, AKO JE TO PRI DARE DO 1700 EUR....AKO TO ZAUCTOVAT V TAKOMTO PRIPADE, KED SA TO NEBUDE UCTOVAT CEZ 551/082 a 384/648?