suzanitya
03.09.10,09:12
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Mám sro s 2 spoločníkmi a konateľmi. Teraz sa zmenilo sídlo spoločnosti, trvalé bydlisko jedného z konateľov, zvýšili so základné imanie aj rozsah splatenia vkladov a zmena spoločenskej zmluvy na úplne nové znenie. Urobila som zápisnicu z valného zhromaždenia, kde sa VZ uznieslo na všetkých zmenách. Vypísala návrh na zapísanie zmien v ORSR...mám však otázku. Môžem úplne zmeniť obsah spoločenskej zmluvy na úplne novú (tá stará má 16 strán a nová len 8), v ktorej už budú zakomponované všetky zmeny? K návrhu mi treba priložiť, čestné vyhlásenie konateľa, nové znenie spoločenskej zmluvy a zápisnicu z VZ? ešte niečo?
ďakujem vám veľmi pekne za rady...
VieraPopluharova
03.09.10,07:22
Podľa § 5 ods. 2 zákona o obchodnom registri musí byť návrh na zápis doložený listinami, z ktorých vyplývajú údaje, ktoré sa majú do obchodného registra zapísať a listinami, z ktorých vyplývajú skutočnosti, ktoré sa majú podľa tohto zákona preveriť. Presný zoznam týchto listín vyplýva z Vyhlášky MS SR č. 25/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú vzory tlačív na podávanie návrhov na zápis do obchodného registra a zoznam listín, ktoré je potrebné k týmto návrhom priložiť (ďalej len „vyhláška č. 25/2004 Z. z.).

V zmysle novej právnej úpravy registrový súd skúma predovšetkým to, či boli spolu s návrhom na zápis predložené všetky prílohy požadované osobitným predpisom (vyhláška č. 25/2004 Z. z.), či boli tieto prílohy predložené vo forme požadovanej osobitným zákonom (najmä Obchodným zákonníkom) a či sa údaje uvedené v návrhu na zápis zhodujú s údajmi vyplývajúcimi z predložených listín.

V prípade listín, ktoré neosvedčujú zapísané skutočnosti alebo zmeny v zapísaných skutočnostiach, ani skutočnosti, ktoré sa majú podľa zákona preveriť (napr. zaplatenie súdneho poplatku, ktoré je potrebné doložiť kolkovou známkou alebo iným dokladom o zaplatení súdneho poplatku) platí zásada, že sa k návrhu na zápis neprikladajú a nemožno ich teda považovať za prílohy návrhu na zápis. Z uvedenej koncepcie vychádza aj vyhláška č. 25/2004 Z. z., ktorá povinnosť priloženia takýchto listín k návrhu na zápis neustanovuje.

V konkrétnych prípadoch môže ísť napr. o podpisový vzor člena štatutárneho orgánu alebo o úplné znenie spoločenskej zmluvy po vykonaných zmenách.

Obe listiny sa síce podľa § 3 zákona o obchodnom registri ukladajú do zbierky listín, pričom ich však nemožno pokladať za listiny osvedčujúce zapísané údaje alebo zmenu zapísaných údajov (vyhláška č. 25/2004 Z. z. ich ako obligatórne prílohy návrhu na zápis neustanovuje).

Podpisový vzor člena štatutárneho orgánu sa v zmysle uvedeného ukladá iba do zbierky listín (neosvedčuje zmenu žiadneho zapísaného údaja a vyhláška č. 25/2004 Z. z. ho ako prílohu k návrhu na zápis nepožaduje).

Zmena zakladateľského dokumentu zapísanej osoby sa podľa vyhlášky č. 25/2004 Z. z. dokladá rozhodnutím spoločníkov alebo príslušného orgánu zapísanej osoby o zmene zakladateľského dokumentu (osvedčuje zmenu v zapísaných údajoch) a v tomto zmysle tvorí povinnú prílohu návrhu na zápis. Táto listina sa podľa § 3 ods. 1 písm. b) zákona o obchodnom registri ukladá aj do zbierky listín. Z uvedeného dôvodu sa k návrhu na zápis prikladá v dvoch vyhotoveniach. Vo vzťahu k režimu platenia súdneho poplatku pre ňu platí, že poplatok za jej uloženie do zbierky listín nie je potrebné osobitne platiť, a že tento poplatok je už obsiahnutý v poplatku za podanie návrhu na zápis.
Iná je situácia v prípade úplného znenia zakladateľského dokumentu. Zmyslom ukladania takejto listiny do zbierky listín je uľahčiť prístup tretích osôb, ktoré majú záujem na zistení určitých aktuálnych informácií (ktoré zrejme idú nad rámec údajov zapísaných v obchodnom registri), k aktuálnemu a úplnému zneniu základného dokumentu o zapísanej osobe – teda zakladateľského dokumentu, a to v čo najprehľadnejšej forme (t. j. po zapracovaní všetkých prípadných zmien). Z uvedeného dôvodu právna úprava vytvára tretím osobám predpoklady na to, aby mohli do úplného zmenenia zakladateľských dokumentov nahliadať, a to tým, že zapísanej osobe ustanovuje povinnosť ukladať takýto dokument do zbierky listín. Na jeho základe sa však do obchodného registra osobitne nezapisujú žiadne ďalšie údaje, keďže k ich zápisu dochádza už na základe rozhodnutia o zmene zakladateľského dokumentu. Úplné znenie zakladateľského dokumentu sa z uvedeného dôvodu ukladá iba do zbierky listín. To znamená súčasne aj to, že za jeho uloženie (a následné zverejnenie oznámenia o uložení do zbierky listín v Obchodnom vestníku) je potrebné osobitne zaplatiť súdny poplatok, a to vo výške ustanovenej zákonom č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
suzanitya
03.09.10,07:36
No to mám všetko naštudované, ale nikde nie je napísané, či môžem alebo nemôžem zmeniť znenie spoločenskej zmluvy. Ak sa na tom spoločníci na VZ dohodli. V tej zápisnici je napísané a uznesené, že spoločníci sa dohodli na znení NOVEJ spoločenskej zmluvy, ktorá v plnom rozsahu nahrádza pôvodnú spoločenskú zmluvu. A k návrhu na zápis zmien priložím novú spoločenskú zmluvu. Plus ma napadlo, ak zvyšujem rozsah splatenia základného imania, musí byť prehlásenie správcu vkladov? Nezaniká štatút správcu vkladov zapísaním sro do OR?
VieraPopluharova
03.09.10,07:56
No to mám všetko naštudované, ale nikde nie je napísané, či môžem alebo nemôžem zmeniť znenie spoločenskej zmluvy. Ak sa na tom spoločníci na VZ dohodli. V tej zápisnici je napísané a uznesené, že spoločníci sa dohodli na znení NOVEJ spoločenskej zmluvy, ktorá v plnom rozsahu nahrádza pôvodnú spoločenskú zmluvu. A k návrhu na zápis zmien priložím novú spoločenskú zmluvu. Plus ma napadlo, ak zvyšujem rozsah splatenia základného imania, musí byť prehlásenie správcu vkladov? Nezaniká štatút správcu vkladov zapísaním sro do OR?

Ak sa spolocnici dohodli a mas zapisnicu z VZ tak ano, zatial som nikde nenasla , ze sa nemoze zakladatelska spolocenska zmluva menit,podla mna moze, len sa musia vsetci jedohlasne dohodnut a musis mat z VZ zapisnicu na zaklade , ktorej spisete dodatok zakladatelske spolocenskej zmluve co vsetko sa meni, povodna ostava a vzdy sa pridava dodatok i keby sa menilo vsetko, asi to si chcela pocut, cize dodatko k zakladatelskej spolocenskej zmluve.Tam prikladas k tomu dodatku i rozsirenie vkladu a suhlas spravcov vkladov, ze ide o rozsirenie vkladu a budu spravovat rozsireny vklad, tam bude pravdepodobne potrebny tiez suhlas spravcov vkladov.
suzanitya
03.09.10,08:05
ďakujem veľmi pekne, presne túto informáciu som hľadala, o ten dodatok...
mlisa
03.09.10,08:12
Zmena spoločenskej zmluvy
§ 141 ObZ
(1) Na zmenu spoločenskej zmluvy je potrebný súhlas všetkých spoločníkov okrem prípadov, keď zákon alebo spoločenská zmluva na to oprávňuje valné zhromaždenie, ak zákon neustanovuje inak.
(2) Na platnosť zmeny spoločenskej zmluvy, ktorou sa rozširujú povinnosti uložené spoločenskou zmluvou spoločníkom alebo zužujú, prípadne obmedzujú práva priznané spoločníkom spoločenskou zmluvou, sa vyžaduje súhlas všetkých spoločníkov, ktorých sa táto zmena týka.
(3) Ak sa prijme rozhodnutie, ktorého dôsledkom je zmena obsahu spoločenskej zmluvy, považuje sa toto rozhodnutie za rozhodnutie o zmene spoločenskej zmluvy, ak bolo prijaté spôsobom, ktorý sa podľa zákona a spoločenskej zmluvy vyžaduje na prijatie rozhodnutia o zmene spoločenskej zmluvy. Konatelia sú povinní po každej zmene spoločenskej zmluvy vyhotoviť bez zbytočného odkladu úplné znenie spoločenskej zmluvy, za ktorého úplnosť a správnosť zodpovedajú.

Ja by som zmenu nerobila dodatkom, resp. na VZ spolocnici schvalia novu SZ (jej navrh by som prilozila k zapisnici z VZ) a nasledne na ORSR by som dolozila Uplne znenie SZ.
Tak by to vyhovovalo aj ust. § 3 ods. 1 pism b) a c), t.j. povinnost ulozit listinu o zmene (zapisnica) a uplne znienie.