mimo278
03.09.10,17:41
Dobry den. Chcel by som sa s vami poradit. V zahradke mam nevyuzite miesto a jeho znacna cast je v tieni. Chcel by som tam spravit zivy plot s tuji a neviem ake tuje nan vybrat. Paci sa mi zivi plot zo smaragdov, no vraj v tieni sa im nedari a velmi pomaly rastu. Vedeli by ste mi poradit aku tuju (pripadne ciprustek) vybrat? Dakujem :)
Samir
08.09.10,07:29
No s tujami zrovna okrasný kútik nevybuduješ. Pokiaľ Ti ide len o živý plot, tak sú mnohé rastliny vhodnejšie do tieňa. Určite lepšie poslúži Buxus, krásny živý plot sa dá vybudovať aj z brečtanu, ktorý však potrebuje oporu a neskôr aj strihanie, aby sa nerozrastal viac do pozemku, alebo k susedom. Nádherné kvetom, listom aj jedlými plodmi sú napr. mahónie. V tieni Ti však neporastie ani trávnik. Preto je vhodné zvoliť ďaĺšie trvalky a kríky vhodné do tieňa, ako sú Rododendrony, Azalky, Erica či Calluna, úžitok spravia aj čučoriedky alebo brusnice v prípade, ak by si mal kyslú pôdu a zakladal by si vresovisko. Krásne kombinácie sa dajú spraviť aj s papraďami. Ak máš dôsť miesta, tak to zasaď ako podrast pod smreky, či borovice. Tie sú zvyknuté v mladosti rásť v tieni dospelých stromov a vytvoria vhodné prostredie pre vresy. Ak kyslú pôdu nemáš, tak je veľké množstvo rastlín (kríkov, trvaliek, aj cibuľovín) vhodných do tieňa. Spomeniem aspoň Hosty, Rodgersia, Vinca, Helleborus, Galanthus, Leucojum, Convallaria, Hepatica, Viola, Pulmonaria, Primula, Anemone, Campanula, Dicentra, Geranium, Heuchera, Aquilegia, Digitalis, Alchemilla, Gentiana, Ajuga, Astilbe, a pod. Je ich veľmi veľa, len je potrebné rozlíšiť suchý a vlhký tieň, rovnako ako tieň úplný alebo polotieň. Rastliny tiež môžeš doplniť o krásne kvitnúce letničky, napr. netýkavky, Mimulus, Lobeliu, Tagetes, popínavú Ipomeu. Ale rozhodne okrasný kútik s radom tují, či cypruštekov a odumierajúcim trávnikom nevybuduješ. Držím palce.
aviator
08.09.10,17:16
Alternatívou k tujám do tieňa sú tisy, napríklad aj tie stĺpovité. Veľmi dobre znášajú rez / aj dosť drastický /. Cypruštekom sa obvykle v tieni nedarí.
Držím palce.
Samir
08.09.10,17:45
Áno tisy sú nádherné dreviny. Nespomenul som ich však preto, lebo sú pomaly rastúce. Ale ak má pestovateľ dostatok trpezlivosti aj času, tak o niekoĺko desaťročí sa mu odvďačí krásnym plotom. :)



Alternatívou k tujám do tieňa sú tisy, napríklad aj tie stĺpovité. Veľmi dobre znášajú rez / aj dosť drastický /. Cypruštekom sa obvykle v tieni nedarí.
Držím palce.
aviator
10.09.10,17:11
Áno tisy sú nádherné dreviny. Nespomenul som ich však preto, lebo sú pomaly rastúce. Ale ak má pestovateľ dostatok trpezlivosti aj času, tak o niekoĺko desaťročí sa mu odvďačí krásnym plotom. :)
Dostať aj dvojmetrové...........
A zažil som, že rástli cca 20 cm ročne, čiže asi ako Smaragdy.
mimo278
11.09.10,07:10
Dakujem vam za rady :-)