Drak1985
03.09.10,21:40
Suurnee!! mozme sa ochrany osobnosti domahat aj zalobov na urcenie podla § 80 c) osp?
ErinErin
03.09.10,19:43
http://www.porada.sk/t146533-ake-su-predpoklady-pre-priznanie-nemajetkovej-ujmy-v-peniazoch.html

Nemáš to duplicitne? ;) Asi už spia tí, čo to ovládajú... :D
Drak1985
03.09.10,19:46
no mam :D aby to potom zbadali ked sa zobudia potrebujem na to dopoved
Petra Nová
04.09.10,13:25
Keďže som sa dočítala, že by si odpoveď potreboval ku skúške, tak skús prezradiť úvahy, ktoré ťa viedli k otázke, či sa práva na ochranu osobnosti možno domôcť aj žalobou podľa § 80 pís. c) Osp.

Potom ti prezradím môj názor.
Drak1985
04.09.10,13:28
jasne moc rad :D tuto otazku som dostal od mojej profesorky ,,, takze potrebujem na nu cim skor podpoved... ale asi je moc zakerna kedze mi zatial na to nikto este neodpovedal :(
Petra Nová
04.09.10,13:35
jasne moc rad :D tuto otazku som dostal od mojej profesorky ,,, takze potrebujem na nu cim skor podpoved... ale asi je moc zakerna kedze mi zatial na to nikto este neodpovedal :(
Zákernosť otázky nechaj tak. Keď som sa pýtala prečo by to mal byť tento typ žaloby, tak som myslela Tvoj osobný názor, čo si o tom myslíš ty. Ako by ti pomohla odpoveď áno - nie? Pani profesorke to budeš musieť aj vysvetliť.:)
Drak1985
04.09.10,13:47
no kedze ako som pisal ja som tuto otazku dostal, nevybral som si ju tak musim prist s nejakou odpovedou a kedze moje vedomosti a prax nesiahaju do takeho levala aby som na to vedel odpovedat snazim sa zohnat od skusenjsich alebo od niekoho komu to nieeco hovori,,,, a vie mi poradit

pod pismenom c toho vela nieje
Petra Nová
04.09.10,13:54
no kedze ako som pisal ja som tuto otazku dostal, nevybral som si ju tak musim prist s nejakou odpovedou a kedze moje vedomosti a prax nesiahaju do takeho levala aby som na to vedel odpovedat snazim sa zohnat od skusenjsich alebo od niekoho komu to nieeco hovori,,,, a vie mi poradit

pod pismenom c toho vela nieje
Moja odpoveď je nie, alebo presnejšie, žalovať môžeš, ale žalobu súd zamietne.
P.S. Veľa si toho neponúkol, tak nečakaj, že veľa získaš. Opoveď máš, a viac asi nepotrebuješ. Z mojej strany teda finito.
Drak1985
04.09.10,14:03
Prepac ale ja som sa ta nechel dotknut vazim si tvoju pomoc zial neviem viac ponuknut kedze ja sa v tejto oblasti nevyznam... myslim si ze tato otazka je skor pre niekoho kto je uz viac zbehnuty v tejto oblasti ... este aspon tolko poprosim ze preco sud zalobu zamietne ?
Petra Nová
04.09.10,14:12
Lebo nebudeš vedieť preukázať relevantný naliehavý právny záujem na podaní takejto žaloby.

Nie, nie. Nedotkol si sa ma.:) Ja som to tak napísala preto, lebo som predpokladala, že čosi máš s právom dočinenia a pani profesorka sa pýtala oprávnene. Tak nejaké tie vedomosti by si mohol mať aj Ty, aj niečo si okolo toho naštudovať. Dúfam, že pani profesorka nečaká odpoveď počas tohoto víkendu.;)
Drak1985
04.09.10,14:24
samozrejme rozumiem pravo je urcite moc narocna oblast a fakt ako ten kto v tom vie chodit a vidi suvislosti a vie to aplykovat nasledne v praxi dole klobuk,,,, nechcem byt drzi a oberat ta o cas ale mam podla tohto pocit ze sa v tom vyznas a si jedina osoba ktora komunikuje .. chem spitat ci by si nevedela aspon vskratke odpovedat este na dve otazky
Drak1985
04.09.10,14:25
) ake su predpoklady pre priznanie nemajetkovej ujmy v peniazoch ?

) stanovuje zákon rozsah majetkovej ujmy ?
Petra Nová
04.09.10,14:44
) ake su predpoklady pre priznanie nemajetkovej ujmy v peniazoch ?

) stanovuje zákon rozsah majetkovej ujmy ?

) Predpokladom priznania je taký stupeň závažnosti ujmy vzniknutej v dôsledku neoprávneného zásahu do práva na ochranu osobnosti, keď podľa súdu nestačí už len morálne zadosťučinenie , napr. v podobe ospravedlnenia. Tú hranicu stanovuje súd podľa volnej úvahy, ale nie svojvolne, jeho odôvodnenie sa musí opierať o vykonané dokazovanie.

) Nie nestanovuje. Ale pri určení výšky nemajetkovej ujmy v peniazoch súd musí prihliadnuť nielen na závažnosť porušenia práva, ale aj na okolnosti, za ktorých k porušeniu došlo. A tieto okolnosti môžu byť významné tak u osoby postihnutej, ako aj u osoby, ktorá neoprávnený zásah spôsobila.

Niekde to už tu bolo napísané, sú to náročné kauzy na dokazovanie, s ťažko predpokladateľným výsledkom.
Drak1985
04.09.10,14:54
Super moc si mi pomohla este raz dakujem za tvoju ochotu a cas :D dufam ze aj buducnosti mi poradis... zatial ti zelam vela úspechov a vs dobreho :D
Petra Nová
04.09.10,14:58
Len aby ti to pomohlo.:D Lebo tým som si vôbec nie istá, aj keď to, čo som napísala je vecne správne.
VieraPopluharova
04.09.10,15:09
Nuž podľa mňa áno , ale len v špecifických prípadoch, väčšinou sa jedná o prípady medzi spoločníkmi a konateľmi ako napr.:

Jeho aplikácia však nebola odmietnutá úplne. So zámerom
predísť situáciám, v ktorej by vylúčený spoločník alebo odvolaný konateľ boli
suspendovaní z dovolania sa neplatnosti uznesenia valného zhromaždenia, ktoré sa dotklo
ich právneho postavenia (po novele Obz, zákonom NR SR č. 500/2001 Z.z. - s účinnosťou
od 1.1.2002, bol medzi okruh aktívne legitimovaných osôb zaradený aj bývalý spoločník
a konateľ, ak sa ho uznesenie valného zhromaždenia týka), sa súdy rozhodli odpovedať na
otázku, v ktorom okamihu musí mať žalobca postavenie niektorého z taxatívne
vymenovaných oprávnených osôb subsidiárnym použitím § 80 písm. c OSP.47 V prípadoch,
keď žalobca v priebehu konania stratí postavenie niektorej z osôb uvedených v § 131, § 183
Obz, sa preto posudzuje jeho aktívna legitimácia v závislosti na existencii jeho naliehavého
právneho záujmu na určení neplatnosti uznesenia valného zhromaždenia v okamihu
rozhodovania.

POZOR!!!!!! To je len môj názor.
Petra Nová
04.09.10,15:18
Nuž podľa mňa áno , ale len v špecifických prípadoch, väčšinou sa jedná o prípady medzi spoločníkmi a konateľmi ako napr.:

Jeho aplikácia však nebola odmietnutá úplne. So zámerom
predísť situáciám, v ktorej by vylúčený spoločník alebo odvolaný konateľ boli
suspendovaní z dovolania sa neplatnosti uznesenia valného zhromaždenia, ktoré sa dotklo
ich právneho postavenia (po novele Obz, zákonom NR SR č. 500/2001 Z.z. - s účinnosťou
od 1.1.2002, bol medzi okruh aktívne legitimovaných osôb zaradený aj bývalý spoločník
a konateľ, ak sa ho uznesenie valného zhromaždenia týka), sa súdy rozhodli odpovedať na
otázku, v ktorom okamihu musí mať žalobca postavenie niektorého z taxatívne
vymenovaných oprávnených osôb subsidiárnym použitím § 80 písm. c OSP.47 V prípadoch,
keď žalobca v priebehu konania stratí postavenie niektorej z osôb uvedených v § 131, § 183
Obz, sa preto posudzuje jeho aktívna legitimácia v závislosti na existencii jeho naliehavého
právneho záujmu na určení neplatnosti uznesenia valného zhromaždenia v okamihu
rozhodovania.

POZOR!!!!!! To je len môj názor.
Vierka, áno, je to Tvoj názor.:) A teraz, prosím Ťa, neuraz sa, ten názor je ale mimo tému.
Drak1985
04.09.10,15:20
Ďakujem aj za tento prispevok, budem sa snazit tomu pochopit....
poprosim ak mozem jednoduchsie napisat aby som porozumel :D
VieraPopluharova
04.09.10,15:32
V prípadoch,
keď žalobca v priebehu konania stratí postavenie niektorej z osôb uvedených v § 131, § 183
Obz, sa preto posudzuje jeho aktívna legitimácia v závislosti na existencii jeho naliehavého
právneho záujmu na určení neplatnosti uznesenia valného zhromaždenia v okamihu
rozhodovania.

Neviem ci uplne mimo temu, ale ak žalobca stratí postavenie podla §§ 131 a 183 pocas konania tak si myslim, ze je tu jasne citovane , že ide o jeho naliehavy pravny zaujem a vtedy može žiadať o ochranu osobnosti ako spolocnik, alebo konatel, ktory nesuhlasi s uznesením valného zhromazdenia .Totiž on počas konania toto postavenie môže stratiť.Nechcem sa hadať, nakoľko právo je len môj koníček, nie povolanie a momentalne sa pohybujem prave v jednom sudnom konaní, kde o nieco podobne ide.
VieraPopluharova
04.09.10,15:36
Peti,
nehnevam sa, ved diskutujeme a diskusiouo mozno prideme k spravnemu zaveru, ktory mu pomôže, napisala som nie som si tym ista a on ako student prava musi prestudovat vsetky §§ a odvolavky, nech si to nastuduje,to som nasla medzi mojimi poznamkami asi tak cca z roku 2006 z jednej prednasky prava.
Drak1985
04.09.10,15:45
nuz ja sa pravu nehodlam venovat do takej miery aj ked pravna gramotnost je neoddelitelnou sucastou dnesneho uspesneho uplatnenia sa v zivoteú nielen v pravnej oblasti ... ale toto je trocha nad moj ramec ... preto som rad ze sa mi snazite priblizit moznu odpoved/e Dakujem
Petra Nová
04.09.10,15:48
V prípadoch,
keď žalobca v priebehu konania stratí postavenie niektorej z osôb uvedených v § 131, § 183
Obz, sa preto posudzuje jeho aktívna legitimácia v závislosti na existencii jeho naliehavého
právneho záujmu na určení neplatnosti uznesenia valného zhromaždenia v okamihu
rozhodovania.

Neviem ci uplne mimo temu, ale ak žalobca stratí postavenie podla §§ 131 a 183 pocas konania tak si myslim, ze je tu jasne citovane , že ide o jeho naliehavy pravny zaujem a vtedy može žiadať o ochranu osobnosti ako spolocnik, alebo konatel, ktory nesuhlasi s uznesením valného zhromazdenia .Totiž on počas konania toto postavenie môže stratiť.Nechcem sa hadať, nakoľko právo je len môj koníček, nie povolanie a momentalne sa pohybujem prave v jednom sudnom konaní, kde o nieco podobne ide.
Budem rada s Tebou diskutovať o tom, či práva na ochranu osobnosti - s požiadavkou na priznanie nemajetkovej ujmy v peniazoch sa možno domáhať určovacou žalobou alebo nie. Ochrana osobnosti je výsostným inštitútom občianskeho práva. A keď do toho začneme miešať práva podľa Obchodného zákonníka, z ktorých sa tiež niektoré uplatňujú na súde žalobou podľa § 80 pís.c) Osp, je medzi nimi rozdiel ako medzi šalátom a kalerábom. Oboje sú zelenina, ale každá iná. Napísala som, že ten Tvoj názor je mimo témy. Teda o niečom úplne inom. Preto by sme nemali spájať, čo spolu nesúvisí.
Petra Nová
04.09.10,16:09
Možno ešte doplním, aby to nevyznelo tak tvrdo. Drak1985 určite nie je študentom práva, a asi sa veľmi nepomýlim, ak si dovolím tvrdiť, že o určovacích žalobách toho veľa nevie. Ale keby téma znela napr. Aké nároky možno uplatňovať prostredníctvom určovacích žalôb?, tak ten Tvoj príspevok je v téme. Lenže téma bola zúžená len na otázku, či môžno uplatniť nároky na ochranu osobnosti cez určovaciu žalobu, a pri nich si dovolím tvrdiť, že nie.
VieraPopluharova
04.09.10,17:11
Peti,
ved hned na zaciatku som napisala, POZOR, ze je to len moj nazor,ked si mi to takto vysvetlila, beriem to, zrejme som presne nepochopila co kolega chce, o co mu konkretne ide.Ak som ho pomylila tak sa ospravedlnujem.
Petra Nová
04.09.10,18:50
Vierka, Ty mi prepáč, že veľmi rýchlo cez čiernu, fialovú a zelenú začínam písať červeno.:D
Všetko OK? Dúfam, že áno.
VieraPopluharova
04.09.10,20:34
Samozrejme, ved nato sme tu, aby sme si poradili, pripadne sa opravili.Prajem pekny zbytok vikendu.Pa.
miso100
30.01.13,14:14
Môže sa inštitút ochrany osobnosti využiť aj pri stave, keď tvrdenia neboli prednesené verejne, ale napr. šlo o nepravdivé tvrdenia ktoré osoba predniesla policajtovi a po oboznámení sa s tvrdeniami vás tieto citovo zasiahli.