TA_Košice
04.09.10,23:25
po viacerých návštevách na ÚPSVAR a ZP som trochu zmätený z výkladu zákonov. Otázka znie: Kto platí za denného študenta (do 26 rokov), u ktorého prebieha ďalšie (druhé) denné štúdium na VŠ zdravotné poistenie?
zk24
04.09.10,21:32
Chápem dobre, že jednu VŠ si skončil a teraz študujes dennou formou na inej (ďalšej) VŠ tiež denným štúdiom?

Mal by si si platiť ZP sám, keďže si prekročil štandardnú dĺžku štúdia. Treba sa nahlásiť do 8 dní od zmeny, ako samoplatiteľ poistného - výška 28,92 €.

V prípade externého štúdia je možnosť evidovať sa na ÚP, vtedy by za teba zdravotné poistenie platil štát.

Ak sa mýlim, prosím opravte ma
TA_Košice
04.09.10,21:43
chápeš správne. Pripadá mi to paradoxné, že denný študent (ktorý nemôže pracovať na plný úväzok) si musí platiť sám za seba poistenie, ale externý študent nie.
Mám ešte podotázku: ak má takýto študent nárok na dávku v hmotnej núdzi, v takom prípade tiež musí za seba platiť zdravotné poistenie?
zk24
04.09.10,21:53
chápeš správne. Pripadá mi to paradoxné, že denný študent (ktorý nemôže pracovať na plný úväzok) si musí platiť sám za seba poistenie, ale externý študent nie.


Ide o to, že ako externý študnet máš právo byť zaregistrovaný na ÚP, a vtedy za teba platí ZP štát. Kým si denným študentom, nemôžeš byť na ÚP. V podstate si jedno štúdium skončil, kedy za teba platil štát. Teraz už treba makať :D
Prípadne, ak máš možnosť prestúpenia na externé štúdium, je to pre teba riešenie.
TA_Košice
04.09.10,22:00
áno, v tom tkvie pointa tohto - ak je človek registrovaný nezamestnaný na ÚPSVAR, tak už je jedno, či je alebo nie je externý študent, štát platí.
zk24
04.09.10,22:08
Ano. Ale hovorim to preto, ze ked chces studovat a neplatit ZP, tak preco nebyt externym studentom?
TA_Košice
04.09.10,22:34
jasne, ale nie vždy sa to dá - nie každý odbor je otvorený aj v externej forme
veronikasad
05.09.10,05:56
po viacerých návštevách na ÚPSVAR a ZP som trochu zmätený z výkladu zákonov. Otázka znie: Kto platí za denného študenta (do 26 rokov), u ktorého prebieha ďalšie (druhé) denné štúdium na VŠ zdravotné poistenie?
Pozri § 11 odst. 8 písm. a) Zákona o zdravotnom poistení

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,

-----
V súčasnom období už platí štát zdr. poistenie aj za študentov externého štúdia, nie však za osoby, ktoré už získali vysokoškolské vzdelanie II. stupňa - čo je tvoj prípad.
Doporučujem najsť si zamestnanie na pracovnú zmluvu aspoň na minimálny úväzok (nie dohodu), nemusíš platiť ako samoplatitel.
TA_Košice
06.09.10,16:28
OK, dík za pomoc
adina88
15.01.11,23:32
ŠKOLSKÝ ROK 2002/2003 1.ročník
2003/2004 2.ročník
2004/2005 február opakovanie 2.ročníka, následne ukončenie štúdia pre nesplnenie štud.povinností- študent v ČR Pf UK v Praze magisterské štúdium- V magisterském studijním programu je standardní doba studia nejméně 4 a nejvýše 6 roků podla českých zákonov.
ŠKOLSKÝ ROK 2009/2010 1.ročník denného Bc.programu na Slovensku,
2010/2011 2.ročník denného Bc. programu na Slovensku
Od roku 2009 SEPTEMBER 26 rokov.
Moja otázka znie , či som mala platiť odvody do zdravotnej poisťovne a od kedy???
KEJKA
16.01.11,08:27
nejako divne sa tvoja otázka zobrazila.
podstatné je, či bola-nebola prekročená štandardná dlžka štúdia. tiež je potrebné, aby škola bola akreditovaná - z ČR treba doniesť potvrdenie, ale to tuším platilo pre rodinné prídavky.....
bolo-nebolo ukončené VŠ vzdelanie, alebo bolo prerušené?
V čase prerušenia treba tiež ZP platiť.
-tie skype-zobrazenia tel.čísiel dosť rušia, aspoň mne sa to tak zobrazuje, tebe nie?
veronikasad
16.01.11,09:00
ŠKOLSKÝ ROK 2002/2003 1.ročník
2003/2004 2.ročník
2004/2005 február opakovanie 2.ročníka, následne ukončenie štúdia pre nesplnenie štud.povinností- študent v ČR Pf UK v Praze magisterské štúdium- V magisterském studijním programu je standardní doba studia nejméně 4 a nejvýše 6 roků podla českých zákonov.
ŠKOLSKÝ ROK 2009/2010 1.ročník denného Bc.programu na Slovensku,
2010/2011 2.ročník denného Bc. programu na Slovensku
Od roku 2009 SEPTEMBER 26 rokov.
Moja otázka znie , či som mala platiť odvody do zdravotnej poisťovne a od kedy???
vzhľadom k tomu, že si dovršila vek 26 rokov, do 31.1.2011 si povinná prihlásiť sa v ZP ako samoplatitel a od 1.1.2011 si platíš preddavky na ZP sama v sume 46,06€.

Čo sa týka predch. rokov, predpokladám, že si v ZP predložila všetky potvrdenia o návšteve školy aj doklad o ukončení štúdia v ČR. V období od ukončenia štúdia v ČR do nástupu na štúdium v SR si mala platiť preddavky v ZP ako samoplatitel.
adina88
16.01.11,09:13
Ďakujem za odpoveď. Pokúsim sa upresniť otázky.

nejako divne sa tvoja otázka zobrazila.
podstatné je, či bola-nebola prekročená štandardná dlžka štúdia. - Podľa českých zákonov je štandardná dĺžka štúdia magisterského programu 4 až 6 rokov, a preto je otázne, ako to bude posudzovať zdravotná poisťovňa? Táto dĺžka je uvedená aj na stránke univerzity.
tiež je potrebné, aby škola bola akreditovaná - škola je akreditovaná, je to Univerzita Karlova v Praze, právnická fakulta.
z ČR treba doniesť potvrdenie, ale to tuším platilo pre rodinné prídavky.....
bolo-nebolo ukončené VŠ vzdelanie, alebo bolo prerušené? - štúdium nebolo prerušené, ani ukončené diplomom.
V čase prerušenia treba tiež ZP platiť.
-tie skype-zobrazenia tel.čísiel dosť rušia, aspoň mne sa to tak zobrazuje, tebe nie? U mňa sa text zobrazuje normálne, tak neviem.
KEJKA
16.01.11,09:15
podľa mňa ZP platiť nemusíš.
veronikasad
16.01.11,09:16
podľa mňa ZP platiť nemusíš.
Kejka, nesúhlasím, v sept. 2009 dovršila vek 26 rokov. Od 1.1.2011 je samoplatitel.
adina88
16.01.11,09:32
vzhľadom k tomu, že si dovršila vek 26 rokov, do 31.1.2011 si povinná prihlásiť sa v ZP ako samoplatitel a od 1.1.2011 si platíš preddavky na ZP sama v sume 46,06€.

Čo sa týka predch. rokov, predpokladám, že si v ZP predložila všetky potvrdenia o návšteve školy aj doklad o ukončení štúdia v ČR. V období od ukončenia štúdia v ČR do nástupu na štúdium v SR si mala platiť preddavky v ZP ako samoplatitel.

Ide mi hlavne o predchádzajúce obdobie, pretože v poisťovni tvrdia, že štandardná dĺžka štúdia bola prekročená. Zákon o zdravotnom poistení par.11 ods.7, písm.a) hovorí:" (7) Štát je platiteľom poistného za
a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 26 roku veku, ktorá študuje na prvej vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, štúdium ktorého podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku,
Podľa českého zákona o Vysokých školách je dĺžka Bc. študijného programu 3+1 rok. Podľa zákona o VŠ na Slovensku je dĺžka Bc. študijného programu najmenej 3 najviac 4 roky.
Ak spočítam štúdium v Prahe 2,5 roka a štúdium na SK 1,5 roka, k januáru 2011 sú to presne 4 roky štúdia Bc. študijného programu. Tak bola - nebola prekročená dĺžka štúdia? Ďakujem za odpovede.
KEJKA
16.01.11,09:42
podľa mňa treba prihliadnuť aj na toto..............
ktorá študuje na prvej vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa,
=================
ty spočítavaš štúdium na dvoch školách
ale 2002-2005 je neukončené Bc. na 1. škole
potom je x rokov prestávka?
a nové štúdium od 2009?. pričom v septembri si dovršila 26 rokov.
takže mne ZP vychádza platiť už v r. 2010 kvôli veku?

a štand.dlžka zrejme bola prekročená, počítajú sa školské roky, nie semestre - nie som si istá.
Ver však, že ak ZP tvrdí to čo tvrdí, tak má pravdu.
adina88
16.01.11,09:56
podľa mňa treba prihliadnuť aj na toto..............
ktorá študuje na prvej vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa,- nezískala som diplom ani prvého ani druhého stupňa na prvej VŠ.
=================
ty spočítavaš štúdium na dvoch školách
ale 2002-2005 je neukončené Bc. na 1. škole
potom je x rokov prestávka? bola som zamestnaná, to obdobie je O.K.
a nové štúdium od 2009?. pričom v septembri si dovršila 26 rokov.
takže mne ZP vychádza platiť už v r. 2010 kvôli veku? - kvôli veku nie určite (do 1.1.2011), ale otázka je, čo považuje ZP za štandardnú dĺžku štúdia, ak zákon o VŠ hovorí najmenej 3 najviac 4 roky?

a štand.dlžka zrejme bola prekročená, počítajú sa školské roky, nie semestre - nie som si istá.
Ver však, že ak ZP tvrdí to čo tvrdí, tak má pravdu.

V poisťovni mi ešte povedali, že 1.semester na Slovensku za mňa ZP platí štát, ale podľa zákona o VŠ môže byť štandardná dĺžka aj 4 roky. Ďakujem za odpoveď.
willma
16.01.11,09:59
momentálne je to už asi jedno, od nového roku všetci študenti po dovŕšení 26rokov si musia platiť ZP.
adina88
16.01.11,10:07
Ide o obdobie za rok 2010, či musím spätne zaplatiť ZP za minulý rok (10 -11 mesiacov) ako samoplatiteľ. ?
KEJKA
16.01.11,10:31
aj tak uvádzaš neúplné informácie, čo ten druhý semester? To si už bola zamestnaná?
Máš vykryté všetky doby študent-zamestnanie, nič nechýba?
píšeš...............Od roku 2009 SEPTEMBER 26 rokov............?
takže dôvodom je prekročenie štandardu 3 roky?
TAk sa odvolaj, že môže byť aj 4 roky, ale nie je to dané typom konkrétnej školy a konkrétneho odboru danej školy?
podľa mňa 4 roky neplatia v prípade neukončenia jednej a začatia druhej......
adina88
16.01.11,11:58
aj tak uvádzaš neúplné informácie, čo ten druhý semester? Druhý semester na SK by som mala byť samoplatiteľ, alebo poistenec štátu.
To si už bola zamestnaná? Nie, nebol súbeh študent, zamestnanec.
Máš vykryté všetky doby študent-zamestnanie, nič nechýba? Ano, mám.
píšeš...............Od roku 2009 SEPTEMBER 26 rokov............?
takže dôvodom je prekročenie štandardu 3 roky? alebo to môžu byť aj 4 roky a v tom prípade by som to neprekročila.
TAk sa odvolaj, že môže byť aj 4 roky, ale nie je to dané typom konkrétnej školy a konkrétneho odboru danej školy?
podľa mňa 4 roky neplatia v prípade neukončenia jednej a začatia druhej......
Ďakujem krásne za odpovede aj za rady.
montina
28.01.11,08:46
Dobrý deń, chcem zamestnať na dohodu študenta strednej školy. Aj on si bude musieť platiť odvody do ZP?
KEJKA
28.01.11,08:49
nie
montina
28.01.11,09:13
nie

dakujem, ani ročné zúčtovanie zdravotné si nebude musieť robiť, môže zarobiť na dohody koľkokolvek?
BlackRoses
23.08.11,20:14
Ahojte poraďáci,
chcem radu :)
Vykreslím Vám situáciu.
3.6 som zoštátnicoval na 1 stupni VŠ a tým pádom som prestal byť študentom.
Mám v pláne pokračovať na 2 stupni.
S potvrdením o priznaní titulu a skončení 1 stupňa som bol poslaný aby som išiel na UP sa zaregistrovať, tam mi ale tetka povedala, že to nie je potrebné, keď viem, že budem od septembra pokračovať. Tak som ju poslúchol. Fajn, povedal som si.
Ale!
Kto bude za mňa platiť zdravotné? Do 26 roku, denného štúdia za Vás platí škola, ale v období od 3.6 do 1.9 nie som študent, takže ako to je?
Oklamala ma tetka na UP a mal som sa registrovať, tým pádom by za mňa platil štát...

A ako to je keď je študent VŠ dennej formy , rovnaký prípad, zároveň SZČO?