MartinaZC
05.09.10,10:23
Prosím Vás vie mi niekto poradiť? - som SZČO, plátca DPH a chcem si kúpiť auto. Oplatí sa mi viac kúpiť ho na leasing alebo na úver, čo sa týka DPH a dane z príjmu FO? Akú výhodu alebo nevýhodu by to malo, keby som si to auto kúpila v hotovosti?
profesional
05.09.10,08:45
Este stale plati ze 3 rocny leasing je lepsi. Lebo dostanes auto do nakladov v 3 rokoch. Zatial co ked ho vezmes na uver, tak ho budes musiet odpisovat 4 roky. Inak z hladiska DPH je to jedno.
Stefan2005
05.09.10,09:50
Akú výhodu alebo nevýhodu by to malo, keby som si to auto kúpila v hotovosti?

markantný rozdiel je v prípade ukradnutia vozidla...
MartinaZC
05.09.10,12:41
A aký je ten rozdiel? Musí byť auto poistené aj havárijne, keď sa kupuje na leasing alebo úver?
durisovad
05.09.10,12:52
Ak kupujes auto na leasing, nie je tvoje, ale je majetkom spolocnosti. V pripade kupovania na uver ho mas v majetku. Dalsia nevyhoda leasingu je to, ze leasingova spolocnost vyberie poistovnu, ktoru musis akceptovat a mam skusenost, ze sa daju dohodnut ovela vyhodnejsie podmienky poistenia, ak to vybavujes individualne. A to sa tyka poistenia zakonneho aj havarijneho. Leasovane auto musi byt poistene aj havarijne, ak bude v tvojom majetku, mozes sa rozhodnut, ci poistis alebo nie.
durisovad
05.09.10,12:59
Este jedna vec ma napadla v suvislosti s leasingom - pocula som o viacerych pripadoch, ze auto bolo ukradnute pred zaplatenim poslednej splatky ....
Betina2
05.09.10,15:03
čo k tomu dodať? Ja osobne by som uprednostnila úver. Pre mňa výhodnejšie z hladiska vlastníctva, poistenia a j odpočtu DPH. A v neposlednom rade je úver aj jednoduchší, čo sa týka účtovania. Od prvého dňa som vlastník, môžem s ním manipulovať ako chce (napr. na TZ líz.majetku pred ukončením Líz. musí schváliť Líz.spoločnosť. Inak porušuješ podmienky líz.zmnluvy a môže to byť dôvodom na odobratie premetu nájmu lízingovkou, aj napriek riadnemu plateniu splátok.). Potom spomínané poistenie. Sama najlepšie vieš, čo potrebuješ a v prípade úveru Ti do toho nikto nebude "kafrať". Odpočet DPH - pri úvere, pokial viem, tak v prípade krádeže auta DPH vrátiť nemusíš (ak sa mýlim, opravte ma :) ). Vlastne neodpočítavaš DPH z úveru, ale z faktúry od dodávateľa auta, čiže naraz pri obstaraní. V prípade lízingu DPH odpočítavaš postupne vrámci jenotlivých splátok. Proste v prípade úveru sú podmienky presne také isté, ako keby si ho kupovala za firemné peniaze, len spôsob úhrady je na splátky, ale nie voči dodávateľovi, ale voči poskytovateľovi úveru.
A rozdiel v odpisovaní min. 36 mesiacov pri lízingu a 4 roky pri úvere? V prípade daňových odpisov áno. Ale v prípade účtovných odpisov si sama stanovíš účtovný odpisový plán (PU). Ten jeden rok v nákladoch až takú rolu nehrá. A treba zohladniť aj celkovú cenu automobilu, teda celú sumu nákladov, ktoré zaplatíš v prípade úveru (popl. za uzavretie zmluvy, kolky, prepisy, overené podpisy a ja neviem čo všetko + celkový úrok k poskytnutému úveru za dobu dplácania úveru + samozrejme istina + individuálne poistenie majetku....) a v prípade lízingu (popl. za uzatvorenie LZ, istina, úroky, poistné, odkupná cena....nejaké kolky a overovania podpisov na začiatku,.....)
Ja by som odporučila zájsť do lízingovky aj do banky a v oboch prípadoch si po predbežnej konzultácii nechať vystaviť orientačný návrh či už lízingu alebo úveru. Podobne, ako ked ideš zisťovať podmienky pre poskytnutie hypotéky na byt. A ked to budeš mať v rukách vyčíslené, potom sa rozhodneš.
MartinaZC
05.09.10,20:33
Betina2 veľmi pekne ďakujem, Tvoja odpoveď ma utvrdila v tom, že som sa rozhodla správne pre úver.