Monika12
09.11.05,10:37
Situacia - firma ma niekolko aut nakupene v roznych rokoch. Niekotre TP su s 3 druhmi sporeby a auta nakupene tento rok, maju uvedenu iba 1 spotrebu paliva stanovenu vyrobcom (Skoda).
Otazka c. 1: Mam rozlisovat spotrebu v meste a mimomesta pri novych autach podla udajov o tech. parametroch z internetu alebo...?
Nakup PHM je v Sk i v Eur. Nakup PHM v hotovosti mimo SR sa vyuctovava cez cestaky a tie prepocitavam kurzom vyhotovenia cestaku (nie nakupu PHM).
Otazka c. 2: Pri pocitani priemernej ceny na konci roka mam brat pri PHM v Eur sumu v Sk, tak ako je nauctovana na 501 (t.j. prepocitane inym datumom nez skutocny nakup) alebo sa mam trapit s prepoctom podla datumu skutocneho nakupu?
Monika1
09.11.05,10:04
Mala by si si urobiť internú smernicu pre stanovenie výpočtu spotreby PHM pri vozidlách so starším aj novším technickým preukazom. Ak si to presne určíš, potom to musíš dodržiavať a budeš mať pokoj s daňovým úradom. Prepočet kurzu by som robila ku dňu zaúčtovania jednotlivých dokladov do účtovníctva, nie dňom vyhotovenia cesťáku. To by bolo k otázke č. 1 asi všetko.
Nákup PHM účtujem na 112 a mesačne prepočítavam spotrebu aj priemernú cenu, potom prepočítanú spotrebu účtujem na 501. Takže ak účtuješ priamo do spotreby asi by som to prepočítavala tou sumou, ktorú účtuješ do nákladov, ale musí byť prepočítaná tak, ako som uviedla v odpovedi pri otázke č.1.
Monika12
11.11.05,05:31
Vcera som o tom prepocte uvazovala a mam este otazku
- ked mam cestak a celkova hodnota k vyplateniu zahrna stravne (+vreckove) a napr. nakup PHM. Zda sa mi hlupost aby som 333 mala kazdu sumu pocitanu dnom kazdeho nakupu (prip. naroku na stravne) - pri nakladoch ok, ale pri 333?
- prepokladajme teda ze by som zmenila obeh papierov a nakup PHM by si nevyuctovali v cestaku, ale by sa im vyplacali cez pokladnu. Nakup je napr. 6.11. a cesta trvala do 12.11 vecer. On mi predlozi doklad k preplateniu najskor 13.11. a aky kurz pouzijes na prepocet - 13.11., t.j. zasa sa nedostanem k tomu aby som na 501 mala sumu preratanu dnom skutocneho nakupu.
Uvazujem zle alebo existuje este nejaka moznost, o ktorej neviem? :(
A este k tej smernici - mozem pouzit najaku odvolavku na zakon - napr. zak. o cest. nahradach a jeho par. 7?
žužika
11.11.05,15:35
Ja tiež prepočítavam zahraničné CP ku dňu vyúčtovanie napr. Sc trvala 05.11.-.08.11.05 a zamestnanec doniesol doklady na preplatenie s CP až 10.11.05 tak k tomuto dňu prepočítavam diety, vreckové a ostatné naklady aj PHM t.j. PHM učtujem do nákladom kurzom NBS k 10.11.05. Mala som aj daňovú kontrolu a nenamietali. Tak si myslím, že to je správne.
KEJKA
11.11.05,18:31
k suhlasu dodam, že dátum uskutočnenia účtovného prípadu je dátum vyúčtovania ZSC, teda 10.11. a tým dňom použitý kurz NBS je správny.