IvetaH
05.09.10,17:00
Dobrý večer,
všetci účtovníci ste poistení zodpovednosť za škodu pri výkone? Ja nie som a agent mi tvrdí, že sú všetci. Priznám sa, že som nad tým nerozmýšľala. V zamestnaní som poistená, ale toto ma prekvapilo.
Ice dive
05.09.10,16:04
Dobrý večer,
všetci účtovníci ste poistení zodpovednosť za škodu pri výkone? Ja nie som a agent mi tvrdí, že sú všetci. Priznám sa, že som nad tým nerozmýšľala. V zamestnaní som poistená, ale toto ma prekvapilo.
Poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone povolania je komerčné poistenie, a keďže predmet podnikania "vedenie účtovníctva" spadá pod voľné živnosti ani poistenie sa zo zákona nevyžaduje takže poistení sú len tí účtovníci, ktorí sa poistili dobrovoľne takže určite nie sú poistení všetci, keďže predmet podnikania "vedenie účtovníctva" majú aj spoločnosti, ktoré účtovníctvo nikdy neposkytovali...
Za ďalšie "vedenie účtovníctva" spadá z hľadiska poistenia zodpovednosti pod rizikové povolania s väčšou pravdepodobnosťou výskytu škody, t.j. nerobí ho každá poisťovňa a nie je to lacná záležitosť... takže pozor na agenta, aby ti náhodou nepredal poistenie proti uhryznutiu žraloka na dunaji...
Llívia
05.09.10,19:29
mimotemy
Dobrý večer,
všetci účtovníci ste poistení zodpovednosť za škodu pri výkone? Ja nie som a agent mi tvrdí, že sú všetci. Priznám sa, že som nad tým nerozmýšľala. V zamestnaní som poistená, ale toto ma prekvapilo.
Ak si zamestnaná ako účtovníčka, tak určite nie si poistená pre prípad vzniku škody pri výkone povolania typu penále, úroky z omeškania. Takáto "škoda" je z poistenia zodpovednosti zamestnanca pri výkone povolania vylúčená (t.j. poisťovne takúto škodu nenahradia).
Stanislav 1975
05.09.10,19:57
mimotemy
Ak si zamestnaná ako účtovníčka, tak určite nie si poistená pre prípad vzniku škody pri výkone povolania typu penále, úroky z omeškania. Takáto "škoda" je z poistenia zodpovednosti zamestnanca pri výkone povolania vylúčená (t.j. poisťovne takúto škodu nenahradia).

Ja tie zmluvy poistenie účtovníkov robím, ale vačšinou len keď to niekto musí mať, totiž je tam vo výlukach skoro všetko, skoro nič sa neplní...
lenkak
05.09.10,20:04
Oplatí sa to vôbec mať?
Stanislav 1975
05.09.10,20:07
Oplatí sa to vôbec mať?

ani moc nie, asi len pre dobrý pocit- a niektorí klienti účtovníkov to vyžadujú,ale fakt to nieje nič moc...-dokonca aj ked sa ti stratia dáta kvoli pc alebo nejakou chybou v technike, ani to sa neplní...
lenkak
05.09.10,20:10
Moji to nevyžadujú, skôr som nad tým uvažovala kvôli sebe, takže už nebudem. Dík za upozornenie.
Stanislav 1975
05.09.10,20:15
Moji to nevyžadujú, skôr som nad tým uvažovala kvôli sebe, takže už nebudem. Dík za upozornenie.

dokonca po novom to ani szčo nemožem robiť, musí byť s.r.o.-čka...
lenkak
05.09.10,20:18
pre zaujímavosť: zamestnancovi sa dá také poistenie urobiť?
Stanislav 1975
05.09.10,20:19
pre zaujímavosť: zamestnancovi sa dá také poistenie urobiť?

nie, nedá...
lenkak
05.09.10,20:23
dobré vedieť, keby začal niektorý z nich vymýšľať, nech si poistí svoju sro. :D
Dík za infošky.
veronikasad
06.09.10,05:08
Ja tie zmluvy poistenie účtovníkov robím, ale vačšinou len keď to niekto musí mať, totiž je tam vo výlukach skoro všetko, skoro nič sa neplní...
Stanko, pre ktorú poisťovňu ? Mám 8 rokov v Českej poisťovni (teraz Generali), dlho som to s poisťovákom rozoberala, tvrdil, že plnenia robia ...
(našťastie, zatial som nič nepotrebovala).
Ice dive
06.09.10,05:40
Stanko, pre ktorú poisťovňu ? Mám 8 rokov v Českej poisťovni (teraz Generali), dlho som to s poisťovákom rozoberala, tvrdil, že plnenia robia ...
(našťastie, zatial som nič nepotrebovala).
no asi bolo potrebné opýtať sa doplňujúcu otázku, že ako často tie plnenia robia a to by veru musel riadne spomínať...
(v podstate mňa ani nenapadá akú škodu by mohol účtovník spôsobiť, aby to bolo z tohto poistenia hradené... keďže pokuty úroky z omeškania a pod sa neplnia a taktiež sa neplnia úmyselné chyby a to sa ťažko dokazuje, či bola alebo nebola chyba úmyselná - v myslím, že je to aj na subjektívnom pocite likvidátora...)
veronikasad
06.09.10,06:02
no asi bolo potrebné opýtať sa doplňujúcu otázku, že ako často tie plnenia robia a to by veru musel riadne spomínať...
(v podstate mňa ani nenapadá akú škodu by mohol účtovník spôsobiť, aby to bolo z tohto poistenia hradené... keďže pokuty úroky z omeškania a pod sa neplnia a taktiež sa neplnia úmyselné chyby a to sa ťažko dokazuje, či bola alebo nebola chyba úmyselná - v myslím, že je to aj na subjektívnom pocite likvidátora...)
Som účtovník - živnostník, nie zamestnanec. Pokuty a úroky z omeškania nie je možné uplatniť z poistenia zodpovednosti za škodu u učtovníka - zamestnanca.
Zita5
06.09.10,06:05
Bolo by vhodné , keby do tejto témy napísal niekto z účtovníkov , komu už plnenie za spôsobenú škodu klientovi bolo hradené z príslušnej poistky .
veronikasad
06.09.10,06:07
Kejka s tým má asi skúsenosti
Stanislav 1975
06.09.10,10:37
Som účtovník - živnostník, nie zamestnanec. Pokuty a úroky z omeškania nie je možné uplatniť z poistenia zodpovednosti za škodu u učtovníka - zamestnanca.

Veronika,ani u živnostníka-inak,pozri si pz- máš tam výluky na 3 strany...

To je presne to isté ako to poistenie, čo ja musím mať zo zákona, keby som zlým rozhodnutím poškodil klienta- zákon som dodržal, ale plniť sa z toho nikdy nebude, všetko je vo výlukach...:cool:
IvetaH
07.09.10,18:36
Ďakujem vám všetkým za názor. Už mám jasno.
Pekný večer prajem
Leila2006
16.09.10,08:29
Nedá mi nezapojiť sa do tejto debaty, sama mám takéto poistenie, vyžadovali to aj klienti, ale aj pre svoj dobrý pocit ako píše Stanislav hore si ho platím, hoci sa mi zdá, že je dosť drahé, so spoluúčasťou, ale vtedy, keď som ho uzatvárala, som lacnejšíe nenašla, teraz chcem práve skúsiť v inej poisťovni. Hovoríte tu o výlukách a nevýhodách, zatiaľ som žila v tom, že tá moja PZ je O.K. V rozsahu poistenia je jasne definované, že poistenie sa vzťahuje na náhradu finančnej škody vyjadriteľnej v peniazoch, vzťahuje sa aj na poplatky, pokuty, penále, peňažné tresty a to na základe občianskoprávnych, obchodnoprávnych predpisov, predpisov správneho práva, pokiaľ boli uložené "tretej"osobe v dôsledku porušenia povinnosti poisteného v rámci výkonu poistenej profesie. Nestačí to?
tokoska
26.09.10,18:05
Zodpovedný za účtovníctvo je podnikateľ FO, PO.
Máte v zmluve, že zodpovednosť má externý účtovník?
Čo v tom prípade, ak neexistuje žiadna zmluva o vykonávaní účtovníctva? Účtovník iba vystavuje faktrúry za spracovanie účtovníctva,... .
Ice dive
26.09.10,18:22
Nedá mi nezapojiť sa do tejto debaty, sama mám takéto poistenie, vyžadovali to aj klienti, ale aj pre svoj dobrý pocit ako píše Stanislav hore si ho platím, hoci sa mi zdá, že je dosť drahé, so spoluúčasťou, ale vtedy, keď som ho uzatvárala, som lacnejšíe nenašla, teraz chcem práve skúsiť v inej poisťovni. Hovoríte tu o výlukách a nevýhodách, zatiaľ som žila v tom, že tá moja PZ je O.K. V rozsahu poistenia je jasne definované, že poistenie sa vzťahuje na náhradu finančnej škody vyjadriteľnej v peniazoch, vzťahuje sa aj na poplatky, pokuty, penále, peňažné tresty a to na základe občianskoprávnych, obchodnoprávnych predpisov, predpisov správneho práva, pokiaľ boli uložené "tretej"osobe v dôsledku porušenia povinnosti poisteného v rámci výkonu poistenej profesie. Nestačí to?
mohla by si sem zavesiť VPP tvojej poistky??? nakoľko ten rozsah krytia je dosť zaujímavý...

v podstate platí pri všetkých poisteniach, že sa kryjú len neúmyslené škody, resp. škody z nedbanlivosti... a toto sa veľmi ťažko posudzuje či šlo o úmysel, alebo o nedbanlivosť... nakoľko účtovníctvo je profesia ktorá stojí a padá na znalosti zákonov... takže ťažko likvidátora presvedčíte, či škoda vznikla z dôvodu neznalosti zákona, ktorý by ste mali ovládať...
Ice dive
26.09.10,18:26
Zodpovedný za účtovníctvo je podnikateľ FO, PO.
Máte v zmluve, že zodpovednosť má externý účtovník?
Čo v tom prípade, ak neexistuje žiadna zmluva o vykonávaní účtovníctva? Účtovník iba vystavuje faktrúry za spracovanie účtovníctva,... .
no pravdepodobne o probléme sa účtovník dozvie, nakoľko FO alebo PO dostane pokutu:D a pekne sa dodávateľovi služby za ňu poďakuje... účtovník by mal v takom prípade nahlásiť svojej poisťovni, že spôsobil škodu danému klientovi a poisťovňa by mala vyčísliť, výšku škody a túto uhradiť... to že nie je zmluva písomná ešte neznamená, že sa nemohli dohodnúť ústne... to že tam nejaký vzťah je, dokazujú predsa vystavené a uhradené faktúry... (avšak na službu ako je účtovníctvo by som zmluvu ako klient určite chcel mať...)
Leila2006
27.09.10,06:29
Zodpovedný za účtovníctvo je podnikateľ FO, PO.
Máte v zmluve, že zodpovednosť má externý účtovník?
Čo v tom prípade, ak neexistuje žiadna zmluva o vykonávaní účtovníctva? Účtovník iba vystavuje faktrúry za spracovanie účtovníctva,... .
Mám v zmluve, že zodpovedám za správne zaúčtovanie dokladov, ale nie za ich vecnú a obsahovú náplň, tiež mám v zmluve, že v prípade penalizácie zo strany určitých inštitúciií zavinenej mnou, znášam škodu ja, a klient si ju môže voči mne uplatniť, ale bude to hradené z mojej poistky. Ale toto tam mám len kvôli klientovi, poisťovňa sa vyjadrila, že zmluva nemusí byť, stačí fakturácia. VPP naskenujem a pripojím.
vjana
06.10.10,14:47
prosim Ta a v akej poistovni mas uzatvorenu tu zmluvu?
Leila2006
07.10.10,10:02
prosim Ta a v akej poistovni mas uzatvorenu tu zmluvu?

A.....z
nika.sum
15.10.10,18:11
To mas ako zivnostnicka? Kolko cca vyjde rocne taka poistka, prosim?
Stanislav 1975
15.10.10,18:17
To mas ako zivnostnicka? Kolko cca vyjde rocne taka poistka, prosim?

pochybujem že by to mala ako szčo- čo ja viem sú 2 podmienky- vysoká škola a s.r.o.
Leila2006
17.10.10,10:22
To mas ako zivnostnicka? Kolko cca vyjde rocne taka poistka, prosim?

Áno, mám to ako živnostníčka. Ročne 336 € - to už po bonusoch, poistná suma 16,6 tis €, spoluúčasť 160 €. Mne osobne sa tá poistka zdá dosť drahá, ale nič výhodnejšie som zatiaľ nenašla. Drahá v porovnaní s tým, že napr. s.r.o, ktorú účtujem má v jednej poisťovni uzavretú poistku - zodpovednosť za škodu spôsobenú výkonom činnosti (ide o výrobnú činnosť) na 300 tis.€ s ročným poistným cca 300 €.
Leila2006
17.10.10,10:24
pochybujem že by to mala ako szčo- čo ja viem sú 2 podmienky- vysoká škola a s.r.o.

Nepochybuj, je to tak. VŠ síce mám, ale v tomto prípade to nezohralo žiadnu úlohu. Stačil živnostenský list.
jacekova
03.04.12,11:43
rada by som znovu "otvorila" túto tému s odstupom času..... nemal už niekto plnenie z takejto poistky???

alebo čo si myslíte o tej poistke.... nakoľko sa mi v poslednej dobe doooosť zvýšila klientela, rozmýšľam nad poistením mojej práce.... (i keď zatiaľ počas mojej 12-ročnej praxe som to nikdy nepotrebovala, lebo plnenie by nenastalo)

mam teraz ponuku z csob........ročné poistné 250€, spoluúčasť 166€, poistná suma 16597€.......
je to vlastne poistenie pre SZČO aj sro, ak by spôsobili z nedbanlivosti, prípadne z neznalosti zákona škodu svojmu klientovi a ten by si žiadal preplatiť pokutu od účtovníka

nevzťahuje sa na to: 1. pád software - ak stratím údaje, 2.pokuty z omeškania, 3.chyby priamo v daňovom priznaní (nakoľko účtovník len pripravuje podklady k DP a vypracovanie DP má na starosť daň.poradca - ako zákon hovorí)

a ešte sa mi nepáči, že ak si budem platiť poistku v r.2012 a v r.2013 (potom sa rozhodnem ju zrušiť), tak v ďalšie roky napr.v r.2014, ak príde daň.kontrola a klient dostane pokutu (lebo kontroly zvyčajne chodia až neskôr), už škoda nebude krytá z mojej poistky........... takže je to v istom zmysle "doživotná" poistka, inak nemá zmysel.... môže sa platiť udržiavací poplatok (cca polovica poistného), aby boli kryté tie roky, keď bola poistka aktívna

takže fakt neviem... čo vy na to?
jacekova
04.04.12,08:12
aký máte názor na toto poistenie.... tí, čo ho máte (prečo ho máte)... a tí, čo ho nemáte (čo vás presvedčilo neuzavrieť si ho)?
MarcelaV
16.05.12,19:46
Tak touto otázkou sa zaoberám aj ja. Zatiaľ poistku odo mňa klienti nevyžadovali, ale chcela som sa poistiť kvôli sebe. Bola som v poisťovni A....z a tam mi povedali, že nie je problém urobiť poistku. Treba k tomu len živnostenský list, ALE vo výlukách poistenia sú "pokuty a penále" či už zo strany daňového úradu, alebo poisťovní. A ako účtovníkov sa nás týka práveže toto plnenie. Tak isto som pochodila v poisťovni Ge.....i.
Takže napr. DU mi zistí chybu pri zaúčtovaní dokladu, alebo nesprávne vypočítaná daň a vyrubí pokutu. Pokuta ale nie je poistným plnením, takže z poistky nič nedostanem:mad:. Preto som sa rozhodla, že si poistku neuzatvorím:confused:. Ak máte iné skúsenosti, alebo názory napíšte.
Haira
11.06.12,14:35
v mojom prípade sa zasa zamestnávateľ rozhodol, že mám takéto poistenie "vybaviť"...som len zamestnanec a aktuálne spracúvam účtovnictvo. Existuje takéto poistenie na zamestnanca? A čo v prípade, keď dám výpoveď a o dva roky im príde kontrola na obdobie, ktoré som spracovávala? A ja už budem niekde ťažko oddychovať s nohami v horúcom piesku a studeným drinkom v ruke? :D