nikolia
06.09.10,07:20
prosím o radu, ak sa niekto s tým stretol: zobrali mi syna a dceru do škôlky, po zistení , že nastupujem koncom mesiaca na materskú dovolenku,mi bolo oznámené, že mi mladšiu nechávajú doma a starší predškolák bude len na poldenný pobyt-lebo je veľa detí.Majú nato nárok? nemôžem sa odvolať na nejaký zákon? ja som nič nenašla, ak niekto viete poradte, obe deti sa mi na škôlku teiš každé ráíno...
Mária27
08.09.10,08:32
Bežne sa to tak robí. Neviem, o aký druh škôlky ide, ale ide o zmluvný vzťah a niekde sú podmienky - uverejnené alebo uvedené v zmluve. Nájdi ich a zisti, či sa nemôžeš odvolať.
katarina.j
08.09.10,09:25
prosím o radu, ak sa niekto s tým stretol: zobrali mi syna a dceru do škôlky, po zistení , že nastupujem koncom mesiaca na materskú dovolenku,mi bolo oznámené, že mi mladšiu nechávajú doma a starší predškolák bude len na poldenný pobyt-lebo je veľa detí.Majú nato nárok? nemôžem sa odvolať na nejaký zákon? ja som nič nenašla, ak niekto viete poradte, obe deti sa mi na škôlku teiš každé ráíno...
Inak aj v mojom okolí to bolo tak, že dieťa prijali a keď dotyčná pani nastúpila na materskú, tak jej chceli dieťa vylúčiť zo škôlky-dôvod:veď ste doma na materskej. Riešila to tak, že napísala na Miestny úrad-odbor školstva(čo spadá pod našu mestskú časť) a hneď mohlo dieťa chodiť bez problémov. čo sa týka predškoláka, tak je zákonom stanovené, že predškolskú výchovu deti musia absolvovať, len sa mi nezdá, že je dostačujúca poldenná starostlivosť v škôlke, keď s deťmi - predškolákmi robia celý deň niečo (napr.naši to mali tak, že do obeda išli na prechádzku-nazvali to spoznávanie prírody, poobede robili rôzne hry,kreslenie, príbehy,básne a pod.)vidí sa mi, že to je neopodstatnené ked tam dieťa nie je celý deň, ako bude v škole a následne v školskom klube detí(družine)?to má z ničoho nič vydržať same?neviem, či je to správny postup danej škôlky.
Mária27
08.09.10,09:37
Ak podmienky určuje obecný úrad, má ich niekde zverejnené. Treba ich naštudovať a potom konať.
Nie je správne ani to, že niektoré deti sa do škôlky nedostanú vôbec, ani pri rodičoch, ktorí chodia do práce.
Ľubica2
08.09.10,12:17
Zisti si aké sú vo vašej obci (meste) podmienky na prijatie do materskej školy. Ale ak už bolo vydané rozhodnutie o prijatí, tak by sa nemalo rušiť. Skús sa odvolať.
Na druhej strane v súčasnosti je nedostatok voľných miest v materských školách a ak nastupuješ na materskú bolo by férovejšie voči iným matkám, ktoré musia nastúpiť do práce, uvoľniť im miesto v MŠ.
Čo sa týka predškoláka, tak by mal byť v MŠ celý deň a nie ako to vyhovuje MŠ. Nevidím v tom zmysel, že bude chodiť len na pol dňa.
nikolia
09.09.10,04:01
ďakujem všetkým za názory, zatial mi dceru nechali do konca roka,ale predškoláci nepracujúcich matiek su len na poldeň,ja som už toto presne raz zažila pri staršom synovi, chodil ako maličký do školky, a potom ho rok pre nedostaok miest ako matke na materskej nechali doma, čo som rešpektovala,vzhľadok kmpracujúcim matkám,ale hnavalo nás, že sa tam nachádzali tri detičky,ktoré tam tiež nemali čo robiť, ale po známosti im ich nechali, u nás je toto jednanie bežné,,,ale myslím že je nefer ju najskor vziať a po mesiaci,ke´d si zvykne nechať doma...no čo už...a obecný úrad u nás zverejnené nemá nič, keďže ju nechali do konca roka, zatial to nejdem riešiť