zk24
06.09.10,09:55
Ahojte,

Vopred sa ospravedlňujem za triviálnu otázku:

slovenská spoločnosť dodáva stavebné práce vždy celý mesiac. Píše si hodiny a na konci mesiaca sa k poslednému kalendárnemu dňu vystaví FA s celkovým súčtom hodín * hodinová sadzba.

Spoločnosť sa stala (dobrovoľným) platcom DPH odo dňa registrácie - 23.8.2010.

Aj keď uvádzame dátum dodania služby vždy posledný kalendárny deň, asi musím rozpočítať hodiny za dobu kedy nebol platca DPH a kedy bol platca DPH, že?


Vychádzam z tejto časti zákona:

Registračná povinnosť

§ 4


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Ďakujem.
Zuzanak1
06.09.10,08:35
Tak túto otázku mám aj ja. Fakturujeme služby za internet vždy za celý mesiac, stali sme sa platci DPH 10.08.2010, ako vystavím faktúry, ktorých dátum dodania je 31.08.2010 ?
zk24
06.09.10,08:37
Tak túto otázku mám aj ja. Fakturujeme služby za internet vždy za celý mesiac, stali sme sa platci DPH 10.08.2010, ako vystavím faktúry, ktorých dátum dodania je 31.08.2010 ?

Ja osobne si myslím, že na faktúre budem mať tento mesiac dve položky:
Služby za obdobie 1/8/2010 - 22/8/2010 - bez DPH
Služby za obdobie 23/8/2010 - 31/8/2010 - s DPH

Len si to potrebujem overiť u niekoho skúsenejšieho.
Tweety
06.09.10,08:59
Ja osobne si myslím, že na faktúre budem mať tento mesiac dve položky:
Služby za obdobie 1/8/2010 - 22/8/2010 - bez DPH
Služby za obdobie 23/8/2010 - 31/8/2010 - s DPH

Len si to potrebujem overiť u niekoho skúsenejšieho.
Ja by som urobila faktúry dve, jednu bez IČA, za obdobie bez dph, a druhú za obdobie s dph, predišli by ste tak možnému vysvetľovaniu, prečo firma s IČOM dph faktúruje bez dph. Bolo by to aj prehľadnejšie. ALe je to len môj názor.
zk24
06.09.10,09:02
Ja by som urobila faktúry dve, jednu bez IČA, za obdobie bez dph, a druhú za obdobie s dph, predišli by ste tak možnému vysvetľovaniu, prečo firma s IČOM dph faktúruje bez dph. Bolo by to aj prehľadnejšie. ALe je to len môj názor.


Ale si toho názoru že treba faktúrovať zvlášť bez DPH a zvlášť DPH, áno? To som rada.

Na jednu dám teda dátum dodania služby 22.8.2010 (bez DPH) a na druhu už 31.8.2010 (s DPH)?
Tweety
06.09.10,09:07
Ale si toho názoru že treba faktúrovať zvlášť bez DPH a zvlášť DPH, áno? To som rada.

Na jednu dám teda dátum dodania služby 22.8.2010 (bez DPH) a na druhu už 31.8.2010 (s DPH)?
No jasné že tak, z môjho príspevku to nie je jasné? prepáč nenapísala som to tam, ale myslela som, že to bude jasné aj takto. Ak by ste za obdobie, kedy ste neboli platiteľmi fakturovali s daňou,(hoci ste neboli jej platcom) museli by ste ju aj odviesť.
zk24
06.09.10,09:12
No jasné že tak, z môjho príspevku to nie je jasné? prepáč nenapísala som to tam, ale myslela som, že to bude jasné aj takto. Ak by ste za obdobie, kedy ste neboli platiteľmi fakturovali s daňou,(hoci ste neboli jej platcom) museli by ste ju aj odviesť.

Jasné to možno aj bolo, ale ja sa radšej pýtam 3x :D

Vďaka moc.
ucetni_fantozzi
06.09.10,09:26
fakturuje sa podla toho, kedy vznikla danova povinnost, ak tato vznikla v case, ked uz ste boli platitelmi DPH, tak cele plnenie podlieha DPH a nie je co riesit.
zk24
06.09.10,09:30
fakturuje sa podla toho, kedy vznikla danova povinnost, ak tato vznikla v case, ked uz ste boli platitelmi DPH, tak cele plnenie podlieha DPH a nie je co riesit.


Zamestnanci pracovali na stavbe celý mesiac. Vedú si denník, kde píšu, ktorý deň odpracovali koľko hodín. Faktúru sme vždy vystavovali k poslednému dňu v mesiaci za celý mesiac.

Preto tá otázka, či sú povinní faktúrovať zvlášť obdobie "neplatcu" a obdobie "platcu". Možno sme mali vystaviť FA ku dňu predchádzajúcemu registrácii na DPH a nebol by "problém".
ucetni_fantozzi
06.09.10,09:36
podla mna to zavisi najma od toho, ako mate fakturaciu dohodnutu v zmluve - ak by ste mohlo fakturovat kedykolvek za akykolvek objem prac, potom by som to bral. ale ak je tam mesacna fakturacia, videl by som to na §19 ods. 3 - vznik danovej povinnosti v posledny den mesiaca a tym padom cele plnenie podliehajuce DPH
ucetni_fantozzi
06.09.10,09:44
analogicky, ked sa stanem platitelom 15.8.2010 a pride mi faktura za telefon, kde su poplatky za cely mesiac august s datumom dodania 31.8.2010 - DPH si uplatnujem celu...
Zuzanak1
06.09.10,10:01
analogicky, ked sa stanem platitelom 15.8.2010 a pride mi faktura za telefon, kde su poplatky za cely mesiac august s datumom dodania 31.8.2010 - DPH si uplatnujem celu...


A je to tak správne ?
zk24
06.09.10,10:53
analogicky, ked sa stanem platitelom 15.8.2010 a pride mi faktura za telefon, kde su poplatky za cely mesiac august s datumom dodania 31.8.2010 - DPH si uplatnujem celu...

Určite je to tak správne? Na faktúre je síce dátum dodania služby 31/8/2010 ale je tam aj napísané, že faktúra je vystavená za obdobie 01/08/2010 -31/08/2010.

Ja osobne by som uplatňovala radšej iba pomernú časť DPH, ale rada sa nechám vyviesť z omylu
Ivenka
06.09.10,11:11
Platcom DPH sa firma stala 17.8.2003. Za dodávky som si odpočítala alik.časť. Za predaný tovar, ktorý sme fakturovali raz mesačne som vystavil 2 faktúry jednu ako platca a jednu ako neplatca. Mali sme aj kontrolu. Nič mi nedodanili ani mi nepriznali vyšší odpočet DPH. Toľko moja skúsenosť.
ucetni_fantozzi
06.09.10,11:51
ja som v takychto pripadoch postupoval, ako pisem. mal som na to aj kontrolu a bola bez zisteni.

vychadzam z toho, ze sluzba je poskytnuta (dodana) az dnom vzniku danovej povinnost. ak som v tom case platitelom a splnam podmienky podla §49, tak odpocet uplatnujem.

analogicky, ak napr. zaplatim zalohu na sluzbu na cely rok predtym, ako sa stanem platitelom a dodavatel mi vystavi k prijatej platbe danovy doklad, neuplatnujem dodatocne DPH - danova povinnost vznikla pred tym ako som mohol odpocitat.

ale toto zacina byt odklon od povodnej temy, mali by sme riesit vystup, nie vstup...
zuzkadzugi
14.09.10,16:42
Áno, ale §49 ods.2 hovorí: "Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ".

Keby si sa stal platcom dph 13.9.2010 a dostaneš faktúru za nájom 07-09/2010 s dátumom dodania 30.9.2010, odrátal by si si dph keď v čase 1.7.-13.9.2010 si dodával tovary a služby ako neplatiteľ?

Ja som mala cca pred rokom dph kontrolu a vytkli mi presne toto a nechceli mi tú dph uznať, ale nakoniec som sa s nimi vyhádala a nechali mi to tak. Ale aj tak si nie som istá, či to bolo naozaj správne. Možno som mala iba šťastie, že som ich ukecala...


ja som v takychto pripadoch postupoval, ako pisem. mal som na to aj kontrolu a bola bez zisteni.

vychadzam z toho, ze sluzba je poskytnuta (dodana) az dnom vzniku danovej povinnost. ak som v tom case platitelom a splnam podmienky podla §49, tak odpocet uplatnujem.

analogicky, ak napr. zaplatim zalohu na sluzbu na cely rok predtym, ako sa stanem platitelom a dodavatel mi vystavi k prijatej platbe danovy doklad, neuplatnujem dodatocne DPH - danova povinnost vznikla pred tym ako som mohol odpocitat.

ale toto zacina byt odklon od povodnej temy, mali by sme riesit vystup, nie vstup...
KEJKA
14.09.10,17:38
myslím, že toto detailne ZDPH nerieši a teda zostáva na účtovníckoch a platiteľoch DPH ako si toto prvé obdobie vysporiadajú.
Máme príklady aj z iných zákonov a noviel a následných výkladov, že DU ponecháva riešenie na daňovníkoch a platiteľov DPH,
takže môj názor je rovnaký ako účetnífantozzi, - zbytočne si život netreba komplikovať.
Oba postupu neodporujú zákonu. Veľa závisí od znenia zmlúv - tie by mali riešiť aj prípad, ked sa dodávateľ stane platiteľom počas platnosti zmluvy, a tak nahradiť "dieru" v zákone.
zk24
21.10.10,19:44
Ahojte,

veľmi ste mi poradili s vystavenymi fakturami, teraz este potrebujem poradit s prijatymi fakturami.

Spolocnost sa stala platcom DPH 23/8/2010.

1/8/2010 sme obdrzali fakturu za sluzby (fakturovane vzdy mesacne, na mesiac vopred) na obdobie: 01/08/2010 - 31/8/2010... Teda datumy na nej zneju:

Datum vystavenia: 1/8/2010
Obdobie za ktore sa FA vystavuje: 01/08/2010 - 31/8/2010
Datum zdanitelneho plnenia: 31/8/2010

Danu fakturu som zauctovala 1/8/2010 bez DPH: 518/321.

Spolocnost sa v priebehu mesiaca rozhodla ze bude dobrovolnym platcom DPH a od 23/8/2010 sa to stalo skutocnostou...

1. Ma spolocnost narok na odpocitanie DPH z uvedenej faktury? V plnej vyske? Alebo pomerne za obdobie kedy uz boli platcom?
2. Ak ma narok na nejake odpocitanie DPH, ako danu DPH preuctujem z nakladov? Takto? : 343/518?
3. Nevadi ze faktura prijata 1/8/2010 bola este vystavena bez nasho IC DPH, kedze sme v tej dobe platcami neboli?

Dakujem velmi pekne...