Elisapipisa
06.09.10,09:22
Ahojte, od 2.7.2010 si platím DNP vo výške 94 EUR. Termín pôrodu mám určený na 30.3.2010. Dva roky mi zamestnávateľ platil NP a od minulého roka si ho platím sama ako živnostníčka. Na sociálnej poisťovni mi povedali, že toto DNP si stačí platiť 26 týždňov od začiatku poistenia. Ale dopočula som sa, že ak by som chcela mať zvýšenú materskú, treba platiť 270 dní od poistenia do termínu pôrodu. Čakám dvojičky. Prosím napíšte mi, či sa mi to oplatí platiť toto dobrovoľné nemocenské v tak vysokej sume, pretože kamarátka platila ako DNP 7 Eur. dakujem
Eliša
veronikasad
06.09.10,07:58
Ahojte, od 2.7.2010 si platím DNP vo výške 94 EUR. Termín pôrodu mám určený na 30.3.2010. Dva roky mi zamestnávateľ platil NP a od minulého roka si ho platím sama ako živnostníčka. Na sociálnej poisťovni mi povedali, že toto DNP si stačí platiť 26 týždňov od začiatku poistenia. Ale dopočula som sa, že ak by som chcela mať zvýšenú materskú, treba platiť 270 dní od poistenia do termínu pôrodu. Čakám dvojičky. Prosím napíšte mi, či sa mi to oplatí platiť toto dobrovoľné nemocenské v tak vysokej sume, pretože kamarátka platila ako DNP 7 Eur. dakujem
Eliša
2.7.2010 si menila (zvyšovala) vymeriavací základ alebo si mala ukončené predchádzajúce DNP a začiatok nového ? (píšeš, že od minulého roku si platíš NP ako živnostníčka - povinne alebo dobrovolne ?).
Prečo platíš takú vysokú sumu DNP ?
Elisapipisa
06.09.10,11:39
Nemenila som vymeriavací zaklad, ani som si predtým neplatila DNP. Do juna 2010 som si platila minimálne NP ako povinne. A od 2.8. aby som dostala tu maximálnu materskú som si začala platiť maximálne DNP. Tú sumu mi vypočítali na soc. poisťovni, ale tiež nechápem prečo takú vysokú. Prosím poradte. Ide mi o to, aby som dostala tu max. materskú.
dakujem
brčko
06.09.10,11:54
uved presné dátumy napr.

zamestnanie od 1.1.2006- 31.12.2009
povinné NP szčo od 1.7.2009 do 30.6.2010 z minima
+ od 1.7.2010 pokračuje dalej z minima (alebo bolo ukončené?)
DNP od 2.8.2010 zVZ2116,75eur poistné je mxlím 93,10eur

ptp píšeš je 30.3.2011

ale podla toho, čo ti vyrátali v SP, tak predpokladám, povinné NP už nemáš, len dobrovolné.

Ak je tak, a ak ti ostane tento termín a napíšu ti ho aj na žiadosť o materské (nástup na MD pri tomto PTP je najskôr 2.2.2011=8týž. pred, tj. nie skôr ako uplynie 26týž.!!!) a neporodíš skôr ako 31.1.2011 (30.1.2011 uplynie 26týž), tak bude materské maximálne. A samozrejme pozor na to, aby si mala odvody v sP v poriadku, tj. bez nedoplatku. Max. 5eur sa toleruje (aj ked to už bude platiť nové znenie zákona pri tvojom nástupe na MD, ale aspon čo som čítala návrh, tak v tvojom prípade nič sa nemení).
Elisapipisa
06.09.10,12:36
zamestnaná som bola do roku 26.5.2009, kedy mi zamestnávateľ platil riadne NP. Takže nemám voči Soc. poisť. žiadne podlžnosti až doteraz - zisťovala som si to.
Od 27.5.2009 do súčasnosti som SZČO.
Od 27.5.2009 do teraz si platím NP z minima. Od 2.7.2010 si každý mesiac platím DNP a to 94 Eur mesačne. + naďalej si platím NP z minima. Termín pôrodu mám 30.3.2011 pričom čakám dvojičky.
ďakujem
veronikasad
06.09.10,13:24
zamestnaná som bola do roku 26.5.2009, kedy mi zamestnávateľ platil riadne NP. Takže nemám voči Soc. poisť. žiadne podlžnosti až doteraz - zisťovala som si to.
Od 27.5.2009 do súčasnosti som SZČO.
Od 27.5.2009 do teraz si platím NP z minima. Od 2.7.2010 si každý mesiac platím DNP a to 94 Eur mesačne. + naďalej si platím NP z minima. Termín pôrodu mám 30.3.2011 pričom čakám dvojičky.
ďakujem
platíš si všetky poistenia do SP ? Suma na DNP mi nesedí, pretože
max VZ = 1116,75 x 4,4% = 49,10€. Tomu plus z minima už nerozumiem vôbec.

Neodpovedala si, či si nahlasovala zmenu VZ od 2.7., alebo si DNP zrušila a znovu založila s max. VZ.
Katy a R
06.09.10,13:31
.. a nie je to tak, že si platíš od vlani iba DNP a tohto roku (od júla) máš povinné poistenie ako szčo (tiež z minima):confused: ... v tom sú všetky poistenia, nielen nemocenské;)
Elisapipisa
06.09.10,18:16
Prihlásila som sa ako DPO , kde mám napísaný vymeriavací základ 797,17 EUR. A z toho mi vypočítali platiť DNP 96,90 Eur mesačne. Môj mesačný príjem je 1 660 Eur (teda na faktúre). Pritom si ešte platím NP 44,73 EUR. Fakt veľmi veľa platím, ako mám odstúpiť od tohoto platenia, pretože každá pani na soc. hovorí uplne niečo iné. A pravdy sa asi nedozviem. Dôležíté je že platím a nakoniec budem mať asi z toho "prd".
Elisapipisa
06.09.10,18:19
Od vlani si platím NP a od 2.7. mám prihlášku ado DPO kde si platím 96,90 Eur a k tomu aj NP 44,73 Eur. Prosím poradte mi ako mám postupovať, lebo na soc. poisťovni som sa stretla s velmi neochotnou pani. Ale veď čo môžeme očakávať od štatnej sféry :-(
veronikasad
06.09.10,18:55
Od vlani si platím NP a od 2.7. mám prihlášku ado DPO kde si platím 96,90 Eur a k tomu aj NP 44,73 Eur. Prosím poradte mi ako mám postupovať, lebo na soc. poisťovni som sa stretla s velmi neochotnou pani. Ale veď čo môžeme očakávať od štatnej sféry :-(
suma 44,73 nie je nemocenské poistenie, ale povinné zdravotné poistenie SZČO (z toho sa nem. dávky, ani materské nevyplácajú).

Skontroluj si na kopii reg. listu FO aké dobrovolné poistenie tam máš zaškrtnuté. Zrejme platíš z minima všetky poistenia (nemocenské, dôchodkové, invalidné...). Ak je to tak, vysokú materskú očakávať nemôžeš, ak ti vôbec vznikne na ňu nárok.

Aký príjem si mala v roku 2009 ? Nevznikla ti náhodou od 1.7.2010 povinná registrácia do SP ?
Katy a R
06.09.10,19:03
Prihlásila som sa ako DPO , kde mám napísaný vymeriavací základ 797,17 EUR. A z toho mi vypočítali platiť DNP 96,90 Eur mesačne. Môj mesačný príjem je 1 660 Eur (teda na faktúre). Pritom si ešte platím NP 44,73 EUR. Fakt veľmi veľa platím, ako mám odstúpiť od tohoto platenia, pretože každá pani na soc. hovorí uplne niečo iné. A pravdy sa asi nedozviem. Dôležíté je že platím a nakoniec budem mať asi z toho "prd".

.... tak podľa tohto vidno ... že ani nevieš, aké máš poistenia.
Skús si vyjasniť čo je ZP - zdravotné poistenie, povinné NP , dobrovoľné NP, prípadne ostatné poistenia v SP - ak platíš . A pozri RLFO - a napíš z toho, čo to vlastne máš poistené :D
ešte doplním: Pozor! čas beží...
Jovana
10.09.10,15:11
ahojte,

prosím Vás poraďte som živnostníčka od roku 2007, teraz od júna 2010 som nastúpila na materskú dovolenku, do decembra mi bude vyplacaná materská a dovtedy budem mať aj otvorenú živnost, chcela by som vedieť či v daňovom priznaní musím priznať matersú, či sa berie ako príjem, alebo sa musí odpočitať z nezdaniteľneho zakladu
Tweety
10.09.10,15:13
ahojte,

prosím Vás poraďte som živnostníčka od roku 2007, teraz od júna 2010 som nastúpila na materskú dovolenku, do decembra mi bude vyplacaná materská a dovtedy budem mať aj otvorenú živnost, chcela by som vedieť či v daňovom priznaní musím priznať matersú, či sa berie ako príjem, alebo sa musí odpočitať z nezdaniteľneho zakladu
Materské nie je zdaniteľným príjmom, takže do DP ho nerátaš.
veronikasad
10.09.10,15:25
ahojte,

prosím Vás poraďte som živnostníčka od roku 2007, teraz od júna 2010 som nastúpila na materskú dovolenku, do decembra mi bude vyplacaná materská a dovtedy budem mať aj otvorenú živnost, chcela by som vedieť či v daňovom priznaní musím priznať matersú, či sa berie ako príjem, alebo sa musí odpočitať z nezdaniteľneho zakladu
Materská sa zahrňa len do príjmu manželky - ak by si tvoj manžel uplatňoval NČZD na manželku.
Jovana
10.09.10,15:41
a ja si môžem v plnej výške na seba uplatniť NČZD alebo musim odpočítať materskú, a keby si chcel manžel na mňa uplatniť to sa dá, keĎ ja budem na seba
Katy a R
10.09.10,15:43
a ja si môžem v plnej výške na seba uplatniť NČZD alebo musim odpočítať materskú, a keby si chcel manžel na mňa uplatniť to sa dá, keĎ ja budem na seba
.. ti si uplatníš NZČ na seba a on na seba a na manželku ;):) .. ak vám to výjde samozrejme:D

doplním: ak máš dobrú materskú .. plus ešte príjem za ten prvý polrok .. tak nebude mať manžel čo uplatniť;)
veronikasad
10.09.10,15:44
a ja si môžem v plnej výške na seba uplatniť NČZD alebo musim odpočítať materskú, a keby si chcel manžel na mňa uplatniť to sa dá, keĎ ja budem na seba
Máš nárok na odpočet celej NČZD.
Ak by si chcel uplatniť na teba manžel, vlastným príjmom manželky je materská + príjmy zo živnosti (nie zisk). O tieto príjmy sa znižuje NČZD = uplatní si len rozdiel.
Laura1
28.09.10,17:41
Zdravím Vás,
mamička nastúpila na MD 10.sept.,všetky doklady sú v sociálnej poisťovni, máte skúsenosti, že po koľkých dňoch dostane vyjadrenie ohľadom materskej?
Ďakujem, Alžbeta
Katy a R
28.09.10,17:52
Zdravím Vás,
mamička nastúpila na MD 10.sept.,všetky doklady sú v sociálnej poisťovni, máte skúsenosti, že po koľkých dňoch dostane vyjadrenie ohľadom materskej?
Ďakujem, Alžbeta
SP má na to 60 dní ;) .... ale ak je to OK .. tak už bude mať 15. októbra peniažky (za september) na účte:)