misurka
09.11.05,11:17
Prosím o radu:

Ak na základe objednávky fakturujeme čes. odberateľovi vývoj + zhotovenie prototypov. Na základe tohto vývoja a prototypov budú neskôr odberateľovi predávané výrobky.

Vývoj + prototypy účtujem a faktúrujem ako služby spolu? Vývoj mi je jasný, ale výroba prototypov je takisto službou?

Prosím, je to súrne!!!

ĎAKUJEM
Evanka
09.11.05,10:54
Prosím o radu:

Ak na základe objednávky fakturujeme čes. odberateľovi vývoj + zhotovenie prototypov. Na základe tohto vývoja a prototypov budú neskôr odberateľovi predávané výrobky.

Vývoj + prototypy účtujem a faktúrujem ako služby spolu? Vývoj mi je jasný, ale výroba prototypov je takisto službou?

Prosím, je to súrne!!!

ĎAKUJEM Mišurka, do vývoja možno zaradiť návrh, výrobu a skúšanie prototypov a modelov pred začatím výroby. Takže podľa toho je aj výroba prototypov službou.
misurka
09.11.05,11:53
Evička, ďakujem za promptnú odpoveď. Tiež som tak myslela, len sa vždy radšej pri nových veciach uisťujem.

Pekný deň


Mišurka, do vývoja možno zaradiť návrh, výrobu a skúšanie prototypov a modelov pred začatím výroby. Takže podľa toho je aj výroba prototypov službou.
apo
09.11.05,20:31
Uvažovať daňovo o prototype a nákladoch na jeho vývoj je zmysluplné iba vtom prípade ak tento vývoj robím pre vlastnú produkciu.

Dva príklADY:
Ak som výrobca televízorov a vyvíjam nový typ, potom riešim čo s nákladmi na prototyp.

Ak si u mňa niekto objedná vývoj čOhokoľvek a ja tento vývoj vyfakturujem tak problém má ten kto si u mňa objednal vývoj prototypu. Ja robím iba svoju prácu na ktorú som zriadený, čIže fakturujem službu.

Pozdravujem

apo
4326
25.02.08,14:02
Našla som túto staršiu tému a mám podobný problém, ibaže faktúru som obdržala ja - znie na štúdie a prototypy. Výrobok, ktorého sa tieto štúdie a prototypy týkaju už vyrábame.
Ide mi o účtovanie týchto štúdii a prototypov. Ako to mam zaúčtovať - ako majetok a odpisovať alebo sú to pre mňa náklady. Ide o značnú položku. Ďakujem za odpoveď.
apo
25.02.08,16:00
Našla som túto staršiu tému a mám podobný problém, ibaže faktúru som obdržala ja - znie na štúdie a prototypy. Výrobok, ktorého sa tieto štúdie a prototypy týkaju už vyrábame.
Ide mi o účtovanie týchto štúdii a prototypov. Ako to mam zaúčtovať - ako majetok a odpisovať alebo sú to pre mňa náklady. Ide o značnú položku. Ďakujem za odpoveď.

V JÚ, alebo podvojnom.

apo
4326
26.02.08,05:53
Ide o podvojné účtovníctvo.
4326
26.02.08,08:24
Prosím vás nevie niekto poradiť v tejto otázke?
apo
26.02.08,10:24
Našla som túto staršiu tému a mám podobný problém, ibaže faktúru som obdržala ja - znie na štúdie a prototypy. Výrobok, ktorého sa tieto štúdie a prototypy týkaju už vyrábame.
Ide mi o účtovanie týchto štúdii a prototypov. Ako to mam zaúčtovať - ako majetok a odpisovať alebo sú to pre mňa náklady. Ide o značnú položku. Ďakujem za odpoveď.

Už so dospal, môžeme pokračovať.:)

Vychádzam z Opatrenia MF o postupoch účtovania v PÚ, §56/4,5,6
Tu je veľmi všeobecne vymedzené kedy sa účtujú komplexné náklady BO a dosť podrobne negatívne vymedzenie čo nedávame do komplexných NBO.

Pani Cenigová vo svojej publikácii uviedla príklady kedy áno, ale keďže ona sa pohybovala vždy v poľnohospodárskej problematike tak návod ako účtovať hnojenie a vápnenie pôdy nám nepomôže, škoda že tam nedala príklad aj zo strojárstva. Hľadal som od Jirsáka súvsťažnosti upravené pre túto dobu, ale neviem či nevydal, alebo som nemal šťastie. Tak mám Cenigovú a je mi nanič ak neúčtujem poľnohospodára.

Okrem toho ešte musíš vedieť či vyrobíš prototyp a čo s ním bude. To je okruh problémov s ktorým by nám mohol pomôcť auditor. Prčítaj čo je v ustanoveniach a potom budeme radiť ďalej keď sa dozvieme o probléme viac cez uvedené ustanovenia, aby sme vedeli ktorým smerom treba ísť.

apo
4326
26.02.08,11:27
No ja som sa vydala smerom k nehmotnému majetku. Študovala som zákon a vychádza mi to na účet 012. V rozpise faktúry mám uvedené položky ako prototyp, skúšky, dizajn............... takže podľa tohto som sa rozhodla to zaúčtovať ako nehmotný majetok a odpisovať.
apo
26.02.08,13:03
No ja som sa vydala smerom k nehmotnému majetku. Študovala som zákon a vychádza mi to na účet 012. V rozpise faktúry mám uvedené položky ako prototyp, skúšky, dizajn............... takže podľa tohto som sa rozhodla to zaúčtovať ako nehmotný majetok a odpisovať.

Tiež dobré riešenie z pohľadu rozloženia výdavkov na nasledujúce obdobie.
Správne riešenie treba hľadať v Pokyne pre vedenie PÚ, kde sa dočítate čo je nehmotným majetkom a potom si vyberiete, ale treba nazrieť aj do nejakých dobrých vzorových súvzťažností, ktoré sú zostavené pre širší okruh priemyselných odvetví, TAM určite bude uvedený vhodný príklad.

apo