stívko
06.09.10,10:51
Dobry, potreboval by som poradiť že ak by som chcel podnikať
v tej istej činnosti ako som zamestananý, ale ako s.r.o. bez súhlasu
zamestnavateľa, môžem mať z toho nejaký problém ????
Vopred vdaka
Tweety
06.09.10,09:01
Dobry, potreboval by som poradiť že ak by som chcel podnikať
v tej istej činnosti ako som zamestananý, ale ako s.r.o. bez súhlasu
zamestnavateľa, môžem mať z toho nejaký problém ????
Vopred vdaka
Môžeš, ak budeš aj jej zamestnancom, tak podľa ZP by išlo o jeho porušenie.
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.
(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
Llívia
06.09.10,10:05
Dobry, potreboval by som poradiť že ak by som chcel podnikať
v tej istej činnosti ako som zamestananý, ale ako s.r.o. bez súhlasu
zamestnavateľa, môžem mať z toho nejaký problém ????
Vopred vdaka
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t146361-povinnost-zamestnanca-pri-zalozeni-firmy.html
Economic
07.09.10,14:57
Dôležitá vec je, akú máš uzatvorenú pracovnú zmluvu. Môže v nej byť výluka na činnosti, ktoré nesmieš po nejakú dobu vykonávať ani po skončení PP nie to ešte popri zamestnaní. Budeš im brať predsa kšeft, či nie ? Alebo slušne požiadaj zamestnávateľa o súhlas s podnikaním a budeš krytý. Možno mu to okecáš, presvedčíš ho že budeš robiť niečo iné, a dostaneš súhlas. Rozhodnúť sa musíš však sám.
Llívia
07.09.10,17:09
Dôležitá vec je, akú máš uzatvorenú pracovnú zmluvu. Môže v nej byť výluka na činnosti, ktoré nesmieš po nejakú dobu vykonávať ani po skončení PP nie to ešte popri zamestnaní. Budeš im brať predsa kšeft, či nie ? Alebo slušne požiadaj zamestnávateľa o súhlas s podnikaním a budeš krytý. Možno mu to okecáš, presvedčíš ho že budeš robiť niečo iné, a dostaneš súhlas. Rozhodnúť sa musíš však sám.
Hrubo zvýraznené aj keď bude dojednané v pracovnej zmluve, je neplatné. Aj sankcie z takéhoto ustanovenia by boli neplatné a nevymáhateľné. Zamestnanec sa nemôže vopred vzdať svojich práv, napr. práva na podnikanie.
Súhlas potrebuje, ak chce vykonávať rovnaké činnosti, na ostatné "podnikanie" žiadny súhlas nepotrebuje. Čiže okecávanie a presviedčanie, že bude robiť niečo iné, je mu platné asi ako rybičkám bicykel :D:)