deni31
06.09.10,12:51
Dobrý deň,

rada by som spýtala či je možné zo SF hradiť zamestnancom jazykovú školu (kurz). Ak áno je potrebné to ešte zdaniť?
Tweety
06.09.10,10:56
Dobrý deň,

rada by som spýtala či je možné zo SF hradiť zamestnancom jazykovú školu (kurz). Ak áno je potrebné to ešte zdaniť?
SF na to neslúži.
§ 7
Použitie fondu
(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku; za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 8) zamestnanca.

(3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi príslušným odborovým orgánom a zamestnávateľom; celková suma prostriedkov fondu použitých na tieto účely nesmie prekročiť 0, 05 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1. Ak sa prostriedky fondu dohodnuté v kolektívnej zmluve na účely podľa prvej vety v bežnom roku nevyčerpajú v dohodnutej sume, nevyčerpaná časť týchto prostriedkov môže byť použitá v nasledujúcom kalendárnom roku.(4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise. Použitie príspevku z fondu a výšku príspevku z fondu podľa odseku 3 možno dohodnúť len v kolektívnej zmluve.

(5) Ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) prvého bodu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť príspevok z ďalšieho prídelu do fondu tvoreného najviac vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) druhého bodu na kompenzáciu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancovi, ktorý dochádza do zamestnania verejnou dopravou a ktorého priemerný mesačný zárobok9) nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond. U zamestnanca s pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa pri výpočte priemerného mesačného zárobku vychádza z ustanoveného týždenného pracovného času na pracovisku zamestnanca. Poskytovanie príspevku podľa prvej vety nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť aj z povinného prídelu do fondu.

(6) Zamestnávateľ je povinný poskytovať príspevok podľa odseku 5 najneskôr v termíne určenom na výplatu mzdy alebo platu po preukázaní nároku zamestnanca na príspevok a viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 5.

(7) Zamestnávateľ poskytuje príspevok z fondu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou osobitným predpisom10) pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov alebo obdobných pracovných vzťahov.

(8) Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.
adi11
06.09.10,11:03
Dobrý deň,

rada by som spýtala či je možné zo SF hradiť zamestnancom jazykovú školu (kurz). Ak áno je potrebné to ešte zdaniť?
SF slúži na iné účely, nie na vzdelávanie.
deni31
06.09.10,11:11
ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Zariadime sa podľa toho.
deni31
07.09.10,07:31
Dobrý deň,

ešte by som rada spýtala ako je to s tzv. "Relax" lístkami (určenými na rôzne kúltúrne vyžitie a pod.), je možné ich platiť zo SF? Je potrebné ich neskôr zamestnancom zdaniť?
Vodpred ďakujem za radu.
Tweety
07.09.10,07:44
Dobrý deň,

ešte by som rada spýtala ako je to s tzv. "Relax" lístkami (určenými na rôzne kúltúrne vyžitie a pod.), je možné ich platiť zo SF? Je potrebné ich neskôr zamestnancom zdaniť?
Vodpred ďakujem za radu.
Dvakrát áno.
rdb
07.09.10,11:02
Dvakrát áno.
Len pre istotu, viem, že existuje nariadenie EU pre slovenskú republiku ohladne zdaňovania príspevkov zo sociálneho fondu. Ak by firma vlastnila relax centrum a zamestnanec by ho využil tak by sa nezdaňovalo nič. V prípade ak zamestnávateľ nevlastní relax centrum, ale kupuje vstupenky, tak by pri zdanení nebol dodržaný princíp rovnosti, alebo rovnakého prístupu a preto sa ani tieto prípady nemali zamestnancovi zdaňovať. To som čítal asi pred piatimi rokmi, takže by som Vás rád poprosil o vysvetlenie či je to tak, alebo sa mýlim.
martinez
07.09.10,19:18
Len pre istotu, viem, že existuje nariadenie EU pre slovenskú republiku ohladne zdaňovania príspevkov zo sociálneho fondu. Ak by firma vlastnila relax centrum a zamestnanec by ho využil tak by sa nezdaňovalo nič. V prípade ak zamestnávateľ nevlastní relax centrum, ale kupuje vstupenky, tak by pri zdanení nebol dodržaný princíp rovnosti, alebo rovnakého prístupu a preto sa ani tieto prípady nemali zamestnancovi zdaňovať. To som čítal asi pred piatimi rokmi, takže by som Vás rád poprosil o vysvetlenie či je to tak, alebo sa mýlim.

Podla mna je to takto .. pozri §5,7,d : od dane je oslobodene použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom

z uvedeneho vyplyva, ze ak zamestanec pride do fitcentra, kupi si vstupenku a tu si pride preplatit k zamestnavatelovi zo socialneho fondu, nie je to poskytnutie sportoveho zariadenia zamestnavatelom a preto sa to musi zamestnancovi pripocitat ku mzde a zdanit.

ale ak zamestnavatel uzavrie zmluvu s fitcentrom a fitcentrum zamestnavatelovi vyfakturuje sluzby na mesiac napr. oktober 2010, a nasledne zamestnavatel povie zamestnancom, ze chodte si zacvicit, tak uz je to poskytnutie sportoveho zariadenia zamestnavatelom a zamestnancovi sa to nemusi dodanit.

podmienka vlastnictva zariadenia zo zakona vypadla pred nejakym tym rokom.. predtym to bolo formulovane tak, ze sa muselo jednat o vlastne zariadenie poskytnute zamestnavatelom... teraz to uz tak nie je
rdb
08.09.10,13:16
Ano to je presne dakujem za pripomenutie. Je to tak, ze tu zmluvu by mal mat zamestnavatel a vacsina fitiek to uz aj tak robi. Napriklad si zamestnavatel zriadi pernamentku a je to. Dakujem este raz.