AlaNR
09.11.05,12:28
Zdravím poradu,

neviete mi niekto poradiť ako mám zaúčtovať poplatok do recyklačného fondu, ktorý sme uhradili spolu s novou chladničkou?
Mám to dať do ceny chladničky alebo samostatne ako poplatok?

Ešte mám jednu otázočku:
môže byť takýto poplatok zahrnutý do základu DPH a byť z neho vybratá DPHčka?

Ďakujem za odpoveď !!!
lenkak
09.11.05,15:42
Ak ste poplatok do RF platili priamo do RF, tak ztadiaľ Ti príde potvrdenie, že si zaplatila príspevok do rec. fondu, ale oni nerozpíšu DPH. Ja preto z RF nevyberám DPH.
Poplatok do RF si môžeš dať do ceny chladničky.
AlaNR
10.11.05,05:44
My sme ho platili priamo v obchode. Na doklade mam:
Chladnička
Recyklačný fond

Celkova suma je preratana na ZD a DPH. Keď si to dám dokopy, jednoducho mi vyjde, že niekto vybral z poplatku do recyklačného fondu DPH.

Hm... :-(
Daniela Vlčková
12.11.05,20:23
Recyklačný poplatok sa započítava do ceny elektrozariadenia od 13.08.2005 a táto čiastka je spolu s cenou zdaňovaná. Vysvetlenie k tomu nie je jednoduché ale v podstate ta tvoja chladnička sa stane elektroodpadom a my sme povinný už aj ako členovia EU respektovat system spracovania elektroodpadov, podrobne su povinnosti popisovane v zákone o odpadoch.
Maros75
02.10.06,12:08
Na účely DPH sú všetky Poplatky súčasťou základu DPH, ktorú sú výrobcovia a dovozcovia elektrozariadení, ak sú platiteľmi DPH, povinní uplatniť voči odberateľom ich elektrozariadení (§ 22 ods. 2 Zákona o DPH).
Gabi03
02.10.06,12:21
Dôležitý je doklad. V súčasnosti väčšina predajcov má zahrnutý poplatok už v cene, ku ktorej si priráta DPH.
Ale podľa tvojich príspevkov je to naopak. Je základná cena + poplatok + na celé DPH. Samozrejme z poplatku sa platí DPH a potom si ju môžeš aj odrátať.

To Daniela, od 13.8.05 sa do ceny započítava poplatok za nový odpad. Ak ho má AlaNR na doklade, jednoznačne to bude poplatok za historický odpad.
Maros75
02.10.06,12:37
Ako by si účtoval obstaranie majetku s recyklacnym poplatkom?
Do obstarania alebo na účet 538 (ako poplatok)? Uvadza to niekde nejaka literatura?
Gabi03
02.10.06,12:42
Ako by si účtoval obstaranie majetku s recyklacnym poplatkom?
Do obstarania alebo na účet 538 (ako poplatok)? Uvadza to niekde nejaka literatura?

Ak je to dlhodobý majetok, predsa to patrí do obstarávacej ceny.
lutka
04.10.06,05:07
Pokial ide o nákup tovaru, tak do obstarania? Alebo sa mýlim?