bobino38
06.09.10,13:08
Môže začať dievča s vegetariánskou stravou v 14tich rokoch?..nie je to skôr v tak mladom veku trošku nebezpečné?
buchač
06.09.10,11:29
Môže začať dievča s vegetariánskou stravou v 14tich rokoch?..nie je to skôr v tak mladom veku trošku nebezpečné?

Kliknem a vidím ....:rolleyes:

Do nemoty je tam toho napísané ...;)

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=sk&q=vegetarianstvo+a+vek&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8
ErinErin
06.09.10,11:36
Poznám konkrétnu rodinu, kde syna od malička stravovali vegetariánsky: Čo sa týka zdravia viem len jeden detajl - dnes už dospelý muž má 150cm, aj keď predpoklady vzhľadom na rodičov mal na vyššiu výšku. U dievčaťa to zásadne neodporúčam už len pre prípadné plány na tehotenstvo v budúcnosti.
bobino38
06.09.10,11:45
Kliknem a vidím ....:rolleyes:

Do nemoty je tam toho napísané ...;)

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=sk&q=vegetarianstvo+a+vek&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8
Nemám v práci plný net, som za serverom, nemám možnosť googliť, doma si to kuknem.
osky
06.09.10,13:17
vegetarianstvo je dobre,ale v takomto veku by som asi este nezacinala.
najskor v 18-20-tke.
teraz sa telo este vyvija a len tak zo dna na den vymenit bezne stravovanie za vegetarianstvo by bol pre organizmus sok.
okrem toho,principy vegatarianskeho stravovania si treba velmi dobre nastudovat a chapat,lebo vitaminy ktore su v mäse,musia byt nahradene niecim inym.
treba sa naucit vyrabat si produkty zo soje a z bobovin,lebo to je hlavne vo vegetarianskej strave.z ovocia a zeleniny by sme nevyzili.....to by sme museli jest kazdu pol hodinku.
vegetarianska strava je dobra na odlahcenie organizmu,metabolizmus lepsie funguje a telo sa lahsie cisti-tot moja osobna skusenost.ale cely zivot som pri tom nevydrzala.ale nebolo to zle.
pasuliatko
06.09.10,18:40
ak trávi mäso tak nemá prečo byť vegetarián.
ak má zdravotné problémy a netrávi mu mäso tak áno inak to považujem za nie rozumné.a hľavne nie u mladého človeka vo vývoji...
bonita
07.09.10,07:06
Vegetarianstvo je vhodne pre akykolvek vek. vyska, rast s tym nema ziaden suvis.

Cim skor kto zacne , tym skor si telo ocisti od humusu, ktore v crevach zanechava hnijuce maso. Crevo cloveka ma 2,5 m, crevo dravca - masozravca ma meter. To len naporovnanie, ako to s nami priroda myslela, ked nam tvorila traviacu sustavu. Navyse, dravci maju enzym, ktore si vedia poradit s takou skodlivou vecou ako je maso.

Maso: hormony, antibiotika, masokostna mucka, stres pri zabijani
kurence - rastovy hormon. Vystizna je tato veta prave pre kurence: Zi rychlo, zomri mlady.

Zdravsie su rastlinne bielkoviny, nez zivocisne, atd. Je toho vela, suhlasim, ze treba si to najskor nastudovat.

ALE - nevynechavala by som zatial ryby, Obsahuju 3 omega mastne kyseliny, ktore treba prestudovat cim nahradit.

Soju iste nejest, ak chces mat deti a nechces mat rakovinu.

Je toho velmi vela, takze najprv studovat na nete a potom si upravit jedalnicek.
pasuliatko
07.09.10,07:58
Vegetarianstvo je vhodne pre akykolvek vek. vyska, rast s tym nema ziaden suvis.

Cim skor kto zacne , tym skor si telo ocisti od humusu, ktore v crevach zanechava hnijuce maso. Crevo cloveka ma 2,5 m, crevo dravca - masozravca ma meter. To len naporovnanie, ako to s nami priroda myslela, ked nam tvorila traviacu sustavu. Navyse, dravci maju enzym, ktore si vedia poradit s takou skodlivou vecou ako je maso.

Maso: hormony, antibiotika, masokostna mucka, stres pri zabijani
kurence - rastovy hormon. Vystizna je tato veta prave pre kurence: Zi rychlo, zomri mlady.[/B]


s týmto tvrdením ja nesúhlasím
mlisa
07.09.10,08:03
Soju iste nejest, ak chces mat deti a nechces mat rakovinu.


mimotemyProsim???? To uz aj soja je uhlavny nepriatel? Ak ano tak sup podnet na statnu veterinarnu a potravinovu spravu, hadam nedovolime aby sme tu vsetci pomreli, ked uz takmer na kazdej potravine pisu ze moze obsahovat stopy soje a orechov...
bonita
07.09.10,08:18
Nechajme to hlavne v rovine konverzacie, prosim. Moje komentare vkladam na zaklade svojho presvedcenia, ku ktoremu som prisla dlhodobym surfovanim po nete, po strankach, nie iba precitanim jedneho nejakeho nazoru, ale zvazovanim dokazov a vyskumov od odbornikov a vedcov.

Zijeme v konzumnej spolocnosti, kde prioritu pre firmy, spolocnosti hra zarobok a zisk. Zdravie ludi je pre ne druhorade. Najde sa vsak par jedincov, ktorym to jedno nie je, robili vyskumy, statistiky, atd. a vysledky si nenechali pre seba. Je uplne na kazdom, s akym nazorom sa stotozni.

Vy ste tu odporucali vegetarianstvo nezacinat, ja som odporucila zacinat. Dopytujuca si ozaj musi prebehnut net sama a sama sa rozhodnut. Dokonca aj lekari nemaju na toto jednotny nazor.

K masu len tolko: v momente zabitia zvierata zacina v mase hnilobny proces. Toto snad kazdy z vas pripusta, je to zakon prirody. Tento proces sa zastavuje iba zmrazenim, chladenim sa len spomaluje. Kazdy si snad vie sam predstavit ako dlho trva, kym sa maso dostane k nemu do hrnca / bitunok, vykostovanie, porciovanie, obchodny retazec, kym sa kupi spotrebitelom - niekedy az na druhy den v obchode, atd/. Urcite uznate, ze do hrnca uz nekladiete cerstve maso, ale v pokrocilom hnilobnom rozklade. Ako masu udrzat farbu na to maju v masokomb. svoje sposoby.

A to nespominam, akymi stresmi a utrpenim prechadzaju zvierata kym sa dostanu na vas stol. Ani umele latky v mase.

Mne sa sice len pred 2 ma mesiacmi podarilo, konecne sa zbavit masa v jedalnicku, ale uz roky som vedela, ze musim, uz len kvoli svojmu zdraviu. Nakoniec ma vsak k tomu popohnali videa z bitunkov a transportov zvierat.

Ja nikoho nepresviedcam, pisem svoj pohlad na vec. Preto dufam, ze sa do mna nepustia vyznavaci masa, akoze kvazi zdr. vyzivy.


Mlisa, tvoja poznamka je nespravne formulovana. Ja som vravela o soji, nie o orechoch. Su to dve velmi odlisne veci. Prve nie, druhe urcite ano - jest.
/ afery v cine s malymi detmi a rastom prs - sojove mlieko - vysoky obsah estrogenov, to len jeden priklad/
witch
07.09.10,08:26
Náš syn sa rozhodol byť vegetariánom pred 1,5 rokom, to mal necelých 15. Tiež sme neboli nadšení, ale párkrát mu bolo zle po tučnom mäse a prestalo mu chutiť. Našťastie neje len bravčové, hovädzie a hydinu. Ryby je, aj morské potvory , i mliečne výrobky a vajcia, takže prísun bielkovín má. Ale je pravda, že mu musím denne variť, vymýšľať a kombinovať, aby mal vyváženú stravu. Osvedčila sa mi kuchárka od dr. Bukovského. Zdravotný stav má vynikajúci, ale ako to vplýva na jeho plodnosť zatiaľ neviem. :rolleyes: Dúfam, že ešte nejaký rôčik to ani nebude treba.:cool: Ako to je s dievčatami a vegetariánstvom neviem, naša malá (10) zasa nemusí zeleninu, zato mäsko jej chutí.
Úplné vegetariánstvo by sme mu nedovolili. I keď by bolo ťažké mu niečo vnútiť. Odporúčam konzultáciu s detským lekárom a rozhodne nevynechávať ryby a mliečne výrobky. Z niečoho rásť musí.
bonita
07.09.10,08:35
Ja som tiez este stale na rybach, lebo zatial neviem co by som inak jedla a este nema zistene ako inak nahradit 3 omega mastne kyseliny. Mlieko, vajcia / z podstielkoveho chovu/ , mliecne vyrobky stale konzumujem.

Vegetarian - neje iba maso. / takze s tymi rybami este nie som hotovy vegetarian, ale mam cas, to co skodi som uz odburala a ani mojim chut. bunkam maso nechyba/

Vegan - neje ziadne zivocisne produkty.
osky
07.09.10,09:41
Bonita,na nete je velmi vela infosiek,ale velmi vela ich je totalne hlupych a nepravdivych/mimotemytoto mi povedal moj zensky lekar,tento tyzden-ktory ma vyhresil,ze stale studujem na nete a neverim lekarom,ktori ma liecia/.

viem ze o soji teraz koluju vseliake informacie-ale kup si dobru vegetariansku kucharku a uvidis,ze prave soja je podstatou nahrady mäsa-je nevyhnutna a dobra.
nemozes ale kupovat trhovu potravinu.da sa lahko pestovat doma,mali sme ju-bez postrekov a uprav.....alebo si ju kup od japoncov-ti ju maju kvalitnu.
japonci konzumuju velmi vela sojovych vyrobkov,najviac tofu.su zdravi a neriesia rakovinu,tak neviem......never vsetkemu co citas na nete.;)
ErinErin
07.09.10,11:02
Cim skor kto zacne , tym skor si telo ocisti od humusu, ktore v crevach zanechava hnijuce maso. Crevo cloveka ma 2,5 m, crevo dravca - masozravca ma meter. To len naporovnanie, ako to s nami priroda myslela, ked nam tvorila traviacu sustavu. Navyse, dravci maju enzym, ktore si vedia poradit s takou skodlivou vecou ako je maso.

Maso: hormony, antibiotika, masokostna mucka, stres pri zabijani
kurence - rastovy hormon. Vystizna je tato veta prave pre kurence: Zi rychlo, zomri mlady.

Zdravsie su rastlinne bielkoviny, nez zivocisne, atd. Je toho vela, suhlasim, ze treba si to najskor nastudovat.



bonita, a čím si nahradila koenzým Q10 a Karnitín?
gilda
07.09.10,12:11
Vzhľadom na vek (dospievanie, kedy sa organizmus musí vysporiadať so zmenami) by radikálna zmena stravovacích návykov nebola vhodná. Prechod na vegetariánsku stravu by mal byť postupný, mäsové porcie obmedziť, uprednostniť biele mäso a ryby. Nahradiť možno plnohodnotnými bielkovinami rastlinného pôvodu (sója, strukoviny). Mlieko a vajcia by mali zostať súčasťou stravy (ovolaktovegetariánstvo). Zmenu treba premyslieť, tým skôr u dievčaťa (nedostatočná a nevyvážená strava býva tiež príčinou gynekologických porúch).
bonita
07.09.10,22:33
Osky, prepac, ze lekarom az tak neverim. Oni su pricinou , ze sa dcera uz dva roky lieci z trombozy. teraz uz ked sa o nieco jedna, si radsej zistujem informacie kde sa da. Ja, oproti tvojmu lekarovi si zase ale myslim, ze na nete je velmi vela uzitocnych informacii.

Pouzivam aj nahrady z lekarni, napr vit C beriem uz rok vo zvysenej davke a este som nebola prechaldnuta, zaidna chripka v zime, nic , napriek tomu, ze som byvala chora. Beriem aj bio 3 omega kyseliny a zvysok doplnam rybami.

Este potrebujem dokupit A a E vit, a prestudujem si aj Q 10 a karnitin / nie je to A?/, zatial mam len zbezne info.

Ono, kedy je vobec vhodny cas na zmenu stravy? Ja vravim, ze na vegetarianstvo nie je nikdy neskoro, ani priskoro

Soju si pozrite na badatel.sk Mna to presvedcilo Nikdy som ju nemala rada, tak mi ani nerobilo problem ju nejest.
sarasara
08.09.10,03:52
Poznám rodinu, ktorá je vegetariánska. Nejedia žiadne živočíšne potraviny, ani ich deti. Viem, že on nejedol mäso asi od pätnástich a ona od sedemnástich. Majú teraz okolo 55 rokov, dve dospelé deti a dve vnúčatá. Ich deti nikdy vo svojom živote nič živočíšne nejdli a sú úplne v poriadku. Akurát tí 55-roční vyzerajú tak na maximálne na 40 rokov. a ich deti tiež oveľa mladšie. Nikdy som nepočula, že by bol niekto z nich chorý, prípadne nachladnutý, či chrípku...
Veľmi sa mi ich spôsob stravovania páči, lenže moja rodina by na to nepristúpila a ja sa vegetariánsky stravujem občas, je to dobré, len nevydržím dlho variť na dvoje, a tak to tak po pol roku vzdám a vrátim sa k tomu zasa až niekedy po roku.
Ľudia majú mäso radi, je pohodlnejšie variť s mäsom. To, že sa nájdu rastlinné potraviny, ktoré sú pre človeka plnohodnotné, je pravda. Mäso nie je práve potravinou najzdravšou a nevyhnutnou. Je však pre mnohých chutné a majú ho radi, a ani nevidia dôvod, prečo by s ním mali prestať. Ale nejesť mäso nie je zdraviu škodlivé, práve naopak. Ak človek zje širokú škálu ovocia a zeleniny, surovej i tepelne upravenej, verte, nič mu nechýba.
Llívia
08.09.10,04:05
Žiadne živočíšne potraviny - ani mlieko a vajcia?
Llívia
08.09.10,04:10
Bonita,na nete je velmi vela infosiek,ale velmi vela ich je totalne hlupych a nepravdivych/mimotemytoto mi povedal moj zensky lekar,tento tyzden-ktory ma vyhresil,ze stale studujem na nete a neverim lekarom,ktori ma liecia/.

viem ze o soji teraz koluju vseliake informacie-ale kup si dobru vegetariansku kucharku a uvidis,ze prave soja je podstatou nahrady mäsa-je nevyhnutna a dobra.
nemozes ale kupovat trhovu potravinu.da sa lahko pestovat doma,mali sme ju-bez postrekov a uprav.....alebo si ju kup od japoncov-ti ju maju kvalitnu.
japonci konzumuju velmi vela sojovych vyrobkov,najviac tofu.su zdravi a neriesia rakovinu,tak neviem......never vsetkemu co citas na nete.;)
Niekedy ani u lekárov nevieš, či ti nedajú infošku totálne hlúpu a nepravdivú - ako napr. už sa zhodli na tom, či mlieko zahlieňuje alebo nezahlieňuje organizmus? :rolleyes:
Bordel sa nachádza vo všetkých potravinách - aj živočíšneho, aj neživočíšneho pôvodu. Aj keď si ich dopestuješ sama, tak nevieš, čo obsahujú, lebo na ne prší (vieš, čo obsahuje dažďová voda?) a asi ťažko si budeš dávať robiť rozbor pôdy, na ktorej ich pestuješ.

Mäso som prestala jesť v 15-tich a som tu. Nijako mi to neublížilo. Ani predtým, ako som ho prestala jesť, mi nejako obzvlášť nechutilo. Ryby nejem vôbec a predtým, kým som ešte jedla mäso, som ich jedla akurát tak v podobe tresky (šalát). (Celá rodina na Vianoce tlačila do kocky filé, len ja vyprážaný syr. :D)
ludmilla
08.09.10,06:41
Môže začať dievča s vegetariánskou stravou v 14tich rokoch?..nie je to skôr v tak mladom veku trošku nebezpečné?

Môže a nie je to nebezpečné a je to možné aj v iných vekových kategóriach. Mám to veľmi dobre naštudované aj konzultované s odborníkmi - aj moja dcéra podľahla tejto strave asi v podobnom veku :):):). Dôležité je len prepracovať jej jedálniček, aby mala v strave všetky dôležité látky, ktoré potrebuje pre vývoj telesný ale aj duševný. Aj medzi športovcami sú vegetariáni. nemala by však z jedálnička úplne vynechať všetky zvieracie produkty, pretože je ešte vo vývoji, nemala by sa stať vegánkou, môže byť lakto-vegetariánkou (mlieko a mliečne výrobky) alebo ovo-lakto-vegetariánkou (mliečne výrobky a vajcia). Keď jej chutia rybky mohla by ich jesť pravidelne 1 - 2 x týždenne. Úplné vegánstvo sa v takto mladom veku vôbec neodporúča, pretože môže viesť k chýbajúcim látkam v tele, čo je pre jej vývoj veľmi rušivé.

Takže preberme to jednotlivo:
Jednotlivé výživné látky ako sú bielkoviny, železo, vitamín B12, vitamín D, jód a omega-3-mastné kyseliny sa dajú v menších dávkach pri rozumnom vegetariánskom stravovaní dopraviť do tela vegetariánskou stravou.
- Dostatočný prísun bielkovín je z mliečnych produktov, zo strukovín, z celozrnných obilných produktov a vajec. Úplne bezpečne.
- Čo sa železa týka, tak zvieracie produkty obsahujú absolútne najviac železa, ale železo dostaneme do tela aj pomocou napr. zelených listových šalátov, celozrnných obilných produktov, bobuľového ovocia, zo strukovín a orechov. Bohužiaľ to železo nie je do tela tak dobre prijímané ako zo zvieracích produktov (mäsa), preto je veľmi dôležitý príjem vitamínu C (citrusov, pomarančovej šťavy, ...), ktorý napomáha prenosu železa do tela - toto je veľmi dôležité!!!!!! Pozor na čierny čaj a kávu, tá práve zhoršuje vstrebávanie železa!!!! Preto by vegetariáni nemali piť čierny čaj, ale radšej ovocný. Vitamín C dostaneme do tela aj vďaka šalátom zeleninovým (paprika je bohatý zdroj vit. C) alebo ovocným.
Vit. B12 je len v zvieracích produktoch, do tela ho dostaneme pomocou mliečnych výrobkov a vajec. S 300 g mliečnych výrobkov denne (napr. jogurt, tvaroh, syry) a 1 - 2 vajcami týždenne pokryjeme príjem vit. B12.
Ak sa dcéra vzdá aj rýb ako to urobila tá moja, bude jej chýbať dôležitý zdroj vit.D, jódu a omega-3-mastných kyselín. Vitamín D si dokáže telo vytvárať samo, keď sa denne zdržujeme aspoň 1/2 hodinu vonku, zdrojom vit. D sú huby napr. šampióny, jód je v kuchynskej soli a omega-3-mastné kyseliny v rastlinných olejoch napr. v repkovom oleji a tiež vo vlašských orechoch.

najviac ohrozenou skupinou sú (netýka sa ešte tvojej dcéry, ale raz bude) sú kojace matky, tie majú veľmi malé zásoby vit. B12, alebo aj žiadne zásoby, majú prísun vit. B12 len pre seba, ale pre ich kojené detičky je nedostatočný a práve chýbajúci vit. B12 sa podpisuje na rôznych poruchách nervovej sústavy a vývoji mozgu u kojencov, preto by každá matka mala konzultovať vegetariánstvo so svojim lekárom.

Bobino veľa zábavy s dcérou a jej stravovaním ak budeš mať problém, kľudne sa ozvi ;););)
Llívia
08.09.10,07:07
Čítala som, že vstrebávanie železa zhoršuje aj zelený čaj, nielen čierny.
Zelený pijem často, čierny len občas na "prebratie sa". Chudokrvná som bola len raz (a odvtedy viem, prečo je v dotazníku pre darcu krvi upozornenie, že ženy by nemali ísť darovať krv tesne po menštruácii. :D)
ErinErin
08.09.10,09:24
U žien vegetariánok štúdie preukázali skorší nástup menopauzy. Je to jasný vplyv na rozmnožovací systém, i keď možno diskutovať či pozitívny alebo negatívny.

Vegetariáni tiež môžu športovať, ako to tu bolo spomínané, ale majú nižšiu výkonnosť.

Mäso obsahuje aj zložky, ktoré sa nenachádzajú v rastlinnej potrave ako koenzým Q10 či karnitín. Poznatky vedy sú dnes len špička ľadovca všetkých faktov o fungovaní prírody. Ktovie koľko látok, vitamínov a súvislostí ešte nebolo ani objavených?
No už bežný poznatok známy každému pediatrovi, že bábätká a malé deti potrebujú cholesterol, hovorí proti vegetariánstvu v každom veku: Veď cholesterol sa nachádza len v živočíšnych zdrojoch.
Llívia
08.09.10,09:28
Športujem a dosť a určite nemám nižšiu výkonnosť ako "mäsožravci".
ErinErin, otázka znela na VEGETARIÁNSTO, nie VEGÁNSTVO. Vegetariáni konzumujú aj vajcia (cholesterol), aj mlieko a mliečne výrobky (cholesterol).
Flinstone
08.09.10,11:50
pri predstave, že by som už nikdy nejedol dobrú domácu údenú klobásu ma striaslo, a radšej budem všežravec :D
ErinErin
08.09.10,15:44
Jedna vec je vegetariánstvo ako také, pre ktoré sa človek rozhodne po zrelej úvahe, aj keď odborníci sa nezhodli na definitívnom názore o prospešnosti či škodlivosti.

Druhá vec je, keď pozerám otázku - 14-ročné dievča a experimentovanie so stravou. V športovej medicíne existuje pojem Female athtete triade, systém porúch práve u dospievajúcich dievčat (špotrovkýň), ktorý zahŕňa
-poruchy príjmu potravy
-stratu menštruácie
-osteoporózu,
pričom nemusia byť vždy prítomné všetky 3 zložky.

Poruchy príjmu potravy okrem typickej anorexie či bulímie obsahujú aj iné zmeny, ako keď dievčatá začnú preberať jedlo a niektoré druhy vynechajú či týmto spôsobom sa dopracujú k akémusi "vegetariánstvu".

Tu je link na seriózny americký server určený pre ďalšie vzdelávanie lekárov:
http://emedicine.medscape.com/article/89260-overview
kukučka
08.09.10,19:32
Poznám rodinu, ktorá je vegetariánska. Nejedia žiadne živočíšne potraviny, ani ich deti. Viem, že on nejedol mäso asi od pätnástich a ona od sedemnástich. Majú teraz okolo 55 rokov, dve dospelé deti a dve vnúčatá. Ich deti nikdy vo svojom živote nič živočíšne nejdli a sú úplne v poriadku. Akurát tí 55-roční vyzerajú tak na maximálne na 40 rokov. a ich deti tiež oveľa mladšie. Nikdy som nepočula, že by bol niekto z nich chorý, prípadne nachladnutý, či chrípku...
Veľmi sa mi ich spôsob stravovania páči, lenže moja rodina by na to nepristúpila a ja sa vegetariánsky stravujem občas, je to dobré, len nevydržím dlho variť na dvoje, a tak to tak po pol roku vzdám a vrátim sa k tomu zasa až niekedy po roku.
Ľudia majú mäso radi, je pohodlnejšie variť s mäsom. To, že sa nájdu rastlinné potraviny, ktoré sú pre človeka plnohodnotné, je pravda. Mäso nie je práve potravinou najzdravšou a nevyhnutnou. Je však pre mnohých chutné a majú ho radi, a ani nevidia dôvod, prečo by s ním mali prestať. Ale nejesť mäso nie je zdraviu škodlivé, práve naopak. Ak človek zje širokú škálu ovocia a zeleniny, surovej i tepelne upravenej, verte, nič mu nechýba.

Viacerých poznám aj ja a okrem toho, že sú zdravší, sú aj pokojnejší a veselší a majú krásne zuby.
ErinErin
08.09.10,19:48
Viacerých poznám aj ja a okrem toho, že sú zdravší, sú aj pokojnejší a veselší a majú krásne zuby.

Pokojnejší môžu byť aj kvôli nižšej hladine určitých hormónov - vegetariánky preto skôr prichádzajú do menopauzy...
mamka Danka
28.09.10,12:26
Vegetarianstvo je vhodne pre akykolvek vek. vyska, rast s tym nema ziaden suvis.

Cim skor kto zacne , tym skor si telo ocisti od humusu, ktore v crevach zanechava hnijuce maso. 1. Crevo cloveka ma 2,5 m, crevo dravca - masozravca ma meter. To len naporovnanie, ako to s nami priroda myslela, ked nam tvorila traviacu sustavu. Navyse, dravci maju enzym, ktore si vedia poradit s takou skodlivou vecou ako je maso.

2. Maso: hormony, antibiotika, masokostna mucka, stres pri zabijani
kurence - rastovy hormon. Vystizna je tato veta prave pre kurence: Zi rychlo, zomri mlady.

3. Zdravsie su rastlinne bielkoviny, nez zivocisne, atd. Je toho vela, suhlasim, ze treba si to najskor nastudovat.

ALE - nevynechavala by som zatial ryby, Obsahuju 3 omega mastne kyseliny, ktore treba prestudovat cim nahradit.

Soju iste nejest, ak chces mat deti a nechces mat rakovinu.

Je toho velmi vela, takze najprv studovat na nete a potom si upravit jedalnicek.


Vzhľadom na veľkosť mäsožravého vtáka a človeka je pochopiteľné, že to vtáčie je menšie. Aké dlhé črevo má krava?
Alergény, ktoré môžu spôsobiť až život ohrozujúcu reakciu:
Broskyňa, jahoda, kiwi, avokádo, zeler, karotka, špargľa, orechy, rajčiny, sója, pšeničná múka, fenikel, gaštan, med, koreniny atď. Zo živočíchov: ryby, kraby, ústrice, krevety.
Nikde sa nespomína alergia na mäso. Len v jednej diagnóze, pri ktorej sa vyskytuje kyselina močová v krvi, sa nedoporučuje mäso.

Pri chudokrvnosti sa doporučuje mäso práve kvôli tomu, že bielkoviny z mäsa majú vyššiu hodnotu ako rastlinné.
Vôbec nejde o to čo je zdravšie. Strava má byť vyvážená a pestrá. Moja babka hovorila „s každého rožka troška“ Nie je dôvod niečo vynechávať pokiaľ sa nejedná o zdravotný problém. My špekulujeme čo budeme jesť a inde sa trápia či budú jesť.
mamka Danka
28.09.10,12:29
Treba sa u tak mladého dievčaťa zamyslieť aj nad možnosťou začínajúcej anorexie. Netreba to podceniť. Aký dôvod ona údáva?
Habbs
28.09.10,13:10
mimotemyProsim???? To uz aj soja je uhlavny nepriatel? Ak ano tak sup podnet na statnu veterinarnu a potravinovu spravu, hadam nedovolime aby sme tu vsetci pomreli, ked uz takmer na kazdej potravine pisu ze moze obsahovat stopy soje a orechov...

Sojove produkty su mrtve priemyselne vyrobky.Jak vznikaju?Chemickym rozpustacim prostriedkom HEXAN,ktory je sam o sebe skodlivy,je z bôb vytahovany olej.Akonahle sa Hexan zmiesa so sojovymi bobmi,vytecie z nich olej.Tak je dosiahnute najvecsej vytazenosti oleja.Aby sa olej a muka dali vyuzit musi sa HEXAN odstranit.Za tym ucelom je hmota vystavena prudkemu ziaru.Ked je tato chemicka zmes vystavena tepelnemu ziareniu,vyvija sa enzymova prekazka.Zbytky smrtelneho chemickeho HEXANU ostavaju v boboch.Dostavas iba chemicky mrtvy vyrobok,ktory v dosledku toho ze je bez chuti,musi byt doplnovany tukom, solov a korenim ako mäso.
Takze vegetariani mäso je tak "zdravsie" nez tento chemicky vyrobok.
Llívia
28.09.10,16:54
Treba sa u tak mladého dievčaťa zamyslieť aj nad možnosťou začínajúcej anorexie. Netreba to podceniť. Aký dôvod ona údáva?
Začínajúca anorexia by sa prejavila odmietaním aj iného jedla, nielen mäsa.
Môj dôvod bol: aféra okolo BSE, potom pár rokoch mi to mäso ani nechutilo (teda skúšala som si to len na saláme, ktorú som hneď vypľula) a teraz preto, že je hnusné a odporné zabíjať zvieratá kvôli tomu, aby sme sa najedli. A ešte hnusnejšie a odpornejšie je to, v akých podmienkach sú zvieratá chované.
Takže, možno to nie je žiadna jej "móda", výmysel, výstrelok, prieberčivosť, ale tiež má rada zvieratká. :rolleyes:
Llívia
28.09.10,17:03
Jedna vec je vegetariánstvo ako také, pre ktoré sa človek rozhodne po zrelej úvahe, aj keď odborníci sa nezhodli na definitívnom názore o prospešnosti či škodlivosti...
1. Kto sú to tí odborníci? Lebo všade na nás vyskakujú (v TV novinách sa na nich stále odvolávajú, aj v tlači), ale nikto ich neukazuje.
2. A tí odborníci sa už definitívne zhodli na prospešnosti či škodlivosti čohokoľvek vrátane kéhokoľvek jedla? Viď. napr. mliečne výrobky - jeden tvrdí, že zahlieňujú organizumus, druhý tvrdí, že je to blbosť. Jeden tvrdí, že čokoláda je škodlivá kvôli vysokému obsahu tuku a cukrov, druhý chváli jej prospešnosť. Alebo čo taká bravčová masť?
ErinErin
28.09.10,17:30
1. Kto sú to tí odborníci? Lebo všade na nás vyskakujú (v TV novinách sa na nich stále odvolávajú, aj v tlači), ale nikto ich neukazuje.
2. A tí odborníci sa už definitívne zhodli na prospešnosti či škodlivosti čohokoľvek vrátane kéhokoľvek jedla? Viď. napr. mliečne výrobky - jeden tvrdí, že zahlieňujú organizumus, druhý tvrdí, že je to blbosť. Jeden tvrdí, že čokoláda je škodlivá kvôli vysokému obsahu tuku a cukrov, druhý chváli jej prospešnosť. Alebo čo taká bravčová masť?

1. Odborník je ten, kto svoje tvrdenia podkladá serióznym výskumom. Tie publikujú napr. na http://emedicine.medscape.com/
2. Nie je možné sa úplne definitívne zhodnúť, keďže niekto môže mať napr. alergiu či intoleranciu - vtedy potravina definitívne nie je vhodná pre konkrétneho jedinca.
Llívia
28.09.10,18:30
A ako zistíš, že jeho výskum je fakt seriózny? :rolleyes:
wegamizi
28.09.10,19:00
Uvediem príklad. Otužilec sa môže v decembri bežne okúpať v rieke. Ak by to ale urobil „obyčajný“, nepripravený človek, skončil by pravdepodobne so zápalom pľúc, ak nie ešte horšie, pretože samotné otužovanie je dlhodobejší proces.

No a úplne rovnaké je to i s nejedením mäsa. Tento cieľ je totiž svetlým cieľom budúcnosti. Kráčať k nemu však treba sériou postupných krokov, lebo akákoľvek unáhlenosť nám musí priniesť presne rovnaké škody, ako nepripravenému človeku decembrové kúpanie sa vonku.

Človek dnešnej doby by sa teda nemal zriekať mäsa úplne, ale mal by obmedziť jeho spotrebu a zamerať sa hlavne na takzvané biele mäso, čiže ryby, hydinu, atď.

Ak by sa v spoločnosti plne zrealizoval cieľ, teda úcta ľudí k ľuďom, potom by sa rovnaký postoj začal ďalej automaticky rozširovať i na zvieratá a prírodu, teda na všetko živé. Tak sa zmení aj pohľad na vegetariánstvo.

Dnešné prejedanie sa mäsom možno samozrejme považovať za jeden zo škodlivých extrémov. Všetko z mierou a rozumom.

POČÚVAJME SVOJE TELO, ONO JE NAJLEPŠÍ RADCA!

Ja som za vegetariánstvo, stravujem sa tak, je to môj životný štýl. Aj preto mám taký nick;)
Llívia
28.09.10,19:03
Mäso som vynechala naraz všetko a nič sa mi z toho nestalo.
Odporúča sa jesť aspoň ryby, ale tie som nejedla skoro vôbec ani predtým, než som prestala jesť mäso úplne.
ErinErin
28.09.10,19:17
Začínajúca anorexia by sa prejavila odmietaním aj iného jedla, nielen mäsa.
Môj dôvod bol: aféra okolo BSE, potom pár rokoch mi to mäso ani nechutilo (teda skúšala som si to len na saláme, ktorú som hneď vypľula) a teraz preto, že je hnusné a odporné zabíjať zvieratá kvôli tomu, aby sme sa najedli. A ešte hnusnejšie a odpornejšie je to, v akých podmienkach sú zvieratá chované.
Takže, možno to nie je žiadna jej "móda", výmysel, výstrelok, prieberčivosť, ale tiež má rada zvieratká. :rolleyes:

Podstatou toho, čo už bolo v jednom mojom predchádzajúcom príspevku bolo, že práve u mladých dievčat boli popísané aj iné - nenápadnejšie poruchy príjmu potravy ako anorexia.

Preklad zo
http://emedicine.medscape.com/article/89260-overview

"Niektoré atlétky s triádou si osvojujú obmedzenú stravu a na obhajobu svojho správania môžu niekedy používať osobné presvedčenie alebo náboženskú vieru. Veľa krát sa u športovkýň vyvíja zreteľný vzorec poruchy príjmu potravy, ktorý si osvojujú postupne a vymyká sa bežnému stravovaniu. Napríklad strava bez červeného mäsa môže postupovať v priebehu mesiacov do vegetariánstva, neskôr do vegánstva.

Presvedčenie atlétky môže byť podvedomé ospravedlnenie podľa toho, čo je prijateľné v spoločnosti jej rovesníkov a odborníkov."
Llívia
28.09.10,19:28
1. Odkedy je vegetariánstvo zaradené medzi poruchy prijímania potravy?
2. Nič na svete ma nepresvedčí, aby som jedla mäso. Aj keď podľa toho, čo píšeš, som cvok s poruchou prijímania potravy.
3. Ešte k vyjadreniam odborníkov - už som čítala aj vyjadrenia, že tráviaci trakt človeka nie je uspôsobený na trávenie mäsa.
ErinErin
28.09.10,20:00
1. Pozri si ešte raz príspevok 25 - píšem, že je rozdiel medzi vegetariánstvom po ZRELEJ ÚVAHE a chorobným procesom odmietania potravy, ktorý končí odmietaním mäsa.
2. Nikoho nehodnotím ani k ničomu nenútim. Diskutujeme a každý z nás konfrontuje svoje názory s ostatnými a hľadá správnu cestu.
3. Jedna vec je vyjadrenie odborníka a iná štúdia. Kvalitná štúdia je na prvom mieste a vyjadrenie asi o 3 - 4 stupne nižšie. A dôležité je aký je to odborník - máš zdroj/link?
Llívia
28.09.10,20:19
1. Áno, príspevok 25 - zrelá úvaha, príspevok 37 - "zreteľný vzorec poruchy príjmu potravy, ktorý si osvojujú postupne a vymyká sa bežnému stravovaniu. Napríklad strava bez červeného mäsa môže postupovať v priebehu mesiacov do vegetariánstva, neskôr do vegánstva."
"Vegetariánstvom po ZRELEJ ÚVAHE a chorobným procesom odmietania potravy, ktorý končí odmietaním mäsa." - Aký je v tom rozdiel? Čo je chorobné odmietanie mäsa?
3. Link nemám, to bolo už dávnejšie a asi to bolo v časopise. Informácie o štúdiách tiež nie sú 100% spoľahlivé, najmä, ak sú získané niekde z internetu - to by si sa jej musela zúčastniť, aby si na vlastnej koži overila jej spoľahlivosť.
kukučka
28.09.10,21:18
nech sa zariadi každý po svojom a je len to, čo mu chutí.
Vzťah k jedeniu mäsa je vytvorený aj výchovou a prostredím, iný vzťah k zvieratám a ich zabíjaniu kvôli potrave má dnešné decko z mesta, ktoré ich pozná tak z televízie a pár návštev zoo a úplne iný ten, komu behali zvieratá po dvore a zúčastňoval sa zabíjačiek. A tí istí ľudia môžu mať zas úplne opačný pohľad na zabíjanie zvierat zo športu, samozrejme to nie je pravidlo.
Trošku za zvrátenú považujem kritiku vegetariánstva a vyratúvanie toho, čo vegetariánom v strave chýba, lebo sa mi podsúva, ako keby sa ostatní stravovali stopercentne správne.
A tak isto za zvrátené považujem označovanie potravín za nezdravé. Kedy? Komu? v akom veku? V akom množstve? Ako často? V akej kombinácii? atď
A najmä vtedy, ak niekto uprednostňuje chemicky spracované potraviny pred domácimi.
Skôr sa zamýšľam nad tým, akej kvality a odkiaľ sú potraviny, ktoré konzumujem.
ErinErin
29.09.10,11:54
nech sa zariadi každý po svojom a je len to, čo mu chutí.
Vzťah k jedeniu mäsa je vytvorený aj výchovou a prostredím, iný vzťah k zvieratám a ich zabíjaniu kvôli potrave má dnešné decko z mesta, ktoré ich pozná tak z televízie a pár návštev zoo a úplne iný ten, komu behali zvieratá po dvore a zúčastňoval sa zabíjačiek. A tí istí ľudia môžu mať zas úplne opačný pohľad na zabíjanie zvierat zo športu, samozrejme to nie je pravidlo.
Trošku za zvrátenú považujem kritiku vegetariánstva a vyratúvanie toho, čo vegetariánom v strave chýba, lebo sa mi podsúva, ako keby sa ostatní stravovali stopercentne správne.
A tak isto za zvrátené považujem označovanie potravín za nezdravé. Kedy? Komu? v akom veku? V akom množstve? Ako často? V akej kombinácii? atď
A najmä vtedy, ak niekto uprednostňuje chemicky spracované potraviny pred domácimi.
Skôr sa zamýšľam nad tým, akej kvality a odkiaľ sú potraviny, ktoré konzumujem.

Výber správnej stravy je dôležitou súčasťou životosprávy podobne ako hygiena či šport. Malo by byť samozrejmé, že sa každý zamýšľa nad tým, čo a v akom množstve, akej kvality konzumuje. Či už vegetarián alebo nevegetarián. Zloženie stravy sa začína učiť na ZŠ - každý už počul o sacharidoch, tukoch, bielkovinách, vitamínoch. Na univerzitnej úrovni je to aj jedna z lekárskych vied, existujú dietológovia a diétne sestry. Podstatu tejto vedy by mal ovládať každý profesionálny kuchár. Takže starosť, aby človeku v strave nič nechýbalo by mala byť prirodzená - nie zvrátená!

Samozrejme vegetariánstvo ani konzumovanie spracovaných potravín (junkfood či processed food v anglickej literatúre) nie je trestné, je to na osobnom uvážení a zodpovednosti. Asi máš okolo seba, Kukučka, divných ľudí, ak komentujú, čo ješ...
alabut
29.09.10,12:48
Dievca treba poslat na mesiac k babke na dedinu ku motyke a po tyzdni kasle na vegetarianstvo. :-)
gilda
29.09.10,14:10
Pre Llívia:Konzum morských rýb je vhodný pre vysoký obsah organicky viazaného jódu, ktorého je v našich podmienkach nedostatok.
kukučka
29.09.10,18:10
pre ErinErin
ja na rozdiel od teba nie som odborník, môj príspevok vznikol čiastočne ako reakcia na Llíviin a to v tej časti, kde sa pýta aký výskum atď.
Prepáč, ale ja si naďalej budem myslieť, že výsledky výskumu vznikajú na objednávku viac obchodníkov, ako lekárov a to som kritizovala vo svojom príspevku.
Mrzí ma, ak vyznel tak, že som vegetariánka, opak je pravdou, som mäsožravec a veľký, dokonca dosť často jedávam surové mäso :D
Nikto z tých odborníkov či novinárov ma nepresvedčí, že surové vajcia či slanina sú nezdravé. Ľudia sú už tak "zblbnutí" reklamou, že okamžite jačia o salmonelóze a dalo by sa pokračovať.
Llívia
29.09.10,18:11
Gilda, ďakujem za informáciu, ale pre mňa sú ryby (a aj boli až na jeden druh sardiniek a kúsok údenáča 1x do roka) eééé a ani ich pozitívne účinky ma neprinútia jesť ich.
Llívia
29.09.10,18:13
Kukučka, nebojíš sa chorôb zo surového mäsa? Čítala som jeden článok, kde sa lekár vyjadril, že asi polovica Francúzov má toxoplazmózu a majú ju "vďaka" konzumácii surového mäsa.
kukučka
29.09.10,18:34
nie, nebojím, moji rodičia ma nestrašili :--- a ja tiež nestraším nikoho :)
ivantt
29.09.10,19:12
Toto je veľmi zvláštna téme na ktorú sa nedá snáď ani odpovedať. Každý si obhajuje a presadzhuje to svoje. Ja som napríklad počul a čital že človek vďačí za vývin mozgu práve mäsu. *tiež tam bolo spomenuté že mäso pre dieťa je potrebné a človek môže byť vegetariánom keď dosiahne 42 rokov života. Neviem či to tak je alebo nie, dokonca aj sami lekári si protirečia, nezhoduju sa v názoroch. Môj názor je taký, že človek má jesť to, na čo má chuť a po čom sa cíti byť zdravý. Pritom by sa nemal prejedať. Ďalej nikto by nikoho nemal prehovárať nasilu aby bol vegetariaán alebo mäsožravec. Na nete sa dá nájsť dosť článov na túto tému a naposledy som sa dozvedel že človek je plodožravec :
http://www.cez-okno.net/clanok/sokujici-pravda-o-lidske-strave
nechám na posúdenie každému ako uzná za vhodné. Ja som všežravec ale pozor, nie ľudožrút :-D
Habbs
29.09.10,21:09
Pre Llívia:Konzum morských rýb je vhodný pre vysoký obsah organicky viazaného jódu, ktorého je v našich podmienkach nedostatok.

Ak by ludia vedeli co vsetko sa do mori a oceanov vypusta na tony denne,tak by asi ryby prestali jest.Pri dnesnom znecisteni mora sa vsetke jedy kumuluju v organizmoch.Vedla negativ vyvarujucich zo samotneho pouzivania rybieho masa k tomu este pristupuju zluceniny kovu ako ortut ,hlinnik,kadmium.Dnesne ryby maju az 360 x viac ortuti v sebe ako to bolo v minulosti.Najviac zamorene su velke drave ryby.Mrtve ryby hniju este skor ako zivocisne kusy,preto je otrava z ryb podstatne prudsia ako z masa.

Lepsie je asi nebrat zdroj organickeho viazaneho jodu z ryb ako byt otraveny tazkymi kovmi.
Skratka, co bolo niekedy dobre,dnes to uz neplati.
Habbs
29.09.10,21:48
Maso rychlo hnije a obtazuje cely traviaci system.Kazdy vratane lekarov tie zhnite kusy mrtvol obdivuje ako "hodnotnu" bielkovinovu stravu.
Predovsetkym prasa,ako vsezravec,zbiera najviac jedov.Nie nadarmo Zidia a Arabi nejedia veprove maso.Bolo to i prisne prikazanie Mojzisa-nejest prasce.Riadi sa tym kazdy krestan?To neprijemne z biblie nezaujima ani jeho ani knazov.Konzumuje sa 70% veproveho a 30% hovedzieho masa.precitajte si knihu Zit zdravo bez masa.
Okrem bielkovin masu chybaju takmer vsetke dolezite vyzivne latky.Bielkoviny su v dosledku tepelneho spracovania zrazene a tak tazko stravitelne.Ludia potrebuju aminokyseliny zo zivej potravy a nie hotove bielkoviny z mrtvoly.
maso niekedy bolo nedelnym luxusom.Dnes sa stalo dennym pozitkom prinasajucim choroby.Masovy vyvar nieje nic ine len konzervovany moc.Vyvar je znicujucim prostriedkom.Jemu pribasnena sila je nezmyslom.Pre kazde telo zvlast chore predstavuje velku zataz.
Eskimaci ktori sa zivia prevazne mesom a rybami maju dlzku zivota najkratsiu.Umieraju velmi mladi.
V povodnom evanjeliu bolo napisane Nezabijes cloveka, ani zviera.Na Nicejskom koncile sa nenasytni rimania a krestansky zidia dohodli,ze vypustia v piatom prikazani dodatok ani zvierata.

Pravda o mäse
http://www.youtube.com/watch?v=T4e2IHklhYU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=dWN7vUOzKdM&feature=related
patrixo
29.09.10,21:51
rodicov deti ktore drzia vegetariansku dietu by som zatvaral na 35 rokov bezpodmienecne
bonita
29.09.10,22:27
To su tie brutalne videa, pre ktore som prestala pred kratkym casom jest maso.

Krmit sa takymto utrpenim je nad moje schopnosti. Kvoli zdraviu som chcela prestat uz skor, ale nedokazala som sa zriect rezna a pod.

Keby ludia s tymi zvieratami aspon slusne zachadzali, kym ich zabiju, ale to je nerealne. Clovek sa nezmeni.
gilda
30.09.10,05:58
Ak by ludia vedeli co vsetko sa do mori a oceanov vypusta na tony denne,tak by asi ryby prestali jest.Pri dnesnom znecisteni mora sa vsetke jedy kumuluju v organizmoch.Vedla negativ vyvarujucich zo samotneho pouzivania rybieho masa k tomu este pristupuju zluceniny kovu ako ortut ,hlinnik,kadmium.Dnesne ryby maju az 360 x viac ortuti v sebe ako to bolo v minulosti.Najviac zamorene su velke drave ryby.Mrtve ryby hniju este skor ako zivocisne kusy,preto je otrava z ryb podstatne prudsia ako z masa.

Lepsie je asi nebrat zdroj organickeho viazaneho jodu z ryb ako byt otraveny tazkymi kovmi.
Skratka, co bolo niekedy dobre,dnes to uz neplati.
Žiaľ, my "suchozemci" sme v nevýhode. V prímorských oblastiach je možnosť výberu (ponuka čerstvých rýb, malých, krátkožijúcich - pre zdravie menej závadných). Nebudem komentovať ponuku na našom trhu. Filety v glazúre (pomer vody a rýb pomaly 1:1) hovorí za všetko. Potrebným jódom fortifikovaný olej zháňaj a plať... So zamorením morí je to ako so zamorením pôdy a ovzdušia... Žiť zdravo v rámci obmedzených možností je umenie.
mamka Danka
30.09.10,13:59
Začínajúca anorexia by sa prejavila odmietaním aj iného jedla, nielen mäsa.
Môj dôvod bol: aféra okolo BSE, potom pár rokoch mi to mäso ani nechutilo (teda skúšala som si to len na saláme, ktorú som hneď vypľula) a teraz preto, že je hnusné a odporné zabíjať zvieratá kvôli tomu, aby sme sa najedli. A ešte hnusnejšie a odpornejšie je to, v akých podmienkach sú zvieratá chované.
Takže, možno to nie je žiadna jej "móda", výmysel, výstrelok, prieberčivosť, ale tiež má rada zvieratká. :rolleyes:

Veď o to ide, treba zistiť príčinu prečo odmieta mäso. Je ochranca prírody, má to náboženský podklad, chce sa zdravo stravovať, je to hit medzi spolužiačkami?
No a mimochodom aj anorexia môže takto začínať. Poznám zopár, našťastie vyliečených dievčat. Začalo to úplne neškodnými výhovorkami a odmietaním niektorých druhov potravín. Najskôr len mäso, potom mlieko neskôr prešli akože na vegánstvo, tak, že nejedli nič živočíšneho pôvodu a postupne aj to čo zjedli redukovali čo do množstva. A keď sa prišiel na pravý dôvod už bolo neskoro.
ErinErin
30.09.10,17:05
Maso rychlo hnije a obtazuje cely traviaci system.Kazdy vratane lekarov tie zhnite kusy mrtvol obdivuje ako "hodnotnu" bielkovinovu stravu.
Máš pravdu - každý organizmus, či už RASTLINNÝ alebo živočíšny podlieha skaze - oxidácii alebo bakteriálnemu rozkladu. Preto i napr. zeleninu alebo ovocie treba konzumovať čerstvé, lebo poškodené zaťažuje pečeň.

Predovsetkym prasa,ako vsezravec,zbiera najviac jedov.Nie nadarmo Zidia a Arabi nejedia veprove maso.Bolo to i prisne prikazanie Mojzisa-nejest prasce.Riadi sa tym kazdy krestan?To neprijemne z biblie nezaujima ani jeho ani knazov.Konzumuje sa 70% veproveho a 30% hovedzieho masa.precitajte si knihu Zit zdravo bez masa.
Nečítal si v Biblii, že "nie to čo do človeka vchádza ale vychádza poškvrňuje človeka"?

Okrem bielkovin masu chybaju takmer vsetke dolezite vyzivne latky.Bielkoviny su v dosledku tepelneho spracovania zrazene a tak tazko stravitelne.Ludia potrebuju aminokyseliny zo zivej potravy a nie hotove bielkoviny z mrtvoly.
Dovolím si oponovať: Denaturované bielkoviny sú ľahšie stráviteľné ako surové. Napr. v Japonsku je v dôsledku konzumácie surového mäsa (sushi) rozšírená rakovina žalúdka.

maso niekedy bolo nedelnym luxusom.Dnes sa stalo dennym pozitkom prinasajucim choroby.Masovy vyvar nieje nic ine len konzervovany moc.Vyvar je znicujucim prostriedkom.Jemu pribasnena sila je nezmyslom.Pre kazde telo zvlast chore predstavuje velku zataz.
To máš odkiaľ? Povarené mäso, ktorého zložky sa rozpustia, rozhodne nie sú močom. Počuj, aké máš základy z biológie? Tipujem, že len ZŠ?

Eskimaci ktori sa zivia prevazne mesom a rybami maju dlzku zivota najkratsiu.Umieraju velmi mladi.
:eek: To nevieš, že Eskimáci sú medicínsky sledovaní a skúmaní, pretože majú najnižšiu úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia? Ale to by bolo mimotemy.

V povodnom evanjeliu bolo napisane Nezabijes cloveka, ani zviera.Na Nicejskom koncile sa nenasytni rimania a krestansky zidia dohodli,ze vypustia v piatom prikazani dodatok ani zvierata.
Pekná teória - len má malú chybičku: Keď si teda kresťania údajne upravili Bibliu, prečo si ju upravili aj Židia. :eek: Veď ani v ich verzii nie je nič o zákaze zabíjať zvieratá!


Tie videá sú zrejme zostavované s podobnou logikou:
Hoci ukážky mŕtvych alebo zmrzačených zvierat v chove: Ak sa niečo také vyskytne u nás, hneď je tam Sloboda zvierat aj s nejakou súkromnou TV a veterinárnou správou.
bonita
30.09.10,21:19
Erin, mylis sa, slob. zvierat po takych veciach moc nejde, lebo nikdy nevyjdu na verejnost alebo len malokedy a aj to musi niekto oznamit. Cize to co je na tych videach sa deje aj u nas a beztrestne. Da sa povedat, ze tie zvierata, ktore nakoneic tak lakavo upravene a ochutene koncia na tanieri, zazivaju pred smrtou neludske - nezvieracie utrpenie. / viem o com pisem, lebo roky robim v ochrane zvierat/

Bohuzial, na to malokto mysli, ked si dava obed.

To k tym videam.

Je na kazdom ci si mysli, ze maso je zdrave alebo nie je. Moj nazor je, ze je velmi skodlive a jedno z najvacsich pricin rakoviny criev. Ja nazor nikomu neberiem, nevadia mi ani masozravci, tak verim, ze aj moj nazor nebude nik vyvracat.
kukučka
30.09.10,22:21
Dr Hammer o príčine rakovinnových ochorení tvrdí niečo iné, pozri Germánska nová medicína

http://www.paprsky1.de/Germanska_nova_medicina_Dr__Ha/germanska_nova_medicina_dr__ha.html
alebo tu:

http://gnm.webnode.sk/
Excise Duty
01.10.10,03:38
Maso rychlo hnije a obtazuje cely traviaci system.Kazdy vratane lekarov tie zhnite kusy mrtvol obdivuje ako "hodnotnu" bielkovinovu stravu.
Predovsetkym prasa,ako vsezravec,zbiera najviac jedov.Nie nadarmo Zidia a Arabi nejedia veprove maso.Bolo to i prisne prikazanie Mojzisa-nejest prasce.Riadi sa tym kazdy krestan?To neprijemne z biblie nezaujima ani jeho ani knazov.Konzumuje sa 70% veproveho a 30% hovedzieho masa.precitajte si knihu Zit zdravo bez masa.
Okrem bielkovin masu chybaju takmer vsetke dolezite vyzivne latky.Bielkoviny su v dosledku tepelneho spracovania zrazene a tak tazko stravitelne.Ludia potrebuju aminokyseliny zo zivej potravy a nie hotove bielkoviny z mrtvoly.
maso niekedy bolo nedelnym luxusom.Dnes sa stalo dennym pozitkom prinasajucim choroby.Masovy vyvar nieje nic ine len konzervovany moc.Vyvar je znicujucim prostriedkom.Jemu pribasnena sila je nezmyslom.Pre kazde telo zvlast chore predstavuje velku zataz.
Eskimaci ktori sa zivia prevazne mesom a rybami maju dlzku zivota najkratsiu.Umieraju velmi mladi.
V povodnom evanjeliu bolo napisane Nezabijes cloveka, ani zviera.Na Nicejskom koncile sa nenasytni rimania a krestansky zidia dohodli,ze vypustia v piatom prikazani dodatok ani zvierata.


Toľko volovín a pravopisných chýb som už dávno nevidel. Človek má prijímať všetky druhy potravín ale predovšetkým sa má stravovať striedmo, na taký spôsob stravovania je geneticky stavaný ľudský organizmus, akékoľvek odchýlky ho poškodzujú. Teda prežieranie sa ale aj vynechávanie niektorých potrevinových zložiek.
Habbs
01.10.10,04:52
Toľko volovín a pravopisných chýb som už dávno nevidel. Človek má prijímať všetky druhy potravín ale predovšetkým sa má stravovať striedmo, na taký spôsob stravovania je geneticky stavaný ľudský organizmus, akékoľvek odchýlky ho poškodzujú. Teda prežieranie sa ale aj vynechávanie niektorých potrevinových zložiek.

Ak je clovek geneticky stavany na konzum mäsa tak preco na rozdiel od mäsozravych zvierat nemame enzym urikaza,ktory je schopny kyselinu mocovu rychlo rozlozit?Preto je ta premena v nas taka obtiazna.Okrem toho mäsozrave zvierata maju ovela kratsie tenke crevo,takze cas pobytu tej kyseliny je v nich vyrazne kratsie.Nezalezi natom co jeme ,ale to co stravime.Pri traveni mäsa stratime 70% energie a 30% ostane.To snad vidi kazdy sam na sebe ak sa naobeduje,pride unava co by clovek spal.Sam som jedol vsetko a stale viac a viac,lebo som citil unavu a myslel som ze jedlom si dobijem energiu,po praci som si musel zdriemnut ,tak asi väcsina citi po praci neskutocnu unavu,je jedno ci robi tazko alebo lahko.Odkedy som prisiel k jednemu zdroju,môj zivot sa naramne zmenil ,stale plny energie bez unavy ani na nocnych zmenach ,bez jedineho zivnutia ,tak isto ten prebytocny odpad na mne,ktory ma tazil ,zisiel zomna dole.Konecne sa smejem, som stastny a mam chut zit a ver tomu ze to bolo presne naopak.Este vacsiu zmenu clovek dosiahne ak prestane jest obilne vyrobky(chlieb).O tom je uz druha kapitola,este horsia.

Ale teba radsej zaujima moj pravopis ako by si to mal skusit a presvedcit sa sam.
horka
01.10.10,05:28
To su tie brutalne videa, pre ktore som prestala pred kratkym casom jest maso.

Krmit sa takymto utrpenim je nad moje schopnosti. Kvoli zdraviu som chcela prestat uz skor, ale nedokazala som sa zriect rezna a pod.

Keby ludia s tymi zvieratami aspon slusne zachadzali, kym ich zabiju, ale to je nerealne. Clovek sa nezmeni.


Kvoli takýmto filmom som v 16-tke prestala jesť mäso mám dosť po 30tke a som v pohode.
ErinErin
01.10.10,06:27
Erin, mylis sa, slob. zvierat po takych veciach moc nejde, lebo nikdy nevyjdu na verejnost alebo len malokedy a aj to musi niekto oznamit. Cize to co je na tych videach sa deje aj u nas a beztrestne. Da sa povedat, ze tie zvierata, ktore nakoneic tak lakavo upravene a ochutene koncia na tanieri, zazivaju pred smrtou neludske - nezvieracie utrpenie. / viem o com pisem, lebo roky robim v ochrane zvierat/

Bohuzial, na to malokto mysli, ked si dava obed.

To k tym videam.

Je na kazdom ci si mysli, ze maso je zdrave alebo nie je. Moj nazor je, ze je velmi skodlive a jedno z najvacsich pricin rakoviny criev. Ja nazor nikomu neberiem, nevadia mi ani masozravci, tak verim, ze aj moj nazor nebude nik vyvracat.

Bonita, ak si praješ, aby sa nikto nevyjadril k tvojim názorom, nesmieš písať do DISKUSNÉHO FÓRA!

Píšeš v podstate, že u nás nie sú informácie o týraní zvierat, lebo to nikto nehlási, ale určite existuje? S pritiahnutím za vlasy možno konštatovať, že ani prítomnosť UFO nikto nehlási, ale existuje (ale to len v Rusko a USA - pre úplnosť)... :D
A možno sa u tých chovateľov dejú aj horšie veci - napr. platia nedostatočnú mzdu zamestnancom, nepreplácajú im nadčasy, keďže majú nedostatočné vzdelanie, zamestnávateľ s nimi jedná ako s otrokmi... Ktovie? A to možno robia aj na farmách, ktoré dodávajú rastlinnú stravu pre vegetariánov. To ti nevadí?
ErinErin
01.10.10,06:37
Ak je clovek geneticky stavany na konzum mäsa tak preco na rozdiel od mäsozravych zvierat nemame enzym urikaza,ktory je schopny kyselinu mocovu rychlo rozlozit?Preto je ta premena v nas taka obtiazna.Okrem toho mäsozrave zvierata maju ovela kratsie tenke crevo,takze cas pobytu tej kyseliny je v nich vyrazne kratsie.Nezalezi natom co jeme ,ale to co stravime.Pri traveni mäsa stratime 70% energie a 30% ostane.To snad vidi kazdy sam na sebe ak sa naobeduje,pride unava co by clovek spal.Sam som jedol vsetko a stale viac a viac,lebo som citil unavu a myslel som ze jedlom si dobijem energiu,po praci som si musel zdriemnut ,tak asi väcsina citi po praci neskutocnu unavu,je jedno ci robi tazko alebo lahko.Odkedy som prisiel k jednemu zdroju,môj zivot sa naramne zmenil ,stale plny energie bez unavy ani na nocnych zmenach ,bez jedineho zivnutia ,tak isto ten prebytocny odpad na mne,ktory ma tazil ,zisiel zomna dole.Konecne sa smejem, som stastny a mam chut zit a ver tomu ze to bolo presne naopak.Este vacsiu zmenu clovek dosiahne ak prestane jest obilne vyrobky(chlieb).O tom je uz druha kapitola,este horsia.

Ale teba radsej zaujima moj pravopis ako by si to mal skusit a presvedcit sa sam.

Človeka nemožno porovnávať s mäsožravcami - to totiž nie je: Je všežravec! Urikáza by snáď mala zmysel, ak by sa človek živil výhradne mäsom. Geneticky však na jeho príjem v primeranom množstve prispôsobený je: má enzým lipázu a iné.
Zdravý životný štýl - plnohodnotná strava vrátane mäsa, zeleniny, ovocia a športu pomohla aj mne j energii!
Čo sa týka obilných výrobkov - ako čisté sacharidy ich nie je vhodné konzumovať samotné. Tak totiž nastane rýchly prísum enegie a zdvihne sa hladina glukózy v krvi, čo následne vyvolá vylúčenie inzulínu so zníženou hladinou glukózy = reaktívnu hypoglýkémiu. Tá môže byť okrem poklesu energie sprevádzaná napr.bolesťami hlavy. Ale chápem to tak, že už vieš, ako tieto sacharidy treba konzumovať, tak sa nemusím rozpisovať.

Skoro mi uniklo, to o tých 30% energie z mäsa máš z akých zdrojov? Aké zložky sú pri trávení mäsa také problematické: Sacharidy, tuky, bielkoviny?
bonita
01.10.10,06:59
Erin napisala som - vyvracat, nie nevyjadrovat sa.

S tymi pracovnymi podmienkami na farmach si dost mimotemy, nemyslim, ze maju daco spolocne s vegetarianstvom.

Ja to beriem tak, ze tvoj nazor je, maso jest lebo je zdrave, moj nejest, lebo je nezdrave.

Ono to i tak moze najlepsie preukazat statisticky vyskum zdravia vegetarianov, co maso nejedia uz dlhe roky a vsezravcov. Ci sa taky uz konal netusim, nikde som nenasla po nom na nete stopy.

Pre oba nazory je zatial iba vela vyjadreni sa vedcov a lekarov, takze je na rozhodnuti kazdeho cloveka, ako sa rozhodne stravovat.
ErinErin
01.10.10,07:08
Erin napisala som - vyvracat, nie nevyjadrovat sa.

S tymi pracovnymi podmienkami na farmach si dost mimotemy, nemyslim, ze maju daco spolocne s vegetarianstvom.

Ja to beriem tak, ze tvoj nazor je, maso jest lebo je zdrave, moj nejest, lebo je nezdrave.

Ono to i tak moze najlepsie preukazat statisticky vyskum zdravia vegetarianov, co maso nejedia uz dlhe roky a vsezravcov. Ci sa taky uz konal netusim, nikde som nenasla po nom na nete stopy.

Pre oba nazory je zatial iba vela vyjadreni sa vedcov a lekarov, takze je na rozhodnuti kazdeho cloveka, ako sa rozhodne stravovat.

Bonita, v predchádzajúcich príspevkoch si práveže písala, že videá so zlým zaobchádzaním so zvieratami ťa posunuli k vegetariánstvu. Ak nie sú podmienky ľudí na farmách relevantné, tak potom už vôbec nie zvierat! (Tým netvrdím, že ubližovanie jedným alebo druhým je správne!)
bonita
01.10.10,07:49
mimotemyja by som to odhadla asi takto: vacsina zamestnancov ma podmienky normalne na farmach a vacsina zvierat nenormalne. Nepisem o farmach v juznej amerike, ale v europe, kde existuju odbory a normalny zamestnanecky pomer. Neviem preco sa mam zaberat ludmi, ktori nemaju sucit a zaobchadzaju so zvieratami ako zaobchadzaju. Taktiez neriesim podvodnikov v spanielsku a pod., ktori klamu nasich sezonnych zamestnancov. Si myslim, ze to je uz hodne vzdialene teme. Alebo mas dojem, ze ak tam zamestnavatelia zle zaobchadzaju so zamestnancami, ma sa tolerovat aj to ako oni zaobchadzaju so zvieratami? Lebo inak nechapem vyznam tvojich poznamok.

Na tych videach je jednoducho ukazane, ako vyzera to maso, kym sa dostane na tanier. Preto ani nekritizujem ako stahuju za ziva psov v cine, len aby malo maso co najviac adrenalinu a ze macky za ziva hodia do horucej vody a ze tieto zvierata drzia v niektorych restauraciach v klietkach, aby si zakaznik vybral, ktore mu cerstvo pripravia. Lebo ani to maso pre europanov nie je humanne pripravovane.

Je skratka fakt, ze tomu chutnemu reznu predchadza strasne vela bolesti, strachu a utrpenia. Zvierata citia, ze idu na porazku, na smrt.
mamka Danka
04.10.10,06:47
Celá táto debata mi pripadá, ako keď panelákové dieťa zje rezeň a až v dospelosti zistí, že rezeň = prasiatko, to milé rozkošné z rozprávky, ako mu to mohli urobiť! A stehná to sú tie detičky kuriatka čo zobrali mame kôčke.
Každý normálny človek z dediny vyrastá so zvieratami. Stará sa o ne s láskou ale bez zbytočných emócii. Je normálne, že trinásťročné deti pomáhajú pri zabíjaní sliepky do nedeľnej polievky. Zúčastňujú sa pitvania zajacov, či pomáhajú pri zabíjačke prasaťa. Jednoducho to je súčasť života. Žiadne týranie a mučenie. A žiadne dieťa kvôli tomu nie je násilné a nie je s neho tyran, aj keď prichádza do styku s krvou a zabíjaním, ako je to často s PC hier a filmov. To len mestské deti sú v šoku, keď sa dozvedia, že na tanieri majú svoju obľúbenú rozprávkovú postavičku a pozrú si zopár videí o týraní na farmách.
mamka Danka
04.10.10,06:58
Maso rychlo hnije a obtazuje cely traviaci system.Kazdy vratane lekarov tie zhnite kusy mrtvol obdivuje ako "hodnotnu" bielkovinovu stravu.


Nepopieram, že mäso hnije, ale urob si pokus. Daj na stôl mäso, maliny, rozkrojenú hrušku, rozkrojenú slivku. Myslím, že to zhnije za rovnakú dobu. Daj to do zatvorenej misky do chladničky a vydrží ti to dlhšie. Uvar to a mäso ti vydrží aj týždeň a zelenina aj uvarená zhnije. Okrem toho k hnitiu je potrebný aj kyslík, ktorý sa v čreve k mäsu nedostane (je to ako v uzavretej nádobe). Okrem toho sa strava v žalúdku zmieša s dosť agresívnou kyselinou a v tenkom čreve s ďalšími enzýmami a vylúči sa do 24 až 48 hodím, tak že hnitie v čreve nie je možné.
mamka Danka
04.10.10,07:03
Niekedy mám pocit, že niektorí ľudia v snahe o dokonale zdravé stravovanie, aby sa mali posadiť do vitríny a napojiť na infúziu, alebo v dnešnej dobe je všetko škodlivé.
mamka Danka
04.10.10,07:10
Keď tvrdíte, že mäso je také nezdravé vysvetlite mi prosím, prečo sú severské národy zdravé. Je mnoho oblastí na svete, kde si nemôžu dopestovať takmer žiadnu zeleninu a ovocie a hlavným zdrojom obživy je mäso a mliečne výrobky. Dožívajú sa vysokého veku a lekárov takmer nepoznajú.
Llívia
04.10.10,08:53
mimotemy
Keď tvrdíte, že mäso je také nezdravé vysvetlite mi prosím, prečo sú severské národy zdravé. Je mnoho oblastí na svete, kde si nemôžu dopestovať takmer žiadnu zeleninu a ovocie a hlavným zdrojom obživy je mäso a mliečne výrobky. Dožívajú sa vysokého veku a lekárov takmer nepoznajú.

Táto téma sa zvrháva mimo zadanej otázky. Zadávateľka sa pýtala, či môže byť 14-ročná vegetariánkou. A zvrhlo sa to tu na označovanie vegetariánov za ľudí s poruchami príjmu potravy + ľudí trpiacimi nedostatkom niektorých živnín a naopak, na označovanie mäsa nálepkou "zdraviu škodlivá/nevhodná potravina" a pletie sa sem aj vegánstvo.
Nikto zatiaľ jednozančne nenapísal, či pre 14-ročnú je to vhodný spôsob stravovania, alebo nie. A ani to nenapíše, lebo sa na tom nezhodnú ani lekári.
kukučka
04.10.10,12:48
môže a nemusí, ak od mala nemá rada mäso, tak by som sa toho nebála - nebezpečné môže byť v tom prípade, ak je narušená psychika a môže sa začínať choroba, tu treba dávať pozor, vedia klamať a maskovať to
vy ako rodičia ju poznáte a viete sami najlepšie posúdiť
ivantt
04.10.10,19:05
NO jer to tu zaujímavá debata... som uz hovoril, nie kazdy clovek môže byť vegetarián. A nikdy nie je dobré za každú cenu človeka nahovárať na vegetariánstvo a za každú cenu vnucovať že le ntá moja myšlienka je tá správna. TO potom dopadne tak, že človek, čo mu prikazujú tak sa stáva pre neho tabu a čo je tabu do robí. Každý si musí sám nájsť cestu ktorou pôjde a to platí aj v stravovaní. Niekedy clovek dokonca mäso musí a niekto zase nesmie. Niekto môže múčne niekto nie. Niekto vyžije len z plodov niekto by to neprežil. A mimochodom, niekde som čítal že človek vďačí za vývin mozgu práve mäsu. Keby nemal v strave mäso tak by sme boli možno stale neandertálci.. alebo som zle čítal ?
Habbs
04.10.10,21:22
Nepopieram, že mäso hnije, ale urob si pokus. Daj na stôl mäso, maliny, rozkrojenú hrušku, rozkrojenú slivku. Myslím, že to zhnije za rovnakú dobu. Daj to do zatvorenej misky do chladničky a vydrží ti to dlhšie. Uvar to a mäso ti vydrží aj týždeň a zelenina aj uvarená zhnije. Okrem toho k hnitiu je potrebný aj kyslík, ktorý sa v čreve k mäsu nedostane (je to ako v uzavretej nádobe). Okrem toho sa strava v žalúdku zmieša s dosť agresívnou kyselinou a v tenkom čreve s ďalšími enzýmami a vylúči sa do 24 až 48 hodím, tak že hnitie v čreve nie je možné.

A co tak zobrat do uvahy telesne pachy?Podla toho co jes ,tak pachnes.Zapach svedci o tvojom stavu vnutra.Pachy pochadzaju od proteinov z prebytocne rozkladanych produktov v tvojom tele a z latkovej premeny bielkovin,ktore niesu dostatocne vylucovane.Tato hniloba je produktom rozpadu buniek.Nase telo straca viac nez 100 milionov buniek.
Tento rozpad je narusovany prebytocnymi a zbytocnymi bielkovinamy.Pachy prezradzaju nemocne telo.Väcsina pochadza z hnilobnych proteinov z varenej a pecenej bielkovinovej stravy.Z ryb mäsa,vajec ,mliecnych vyrobkov ,hrachu,sosovice ,fazuli v traviacom trakte.
Tak co ty tu pises za sprostosti.
V jednom grame veproveho mäsa je asi 3 miliony hnilobnych bakterii.V jednom grame ryb asi 120 milionov hnilobnych bakterii.Preto je otrava z ryb prudsia.Kludne si vyskusaj ktore mäso ako rychlo zhnije.A neviem co tu porovnavas varenu zeleninu.Porovnaj si surovu zeleninu a surove mäso.Co z toho bude hnit?Mäso musis uvarit aby malo aku taku vydrz.Zeleninu varit nemusis.Ak by ti to nehnilo v crevach,tak neprdis dennodenne tie smrady,ked uz mam tak napisat.Myslim,ze ty to aj tak nepochopis vzhladom na ten tvoj pomyleny prispevok.

Dalsi tvoj zavadzajuci prispevok s tymi severskymi narodmi.Zober si eskimakov,ti sa zivia iba mäsom a rybami.Dozivaju sa najnizsieho veku s pomedzi vsetkych narodov.Niekto sa tu ohradzal,ze maju najnizsie percento srdcovych chorob.Pravda je asi taka,ze pri ich priemernom veku 27,5 roka srdcove choroby nestihnu mat.
Mala by si viac citat knihy najnovsich studii o zdravi a zdravej vyzive a zistis,ze vsetke choroby pochadzaju z varenej ludom vyrabanej stravy.
Llívia
05.10.10,05:48
NO jer to tu zaujímavá debata... som uz hovoril, nie kazdy clovek môže byť vegetarián. A nikdy nie je dobré za každú cenu človeka nahovárať na vegetariánstvo a za každú cenu vnucovať že le ntá moja myšlienka je tá správna. TO potom dopadne tak, že človek, čo mu prikazujú tak sa stáva pre neho tabu a čo je tabu do robí. Každý si musí sám nájsť cestu ktorou pôjde a to platí aj v stravovaní. Niekedy clovek dokonca mäso musí a niekto zase nesmie. Niekto môže múčne niekto nie. Niekto vyžije len z plodov niekto by to neprežil. A mimochodom, niekde som čítal že človek vďačí za vývin mozgu práve mäsu. Keby nemal v strave mäso tak by sme boli možno stale neandertálci.. alebo som zle čítal ?
Nikto tu nikoho na vegetariánstvo nenahovára. To skôr tu je veľký tábor, čo od neho odhovára. Mimochodom, neviem si predstaviť, že ak sa tá dievčina rozhodne mäso nejesť, ako by ju k jeho jedeniu donútili napr. rodičia.
MT: Kedy niekedy človek mäso musí?
ErinErin
05.10.10,17:34
A co tak zobrat do uvahy telesne pachy?Podla toho co jes ,tak pachnes.Zapach svedci o tvojom stavu vnutra.Pachy pochadzaju od proteinov z prebytocne rozkladanych produktov v tvojom tele a z latkovej premeny bielkovin,ktore niesu dostatocne vylucovane.Tato hniloba je produktom rozpadu buniek.Nase telo straca viac nez 100 milionov buniek.
Dovolím si oponovať: Bielkoviny neprechádzajú črevnou stenou - čiže asi ťažko hnijú niekde v tele v rámci látkovej výmeny, ako píšeš.Dosť chaoticky sa vyjadruješ - píšeš, že kdesi v tele hnije potrava, potom že telo stráca bunky: Čo chceš vlastne povedať?

Tento rozpad je narusovany prebytocnymi a zbytocnymi bielkovinamy.Pachy prezradzaju nemocne telo.Väcsina pochadza z hnilobnych proteinov z varenej a pecenej bielkovinovej stravy.Z ryb mäsa,vajec ,mliecnych vyrobkov ,hrachu,sosovice ,fazuli v traviacom trakte.
Pochybujem, že by niekto konzumoval HNILOBNÉ BIELKOVINY - napr. putrescín by bol rozhodne cítiť.

Tak co ty tu pises za sprostosti.
V jednom grame veproveho mäsa je asi 3 miliony hnilobnych bakterii.V jednom grame ryb asi 120 milionov hnilobnych bakterii.Preto je otrava z ryb prudsia.Kludne si vyskusaj ktore mäso ako rychlo zhnije.
Zdravý živý orgsnizmus nesmie mať v sebe mikroorganizmy. Je predsa samozrejmé, že s potravinami sa nakladá tak, aby si uchovali kvalitu - napr. nezhnili.

A neviem co tu porovnavas varenu zeleninu.Porovnaj si surovu zeleninu a surove mäso.Co z toho bude hnit?Mäso musis uvarit aby malo aku taku vydrz.Zeleninu varit nemusis.Ak by ti to nehnilo v crevach,tak neprdis dennodenne tie smrady,ked uz mam tak napisat.Myslim,ze ty to aj tak nepochopis vzhladom na ten tvoj pomyleny prispevok.
Vetry sú spôsobené tvorbou plynov črevnými baktériami, ktoré konzumujú zvyšky potravy. Zápach je podľa druhu baktérií - niektoré produkujú napr. sírovodík.Ak sú problémy v tejto oblasti, je potrebné doplniť probiotiká (správne baktérie) - v jogurtoch alebo tobolkách z lekárne.

Dalsi tvoj zavadzajuci prispevok s tymi severskymi narodmi.Zober si eskimakov,ti sa zivia iba mäsom a rybami.Dozivaju sa najnizsieho veku s pomedzi vsetkych narodov.Niekto sa tu ohradzal,ze maju najnizsie percento srdcovych chorob.Pravda je asi taka,ze pri ich priemernom veku 27,5 roka srdcove choroby nestihnu mat.
Pletieš hruštičky s jabĺčkami, resp. demagógiu s demografiou. Vieš, čo znamená pojem priemerná dĺžka života v krajine, populácii? Rozhodne to nie je vypočítaný priemer veku zomrelých osôb a neznamená to, kedy ľudia v konkrétnej krajine zomierajú!
http://sk.wikipedia.org/wiki/Stredn%C3%A1_d%C4%BA%C5%BEka_%C5%BEivota


Stredná dĺžka života alebo nádej dožitia je štatistický údaj udávajúci priemerný, teda predpokladaný vek (http://sk.wikipedia.org/wiki/Vek), ktorý dosahujú členovia danej populácie. Rozlišuje sa pritom pohlavie (http://sk.wikipedia.org/wiki/Pohlavie), ženy sa dožívajú obyčajne o desatinu vyššieho veku. Hodnoty ovplyvňuje stav zdravotníctva, úroveň kriminality, vojenský stav krajiny, životné prostredie (http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDivotn%C3%A9_prostredie) a mnoho ďalších faktorov. Najnižšie hodnoty sú merané v Afrike (http://sk.wikipedia.org/wiki/Afrika) (muži okolo 35 rokov), najvyššie v Japonsku (http://sk.wikipedia.org/wiki/Japonsko) (ženy vyše 80 rokov) a v Škandinávii (http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0kandin%C3%A1via).

Jednotlivé faktory sa jednoducho spočítajú - obyčajné obodovanie: Napr. u Eskimákov ako rýchlo príde sanitka? Nedočkáš sa v iglu? Tak roky idú dolu za túto položku...

Mala by si viac citat knihy najnovsich studii o zdravi a zdravej vyzive a zistis,ze vsetke choroby pochadzaju z varenej ludom vyrabanej stravy.
Zaujímajú ma veľmi konkrétne tvoje zdroje - hoď, prosím, linky na štúdie! A čo sa týka prospešnosti pre zdravie, nevyjadril si sa k minulej otázke ohľadom častej rakoviny žalúdkau Japoncov, ktorú spôsobuje práve surová strava.

Prosím, neurážaj nikoho - ak máš iný názor, píš argumenty a svoje zdroje.
A mimochodom, teraz píšeš gramaticky správne. Je vás pod nickom Habbs viac?
ErinErin
05.10.10,17:40
Nikto tu nikoho na vegetariánstvo nenahovára. To skôr tu je veľký tábor, čo od neho odhovára. Mimochodom, neviem si predstaviť, že ak sa tá dievčina rozhodne mäso nejesť, ako by ju k jeho jedeniu donútili napr. rodičia.
MT: Kedy niekedy človek mäso musí?

Ak má dievčina do 18 rokov a experimentuje so stravou, rodičia môžu byť postihovaní zo zákona pre nedostatočnú starostlivosť o nedospelú osobu. Ak zistia nejakú poruchu, ich povinnosť je odovzdať dcéru odborníkom.

Ak má dievčina nad 18 rokov, je to jej zodpovednosť - za seba a za svoje prípadné deti v budúcnosti, ktorých sa môžu týkať poruchy zdravia spôsobené epigenetickými zmenami.
ErinErin
05.10.10,17:52
mimotemy

Táto téma sa zvrháva mimo zadanej otázky. Zadávateľka sa pýtala, či môže byť 14-ročná vegetariánkou. A zvrhlo sa to tu na označovanie vegetariánov za ľudí s poruchami príjmu potravy + ľudí trpiacimi nedostatkom niektorých živnín a naopak, na označovanie mäsa nálepkou "zdraviu škodlivá/nevhodná potravina" a pletie sa sem aj vegánstvo.
Nikto zatiaľ jednozančne nenapísal, či pre 14-ročnú je to vhodný spôsob stravovania, alebo nie. A ani to nenapíše, lebo sa na tom nezhodnú ani lekári.

Práve naopak si myslím, že podstatou problému je, či konkrétne dievča prišlo k vegetariánstvu cestou postupného vymýšľania a nekritického preberania názorov z okolia alebo sa pre vegetariánstvo rozhodla po zrelej úvahe.
Tá druhá možnosť znamená, že napr. navštívi špecialistu na výživu (napr.dr. Bukovského) alebo si prečíta viac kníh (nie jednu) o vegetariánstve a detajlnom postupe ako sa mu venovať bez ujmy na zdraví. Osobne o tom u 14-ročnej pochybujem. Ale môžem sa mýliť - autor otázky by to mohol ozrejmiť.

Ďalšia kapitola je otázka samotného vegetariánstva, čo je tiež dôležité preskúmať a myslím si, že aj vyjadrenia v tomto smere sú dôležité. No len zatiaľ to vyzerá tak, že zástancovia vegetariánstva si z nás robia svojimi argumentami srandu... :rolleyes:
Llívia
05.10.10,19:06
Práve naopak si myslím, že podstatou problému je, či konkrétne dievča prišlo k vegetariánstvu cestou postupného vymýšľania a nekritického preberania názorov z okolia alebo sa pre vegetariánstvo rozhodla po zrelej úvahe.
Tá druhá možnosť znamená, že napr. navštívi špecialistu na výživu (napr.dr. Bukovského) alebo si prečíta viac kníh (nie jednu) o vegetariánstve a detajlnom postupe ako sa mu venovať bez ujmy na zdraví. Osobne o tom u 14-ročnej pochybujem. Ale môžem sa mýliť - autor otázky by to mohol ozrejmiť.

Ďalšia kapitola je otázka samotného vegetariánstva, čo je tiež dôležité preskúmať a myslím si, že aj vyjadrenia v tomto smere sú dôležité. No len zatiaľ to vyzerá tak, že zástancovia vegetariánstva si z nás robia svojimi argumentami srandu... :rolleyes:

1. Nikde som tu nečítala, že by si v tejto téme vegetariáni robili srandu čímkoľvek z kohokoľvek. Či myslíš, že napr. moje rozhodnutie nejesť mäso, keď sa objavila BSE, bolo zo srandy? :eek: Príde ti vtipná ochrana vlastného zdravia? :eek::eek::eek:
2. Tento tvoj príspevok si dovolím označiť za blud. Ty si sa po zrelej úvahe rozhodla stravovať tak, ako sa stravuješ? :eek: Naštudovala si XYZ množstvo kníh o výžive, odborné články, radila si sa s odborníkmi na výživu, bola si u Bukovského, aby ti odobril práve? :eek::eek::eek: Hneď, keby si mala niečo naštudované, tak je ti to na figu, pretože samotní autori kníh/lekári/odborníci na zdravú výživu sa nedokážu zhodnúť na tom, čo človeku prospieva a čo nie, viď. napr. bravčová masť, mlieko a mliečne výrobky. Ale na to tie ich protichodné názory si musela prísť aj sama, ak si niečo v tejto oblasti študovala. Určite je ti jasné, že ani jedenie mäsa nezaručí, že človek bude zdravý a bude mať dostatok všetkých potrebných živín.
Takže, ako som už písala, ani lekári sa nezhodnú na tom, či je vegetariánstvo prospešné, alebo škodlivé, tak ako sa nevedia zhodnúť na XYZ ďalších veciach.
Llívia
05.10.10,19:14
Ak má dievčina do 18 rokov a experimentuje so stravou, rodičia môžu byť postihovaní zo zákona pre nedostatočnú starostlivosť o nedospelú osobu. Ak zistia nejakú poruchu, ich povinnosť je odovzdať dcéru odborníkom.

Ak má dievčina nad 18 rokov, je to jej zodpovednosť - za seba a za svoje prípadné deti v budúcnosti, ktorých sa môžu týkať poruchy zdravia spôsobené epigenetickými zmenami.

No len zatiaľ to vyzerá tak, že zástancovia konzumácie mäsa si z nás robia svojimi argumentami srandu...no, tento tvoj argument je skôr totálny blud. Alebo vieš dať konkrétne číslo diagnózy - vegetariánstvo? :eek::eek::eek: Vieš, číslo takej diagnózy, za ktorú by mohli byť rodičia postihovaní, že sa nedostatočne starajú o svoje dieťa. AKÁ PORUCHA JE VEGETARIÁNSTVO???
ErinErin
05.10.10,19:49
Llívia, neberieš to nejak osobne? Snáď nie si tá 14-ročná, čo sa snaží nájsť argumenty za nejedenie mäsa pre rodičov! Neviem-koľký krát ti snáď nebudem opakovať - ako som aj citovala odborné guideliny pre lekárov, že je rozdiel medzi experimentovaním s jedlom u dievčaťa v puberte a skutočným vegetariánstvom!
ErinErin
05.10.10,19:59
1. Nikde som tu nečítala, že by si v tejto téme vegetariáni robili srandu čímkoľvek z kohokoľvek. Či myslíš, že napr. moje rozhodnutie nejesť mäso, keď sa objavila BSE, bolo zo srandy? :eek: Príde ti vtipná ochrana vlastného zdravia? :eek::eek::eek:
2. Tento tvoj príspevok si dovolím označiť za blud. Ty si sa po zrelej úvahe rozhodla stravovať tak, ako sa stravuješ? :eek: Naštudovala si XYZ množstvo kníh o výžive, odborné články, radila si sa s odborníkmi na výživu, bola si u Bukovského, aby ti odobril práve? :eek::eek::eek: Hneď, keby si mala niečo naštudované, tak je ti to na figu, pretože samotní autori kníh/lekári/odborníci na zdravú výživu sa nedokážu zhodnúť na tom, čo človeku prospieva a čo nie, viď. napr. bravčová masť, mlieko a mliečne výrobky. Ale na to tie ich protichodné názory si musela prísť aj sama, ak si niečo v tejto oblasti študovala. Určite je ti jasné, že ani jedenie mäsa nezaručí, že človek bude zdravý a bude mať dostatok všetkých potrebných živín.
Takže, ako som už písala, ani lekári sa nezhodnú na tom, či je vegetariánstvo prospešné, alebo škodlivé, tak ako sa nevedia zhodnúť na XYZ ďalších veciach.

Áno, snažila som sa optimalizovať stravu podľa literatúry a aj internetu. Moje požiadavky boli šport, odolnosť voči stresu, hormonálna rovnováha, dostatok energie. Pomohlo!
Dobrý link všeobecne o zdravom životnom štýle - šport, jedlo, rodina je napr. v angličtine
www.sparkpeople.com
Tam alebo aj na
www.fitday.com
si môžeš hodiť do tabuľky, čo si v konkrétny deň jedla a okrem kalorickej hodnoty sa dozvieš, aj aký máš pomer sacharidov, tukov, bielkovín a niektorých dôležitých zložiek ako sú vitamíny a minerály.
Llívia
06.10.10,04:51
Áno, snažila som sa optimalizovať stravu podľa literatúry a aj internetu. Moje požiadavky boli šport, odolnosť voči stresu, hormonálna rovnováha, dostatok energie. Pomohlo!
Dobrý link všeobecne o zdravom životnom štýle - šport, jedlo, rodina je napr. v angličtine
www.sparkpeople.com
Tam alebo aj na
www.fitday.com
si môžeš hodiť do tabuľky, čo si v konkrétny deň jedla a okrem kalorickej hodnoty sa dozvieš, aj aký máš pomer sacharidov, tukov, bielkovín a niektorých dôležitých zložiek ako sú vitamíny a minerály.
Také tabuľky s kalorickou hodnotu sú veľmi zaujímavé - napr. banán má kalorickú hodnotu od 330 kJ/100 g po 430 kJ/100 g (v rôznych tabuľkách) - ďalšia vec, na ktorej sa odborníci nedohodli. Aj hodnoty vitamínov a minerálov sú len približné (orientačné), záleží aj od toho, kde napr. boli rastliny pestované.

Ani to, že sa stravuješ podľa literatúry a internetu ti nezaručí, že máš dostatok všetkých živín. Alebo si dávaš robiť rozbory, ako na tom si? :eek:

Včera 10:49 PM
ErinErin
Re: Vegetariánstvo v 14tich rokoch.
Llívia, neberieš to nejak osobne? Snáď nie si tá 14-ročná, čo sa snaží nájsť argumenty za nejedenie mäsa pre rodičov! Neviem-koľký krát ti snáď nebudem opakovať - ako som aj citovala odborné guideliny pre lekárov, že je rozdiel medzi experimentovaním s jedlom u dievčaťa v puberte a skutočným vegetariánstvom!

Neviem, kde žiješ, ale na Slovensku 14-roční pracovať nemôžu (okrem výnimiek uvedených v Zákonníku práce). A už vôbec neviem, kto by zamestnal 14-ročnú ako účtovníčku :eek::eek::eek: Mimochodom, ty pracuješ na nejakom bitúnku alebo v nejakom mäsiarstve, keď tu tak propaguješ konzumáciu mäsa?
Áno, niečo beriem osobne, lebo nejem mäso, ale rozhodne si kvôli tomu nemienim nechať páčiť označenia typu porucha stravovania/začiatky anorexie/zlá, nevyvážená strava a pod., ktorými si tu vegetariánov výdatne počastovala.
To, prečo som sa rozhodla nejesť mäso, som už písala. Mala som vtedy menej ako 18 a ani rodičia, ani nikto na svete by ma vtedy nedonútil mäso jesť (a nedonúti ani teraz). Argument som mala a či to niekomu stačí, alebo nie, je jeho problém.

Neviem, po koľkýkrát ti mám napísať, že:
- vegetariánstvo nie je porucha stravovania,
- môžeš citovať od lekárov, čo chceš, keďže sa sami nevedia zjednotiť na názoroch, tak je to nepoužiteľné/neužitočné,
- na rozdiel od teba nikoho nepresviedčam, aby sa stal vegetariánom. Ani mäsožrútov neoznačujem za ľudí trpiacich duševnou poruchou/poruchou stravovania/ohrozujúcich svojich budúcich potomkov/podvyživených/nevzdelaných (v tom zmysle, že si nenaštudovali, ako sa majú stravovať).

Otázka od zadávateľky bola: "Môže začať dievča s vegetariánskou stravou v 14tich rokoch?..nie je to skôr v tak mladom veku trošku nebezpečné?"

Odpovede boli:
- NIE - od vegetariánov, ktorým takéto stravovanie prospelo alebo neublížilo, čiže to majú vyskúšané sami na sebe,
- ÁNO - od tých, čo jedia mäso, ale nemajú toto tvrdenie čím podporiť, lebo si to sami na sebe nevyskúšali. To, že pridali odkazy na www stránky nie je argument, lebo dôveryhodnosť týchto stránok a ich obsahu nie je zaručená.

Keďže
1. BOBINO38 ako zadávateľka otázky zrejme svoju otázku vyriešila, lebo sa do tejto debaty nezapája,
2. téma sa zvrháva iným smerom,
3. sa ani odborníci nevedia zhodnúť, nie ešte tak, aby sme sa zhodli mi, laici
klikám na vyriešené.
ivantt
06.10.10,09:07
Nikto tu nikoho na vegetariánstvo nenahovára. To skôr tu je veľký tábor, čo od neho odhovára. Mimochodom, neviem si predstaviť, že ak sa tá dievčina rozhodne mäso nejesť, ako by ju k jeho jedeniu donútili napr. rodičia.
MT: Kedy niekedy človek mäso musí?

ja som nemal na mysli ze nahovara na vegetarianstvo priamo tu. Ale ked si precitas nazory haabsa tak tam urcite vycitas ze obhajuje cisto surovu stravu a mäso zavrhuje. Je to jeho nazor, jeho smer a ja to akceptujem. tak isto akceptujem ked je niekto vegetarian, mäsožravec, plodožravec a co ja viem co. Ja si svoju cestu hladam. Prezil som si rakovinu, mam cukrovku a to je na zvazenie aku stravu mam jest. niekto povie len plody a na druhej strane plody obsahuju tolko cukru ze by ma to moholo zabit. Ja mometálne jem zeleninové salaty bez cestoviny so sirom a kneckenbrot ci ako sa to vola. ja tomu hovorim krekenbreken :-) ale to len kôli vláknine. Do toho si davam biele mäso, podusene a da sa to jest, da sa na to zvyknut. A mäso mi na cukrovku neskodi tak ako ovocie. mäsa môžem zjest kolko chcem ale ovocie len v obmedzenom mnozstve. Ked mam pravdu povedat bojim sa vyskusat surovu strava, teda plody. Chcem este zit a to velmi dlho. mne nestasci 50 ja potrebujem aspon 120 :-) ( hovorim o rokoch)... drzim sa aj rád lekarov ( mam tam kamaratov a zle mi urcite nechcu ) ale nepohrdnem akupunktúrou... No a cuduj sa svete, prave vcera mi znizili davky inzulinu. Kto vie ci to ma na svedomi strava alebo sprtovanie ????
ivantt
06.10.10,09:16
Odpovede boli:
- NIE - od vegetariánov, ktorým takéto stravovanie prospelo alebo neublížilo, čiže to majú vyskúšané sami na sebe,
- ÁNO - od tých, čo jedia mäso, ale nemajú toto tvrdenie čím podporiť, lebo si to sami na sebe nevyskúšali. To, že pridali odkazy na www stránky nie je argument, lebo dôveryhodnosť týchto stránok a ich obsahu nie je zaručená.

No vidis, a ja som nepovedal ani ano ani nie a pritom jem aj mäso. Nikomu nevyhdzujem na oci že je "mäsožrút alebo zeleninožrút" Každy je to, čo považuje za vhodne. Ale môžem podložene argumentovať vegetarianstvo u deti kedy od smrti vela nechybalo. Je pravda, ze kamarat aj s manzelkou zhodili nejake to kilo navyse co mali ale boli v pohode a zdraví. Lenže takmer doplatili na to ich deti, ktoré skoncili v nemocnici. Takze v mladom veku je potrebne stravovať sa rozumne, ču už vegetariansky alebo "všežrútsky " Povedal by som že je rozumne konzultovať stravovanie s odborníkmi.
Llívia
06.10.10,09:36
Pri znižovaní inzullínu ti určite šprtovanie nepomohlo :D leda že by si šprtal literatúru o strave :) Asi ti pomohol ten šport, veď na tom sa zhodnú všetci odborníci, že človeku prospieva (v rozumnej miere).
Čo sa týka tých detí - bol ich stav spôsobený len nejedením mäsa? Asi ťažko, určite rodičia vylúčili zo stravy aj iné potraviny. A čo je to "nechýbalo veľa od smrti"? :rolleyes:
ivantt
06.10.10,12:09
Tiež si myslím že vynechali zo stravy nieco dolezite, co vynechat nemali, Kamarátka je na vegetarianskej strave a ona si dokupováva nejake doplnky, ktore jej nahradzaju nieco ale neviem co. Ja som sa nikdy nevypytoval :-))) A v jedno mas velikansku pravdu, šprtovanie urcite nepomoholo, to bol preklep a aj keby nebol, aj tak nepomohlo, nikdy som nebol šprt :-DDD Musim si davat pozor co pisem :-DD
bonita
07.10.10,18:32
Erin, teba nenapadlo, ze tej 14 rocnej sa mozno maso zhnusilo? A za to by mali rodicov postihovat? Poznam deti, co od mala maso nejedia avyrastli z nich zdravi ludia.

Moj nazor je - kto maso jest chce, nech ho je a kto nie, nech neje. Kazdy si nasledky svojho stravovania ponesie sam.
A ked sa niekomu maso hnusi, nemozno ho nasilu donutit jest, to uz by hranicilo s tyranim zvernej osoby.
ErinErin
07.10.10,20:40
Mrkni príspevky 25 a 37 - aby si vedela, o čom sa diskutuje. Jednou vetou x-tý krát: Je rozdiel medzi vegetariánstvom PO ZRELEJ ÚVAHE a medzi experimentovaním s jedlom, ktorý je ako chorobný proces popísaný v príspevkoch.
Llívia
08.10.10,05:10
Já ti nevím, Karlíku, do ktorej kategórie sa mám zaradiť?
Zrelá úvaha? - Je zrelou úvahou ochrana vlastného zdravia pred chorobami z mäsa (BSE)?
Experimentovanie? - Je experimentovaním to, že keď ošiaľ okolo BSE pominul, začali lepšie kontroly, tak mi už mäso vôbec nechýbalo a ani nechutilo (nie, že by mi predtým nejako extra chutilo, nešalela som kvôli tomu, keď som nemala každú nedeľu pečené kura).
ErinErin
08.10.10,06:59
Llívia, keď ťa nepoznám osobne, tak ťa tu z hľadiska stravovania ťažko ohodnotím a pokiaľ viem, nie je to otázka. To sa už tiež opakujem. Ak na to potrebuješ názory, možno by bolo lepšie založiť novú tému. Alebo to myslíš ako novú otázku do tejto témy?
Llívia
08.10.10,08:12
ErinErin, to bola rečnícka otázka.
A v tvojom príspevku chýba ešte jedna možnosť: máme radi zvířata, proto je nežerem. ;)
buchač
08.10.10,08:54
A co tak zobrat do uvahy telesne pachy?Podla toho co jes ,tak pachnes.Zapach svedci o tvojom stavu vnutra.Pachy pochadzaju od proteinov z prebytocne rozkladanych produktov v tvojom tele a z latkovej premeny bielkovin,ktore niesu dostatocne vylucovane.Tato hniloba je produktom rozpadu buniek.Nase telo straca viac nez 100 milionov buniek.
Tento rozpad je narusovany prebytocnymi a zbytocnymi bielkovinamy.Pachy prezradzaju nemocne telo.Väcsina pochadza z hnilobnych proteinov z varenej a pecenej bielkovinovej stravy.Z ryb mäsa,vajec ,mliecnych vyrobkov ,hrachu,sosovice ,fazuli v traviacom trakte.
Tak co ty tu pises za sprostosti.
V jednom grame veproveho mäsa je asi 3 miliony hnilobnych bakterii.V jednom grame ryb asi 120 milionov hnilobnych bakterii.Preto je otrava z ryb prudsia.Kludne si vyskusaj ktore mäso ako rychlo zhnije.A neviem co tu porovnavas varenu zeleninu.Porovnaj si surovu zeleninu a surove mäso.Co z toho bude hnit?Mäso musis uvarit aby malo aku taku vydrz.Zeleninu varit nemusis.Ak by ti to nehnilo v crevach,tak neprdis dennodenne tie smrady,ked uz mam tak napisat.Myslim,ze ty to aj tak nepochopis vzhladom na ten tvoj pomyleny prispevok.

Dalsi tvoj zavadzajuci prispevok s tymi severskymi narodmi.Zober si eskimakov,ti sa zivia iba mäsom a rybami.Dozivaju sa najnizsieho veku s pomedzi vsetkych narodov.Niekto sa tu ohradzal,ze maju najnizsie percento srdcovych chorob.Pravda je asi taka,ze pri ich priemernom veku 27,5 roka srdcove choroby nestihnu mat.
Mala by si viac citat knihy najnovsich studii o zdravi a zdravej vyzive a zistis,ze vsetke choroby pochadzaju z varenej ludom vyrabanej stravy.
Ozaj relevantný a odborný článok ...
http://www.kankan.sk/clanok/zdravie-a-fitness/rizika-spojene-s-konzumaciou-masa/17026


Štúdia amerických vedcov, ktorej objektom bola vzorka 50-tisíc laktovegetariánov, priniesla mimoriadne prekvapujúce výsledky.
Pri takejto argumentácií sa zvykne aj prameň udávať ...
No jo "Kankan"...prameň jak bič . ;)

Ozaj , proti čerstvej zelenine a ovociu nič nemám , rád si dám .
Habbs
08.10.10,14:53
Ozaj relevantný a odborný článok ...
http://www.kankan.sk/clanok/zdravie-a-fitness/rizika-spojene-s-konzumaciou-masa/17026


Pri takejto argumentácií sa zvykne aj prameň udávať ...
No jo "Kankan"...prameň jak bič . ;)

Ozaj , proti čerstvej zelenine a ovociu nič nemám , rád si dám .

Odtial to urcite nemam,ale pisu dobre.Ale ja by som to rozsiril.Mäso ma spojitost s viac chorobami ,nez len rakovinou.Napr.taka reuma.Nikdy sa jej ludia nezbavia pokial neprestanu jest mäso.A ak by ho chceli jest a nemat reumu aj nato je navod.:)
ivantt
09.10.10,05:35
Môj názor je taký že fanatizmus ovláda zdravý rozum. A keď som ja sfanatizhovaným budem sa snažiť sfanatiziovať všetkých okolo a keď sa nedajú, hrrrrrr... pome na nich !!!!! Priemer veku na našej planete u žiadneho národa nie je nižší ako 40 rokov, ( pokial sa nejedná o kamikadze a rôznych dobrovoľných živých bômb, čo je tiež fanatizmus ). Môj tato je mäso, vypije si pivko ale aj iný alkohol, fajči 40 denne a teší sa na jeho vek dobremu zdraviu. A čo sa týka zeleniny, tak len keď musi.... prečo teda ked on nie je plodožrút ešte žije a ja nie a nie dediť ? Prečo môj brat, ktorý ma cukrovku tak isto ako ja si dá aj klobásku, mastný chleba s cobulou a je len na liekoch a ja, ktorý sa zdravo stravujem som na inzulíne, prežil som si rakovinu... Kto ma to ide presviedčať o tom, že keď budem jesť ryby zomriem ako 30 ročný a keď budem jesť len zeleninu či plody tak sa dožijem neuveriteľného veku ??? Prečo by som mal veriť nejakým firmám ktorým záleži na vlastom vačku a nie na ľudoch ? Asi začnem presadzovať " ludia, pôite vodu z dunaja, je to neuveriteľný liek ale nesmiete to prevariť lebo potom to stráca účinky ". Veď sa už preberte, verte zdravému rozumu a skusenostiam. Kto potrebuje k životu mäso, nech ho je a nenahovára vegetariánov aby ho jedli tiež a aj opačne, vegetariáni a plodožravci, neprehovárajte nasilu nikoho, môžete skôr ublížiť než pomôcť. Budte ľudia či ste už mäsožrúti či bylinožrúti alebo ja neviem aký žrúti... Niekomu zaberajú antibiotiká, inému nie a to preto že stavba tela je iná a to sa týka aj stravovania. Ja mám rád život a k môjmu životu patrí aj zhelenina aj mäso. A žiadna osoba, ktorá mala traumatické zažitky z detsva lebo zjedli jej oblúbené kurča mi radosť zo života nepokazí. Skôr sa jej spýtam, ako môže zjesť kaleráb, o ktorý sa starala takmer pol roka a narástol do neuveriteľných rozmerov. Akô môže zjesť ten nádherný plod zo stromu, ktorý musel odolať akémukoľvek počasiu, dokonca aj chemickým postrekom a umelým hnojivám ? Veď je to hriech zahrýznuť do takého plodu !!!
Takže argumenty na argumenty. Všetko sa dá odôvodniť. Takže nevnucujte svoju pravdu, je to pravda vaša....
veronikasad
09.10.10,05:42
pre Habbs : prečo sa naši starí rodičia dožívali vysokého veku, nepoznali lekárov a na dedinách konzumovali podstatne viac mäsa (z vlastného dvora) ako dnešní dôchodcovia ?