poular
06.09.10,13:47
Ahojte potrebujem poradiť,
chcem vymeniť byt v ktorom bývam rok, za iný v inom meste (kvôli práci). Na byt som si však brala hypotéku, tzn. záložné právo má banka.
Chcela by som byt v inom meste s tým či by bolo možné "preložiť" záložné právo banky.
Je možné niečo takéto? Ak áno tak za akých podmienok? Budem platiť aj nejaké dane?? Alebo sa oplatí počkať do 2 rokov? Pomôže mi s týmto nap. realitná kancelária?

Ďakujem všetkým.

Miriam
ErinErin
06.09.10,17:09
Ohľadom hypotéky a záložného práva sa informujte v banke.
Počkať s predajom 2 roky asi myslíte, že ak máte takúto dobu trvalý pobyt v predávanom byte, budete platiť menšiu daň. ???
poular
08.09.10,09:39
Áno, presne tak - kvôli dani..
kaco11
08.09.10,12:01
dnes ak by bol trvalý pobyt v nehnuteľnosti 2 a viac rokov sa daň z príjmu neplatí, ale táto vláda chce schváliť zmenu zákona, ktorá by platila už pri predaji resp.kúpe bytu na budúci rok /tuším/, že v každom prípade ak byt predáš za drahšie ako kúpiš platíš daň. Ale presné znenie zákona ešte nie je. To je len návrh.

Čo sa týka prenosu záložného práva je to možné, ale na novú nehnuteľnosť sa musí vypracovať znalecký posudok, či nehnuteľnosť splna podmienky banky. Či má tu hodnotu ako úver, resp úver je 70% z nehnuteľnosti. Záleží od výšky úveru a samotnej banky. Ale možné to je. Robí sa to bežne.
draik
09.09.10,17:52
Je to možné, ale bude to stáť dosť na poplatkoch. Jednak za zmenu úverovej zmluvy, potom znalec, vklad do katastra. Navyše banka uvoľní existujúci záloh až potom, čo založíte inú nehnuteľnosť. Ak predáte byt, v ktorom máte menej ako dva roky trvalý pobyt (alebo vlastníte ho menej ako 5 rokov) tak zaplatíte daň z rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou. Podľa posledného návrhu sa oslobodenie od zdanenia pri predaji bytu od budúceho roka má okresať na päťročnú dobu vlastníctva.