vanda233
06.09.10,16:55
ahojte,
mam 2 otazky k nahrade mzdy za dovolenku:
1.Ak nam zamestnavatel kazdorocne vyplaca v II. kvartali 13.plat a ja nasledne cerpam v III. kvartali dovolenku, ma sa do dovolenkoveho priemeru zapocitat cela ciastka 13.platu alebo len alikvotna cast t.j. 1/4 ?...tak nam totiz dov.priemer pocita zamestnavatel.Je to v poriadku?

2.Dovolenku som cerpala na prelome mesiacov Jul-Aug (5+5 dni)a vopred som nahlasila cerpanie do mzdovej uctarne na interne predpisanom tlacive, kde som temin uviedla v 1 riadku t.j. 26.7.-6.8.2010.Na zaklade tejto informacie mi bola cela dovolenka, teda nahrady mzdy za 10-dnovu dovolenku vyplatena uz v mzde za Jul.Vraj som dovolenku nerozpisala do 2 riadkov.Je to moja povinnost, hoci ma na to nik neupozornil? Porusila nieco mzdova uctovnicka resp. neposkodila ma pri takejto forme nahrady mzdy za dovolenku?
Dakujem vopred:)
vanda
rodina1
06.09.10,17:25
ahojte,
mam 2 otazky k nahrade mzdy za dovolenku:
1.Ak nam zamestnavatel kazdorocne vyplaca v II. kvartali 13.plat a ja nasledne cerpam v III. kvartali dovolenku, ma sa do dovolenkoveho priemeru zapocitat cela ciastka 13.platu alebo len alikvotna cast t.j. 1/4 ?...tak nam totiz dov.priemer pocita zamestnavatel.Je to v poriadku?

2.Dovolenku som cerpala na prelome mesiacov Jul-Aug (5+5 dni)a vopred som nahlasila cerpanie do mzdovej uctarne na interne predpisanom tlacive, kde som temin uviedla v 1 riadku t.j. 26.7.-6.8.2010.Na zaklade tejto informacie mi bola cela dovolenka, teda nahrady mzdy za 10-dnovu dovolenku vyplatena uz v mzde za Jul.Vraj som dovolenku nerozpisala do 2 riadkov.Je to moja povinnost, hoci ma na to nik neupozornil? Porusila nieco mzdova uctovnicka resp. neposkodila ma pri takejto forme nahrady mzdy za dovolenku?
Dakujem vopred:)
vanda
K prvej časti tvojej otázky:
Zákonník práce
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.

Z uvedeného vyplýva, že ak vám zamestnávateľ vypláca 13. plat, do dovolenkového priemeru za príslušný štvrťrok sa započítava pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok.
Takže zamestnávateľ postupuje v súlade so ZP.

K druhej časti:
Ak si dovolenku čerpala na prelome dvoch mesiacov, tvoj dovolenkový lístok mal byť vypísaný zvlášť za júl a zvlášť za august.
Neviem, akým spôsobom evidujete dochádzku. Čiže z čoho vychádzala mzdárka pri výpočte mzdy za príslušný mesiac, keď ti za mesiac júl vyplatila dovolenku v dĺžke 10 dní (keď si mala dovolenku 5 dní v júli a 5 dní v auguste).
Máš mesačačnú mzdu alebo hodinovú mzdu?
vanda233
07.09.10,06:03
...mam mesacnu mzdu a dochadzku sledujeme cez elektronicky system pri vchode, kde pri odchode na dovolenku pred prilozenim osobnej karty k cidlu stalcim prislusny kod pre dovolenku, aby to system spravne zaregistroval
Naznacil si nieco o dovolenkovych listkoch.My mame na cely rok jeden dovolenkovy list s tabulkou, kde vyplname v jednotlivych riadkoch kazde cerpanie dovolenky a odovzdavame po podpise nadriadenym na mzdove oddelenie.Ja ako radovy zamestnanec mam vediet, ze ked sa mi dovolenka prelina z mesiaca do mesiaca, my byt rozpisana v dvoch riadkoch, ak to ziadna interna smernica neuvadza? Upravuje nejak zakon aj evidenciu dovolenky detailnejsie?
veronikasad
07.09.10,06:22
...mam mesacnu mzdu a dochadzku sledujeme cez elektronicky system pri vchode, kde pri odchode na dovolenku pred prilozenim osobnej karty k cidlu stalcim prislusny kod pre dovolenku, aby to system spravne zaregistroval
Naznacil si nieco o dovolenkovych listkoch.My mame na cely rok jeden dovolenkovy list s tabulkou, kde vyplname v jednotlivych riadkoch kazde cerpanie dovolenky a odovzdavame po podpise nadriadenym na mzdove oddelenie.Ja ako radovy zamestnanec mam vediet, ze ked sa mi dovolenka prelina z mesiaca do mesiaca, my byt rozpisana v dvoch riadkoch, ak to ziadna interna smernica neuvadza? Upravuje nejak zakon aj evidenciu dovolenky detailnejsie?
Skontroluj si výplatnú pásku za kolko hodín máš vyplatenú mzdu a kolko hodín náhradu za dovolenku.
Neviem sa vyjadriť k vašej evidencii, ale zdá sa mi trochu nelogické, aby sa takto dovolenka preplácala-odpočítané dni čerpania by som brala, ale nie preplatenie náhrady, lebo potom nemôže sedieť fond pracovného času.
vanda233
07.09.10,12:27
...fond pracovneho casu mi sedi v oboch mesiacoch t.j. po 176 hodin vratane dovolenky a sviatkov.Otazka znela, ci to moze byt takto presunute, lebo zrejme aj v systeme si to musela mzdova uctovnicka popresuvat .
Je moja povinnost nejak na to upozornit zamestnavatela, ze sa mi dovolenka prelina z mesiaca do mesiaca ??? ...vraj ja som si zle vyplnila tlacivo, to je argument mzdovej uctovnicky.
veronikasad
07.09.10,12:33
...fond pracovneho casu mi sedi v oboch mesiacoch t.j. po 176 hodin vratane dovolenky a sviatkov.Otazka znela, ci to moze byt takto presunute, lebo zrejme aj v systeme si to musela mzdova uctovnicka popresuvat .Ak máš správne vypočítanú mzdu = v každom mesiaci zaplatenú náhradu za skutočne čerpanú dovolenku - nie je čo riešiť.
Je moja povinnost nejak na to upozornit zamestnavatela, ze sa mi dovolenka prelina z mesiaca do mesiaca ??? ...vraj ja som si zle vyplnila tlacivo, to je argument mzdovej uctovnicky.To je interná záležitosť firmy, ktorú na porade nevyriešiš.
odpoveď v texte