shelter
06.09.10,18:06
Ahojte, prosim vas o pomoc so zaradenim do odpisovych skupin. Som uz z toho uplne popletena, co mam kde zaradit...:confused: Hladala som to aj tu na fore, ale akosi som to nemohla najst :(

1. Stoziare vonkajsieho osvetlenia arealu
2. Elektricke pripojky a rozvody - vonkajsie rozvody elektro na pozemku arealu k objektom a arealovemuu osvetleniu.
3. Arealove komunikacie - vonkajsie spevnene plochy, arealove komunikacie a chodniky s asfaltovym povrchom.
4. Vonkajsie kanalizacne rozvody na pozemku od hranice k objektom
5. Vonkajsi vodovod

Ja by som to zaradila takto, prosim vas o odsuhlasenie...VDAKA!

1. KS 2213 - 3. odpis. skupina
2. KS 2213 - 3. odpis. skupina
3. KS 2111 alebo 2112 - 4. odpis. skupina
4. KS 2223 - 3. odpis. skupina
5. KS 2212 - 3. odpisova skupina

Je to spravne??? Prosim o rychlu odpoved, tlaci ma cas :(
shelter
07.09.10,05:18
nikto mi neporadi? :(
striebro1
07.09.10,05:26
dobry den, ja by som potrebovala poradit, ako mam zaradit parkur pre kone, teda sportovisko, na ktorom sa robia parkurove preteky...cely je novovybudovany, nemame ho zaradeny...povrch ma pieskovy....
velmi pekne dakujem za odpoved...))))
a_je_to
20.09.10,18:29
nikto mi neporadi? :(

Ide an blok účtovne o stavby 021 a daňovo o KS 2 Inžinierske stavby položka 4-2, odpisová skupina 4, odpisy 20 rokov. Zaradenie podľa KS som detailne neoveroval, ale zhruba dobre.
a_je_to
20.09.10,18:32
dobry den, ja by som potrebovala poradit, ako mam zaradit parkur pre kone, teda sportovisko, na ktorom sa robia parkurove preteky...cely je novovybudovany, nemame ho zaradeny...povrch ma pieskovy....
velmi pekne dakujem za odpoved...))))

Inžinierske stavby KS 2412 Jazdecké centrá, účtovne 021, daňovo KS 2, 4-2, odpisová skupina 4, doba 20 rokov.
striebro1
21.09.10,04:29
Inžinierske stavby KS 2412 Jazdecké centrá, účtovne 021, daňovo KS 2, 4-2, odpisová skupina 4, doba 20 rokov.

dakujem velmi pekne za odpoved.

este by som chcela vediet ako alebo kde mam hladat ako zaradim parkur vonkajsi a tribunu pri kazdom parkure? je to drobna stavba? je cely z dreva, zastreseny. spravne uvazujem o stavbe? len premyslam o drobnej stavbe OS3 alebo OS4, dakujem vopred za radu...
resp co mam posudzovat pri rozhodovani kam zaradim???
a_je_to
22.09.10,09:28
dakujem velmi pekne za odpoved.

este by som chcela vediet ako alebo kde mam hladat ako zaradim parkur vonkajsi a tribunu pri kazdom parkure? je to drobna stavba? je cely z dreva, zastreseny. spravne uvazujem o stavbe? len premyslam o drobnej stavbe OS3 alebo OS4, dakujem vopred za radu...
resp co mam posudzovat pri rozhodovani kam zaradim???

Ak je to pevne spojené so zemou, aspoň betónovými pätkami a ak to bolo stavané na základe stavebného povolenia, resp. malo byť ... tak je to určite stavba – stavebný objekt. Ak to nie je spojené napevno so zemou, tak je to 2-4 Montované stavby z dreva, odpisovanie 6 rokov. Ak je to stavebný objekt /stav.povolenie/, tak nezáleží, či je drobná stavba, alebo nie, vždy je stavbou v 4 odpisovej skupine. Drobná stavba je preto drobná, lebo je príslušenstvom k nejakej hlavnej väčšej stavbe, nie preto, lebo je menšia, alebo drevená. Ak niet hlavnej stavby, tak aj najmenšia búdka, spojená so zemou základom nie je drobnou stavbou. Montovaná stavba bez ukotvenia v zemi nie je stavebným objektom. Ak je ale napojená na siete, tak aj montovaná sa stáva stavebným objektom /bez stavebného povolenia ju na siete nezapoja/.
striebro1
23.09.10,04:52
to a_je_to
velka vdaka za vycerpvavajucu odpoved...v mojom pripade je to urcite stavba- stavebny objekt...takze vsetko to davam do 4.os a odpisujem 20rokov....
tribuny su napojene na siete, aj voda je tam...
zatial velka vdaka...
este by som potrebovala odobrit do vstupnej ceny vchadza vsetky naklady spojene s obstaranim, tj aj stavebny dozor, autorsky dozor...vsak? musim pohladat a prestudovat kolaudacne rozhodnutia, ci boli vzdy na konkretne stavebne objekty vydane....
Adiks
29.09.10,04:28
Jedna vec je určite z tvojej strany nesprávna, ak niečo navrhuješ odpisovať v 3.odpisovej skupine, napr.stožiare vonkajšieho osvetlenia areálu, elektrické prípojky a rozvody, vonkajšie kanalizačné rozvody, vonkajší vodovod tak v 3.odpisovej skupine sa to môže odpisovať iba kvôli tomu, že sa jedná o drobné stavby podľa § 139b stavebného zákona a na tie sa nevzťahuje klasifikácia stavieb (KS). KS sa vzťahuje iba na stavby odpisované v 4.odpisovej skupine. KS a 3.odpisová skupina z dôvodu, že sa jedná o drobné stavby, to vôbec spolu nejde dokopy. Ani v prílohe zákona o dani z príjmov nie je pri drobných stavbách odpisovaných v 3.odpisovej skupine uvedená žiadna KS.
shelter
12.01.11,12:20
dakujem za vsetky odpovede ! ;-)
striebro1
13.01.11,05:39
dobry den, vedel by niekto poradit ako zaradit zeleznobetonovy ochranny mur, na ktory mame ohlasenie drobnej stavby?

ja by som to dala do 4os, suhlasite?
Alena T.
17.01.11,08:18
dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, koľko rokov sa odpisujú poľnohospodárske stroje?? traktor, bager...
ďakujem
Janurka
17.01.11,09:55
dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, koľko rokov sa odpisujú poľnohospodárske stroje?? traktor, bager...
ďakujem
Traktor je zaradený do 1. odp. skupiny, kód prod. 28.3. Odpisuje sa 4 roky. Bager - to myslíš ako nakladač? Ak áno, ten je v 2. odp. skupine - 6 rokov.
mirsch
17.01.11,10:05
Dobrý deň, taktiež potrebujem radu ohľadom zaradenie majetku do odpisovej skupiny a kódu klasifikácie produkcie. Postavili sme na voľnom priestranstve fotovoltaickú elektráreň (FVE) s inštal. výkonom 984,96 kWp- nosná oceľová konštrukcia osadená kontvením na betónové platne, na nej namontované fotovoltaické panely, pripojené do meničov a následne rozvádzačov energie.

V inej téme som si našla, že by malo ísť o Kód 26.11.22 (starý 32.10.52), čo sa mi nezdá. Skôr by som bola za 27.11.26 - odpisová skupina 3. Alebo je potrebné zaradiť uvedenú FVE ako inžiniersku stavbu - stavby energetických zariadení???

Prosím o vaše názory. Ako by ste postupovali?

Ďakujem. M.
Nandrolon
18.01.11,06:16
Zdravím.

Ako zaradiť reklamný bilboar pri ceste? tá kovová vonštrukcia s drevotrieskovou tabuľou, na ktorú sa nalepí reklamná fólia??
Fóliu sme dali ako reklamu, nakoľko sa každú chvíľu mení. Čo ale s celkovou "stavbou" ?

Cena je okolo 5 tis. eur, stavebné povolenie nebolo vydané, ale je to ohlásené...
Stojí na našom pozemku a zemou je spojený dvoma zabetónovanými oceľovými nohami...
Dať to ako drobná stavba alebo nie ?
Aký kód klasifikácie? aká odpisová skupina?

PS: ja by som dal: 32.99.53 OS1 /nakoľko nie je svetelný/
s-bosorka
18.01.11,10:54
Dobrý deň, mám jednu otázočku. V DM máme zaradený traktor, ktorý je na leasing. Klient teraz dokúpil na neho čelný nakladač (3230 Eur) s príslušenstvom (vidly na balíky - 790 Eur, lyžica na sypké materiály - 280Eur).
Poraďte mi ako to mám zaradiť? Mám to zaradiť ako technické zhodnotenie traktora v celkovej hodnote 4300 Eur?
Nandrolon
18.01.11,11:20
Dať to ako technické zhodnotenie traktora /ak je odpísaný tak to bude "iný majetok"/ alebo je možné to dať osobitne a odpisovať v rovnakej skupine ako "hlavná vec" teda traktor...
Ak máte viac traktorov a je toto zariadenie možné premontovávať, ak by sa napríklad ten konkrétny traktor pokazil, tak by som to dal osobitne, bude s tým menej problémov /rozdeľovania/ pri vyraďovaní samotného traktora, prípadne jeho odpredaj...
Julča
09.02.11,18:40
Vedel mi mi niekto poradiť s dvoma otázkami?

1/či môžem zaradiť stavby ako súbor nehnuteľností / teda 5 nehnuteľností spolu/. Kúpili sme to od firmy ako celok s jednotnou cenou cca 50 tis a neviem to oceniť po jednotlivých nehnuteľnostiach.

2/ ako zaúčtovať spevnenie plochy a úpravu pozemku v Jú? Daný pozemok som nenašla v majetku /si ho niekto zabudol zaradiť/ čo s tým? Jedná sa o vysokú sumu.
Julča
10.02.11,07:10
Vedel mi mi niekto poradiť s dvoma otázkami?

1/či môžem zaradiť stavby ako súbor nehnuteľností / teda 5 nehnuteľností spolu/. Kúpili sme to od firmy ako celok s jednotnou cenou cca 50 tis a neviem to oceniť po jednotlivých nehnuteľnostiach.

2/ ako zaúčtovať spevnenie plochy a úpravu pozemku v Jú? Daný pozemok som nenašla v majetku /si ho niekto zabudol zaradiť/ čo s tým? Jedná sa o vysokú sumu.



Nikto nepomôže?
Luci
11.02.11,12:02
Dobry den.

Potrebovala by som určiť odpisovú skupinu pre detskú preliezačku - lanový tunel (taká tá pavučina, čo býva na ihriskách, aj sa to do zeme betonovalo)
V zákone som našla, že prvá odpisová skupina

1-28 32.40 Hry a hračky okrem:
- 32.40.4 - Ostatné hry

Ostatné hry som našla v 2. odpisovej skupine:
2-38 32.40.4 Ostatné hry

Luci
Vďaka
vaneta
11.02.11,15:03
Dobrý deň!
Chcela by som sa poradiť, ako postupovať. Podľa prechodného ustanovenia § 52g ods.4 - Musím mať zaradený majetok do odpisových skupín od 1.januára 2010. Táto príloha už obsahuje KP-kódy štatistickej klasifikácie produktov podľa činností - CPA z 23.4.2008.
Mojím problém sú niektoré pôvodne zaradené majetky, ako sú napríklad TV prijímače, kamery, zariadenie veľkokuchyne (sporáky, chladničky, konvektomaty), podľa pôvodnej KP platnej z roku 2002 sme zaradili tieto majetky do 2. odpisovej skupiny. Pôvodné zaradenie možno nebolo správne.
Keď teraz študujem CPA, vychádza mi, že tento majetok patrí do 1. odpisovej skupiny.
Musím preradiť všetok majetok tak, aby bol v súlade s novou prílohou?
Ak sa mýlim, opravte ma!
tibor1000
13.02.11,12:07
Dobrý deň,prosím Vás,chcel by som si potvrdiť-či uvažujem správne
"bager" zaradím do odpis.skupiny 2, položka 2-24: stroje pre hlbinnu a povrchovu ťažbu a pre stavebníctvo
môže byť?
ďakujem za pomoc
Stefan2005
13.02.11,12:29
Dobrý deň,prosím Vás,chcel by som si potvrdiť-či uvažujem správne
"bager" zaradím do odpis.skupiny 2, položka 2-24: stroje pre hlbinnu a povrchovu ťažbu a pre stavebníctvo
môže byť?
ďakujem za pomoc

otázka rozoberaná na porade, tu je odpoveď (aj s novým zatriedením produkcie): http://www.porada.sk/1239396-post3.html
Stefan2005
17.02.11,15:22
Zdravím.

Ako zaradiť reklamný bilboar pri ceste? tá kovová vonštrukcia s drevotrieskovou tabuľou, na ktorú sa nalepí reklamná fólia??
Fóliu sme dali ako reklamu, nakoľko sa každú chvíľu mení. Čo ale s celkovou "stavbou" ?

Cena je okolo 5 tis. eur, stavebné povolenie nebolo vydané, ale je to ohlásené...
Stojí na našom pozemku a zemou je spojený dvoma zabetónovanými oceľovými nohami...
Dať to ako drobná stavba alebo nie ?
Aký kód klasifikácie? aká odpisová skupina?

PS: ja by som dal: 32.99.53 OS1 /nakoľko nie je svetelný/


pozri si http://www.porada.sk/1213529-post448.html, resp. +,- 2 príspevky...
ZuzanaP
07.12.11,04:54
Do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili vrtačku v hodnote cca 3000 eur http://rems-sk.sk/show_produkt.php?sec=23&sub=23&idprod=513&odp=0 , ja by som ju dala do druhej odpisovej do ostatný hmotný majetok. Ďakujem:)
adato
09.12.11,15:00
Jedná sa o ručné náradie, teda odpisová skupina: 1 (KP: 28.24...) Ak by sa jednalo o obrábací stroj, potom by to bolo KP: 28.4... stroje na tvarovanie kovov a obrábanie , odpisová skupina 2. Ale pozerala som video, je to ručné náradie.
ekonom1
27.04.12,09:38
Dobrý deň, taktiež potrebujem radu ohľadom zaradenie majetku do odpisovej skupiny a kódu klasifikácie produkcie. Postavili sme na voľnom priestranstve fotovoltaickú elektráreň (FVE) s inštal. výkonom 984,96 kWp- nosná oceľová konštrukcia osadená kontvením na betónové platne, na nej namontované fotovoltaické panely, pripojené do meničov a následne rozvádzačov energie.

V inej téme som si našla, že by malo ísť o Kód 26.11.22 (starý 32.10.52), čo sa mi nezdá. Skôr by som bola za 27.11.26 - odpisová skupina 3. Alebo je potrebné zaradiť uvedenú FVE ako inžiniersku stavbu - stavby energetických zariadení???

Prosím o vaše názory. Ako by ste postupovali?

Ďakujem. M.

Ja som to zaradila ako ako inžiniersku stavbu - stavby energetických zariadení s dobou odpisovania 20 rokov.
Teraz som ale začala pochybovať lebo som sa stretla s rôznymi názormi že to mám patriť do 3 odpisovej skupiny.
Zaradila som elektráreň do "4", trafostanicu do "3" a zabezpečovací systém do "2".
Ak máte niekto s tým skúsenosť alebo odpoveď z daňového riaditeľstva ohľadom FVE prosím taktiež o radu.

Ďakujem