stanco007
06.09.10,19:13
Vie mi niekto poradit nejaku formu vyzvy na zaplatenie-vratenie kupnej ceny za auto ktoru som vyplatil predavajucemu a po 10 dnoch, po cca 800km co som na nom presiel sa na aute ukazali zavady-skryte, ktore nepriznal (on tvrdi, ze o nich nevedel a auto pri preberani islo )? Ide o take zavady, ktore sa nezistili ani na kontrole na pc a motor sa v podstate rozsypal. Auto nejde a oprava je velmi draha a plus su tam aj ine veci, ktore pri predaji zatajil... Chcem v prvom rade poslat doporucenu vyzvu a ked to nepomoze, tak sa obratim na policiu a sud...
Ide mi o ten vzor tej vyzvy.
buchač
06.09.10,17:22
Vie mi niekto poradit nejaku formu vyzvy na zaplatenie-vratenie kupnej ceny za auto ktoru som vyplatil predavajucemu a po 10 dnoch, po cca 800km co som na nom presiel sa na aute ukazali zavady-skryte, ktore nepriznal (on tvrdi, ze o nich nevedel a auto pri preberani islo )? Ide o take zavady, ktore sa nezistili ani na kontrole na pc a motor sa v podstate rozsypal. Auto nejde a oprava je velmi draha a plus su tam aj ine veci, ktore pri predaji zatajil... Chcem v prvom rade poslat doporucenu vyzvu a ked to nepomoze, tak sa obratim na policiu a sud...
Ide mi o ten vzor tej vyzvy.

Mi nevrav , že si zmluvu nemal ...


KÚPNA ZMLUVA



Zmluvné strany:

Meno a priezvisko: .............................
Dátum narodenia: .............................
Rodné číslo: .............................
Trvale bytom: .............................
Bankové spojenie: .............................
Číslo účtu: .............................

(ďalej len ako „Predávajúci“)

a

Meno a priezvisko: .............................
Dátum narodenia: .............................
Rodné číslo: .............................
Trvale bytom: .............................
Bankové spojenie: .............................
Číslo účtu: .............................

(ďalej len ako „Kupujúci“)


uzatvorili v zmysle ustanovenia § 588 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov túto kúpnu zmluvu (ďalej len ako „Zmluva“):


Článok I
Úvodné ustanovenie

Predávajúci je výlučným vlastníkom nasledovného motorového vozidla:

Druh vozidla: osobné / nákladné
Továrenská značka, typ: .............................
Farba: .............................
Výrobné číslo motora: .............................
Výrobné číslo karosérie: .............................
Rok výroby: .............................
Číslo technického preukazu: .............................
Evidenčné číslo vozidla: .............................

(ďalej len ako „Predmetné motorové vozidlo“).


Článok II
Predmet Zmluvy

Predávajúci touto Zmluvou predáva Kupujúcemu Predmetné motorové vozidlo za vzájomne dohodnutú kúpnu cenu a Kupujúci Predmetné motorové vozidlo za vzájomne dohodnutú kúpnu cenu kupuje do svojho výlučného vlastníctva.


Článok III
Kúpna cena

Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť Predávajúcemu za Predmetné motorové vozidlo vzájomne dohodnutú kúpnu cenu vo výške ..............,- € (slovom ............. eur), čo po prepočte konverzným kurzom 30,1260 SKK/EUR predstavuje sumu ............,- Sk (slovom ...................... slovenských korún a ..... halierov).

Predávajúci a Kupujúci sa dohodli, že Kupujúci uhradí Predávajúcemu kúpnu cenu vo výške uvedenej v predchádzajúcej vete tohto článku Zmluvy:

- v hotovosti pri podpise tejto Zmluvy;
- bezhotovostným prevodom na bankový účet Predávajúceho uvedený v záhlaví tejto Zmluvy, a to v deň podpisu tejto Zmluvy.

V prípade, ak dohodnutá kúpna cena za Predmetné motorové vozidlo podľa tohto článku III Zmluvy nebude Predávajúcemu uhradená riadne a včas, je Predávajúci oprávnený odstúpiť od tejto Zmluvy. Odstúpením sa Zmluva zrušuje od svojho počiatku a zmluvné strany sú povinné vydať si navzájom plnenia, ktoré si na základe Zmluvy poskytli, a to najneskôr do desiatich (10) dní odo dňa doručenia písomného oznámenia Predávajúceho o odstúpení od Zmluvy Kupujúcemu.


Článok IV
Stav Predmetného motorového vozidla

Predávajúci vyhlasuje, že Predmetné motorové vozidlo:

- bolo používané,
- bolo riadne udržiavané,
- ku dňu podpisu tejto Zmluvy má najazdených ........... kilometrov,
- je v dobrom stave,
- nemá žiadne vady / má nasledovné vady: ................................

Kupujúci vyhlasuje, že sa so stavom Predmetného motorového vozidla riadne oboznámil jeho obhliadkou a skúšobnou jazdou a kupuje ho v stave, v akom sa nachádza ku dňu podpisu tejto Zmluvy.
Tento článok je ale veľmi dôležitý ....

Článok V
Odovzdanie predmetu kúpy a prevod vlastníckeho práva

Predávajúci a Kupujúci sa dohodli, že Predmetné motorové vozidlo odovzdá Predávajúci Kupujúcemu v deň podpisu tejto Zmluvy.

Zmluvné strany sa výslovne dohodli, že vlastnícke právo k Predmetnému motorovému vozidlu prechádza z Predávajúceho na Kupujúceho momentom úplného zaplatenia kúpnej ceny podľa článku III tejto Zmluvy.

Predávajúci a Kupujúci sa ďalej dohodli, že prepis Predmetného motorového vozidla v evidencii motorových vozidiel je oprávnený vykonať aj Kupujúci, na čo ho Predávajúci týmto výslovne splnomocňuje.




Článok VI
Záverečné ustanovenia

Táto Zmluva je vyhotovená v dvoch obsahovo zhodných rovnopisoch, po jednom rovnopise pre každú zo zmluvných strán.

Práva a povinnosti, ktoré nie sú výslovne upravené v tejto Zmluve, sa spravujú príslušnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka v platnom znení.

Zmluvné strany vyhlasujú, že si znenie tejto Zmluvy prečítali, rozumejú jej obsahu, a na znak súhlasu s ustanoveniami tejto Zmluvy, zmluvné strany pripájajú vlastnoručné podpisy, ako vyjadrenie ich slobodnej a vážnej vôle.


V ......................., dňa ..........




___________________________ _____________________________
Predávajúci Kupujúci


a inak ???

Tu je to neúrekom... rady , postrehy , poznatky , skúsenosti ...
http://dhost.info/hrabik/view.php?nazevclanku=vzory-zmluv-kupa-a-predaj-pravne-rady-auto-moto&cisloclanku=2008010002
stanco007
06.09.10,17:29
Buchac tuto zmluvu resp na 95% taku som mal a mam... Plus tam mam uvedene, ze auto bolo pravidelne servisovane, nie su tam skryte zavady atd... Po 800km-10dnoch sa motor rozsypal..., nesedia km, zatajil pocet predchadzajucich majitelov.... Staci na skryte zavady nie? Auto ani neprepisujem. Len potrebujem nejaky vzor tej vyzvy na vratenie eur za kupu auta a plus si budem narokovat aj vyplatenie eur co som uz do toho auta vrazil kym sa nepo....
Laco-monter
06.09.10,18:38
Buchac tuto zmluvu resp na 95% taku som mal a mam... Plus tam mam uvedene, ze auto bolo pravidelne servisovane, nie su tam skryte zavady atd... Po 800km-10dnoch sa motor rozsypal..., nesedia km, zatajil pocet predchadzajucich majitelov.... Staci na skryte zavady nie? Auto ani neprepisujem. Len potrebujem nejaky vzor tej vyzvy na vratenie eur za kupu auta a plus si budem narokovat aj vyplatenie eur co som uz do toho auta vrazil kym sa nepo....

Tento motor bolo treba podržať 1 minutu na hranici červeného poľa otáčok napr. na II:prev.stupeň

a rozsypal by sa v tej chvíli , ani by nebolo treba čakať 10 dni a 800 km.:(
stanco007
06.09.10,19:37
Tento motor bolo treba podržať 1 minutu na hranici červeného poľa otáčok napr. na II:prev.stupeň

a rozsypal by sa v tej chvíli , ani by nebolo treba čakať 10 dni a 800 km.:(
Myslis motor v takom stave by to nevydrzal??? To ja som nikdy takto neskusal a ani tak nevytacam motor... Ja to beriem za podvod zo strany predavajuceho aj ked o tom mozno nevedel a jeho vybabral predavajuci od ktoreho to auto kupil... Ale to uz nie je moj problem. Ja som zmluvu uzatvoril s nim a motor sa rosypal....
stanco007
06.09.10,19:43
Vlada by mala ist tvrdo a s velkymi pokutami proti takym hajzlom co sa snazia obohatit takym sposobom, ze predaju rozsypane auto pricom tieto skutocnosti zataja...
Laco-monter
07.09.10,05:13
Vlada by mala ist tvrdo a s velkymi pokutami proti takym hajzlom co sa snazia obohatit takym sposobom, ze predaju rozsypane auto pricom tieto skutocnosti zataja...

Vylagrovaný motor sa nedá zatajiť , prejavuje sa nepravidelnym chodom, klepaním ,nízkym výkonom a hlavne veľkou dymivosťou a to ako u diesla tak u benzińaka.
hanelie
07.09.10,12:24
čo podľa teba znamená že sa rozsypal? napr ak sa roztrhol rozvodový remeň tak tomu sa dalo zabrániť dôkladnou prehliadkou - resp to sú základné otázky na ktoré sa má kupujúci opýtať - aký olej sa používa,kedy boli menené filtre,remene, náplne /chladič, brzdová kvapalina /ap.
stanco007
07.09.10,13:11
čo podľa teba znamená že sa rozsypal? napr ak sa roztrhol rozvodový remeň tak tomu sa dalo zabrániť dôkladnou prehliadkou - resp to sú základné otázky na ktoré sa má kupujúci opýtať - aký olej sa používa,kedy boli menené filtre,remene, náplne /chladič, brzdová kvapalina /ap.
Taketo banality su uplne samozrejme.... Ale je rozdiel ked ti predavajuci zataji zasahy do motora cim ti odijde po cca 800km a 7 dnoch od kupy motor...
buchač
07.09.10,14:47
čo podľa teba znamená že sa rozsypal? napr ak sa roztrhol rozvodový remeň tak tomu sa dalo zabrániť dôkladnou prehliadkou - resp to sú základné otázky na ktoré sa má kupujúci opýtať - aký olej sa používa,kedy boli menené filtre,remene, náplne /chladič, brzdová kvapalina /ap.

Rozsypal ????
Široký pojem ...na dlhšie debaty
Je rozdiel , či sa Trabant alebo BMW rozsype ...

Kua fix , kupujúci sa nemá čo pýtať ....
Predávajúci je POVINNÝ upozorniť na závady ...len on vie , čo a ako ...

Čo však v prípade , ak predávajúc je autobazár , ktorý donesenku zvonku prinesie ???? :confused:
Ten je asi tak informovaný o stave auta ako ja o stave republiky ...:cool:
stanco007
07.09.10,14:56
Rozsypal ????
Široký pojem ...na dlhšie debaty
Je rozdiel , či sa Trabant alebo BMW rozsype ...

Kua fix , kupujúci sa nemá čo pýtať ....
Predávajúci je POVINNÝ upozorniť na závady ...len on vie , čo a ako ...

Čo však v prípade , ak predávajúc je autobazár , ktorý donesenku zvonku prinesie ???? :confused:
Ten je asi tak informovaný o stave auta ako ja o stave republiky ...:cool:
Buchac opät s tebou suhlasim... :D Nie preto, ze som ja podvedeny ale ide o princip... Tak ako si pisal, tak predavajuci je povinny povedat zavady na aute a HLAVNE KED JE UZ TERAZ UPLNE ZRETELNE, ZE SA V MOTORE BABRAL!!! Nie to utajit ako to urobil on... Ja som tiez predaval auto a vsetko bolo napisane ale hlavne auto bolo POROBENE a nie, ze som chcel s kupujucim vybabrat ako ten hajzlik so mnou! Vyzvu som poslal dnes na vratenie penazi a predpokladam, ze to bude ignorovat, tak to dam na sud... V zmluve podpisal, ze sa o auto staral ako sa mal, bolo tech. riadne udrziavane atd a ze nezamlcal UKRYTE ZAVADY co zamlcal a auto sa uz po 7 dnoch rozpadlo-no motor-hlava, katalyzator a je jasne, ze sa v tom niekto sprtal a bol to podla mechanikov z orig servisu poriadny amater. Mne keby to auto ide ako ma, tak sa hadam nebudem stazovat... Auto som potreboval, preto som ho kupil...
buchač
07.09.10,15:19
Buchac opät s tebou suhlasim... :D Nie preto, ze som ja podvedeny ale ide o princip... Tak ako si pisal, tak predavajuci je povinny povedat zavady na aute a HLAVNE KED JE UZ TERAZ UPLNE ZRETELNE, ZE SA V MOTORE BABRAL!!! Nie to utajit ako to urobil on... Ja som tiez predaval auto a vsetko bolo napisane ale hlavne auto bolo POROBENE a nie, ze som chcel s kupujucim vybabrat ako ten hajzlik so mnou! Vyzvu som poslal dnes na vratenie penazi a predpokladam, ze to bude ignorovat, tak to dam na sud... V zmluve podpisal, ze sa o auto staral ako sa mal, bolo tech. riadne udrziavane atd a ze nezamlcal UKRYTE ZAVADY co zamlcal a auto sa uz po 7 dnoch rozpadlo-no motor-hlava, katalyzator a je jasne, ze sa v tom niekto sprtal a bol to podla mechanikov z orig servisu poriadny amater. Mne keby to auto ide ako ma, tak sa hadam nebudem stazovat... Auto som potreboval, preto som ho kupil...
mimotemy
Hm , čo Ti na to povedať ???:rolleyes:
Neskromne , sebakriticky musím uznať , že máš zasa pravdu ...:---:D:D:D
So mnou sa dá iba súhlasiť ...nakoľko

buď

podrýpnem / slušne povedané .....;)

alebo

len argumentujem ...nevymýšľam si ...:cool:

alebo

sa pomýlim ...i to sa stane ..../ nik nie je dokonalý .................mne už len máličko chýba ....:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
stanco007
07.09.10,16:04
Teraz som ukazal zmluvu v bazari a zmluva je ok, takze sa bat nemusim a bonbonik je, ze PREDAVAJUCI je znama firma ktora kseftuje s autami... Kupia rozbite resp pokazene, "polepia" ho a predaju. Zajtra sa to hned riesi... A ja ich pozeniem pred sud!!! Este musim najst dalsich podvedenych a chlapec s oteckom koncia... mimotemy
Freya712
19.07.12,22:03
stanco007
Ahoj prosim ta mozes mi napisat odkial si to auto kupil? Lebo aj ja som teraz kupila a odstupujem od kupnej zmluvy a tiez v tom mojom pripade hra ulohu otec a syn...dakujem
riso4
20.07.12,06:10
Ahojte - tak ako čítam, nie som sám, čo mal takú skúsenosť s kúpou auta. Mne sa po 3 dňoch rovnako pokazilo a stalo sa v podstate nepojazdným ...
tu prikladám svoj link : http://www.porada.sk/t194420-vratenie-kupeneho-vozidla.html

Najskôr som sa dotyčným chcel dohodnúť, aby chybu opravil vo vlastnej réžii, s čím on pochopiteľne nesúhlasil. Tak po porade s kamošom právnikom a po kontrole v autorizovanom servise (prvotná obhliadka - zadarmo ! ) a konzultácie s nimi, som dal dotyčnému termín do kedy to má vyriešiť. Chalanisko mi poslal list od nejakého právnika, že nemám nárok na odstúpenie od zmluvy :D :D . Tak som to dal rovno právnickej firme. A tí odviedli skvelú robotu - napísali taký list dotyčnému i jeho právnikom, že mi behal mráz po chrbte - do týždňa prišla odpoveď, že súhlasia so všetkým !!! Služby právnika zaplatila protistrana, ja som doplatil iba nejaké veci, čo som od nich chcel naviac. Auto je preč, peniaze späť - strata akurát z prepisu a naplnenia klimatizácie. Akurát tie nervy z toho sú na "nezaplatenie" !
Ono to síce dobre znie, ale je možné, že i protistrana sa rozhodne brániť, tak to môže byť na dlhšie, ale ak máš zmluvu a chyba je oprávnená - tak sa treba brániť !!! Najmä ak ide o špekulanta ! Ako mi vravel právnik, vraj veľmi často sa takéto veci vyriešia skôr ako príde k súdu ... práve na základe takýchto výziev.

Nejakú výzvu môžeš dať dokopy aj v zmysle Občianskeho zákonníka (pozri ten link), ale ak sa rozhodneš ísť do boja - odporúčam odborníkov a poradiť sa s právnikom (najlepšie čo robí občiansky zákonník).