comodo
06.09.10,19:50
Poprosím o radu pre jednu moju známu. Je SZCO , kaderníčka 3 roky pre dôchodkom. Neslúži jej zdravie (celý život na nochách ) , už je to všetko nebaví včítane nespolahlivých zákazníčok, čo sa objedná a nepríde , prenajmov , hygienicych kontrol....... K tomu má plánovanú operáciu , a bude asi 3 mesiace marodovať. Rozhodla sa , že zároveň skončí živnosť a zozačiatku bude chvílu dobrovolne nezamestnana platiaca soc.poistovni.( teraz plati odvody z minima ) Otázka je v akom poradí to urobiť. Marodovať ešte ako SZČO ? Platí tu pre ňu ochranná doba 42 dni ako u zamestanaca ?
Je tam ešte jedna vec čo časove stresuje - do konca roka má mať upravenú reg. Pokladňu podla noveho zákona a do toho už nechce investovať .
Poradite nám ako najlepšie postupovať?
VieraPopluharova
06.09.10,18:04
Ja by som poradila najskor ukoncenie zivnosti kedy jej to bude vyhovovat, potom PN ochranna doba plati a potom ist na urad prace, nakolko plati z MVZ tak tam nepojde o velke peniaze, ale dolezity je zapocet do dochodku.
comodo
06.09.10,18:59
Mám ešte jednu podotázku na uvahu. Myslím, že tu je i viditeľný jeden rozdiel medzi zamestnancom a SZČO ( nedávno sa o tom dosť diskutovalo ) .
Táto kaderníčka má zmluvu s Obecným Úradom o prenájom kaderníctva v obci do konca roka. Vo vlasníctve obce sú priestory + nábytok.
Kaderníčka hlavne zo zdrav. dôvodov kadernítvo prevádzkovať nebude , ale prenájom musí zaplatiť. Je zmluva a obec s tými peniazmi počíta. Myslíte , že by bol zo zákona dôvod vyhnúť sa platby prenájmu ? Ja myslím , že jediná možnoť je si tam nájsť nástupcu , ktorý bude v platení pokračovať.
comodo
06.09.10,19:01
Dakujem za radu. Chapem dobre , ak chapem, ze zivost treba ukoncit tak , aby marodka zacala do 42 dni od ukoncenia zivnosti ? Operacia je planovana na stred oktobra.
veronikasad
06.09.10,19:05
Dakujem za radu. Chapem dobre , ak chapem, ze zivost treba ukoncit tak , aby marodka zacala do 42 dni od ukoncenia zivnosti ? Operacia je planovana na stred oktobra.
Treba sledovať zákony - pripravuje sa skrátenie ochrannej doby na 7 dní. (do konca oktobra to určite nebude).
Katy a R
06.09.10,19:33
Dakujem za radu. Chapem dobre , ak chapem, ze zivost treba ukoncit tak , aby marodka zacala do 42 dni od ukoncenia zivnosti ? Operacia je planovana na stred oktobra.

... ak by aj nestihla ochrannú dobu, môže sa prihlásiť na NP dobrovoľne a prakticky hneď by v prípade PNky mala nárok na nemocenské.
... a dokonca by aj dávka bola o niečo vyššia (ak teda ako szčo platila z minima):rolleyes:.

A ja by som doporučila (na rozdiel od VierkyP) hneď po ukončení živnosti zaregistrovať sa na UPSVaR .. až potom k lekárovi...